MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 14 sierpnia
im. Maksymiliana, Alfreda

Miasto się sypie

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 24 maja 2005, 0:00
Aktualizacja: Czwartek, 19 stycznia 2006, 12:04
Autor: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
Ponad sześćdziesiąt procent odrapanych domów to szpetna wizytówka stolicy Karkonoszy

Tylko dziesięciu zniszczonym elewacjom kamienic przywrócona zostanie w tym roku dawna świetność. Na tyle stać budżet miasta. Tymczasem na modernizację czekają tysiące lokatorów innych starych budynków. Przy wielu z nich murarze ostatnio pracowali sto lat temu.

W centrum i na obrzeżach miasta odrapane ściany kamieniczek będą straszyć jeszcze długo. Urzędnicy czekają na środki unijne, bez których nie da się całkowicie odnowić zabytkowej zabudowy. Nie zanosi się, aby pieniądze z Brukseli dotarły do Jeleniej Góry. A taka możliwość była. Samorządowcy wzięli unijne kredyty, ale na modernizację oczyszczalni ścieków i stacji uzdatniania wody, a nie remonty zabytkowych domów, w których mieszka ponad połowa jeleniogórzan.– Nasz budynek miał być wyburzony, ale nie zdecydowano się na to.
Mieszkam tu już trzydzieści lat i jest to pierwszy remont, jaki widzę – mówi Czesława Jaroszewicz z kamienicy przy Wolności 19, jednej z dziesięciu wytypowanych do renowacji.

W Jeleniej Górze ponad 60 procent budynków mieszkalnych jest własnością miasta. Większość starych kamienic kwalifikuje się do pilnych remontów. Koszt remontu elewacji jednego budynku sięga średnio ponad 100 tysięcy złotych. Za niektóre takie inwestycje trzeba zapłacić trzy, a nawet cztery razy więcej.
Modernizacji nie doczekają się, będące w fatalnym stanie, kamienice przy ul. Zaułek, ks. Skargi, Groszowej i wielu
innych traktach na obrzeżach centrum. Ludzie, którzy tam mieszkają, korzystają ze wspólnych toalet. Domy często nie są podłączone do sieci kanalizacyjnej.

<b>Remonty w planach:</b>
– W tym roku w budżecie miasta zaplanowano remont elewacji dziesięciu budynków. W tym jednego w Cieplicach na ulicy Cieplickiej i dziewięciu w centrum Jeleniej Góry – wyjaśnia Zofia Janocha, naczelnik wydziału gospodarki komunalnej Urzędu Miejskiego w Jeleniej Górze.
Do remontu w tym roku przewidziano dwa budynki przy ulicy Groszowej: nr 3 i 5, dwa na Sudeckiej: nr 1 i 6, dwa na
Wyszyńskiego: nr 45 i 45 of. Wyremontowane mają być również kamienice przy Matejki nr 20, ul. Waryńskiego nr 11 oraz przy Cieplickiej 14. Sześć spośród tych remontów trwa już od zeszłego roku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Środowisko LGBT ze wsparciem KOD–u

Dzisiaj ma grzmieć i padać

Stalowe rumaki w Karpaczu

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~ikz 24-05-2005 10:52
A może tak ustalić czynsze, aby starczało na remonty? My spółdzielcy pokrywamy wszystkie koszty i musi nam starczać też na remonty.A nie jesteśmy bogaczami i kochane miasto nic nam nie dokłada, a z naszych wspólnych podatków inwestuje tylko w lokale własne.Czas zmienić mentalność lokatorów .

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Bardzo słabe wyniki matur

Zmiana harmonogramu wywozu odpadów

Serca pełne nakrętek

Skalne ławki pod Szrenicą

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
837
Tak
37%
Nie
57%
Nie wiem
6%