MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Miasto barier

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 5 maja 2006, 0:00
Autor: TEJO
Fot. Arek
Jak trudno jest pokonać bariery architektoniczne w naszym mieście wiedzą mamy z dzieckiem w wózku oraz inwalidzi, którzy także na wózkach się poruszają. Skala problemu nie jest mała, bo dotyczy kilku tysięcy mieszkańców stolicy Karkonoszy.

– Osoba niepełnosprawna nie obejrzy sztuki w teatrze, nie pokona przejścia pod torami między ulicami Wincentego Pola a 1 Maja. Nie nada listu na poczcie głównej przy Pocztowej – mówi Leszek Karbowski, prezes jeleniogórskiego oddziału Towarzystwa Walki z Kalectwem.

Jego zdaniem Jelenia Góra wciąż jest miastem barier, a ułatwień dla niepełnosprawnych i matek z dziećmi w wózkach wciąż jest za mało. Choć przyznać trzeba, że w biurze obsługi interesanta w ratuszu przestrzeń dostosowana jest dla tych osób.
– Ale nie ma możliwości łatwego dostania się na piętro. A tam przyjmuje miejski rzecznik konsumentów. Nie każdy może się łatwo dotrzeć do jego gabinetu. A przecież jest to instytucja dla wszystkich obywateli – usłyszeliśmy.

Na palcach można policzyć obiekty, które po remontach pozbawione są barier. To kino Marysieńka, poczta przy placu Ratuszowym, urząd pocztowy przy ul. Wolności. Tam w zeszłym roku zbudowano podjazd dla osób poruszających się na wózkach. Kłopot w tym, że wspomniane urzędy nie mają dyżurów i są zamknięte w większość sobót.

Udogodnieniem dla niepełnosprawnych jest też podjazd w halu dworca głównego. Nie ma jednak odpowiednich podjazdów w przejściu podziemnym na perony. Kobiety z wózkami z dziećmi muszą liczyć na własne siły lub pomoc innych pasażerów, kiedy chcą dostać się do pociągu.

Cześć barier ma wkrótce zniknąć. Ułatwieniem dla niepełnosprawnych będzie zamontowana winda w Teatrze Jeleniogórskim im. Norwida. Jak mówi jego dyrektor Bogdan Nauka, urządzenie ma być zainstalowane od strony ulicy Teatralnej. Prace zaczną się jeszcze w tym roku przy okazji modernizacji teatralnych wnętrz.
Barier architektonicznych ma także być pozbawiony cieplicki plac Piastowski. Umożliwi to trwająca przebudowa nawierzchni centralnego miejsca w uzdrowisku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Nagroda IDOL 2019 dla Radia KSON

Wybory: Zwycięstwo PiS

Kto do Sejmu? (aktualizacja)

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~KaśQua 5-05-2006 15:34
..i to jest Polska właśnie :(. Jeśli już coś zrobią (podjazdy itp) to na tzw. odpieprz się: aby było, aby nikt się nie czepiał, że podjazdu nie ma. Ja np w przypadku poczty przy ul. Różyckiego. Podjazd jest, owszem, ale tak zrobiony że osoba na wózku nie ma szans otworzyć sobie drzi (które otwierają się na zewnątrz), nie wspominając już o skręceniu wózkiem, ponieważ podjazd jest wąski. Wiele pań z wózkami z dziećmi ma problemy z wejściem.. Niniejszym "pozdrawiam" wykonawców tego i paru innych podjazdów...
~Matka 5-05-2006 15:48
Odkąd zostałam matką o wiele wyraźniej zobaczyłam ten problem. A jest on rzeczywiście wielki! Moje szczęście, że już niedługo nie będę musiała wszędzie jeździć wózkiem... Ale współczucia dla tych którzy są skazani na wózki, np. inwalidzkie.
~pacjentka 5-05-2006 15:59
Chciałabym, żeby zarządzający przychodnią DOKTOR na jakiś czas przesiedli się na wózki i spróbowali się dostać do przychodni, np. przy ulicy Grottgera. Może wtedy by coś zrozumieli...
~mała czarna 5-05-2006 16:54
Przez rok czasu zmuszona byłam jeździć na wózku inwalidzkim.Na szczęście moje połamane nogi już się zrosły i daję radę bez wózka.To co przeżyłam w tym czasie nie da się opisać w dwóch słowach.Nie mogłam dostać się do sądu, do banku, do mojej uczelni (AE), i do wielu innych instytucji, z którymi chcąc nie chcąc musiałam mieć do czynienia. Może Pan Kusiak zająłby się rozwijaniem udogodnień dla inwalidów i matek z dziećmi??
~jeleniogórzanka 5-05-2006 23:35
...pan Kusiak ma w d... to,co przydałoby się w mieście...
~zainteresowana 6-05-2006 1:03
Przychodnia "Doktor" to naprawdę jeden wielki niewypał do którego na dodatek nie można się dostać!!! Ostatnio jak poprosiłam o pomoc przy wniesieniu wózka do dziecięcej, zaproponowano mi, abym pozostawiła wózek na zewnątrz, bo jest tam zadaszenie - jak się zapytałam, czy mi nikt go nie ukradnie to pani z rejestracji powiedziała, że napewno nie... Tylko ciekawe,dlaczego ona taka pewna, skoro nikt tego nie pilnuje. a nawet gdyby ukradli mi wózek (kredyt nadal spłacam) to co ją to obchodzi...
~ja 6-05-2006 1:06
Ciekawa jestem, kto z rządzących, tak naprawdę się przejmuje, tym co przydałoby się w mieście... Oni wszyscy mają wszystko w d.........
~_JJ_ 7-05-2006 21:46
Tak na próbę pozbawic dolnych kończyn któregoś z naszych ,,wodzów,, a zaręczam że bariery zostałyby zauważone i znikały jak składki w ZUSie

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Kto do Senatu?

Tłumy we dworze

Potrzebna karetka

Gala Senioraliów

Będzie referendum w Jeleniej Górze?

Sonda

E-papierosy są lepsze od zwykłych?

Oddanych
głosów
626
Tak
14%
Nie
65%
Nie wiem
21%