MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 9 sierpnia
im. Edyty, Romana

Miasto i KPN wymienili się nieruchomościami. Czy Sobieszów ożyje?

Wiadomości: Jelenia Góra/region
Niedziela, 14 kwietnia 2013, 7:11
Aktualizacja: Poniedziałek, 15 kwietnia 2013, 7:36
Autor: Angela
Fot. Angela
– Historia zatoczyła koło i obiekty w Sobieszowie, w których niegdyś mieścił się zarząd Schaffgotschów, wracają do właściciela Karkonoszy, obecnie Karkonoskiego Parku Narodowego – mówił prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła. W piątek (12.04) w jeleniogórskim Ratuszu odbyło się przekazanie kompleksu byłego Zespołu Szkół w Sobieszowie na potrzeby utworzenia Centrum Edukacyjnego Karkonoskiego Parku Narodowego.

Na mocy podpisanego porozumienia, kompleks czworaków w Sobieszowie przeszedł w ręce Karkonoskiego Parku Narodowego, a w zamian za to miasto Jelenia Góra otrzymało kilka nieruchomości, które będzie chciało sprzedać, w tym m.in. byłe policyjno kasyno przy ul. Armii Krajowej czy nieruchomości przy ul. Ogińskiego. O zamianie nieruchomości mówiło się od wielu miesięcy, ale dopiero teraz udało się to sfinalizować.

- Z punktu widzenia urzędniczego był to bardzo skomplikowany proces, mój dyrektor Marek Kończak napracował się nad tym porozumieniem, ale najpierw musiały zapaść uzgodnienia między mną, a prezydentem M. Zawiłą – mówił wojewoda dolnośląski Aleksander Marek Skorupa. - Karkonoski Park Narodowy wyraził chęć przejęcia tego obiektu, ale to przekazanie wzajemne nastąpiło pomiędzy Skarbem Państwa a Gminą Jelenia Góra. W zamian za to Jelenia Góra otrzymała szereg nieruchomości, którymi dotychczas zarządzał prezydent - który jest również starostą - ale ich stałe rozdysponowanie wymagało zgody wojewody czyli reprezentanta Skarbu Państwa. Dlatego to porozumienie podpisane zostało przez wojewodę oraz prezydenta i starostę w jednej osobie i Karkonoski Park Narodowy – dodał wojewoda.

Prezydent Marcin Zawiła podkreślał, że dla Jeleniej Góry ta zamiana jest niezwykle ważna.

- Po pierwsze inwestycja Karkonoskiego Parku Narodowego, który stworzy w tym miejscu Centrum Edukacyjne, będzie dodatkową, bardzo ważną atrakcją w Sobieszowie, a po drugie miasto odzyskało od Skarbu Państwa szereg działek i nieruchomości, które były w mieście, ale nigdy nie były naszą własnością. Jest to więc korzyść dla wszystkich – mówił prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła. – Wszystkie te nieruchomości planujemy sprzedać, bo są to pojedyncze obiekty i działki, a przychody z nich zasilą budżet miasta. Myślę, że jest to dobry czas na zamianę nieruchomości. Mam nadzieję, że takim samym efektem zakończą się rozmowy z Agencją Mienia Wojskowego. Jak na razie udało nam się również sfinalizować zamianę nieruchomości z firmą Bart, która za długi przejęła przy ul. Górnej część dawnych Kartonaży i nie za bardzo wiedziała co z tym zrobić. Obecnie zamieniła się z miastem za teren basenów w Sobieszowie i jest zdecydowana budować tam obiekt hotelowo–pensjonatowy. W najbliższą środę (17.04) podpiszemy akt notarialny. Bardzo długo to trwało, ale tę sprawę też mamy załatwioną, więc w kolejce została nam tylko Agencja Mienia Wojskowego – dodał Marcin Zawiła.

Budowa Centrum Edukacyjnego ma się rozpocząć jeszcze w tym roku. Potrwa do 2016 roku i zostanie podzielona na kilka etapów. Powstanie tam Muzeum Historii Gospodarowania w Lasach Karkonoskich od XVII w. do czasów współczesnych, ośrodek edukacji ekologicznej (trzeci taki obiekt KPN po Szklarskiej Porębie i Karpaczu), centrum konferencyjno- warsztatowe z salami z możliwością wykorzystania ich do organizacji imprez kulturalnych i społecznych oraz pracownie: plastyczna, metalurgiczna i inne.

- Takie są plany, ale pamiętajmy, że jest to wielki obiekt w bardzo trudnym stanie technicznym – mówił Andrzej Raj, dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego. – W pierwszej kolejności, w tym roku chcielibyśmy rozpocząć prace nad pałacem i jego adaptacją do celów muzealnych i administracyjnych oraz zagospodarowaniem terenu wokół pałacu. Drugim etapem będzie zagospodarowanie wielkiej stajni z mieszkaniem stangreta oraz spichlerza na potrzeby muzealne. W ostatnim etapie były budynek zarządcy z przybudówką chcielibyśmy odbudować do pierwotnego wyglądu, przynajmniej zewnętrznego. Mamy harmonogram projektowy i budowlany, gromadzimy też pieniądze na realizację zadania m.in. z dotacji Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, a także funduszy unijnych. Jesteśmy do tego dobrze przygotowani. Chciałbym aby prace budowlane rozpoczęły się w tym roku i mam nadzieję, że nam się uda. Bardzo mocno zaawansowane są prace dotyczące koncepcji zagospodarowania całego obszaru, analizy funkcjonalno – przestrzennej obiektów i analizy technicznej. Wiele z tych obiektów jest w bardzo złym stanie technicznym, a do tego są to zabytki, więc musimy współpracować z wojewódzkim konserwatorem zabytków – dodał Andrzej Raj.
W spotkaniu w Ratuszu, poza osobami podpisującymi porozumienie, pojawiła się również zastępczyni wojewody Krystyna Mańkowska, a także radny Rady Miejskiej z okręgu Sobieszowa Janusz Wojtas.

- Na to czekaliśmy wiele lat – mówił radny Janusz Wojtas. - W końcu pałac i czworaki będą miały gospodarza, który będzie o nie dbał. Mam nadzieję, że dzięki temu centrum Sobieszowa ożyje – podsumował Janusz Wojtas.

Ogłoszenia

Czytaj również

Powstanie przedszkole

W czwartek spotkanie z Elżbietą Jaworowicz

Dachowanie w Radomierzu

Komentarze (22) Dodaj komentarz

~18 sqandal 14-04-2013 8:22
tylko dla kogo Oni tu < wybudyją > te Centrum Edukacyjne . dzieci coraz mniej , młodzi uciekają za granice , czy aby to dobry pomysł na te centrum
~toran 14-04-2013 8:30
do 18/sqandal/ Dla ciebie abyś przestał marudzić,wziął się do roboty narobił dzieci i zaprowadził do kultury.Może one będą mądrzejsze.
~c'est moi 14-04-2013 8:35
"historia zatoczyła koło..." oj, zatoczy jeszcze nie jedno koło... jeśli ktoś myśli, że Niemcy zrezygnowali i pogodzili się z utratą terenów sprzed 1945 r. - jest naiwny jak dziecko. oni wrócą po swoje, bowiem w myśl Układów Poczdamskich, Polska otrzymała te ziemie jedynie pod "czasową administrację" na 60 lat. po tym terminie sprawa jest otwarta. dotychczasowe umowy o granicach niczego tu nie zmieniają, były zawarte jedynie przez Niemcy pod presją zgody na zjednoczenie, ale nie są trwałym uregulowaniem, gdyż nie są uregulowaniem w TRAKTACIE POKOJOWYM - a tego nie będzie! http://www.youtube.com/watch?v=BpH4cH7WhfI Układy Poczdamskie mówią wyraźnie, czas administrowania tymi ziemiami mają być uregulowane TRAKTATEM POKOJOWYM!
~AP 14-04-2013 9:00
Pomiedzy ul.Szewska i Traugutta dyr.ZGL utworzyła dla własnych potrzeb wysypisko śmieci. Doskonala decyzja w ramach zwalczania kryzysu ,duza oszczednosc .Zapraszm do oglądania atrakcji widokowej, robienia zdiec i uzupełniania.
~kloss 14-04-2013 9:22
czy wiecie coś o sprzedarzy byłego ośrodka zdrowia w Sobieszowie(ośrodek był po remoncie)-za grosze jakiemuś znajomkowi z PO?Sprawa nadaje się do CBA.
~@kloss odp. 14-04-2013 9:54
Ilekroć w telewizji widzę stary archiwalny film, na którym fanki zespołu The Beatles rzucają się w jakimś amoku na ogrodzeniową siatkę, wyrywają sobie własne włosy, histerycznie płaczą z uwielbienia i na koniec mdleją to natychmiast przychodzi mi na myśl elektorat Platformy Obywatelskiej. Jeżeli na chłodno ocenimy „dorobek” tej anty-polskiej ekipy z tymi wszystkimi przekrętami, aferami, którym na oczach tej ogłupionej platformerskiej gawiedzi ukręcano łeb. Jeśli przyjrzymy się dekapitacji dowództwa polskiej armii i niepodległościowych elit i dodamy do tego ostatnie podniesienie kurtyny, za którą w kotle wrze ten rosół pod nazwą III RP, a na jego powierzchni kłębią się nieodłowione szumowiny z tymi „Mirami”, „Zbychami”, „Rychami”, Wajdami, Wałęsami i Plichtami puszczającymi „Bąki” to z
~ 14-04-2013 9:59
puszczającymi „Bąki” to zastanawiam się gdzie leży granica głupoty sporej części tego narodu?
~do 09:54 14-04-2013 10:22
Chcesz wiedzieć gdzie leży ta granica?To posłuchaj Maciorewicza,Bredzińskiego,Ojca Maybacha czy nawet tych z flagami i krzyżami na Krakowskim Przedmieściu.Twój "rosół pod nazwą IV rp" już dawno skisł,pogódź się z tym o...A teraz szybciutko leć dać na tackę.
~@oszołomie 14-04-2013 10:46
A.E.van Vogt napisał, ze każdy naród ma rząd na jaki zasłużył. Chyle głowę przed Vogtem. Jako naród, dostaliśmy to, na co jako naród, zasługujemy. Jednostki, rzadko maja wpływ na historię.
~10;22 14-04-2013 10:48
Panie osz... - jak widać przenosi Pan swoje obsesje na tych, którzy mają zdanie odmienne i od razu wrzuca Pan ich do jednego worka z napisem "wyborca Kaczyńskiego" Otóż jest Pan w błędzie, bo czym innym jest wybór opcji politycznej, a czym innym światopoglądowej lub/i mo...lnej. I właśnie w tym miejscu, w swojej subiektywności, potyka się Pan o własne słowa, nie rozumiejąc, że Pańskie oceny są jedynie kalką ogólników medialnych, w których zarówno Kaczyński, jak i piszący te słowa są dla Pana jedynie "mięsem", które chce Pan przyrządzić na podstawie marnej książki kucharskiej - zupełnie nie rozumiejąc na czym polega "gotowanie" . Otóż pragnę Pana z tego błędu wyprowadzić, bowiem gdyby Pan mniej emocjonalnie traktował ludzi o odmiennych poglądach, to mógłby Pan dokonać syntezy informacji,
~` 14-04-2013 10:48
Idzie Doland z Bornkiem a w ręku ma worek i co jakiś czas wali worek z buta, ludzie się pytają co tam macie i czego tak kopiecie? A mam tam szczury ... a czego tak kopiecie? bo jak je kopie to się gryzą nawzajem a mnie zostawiają w spokoju..
~xyz 14-04-2013 11:51
a co bedzie z ta piekna willa, połozona na zboczu gory Chojnik u stóp lasu? z pieknym ogrodem i widokiem? kto tam teraz zamieszka? czy miasto to bedzie sprzedawac? czy bedzie tak jak z budynkiem po technikum lesnym gdzie uczelnia wałbrzyska juz robiła remont i oglaszała nabór a ogłoszenie o przetargu dopiero sie ukazywało?
~Ryś z Klanu 14-04-2013 13:15
Sobieszów nie ożyje.Za mało krokusów Pan Prezydent posadził, dwa razy tyle to co innego.Będzie zalew turystów z Nigerii.Donald załatwił.
~ciekawski 14-04-2013 14:00
ciekaw jestem co z tego dalej wyniknie
~Do xyz 14-04-2013 14:06
do xyz - Na terenie Jeleniej Góry znajdują się obiekty należące do miasta i skarbu państwa. Budynek Dyrekcji KPN jest skarbu państwa i oni zdecydują co z nim zrobić. Jeśli chodzi o budynek szkoły Leśnej, został sprzedany za rządów pana Kusiaka i Gałki uczelni z Legnicy a nie z Wałbrzycha.
~ 14-04-2013 16:04
Co za bzdury z powrotem Niemcow na dawne terney ! A niby do czego oni maja tam wracac, toz to nie rozni sie duzo od bylego DDR, w ktorym do dzis topi sie kase a i tak tereny wyludniaja sie, mlodzi uciekaja na zachod a pustostany co najwyzej wypelnia emigranci i azylaci. Zreszta niegdys piekne tereny zostaly zdewastowane przez przesiedlencow zza Buga i ta dewastacja trwa do dzisiaj bo obecne pokolenia sa bierne i zacofane ( madrzejsi uciekaja bezpowrotnie za granice ) a jedyna szanse na doplyw gotowki widza w sprzedazy dzialek przez co tworza sie betonowe pustynie z dziwolagami architektonicznymi. Niemiec ma u siebie duzo ladnych terenow, ladna architekture tworzaca harmonie, zadbane parki, czysciej i rozsadnych ludzi, z ktorymi trzeba sie liczyc bo nie daja sie uciskac jak POlacy...
~ 14-04-2013 16:16
Niemcy wybieraja poludniowa Europe Zachodnia, gdzie jest ladniej, lepszy klimat, dobre jedzenie, ladniejsza architektura, krajobrazy i gdzie zyja rozsadniejsi ludzie. Czy slyszal ktos, zeby POlacy masowo wracali na Ukraine albo na Bialorus ??? Przeciez z tamtad pochodza ich rodziny, tam zostawili swoje majatki i musieli isc na obce tereny... Nie mowiac juz, ze zycie jest tam duzo tansze niz w POlsce wiec z pieniedzy, ktory uzyskali by ze sprzedazy swoich nieruchomosci mogli by super zyc... Niemcy nie sa glupkami a jak wymrze starsze pokolenie to bedzie mala garstka, ktora bedzie miala ochote pojechac tam, gdzie urodzili sie ich przodkowie bo po co jak gdzie indziej jest ladniej, czysciej i wcale nie drozej. Wasza zawisc nie zna granic dlatego tez macie biede i jest wam coraz ciezej...
~Mieszkaniec 14-04-2013 17:03
Zamienił stryjek siekierkę na kijek. Czyli Raj i Zawiła - dwaj kolesie, znające się jak łyse konie, wymienili się prezentami. A kto za to zapłacił? Oczywiście podatnicy. Pałac w Sobieszowie to idealne miejsce na centrum hotelowo-konferencyjne - pod samym Chojnikiem, blisko Karkonoszy i centrum Jeleniej Góry, świetny dojazd samochodem, autobusem, pociągiem... a zamiast tego będzie kolejne nudne Centrum Edukacyjne KPN-u, gdzie siedzą naburmuszone panie, patrzą wilkiem na przybyszów i łaskę robią, że komuś coś pokażą czy wytłumaczą, jak w tym w Szklarskiej Porębie. Ręce opadają. Ale cóż, trudno oczekiwać, żeby robił dobre interesy Zawiła - historyk z biblioteki, b. poseł zakorzeniony od dawien dawna w lokalnych układzikach. Obrębalski wróć! ...zanim ten stary cap puści całe miasto z torbami!
~ 14-04-2013 22:39
teee bezrobotnyyy a kedy wy tego zawylca strącicie z tronu , zawylec gde te twoje tramwaje ?????????????
~omo 16-04-2013 16:19
co za bzdury ten ~~mieszkaniec~~ wypisuje byłem częstym gościem KCEE Karkonoskiego Parku w szklarskiej porębie bardzo zachwycony całą ekspozycją i miłą profesjonalną obsługą edukatorów oraz pań w recepcji co w nie jednym muzeum brakuje ,będę zawsze polecał to miejsce do zwiedzania bardzo ciekawa ekspozycja
~joka 16-04-2013 16:31
ręce opadają jak się czyta pomyleńca\\\" mieszkańca-\\\" muzeum kcee w szklarskiej porębie jest super a co się tyczy pań z recepcji są miłe i właśnie uśmiechnięte mają świetny kontakt z małymi dziećmi zawsze coś mają w prezencie dla maluchów zachęcają do zwiedzania i tyle
~Jura 26-08-2013 11:29
Karkonoski Park Narodowy, utworzony 16 stycznia 1959 roku przez komunistów, zabrano mieszkańcom Karpacza i wszystkim turystom z Polski i innych krajów rejon turystyczny, Śnieżkę i Kope. Gdyby to były do dzisiaj tereny niemieckie to na pewno byłby Rejon Turystyczny należący do Karpacza. Zabierając góry Karpaczowi, zatrzymali rozwój Turystyki górskiej, degradują miasto, obniżają dochody z turystyki, przez co traci budżet miasta i państwa. KPN niszczy przyrode, na wskutek erozji giną gatunki zwierząt i roślin. Z powodu braku owiec w górach giną rośliny, zwierzęta i ptaki. Z powodu braku interwencji człowieka i na wskutek erozji wodnej giną drzewa, rośliny zwierzęta, ptaki. Nie są pogłębiane i nietworzone w górach zbiorniki wodne, brak i zniszczone stare po niemieckie pozime urządzenia wodne.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Czytelniczka: drogo i brudno

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Śmierć na żwirowni

Zaśpiewali powstańcom

Inwestycje wodno–kanalizacyjne we Wleniu

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
129
Tak
40%
Nie
52%
Nie wiem
8%