MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Miasto pomaga potrzebującym rodzinom

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 27 czerwca 2011, 7:52
Aktualizacja: 7:52
Autor: RED
Około dwustu rodzin, które spełniają kryteria otrzymania dodatku mieszkaniowego, przybywa ostatnio corocznie w Jeleniej Górze. Objętych tą formą pomocy jest ponad tysiąc rodzin.

– To bywa dla wielu rodzin bardzo wydatna pomoc dla wyjścia z trudnej sytuacji finansowej – powiedział Marcin Zawiła, Prezydent Jeleniej Góry. – Obserwujemy, że niektóre z nich po okresie szczególnych kłopotów nie korzystają już z takiej pomocy, niemniej dla większości jest to w miarę trwałe wspomaganie domowych budżetów.

W przesłanym do nas komunikacie Urząd Miasta w Jeleniej Górze precyzuje kryteria, które określają możliwości otrzymania dodatku. Są one ustawowo sprecyzowane. Dla gospodarstwa jednoosobowego jest to dochód brutto nie wyższy niż 1.274,32 zł, dla wieloosobowego – 910,23 zł na osobę. Jest też drugie kryterium (powierzchni mieszkania), nieco bardziej skomplikowane, bo uzależnione od liczby osób w rodzinie.

Dla jednej osoby powierzchnia mieszkania nie może przekraczać powierzchni 45,5 m kwadr., dla dwóch 52, dla trzech – 58,5, dla czterech – 71,5 m kwadr, itd. Te kryteria obejmują niemałą liczbę jeleniogórzan, bo wystarczy sobie wyliczyć, że gdy dochód łączny brutto w 4-osobowej rodzinie nie przekracza 3.600 zł, to można wystąpić do dodatek.

Jego wysokość jest różna, nie sięga z zasady pełnych kosztów czynszu, ale dodatkowi towarzyszą niekiedy inne świadczenia. – Dla przykładu, jeśli ktoś zajmuje lokal bez c.o., to może wystąpić również o – dodatkowo – dopłatę do zakupu opału.

Decyzja o dodatkach jest ważna na sześć miesięcy, stąd zachodzi konieczność jej odnowienia co pół roku, ale nie zdarza się często, że rodzina na tyle poprawia swój byt, że nie spełnia już kryteriów dochodowych. Co miesiąc magistrat wydaje ok. 150 takich decyzji, dotyczących zarówno takich rodzin, które już otrzymywały dodatki, jak i nowych. Ze statystyki „średniorocznej” wynika, że rodzin objętych dodatkami przybywa w sporym tempie – czytamy w komunikacie UM.

Ogłoszenia

Czytaj również

Chcą powtórki wyborów!

Młodzi przeciw zmianom klimatycznym

Nagrody i wyróżnienia JFOON

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~Obywatel 27-06-2011 8:53
I będzie przybywać skoro ludzie nie mają godnej pracy a większość jeleniogórzan pracuje za najniższą krajową i często z jednej wypłaty musi utrzymać całą rodzinę.
~sqandal 27-06-2011 9:09
ależ ta Jelenia Góra bogata tylko 200 osób biednych na jakies 80 tys , tak trzymać a tak poważnie to jakies 40% powinno dostać dodatki 40% rodzin
~kmam 27-06-2011 10:15
do sqandal : czytanie ze zrozumieniem się kłania :)
~bang 27-06-2011 10:40
nie miasto, tylko my wszyscy z podatków...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Nastrojowo w „Muflonie”

Jubileusz Dni Lajtowych

Cieplice nie chcą Jeleniej Góry?

Niszczą ulicę Szymanowskiego

Ruszył proces sprawców tragedii drogowej

Sonda

Czy coraz więcej przepowiedni o zbliżającym się końcu świata należy traktować poważnie?

Oddanych
głosów
575
Tak
21%
Nie
70%
Nie wiem
9%