MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 11 sierpnia
im. Lecha, Zuzanny

Miasto ma skuteczniej informować o zmianach

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 3 listopada 2017, 8:18
Aktualizacja: Sobota, 4 listopada 2017, 9:13
Autor: Paweł Guszała
Fot. Paweł Guszała
Jelenia Góra przechodzi drogową rewolucję, bądź ewolucję – jak kto woli. Co miesiąc pojawiają się kolejne zmiany w organizacji ruchu. Dla kierowców następują one bardzo szybko. Jednego dnia jadą trasą, która po upływie zaledwie kilkudziesięciu godzin ma zmienione zasady poruszania się...

To tworzy drogowy chaos i prowokuje wiele niebezpiecznych sytuacji. Lekiem na całe zło ma być lepszy przepływ informacji pomiędzy Miastem i mieszkańcami.

Obecnie o zmianach w organizacji ruchu kierowcy dowiadują się ze znaków drogowych lub za pośrednictwem portali internetowych, gazet lub telewizji, ale i tak często są to informacje post factum. To musi się to zmienić, a najdobitniej pokazała to ostatnia zmiana organizacji ruchu na skrzyżowaniu ulic Staromiejskiej z Marysieńki Sobieskiej. - Świadomość nawet miejscowych kierowców o zmianach jakie weszły w życie była bardzo mała. Widziałem, jak niektórzy jechali na pamięć i skręcali pod zakaz. To mogło skończyć się tragicznie. Pozwoliłem sobie zamieścić informację o zmianie w Cieplicach na swoim osobistym koncie na portalu społecznościowym. W niecałe 24 godziny post przeczytało około 10 tysięcy osób – mówi Konrad Sikora, przewodniczący Rady Miejskiej.

Podobno problem dostrzegł Jerzy Łużniak, zastępca prezydenta Jeleniej Góry, który zobligował Miejski Zarząd Dróg i Mostów do wcześniejszego informowania o planowanych zmianach lokalnych mediów. - Poprosiłem aby wiadomość na ten temat przesyłana była nawet z 2-tygodniowym wyprzedzeniem, aby mieszkańcy mieli czas przygotować się do zmian – tłumaczy J. Łużniak.

Temat ten był również poruszany przez jeleniogórskich rajców. - Rozmawialiśmy na ten temat już na komisji uzdrowiskowej - mówi K. Sikora - Chcemy wypracować wspólne stanowisko, które zobowiąże służby podlegające Prezydentowi Miasta do każdorazowego informowania ludzi o planowanych zmianach. Jednak w tym przypadku pomysł ten miałby być rozszerzony o stronę internetową czy konto na portalu społecznościowym miasta. Czy to wystarczy?

Może nasi Czytelnicy mają pomysły jak usprawnić system informowania mieszkańców o zmianach na drogach? Jak zawsze czekamy na komentarze!

Ogłoszenia

Czytaj również

Czytelniczka: drogo i brudno

Urząd czynny krócej

Spotkali się przy grobie ppłk. Eugeniusza Głowacza

Komentarze (24) Dodaj komentarz

chemini 3-11-2017 8:51
Wykorzystać Mobilny system informacji SISMS. Wiele osób ma smartfony i wystarczy informować mieszkańców,że istnieje taki system i ma spore możliwości. Miasto informuje przy okazji o wydarzeniach kulturalnych czy niebezpieczeństwach.
~Widzę 3-11-2017 8:51
Może znaki niewidoczne ,za wysoko ,umieścić na wysokości łepetyny kierowcy.Druga sprawa to schamienie kierujących ,pośpiech i misienależy.
~Szymanowskiegojeden 3-11-2017 8:53
Czy w końcu doczekamy sie jakiejkolwiek zmiany przy ul. Szymanowskiego 1 ? Wąskie gardło - nie miną sie samochody jadące w kierunkach przeciwnych bo stoją samochody na chodniku nie zostawiając pieszym 1.5 m. Może zakaz zatrzymywania lub ruch jednokierunkowy?Dodatkowo ktos zmienił znak z zakazu ruchu 2.5T na 3.5T i parkują tu duże ciężarówki które zasłaniają wyjazd mniejszym autom oraz wystają na ulicę utrudniając ruch uliczny. Zarządzanie ruchem zna sprawę i nie robi nic w tym kierunku odbija piłęczkę aby dzwonić do Straży Miejskiej itd. Moze budowa parkingu przy Promedzie na terenie miejskim ?
~Marcin1984 3-11-2017 8:54
Jedna, jedyna rada: Nie jeździć na pamięć i zwracać uwagę na znaki drogowe. Nic więcej - tyle wystarczy - i będzie po problemie. Nie potrzeba wielkich akcji informacyjnych w prasie, radiu, może jeszcze telewizji
~Karol 3-11-2017 9:29
Zmieńmy w Cieplicach wszystkie ulice na jednokierunkowe a będą się tylko stacje benzynowe cieszyć z nabijania kilometrów. Wolę jeździć wolniej i czasem ustąpić innemu niż zwiedzać miasto. Jak to się ma z ekologią i czystością powietrza w Cieplicach?
~1984 3-11-2017 9:30
Popieram poprzednika, dla tych co na pamięć jeżdżą surowe mandaty i tyle. W obcym mieście też na pamięć się jeździ? Nauczyli się wielcy kierowcy, że nic się nie zmienia od lat to już się nie zmieni... i wielkie zdziwienie. W DE non stop są remonty, objazdy itd. i nikt obywateli szanownych nie informuje telewizyjnie, radiowo, smsami, mmmsami.... od tego są właśnie znaki!!!
~KierOwca 3-11-2017 9:40
A może jakieś leki temu "geniuszowi" inżynierii ruchu, bo ma wzmożenie ADHD?
~zaboberek 3-11-2017 9:50
Choć od zmiany organizacji ruchu na ul.Ogińskiego przy Lidlu,minęło sporo czasu i tak jest wielu "pamięciarzy".Mniej mnie dziwią samochody z powiatu,ale że tylu DJ jeździ pod prąd,tego nie mogę pojąć.
Adrian Janda 3-11-2017 11:26
Bardzo wielu kierowców nie stosuje się do zmiany organizacji ruchu i z Bulwaru Łazarkiewicza skręcają wbrew zakazowi na most
~harlemshake 3-11-2017 12:19
Codziennie jeżdżę staromiejską do roboty, po wprowadzeniu zakazu też raz pojechałem na pamięć ale tyle czasu minęło a ludzie nadal wjeżdżają pod zakaz i jeszcze trąbią. Postawić tam partol na parę dni i się uspokoi
~*4 3-11-2017 13:23
Ta zmiana niczemu nie służy podobnie jak na Chełmońskiego i wiejskiej .Dodatkowe kilometry i niepotrzebna dodatkowa dawka spalin.
~ktosik 3-11-2017 14:22
Na Podwalu, a właściwie niżej przy Mostowej kierowcy do dziś jadą w stronę Lidla z prawego pasa i skręcają sobie jakby nigdy nic, bez kierunkowskazu (czyli w praktyce ładują się przed maskę jadących prawidłowo). Najczęściej z blachami DLW...
~..... 3-11-2017 14:39
Za dużo tych zmian - w większości niepotrzebnych. Zmienianie dobrego na wątpliwie lepsze. A rondo na zabobrzu beznadziejne
~aaa 3-11-2017 14:56
Zmiany pozytywne. Informowanie potrzebne. Wynikaja one ze zmiany osoby odpowiedzialnej za ten dział. A moze by tak innych zmienić?
~Jjjejj 3-11-2017 14:56
Brak korków na Podwalu i na Ogińskiego-to mało!!!! Dla marudów zawsze źle. BRAWO ZA ZMIANY
~ 3-11-2017 16:27
a może pulsujące żółte światło przy tablicy z informacją o zmianie ruchu
~koo 3-11-2017 18:14
Na Grunwaldzkiej koło lidla nie wiadomo czy można skręcać na jego parking czy też nie gdyż linie na jezdni są tak słabo widoczne, że jak jest mokro na jezdni to widać linie przerywaną zresztą z ledwością jak jest sucho to jest ciągła. Takich miejsc można by wskazać wiele chociażby na Podwalu. Tam na ulicy są wszystkie znaki świata, można się pogubić jedne przebijają spod drugich, jednym słowem bałagan a gospodarza, który by zrobił z tym porządek brak.
~do 16,27 + dla Pomysła 3-11-2017 18:36
Może i dobry pomysł z tym żółtym światłem pulsującym i dużą tablicą np ,,ZMIANA ORGANIZCJI RUCHU,,
~do 16,27 + dla Pomysła 3-11-2017 19:31
Może i dobry pomysł z tym żółtym światłem pulsującym i dużą tablicą np ,,ZMIANA ORGANIZCJI RUCHU,,
~Rallyaction 3-11-2017 20:29
Ilość zmian pokazuje jak bardzo były potrzebne i jak wiele lat zostało straconych przez Wandzla. Całe szczęście że wreszcie przyszedł właściwy człowiek na właściwe stanowisko. A o zmianach najlepiej informować na miejscu sygnalizacją błyskową.
~Podwale 3-11-2017 20:44
Na podwalu pomiędzy pasami powinno się zamontować na jezdni ograniczniki zabezpieczające przed zmianą pasa jak na przykład są na Różyckiego. Jak ktoś się zagapi i będzie na pasie w kierunku osiedla robotniczego a chciałby jechać w kierunku Lidla i grunwaldzkiej to przynajmniej będzie zmuszony zwolnić i ostrożniej zmienić pas a nie pełna para bez świadomości ładować się na stluczke. Tam jest makabrycznie. Mieszkam niedaleko i co chwile słychać klaksony! Stłuczki niestety tez się zdarzaly!
~mich 3-11-2017 22:43
Nie wszystkie zmiany są logiczne z a niektóre wprost niebezpieczne!Mam na myśli Mostowa -Podwale.Prawy pas powinien być tylko do skrętu w Pijarską i Osiedle robotnicze- powinna tam być linia ciągła.Dochodzi tam do bardzo niebezpiecznych sytuacji!!!!!!!Wyłączenie odcinka pasa na slimaku oceniam zle.Nie stac miasta na dobudowanie kilkadziesiat metrow pasa do włączania sie z ul Oginskiego????Natepnie rondo Rózyckiego-Ogińskiego. Nie mozna dobudowac dodatkowego pasa do prawo skretu z Ogińskiego w Rózyckiego?Jak tworzyły tam sie korki az od "Jubilata" tak sie tworza nadal- mimo że jest rondo! Nie wszystko da sie poprawic pędzlem i farbą!!!!!!!
~ 3-11-2017 23:29
Zmiany są naprawdę dobre. Na Podwalu jedzie się. Płynnie. Tak trzymać. Co do powiadamiania, jeśli mieszkańcy życzą sobie być traktowani jak upośledzeni to należy tak czynić.
~Zmiana 4-11-2017 0:04
Nowa dobrzejsza i lepsiejsza zmiana. Każdemu kierofcy wysłać list polecony. Koniecznie za potwierdzeniem odbioru. Ciekawe te zmiany. Dobrzejsze i lepsiejsze. No bo po co w końcu są znaki. Żeby gołębie i wróbli na nie s......li ?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Stalowe rumaki w Karpaczu

Obieżyświat w Lwówku

Zamienili przejście w parking

Powstanie przedszkole

Śmierć na żwirowni

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
483
Tak
39%
Nie
55%
Nie wiem
6%