MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 9 lipca
im. Sylwii, Weroniki

Mężczyzna oszukał ponad 300 osób!

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 4 stycznia 2020, 14:23
Aktualizacja: Poniedziałek, 6 stycznia 2020, 7:41
Autor: TCz
Fot. Użyczone
Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze skierowała do Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze akt oskarżenia przeciwko mężczyźnie podejrzanemu o dokonanie oszustw na szkodę 321 osób, w tym razem z inną osobą.

W październiku 2016 roku Marcin W. założył spółkę z o.o., która zarejestrowana została w tak zwanym wirtualnym biurze we Wrocławiu. Za pośrednictwem strony internetowej oferował on wynajem apartamentów w atrakcyjnych miejscowościach nadmorskich. Klienci zainteresowani ofertą wpłacali na jeden z podanych przez oskarżonego rachunków bankowych, opiewające na kwoty od kilkuset do ponad dwóch tysięcy złotych. Proceder trwał od lutego do czerwca 2017 roku. Spółka nie dysponowała żadnymi apartamentami. Oferty wynajmu były fikcyjne. Łącznie oszukano w ten sposób ponad 300 osób na kwotę przekraczającą 235 tysięcy złotych.

Kolejna spółka została założona przez Marcina W. w sierpniu 2017 roku. Tym razem jej prezesem został Lech S. – drugi z oskarżonych. Sposób działania spółki był podobny. Oferowano wynajem apartamentów w Zakopanem, którymi spółka oczywiście nie dysponowała. We wrześniu 2017 roku oszukano w ten sposób 10 osób, które wpłaciły zaliczki na łączną kwotę przekraczającą 11.700 zł.

Dodatkowo Marcin W. wystawiał na popularnych internetowych portalach oferty sprzedaży sprzętu elektronicznego, zabawek i innych akcesoriów dziecięcych. Po zapłacie na wskazany w ogłoszeniu rachunek bankowy, towary nie były wysyłane do kupujących. W okresie od sierpnia 2016 roku do stycznia 2017 roku poszkodowanych zostało 13 osób, które utraciły łącznie blisko 9 tysięcy złotych – informuje prokurator Tomasz Czułowski, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze.

22 września 2017 roku, na polecenie Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze Marcin W. został zatrzymany. Następnie zatrzymano również Lecha S. Marcin W. usłyszał zarzuty łącznie 15 przestępstw na szkodę ponad 300 pokrzywdzonych. Nie przyznał się do ich popełnienia. Lechowi S. zarzucono popełnienie wspólnie i w porozumieniu z Marcinem W. oszustwa na szkodę 10 osób, do czego się przyznał.

Marcin W. był w toku postępowania na wniosek Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze tymczasowo aresztowany przez okres blisko 4 miesięcy od jego zatrzymania. 16 stycznia 2018 roku izolacyjny środek zapobiegawczy został następnie zmieniony postanowieniem Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze na poręczenie majątkowe w kwocie 25 tysięcy złotych oraz dozór Policji. Wobec Lecha S. stosowano dozór Policji oraz zakaz opuszczania kraju. Obaj oskarżeni dotychczas nie byli karani sądownie – dodaje rzecznik..

W grudniu 2018 roku Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze skierowała przeciwko Marcinowi W. akt oskarżenia, w którym zarzucono mu popełnienie w latach 2013-2014 oszustw internetowych i innych przestępstw na szkodę ponad 1750 osób. Postępowanie sądowe pozostaje w toku. Zarzucone Marcinowi W. przestępstwa zagrożone są karą pozbawienia wolności w wymiarze do 15 lat. Lechowi S. grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności.

Twoja reakcja na artykuł?

14
67%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
7
33%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Komentarze (20) Dodaj komentarz

komentarz usunięty
~Pijaczka Krystyna 4-01-2020 15:33
odpowiedź na usunięty komentarz
d...lu , wszędzie wymagany jest zadatek . Trzeba też sprawdzić czy to wiarygodna lokalizacja !
~No, tak 4-01-2020 17:07
odpowiedź na usunięty komentarz
Widać, że nie znasz się na turystyce. Zadatki są konieczne, by mieć pewność, że gość przyjedzie. Bez zadatku może zacząć się wykręcać, że nie taka pogoda, a za zimno, a za gorąco itp. itd. Jak już wpłaci, to przyjedzie, bo nie zechce go stracić. Uczciwi gestorzy płacą za reklamę, by zapewnić sobie pełne obłożenie obiektu. Jeśli nie zażąda zadatku może być o sporą kwotę w plecy, a musi nie tylko żyć, ale opłacić pensje pracowników, ZUS, bieżące koszty, podatki, ubezpieczenie i wiele innych rzeczy.
komentarz usunięty
~No, tak 4-01-2020 17:15
odpowiedź na usunięty komentarz
Otwórz sobie pensjonat i zobaczysz, jak będzie Ci się kręcił biznes, gdy zdasz się na to, że goście przyjadą do Ciebie na słowo. Nie porównuj usług hotelarskich do handlu internetowego, gdzie kupujesz jednorazowo konkretną rzecz. Aby nie dać się oszukać, masz dziś gros możliwości, by sprawdzić, czy dany obiekt istnieje. Sam wpis spółki w KRS o niczym dziś nie świadczy. Jak widać każdy może to dziś zrobić i udawać, że posiada spółkę, która jest tylko fikcją.
Krzysztof J. Szklarski 6-01-2020 1:42
do: ~No, tak (17:15)
Brawo!!! Bardzo słuszne spostrzeżenia i uwagi, a skoro sam Szklarski publicznie tak dobrą ocenę wystawia, to samo mówi za się! :-)
Krzysztof J. Szklarski 6-01-2020 2:34
do: Krzysztof J. Szklarski (1:42)
Uprzedzając dalszy to wydarzeń jestem zmuszony zauważyć, że użytkownik ~No, tak otrzymał "aż" dobrą i "zaledwie" dobrą ocenę, a nie bardzo dobrą czy wręcz znakomitą! Czy ktoś z Państwa domyśli się dlaczego i wskaże innym wyraźny błąd w rozumowaniu ww. użytkownika - błąd o charakterze logicznym, który w sposób bardzo znamienny dowodzi, iż wyżej wymieniony niewiele z przedsiębiorczością ma wspólnego, albo nawet wcale? Proszę, pomyślcie Państwo i postarajcie się dostrzec te błędy...
Krzysztof J. Szklarski 6-01-2020 2:35
do: Krzysztof J. Szklarski (2:34)
*tok
~Wytyk 5-01-2020 7:10
odpowiedź na usunięty komentarz
Dzieciaku na dodatek niewychowany prostaku! Nie masz pojęcia o czym piszesz , to wyluzuj i nie obrażaj innych. Widocznie zbyt małe masz doświadczenie i za krótko żyjesz żeby coś rozumieć.
~amper 5-01-2020 9:34
odpowiedź na usunięty komentarz
przegiąłeś.bezproblemowe wychowanie
~............................ 6-01-2020 9:54
odpowiedź na usunięty komentarz
Wczasy to nie towar lecz usługa. No i zapoznaj się z treścią przepisów Kodeksu cywilnego, jeśli wiesz co to takiego. Tam w art 394 jest mowa o zadatku.
~dziki kraj 5-01-2020 10:40
oszustów,złodziei i partaczy to akurat w tym narodzie mamy pod dostatkiem.
Krzysztof J. Szklarski 6-01-2020 2:24
do: ~dziki kraj (10:40)
A ilu mamy ludzi uczciwych, znakomitych fachowców, którzy wiedzę swą zdobywali praktycznie, doświadczając na własnej skórze "to i owo", a nie teoretycznie? Dlaczego właśnie tych najbardziej wartościowych odstawia się w Polsce na boczne tory, dlaczego nie pozwala im się funkcjonować?
~Doktor Proktor 5-01-2020 11:50
Czy napawno mężczyzna to można mieć w tych czasach wątpliwość. Żadnych natomiast wątpliwości, że musi to być wyborca POKO.
~korek 5-01-2020 12:02
grozi do 12 lat , śmiech na sali , dostanie [ ] i po herbacie , 25 tyś -poręczenie-hihi , miał to dał , dziki kraj
~Obiektywny 5-01-2020 18:19
Czemu nazwisko oszusta ukryte? Jak ktoś go zna, niech napisze ku przestrodze dla innych
Krzysztof J. Szklarski 6-01-2020 1:46
do: ~Obiektywny (18:19)
Dlatego, że w Polsce funkcjonuje zasada domniemania niewinności - nie mamy do czynienia z powagą rzeczy prawomocnie osądzonej, a ponadto to tylko niezawisły Sąd może podać takie dane do publicznej wiadomości, gdyż to już on i tylko on stał się "gospodarzem" postępowania, o ile nie zwróci sprawy do Prokuratury np. celem uzupełnienia postępowania przygotowawczego.
Krzysztof J. Szklarski 7-01-2020 2:28
Stanowczo zbyt wiele "zagadek", jak na jedną wypowiedź. Porusza Pan arcyważne kwestie nie zachowując minimum choćby przyzwoitości by je rozwikłać, choć jak się wydaje - ma Pan lub miał wgląd w akta sprawy. Kogo w końcu Pan chroni, a kogo atakuje? Na informacje podane na temat tej sprawy na portalu Jelonka.com spuszczam na razie [podkreślam - na razie(sic!)] miłosiernie zasłonę milczenia. Pańską naganną "pracę" jeleniogórskich stróżów, nie wiedzieć czemu zwanymi stróżami praworządności, oceniam jako wręcz FATALNĄ!!!
komentarz usunięty
Krzysztof J. Szklarski 7-01-2020 21:06
odpowiedź na usunięty komentarz
Dziś, z samego rana, przeprowadziłem telefoniczną rozmowę z rzecznikiem prasowym Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze prokuratorem Tomaszem Czułowskim zarzucając mu celowe wprowadzanie opinii publicznej w błąd i nierzetelne informowanie o sprawie. Nie miałem i nie mam dobrych doświadczeń z jeleniogórskim wymiarem sprawiedliwości (czytaj - bezmiarem niesprawiedliwości), który wręcz torpeduje poczynania (swoją drogą jestem zmuszony zauważyć, że niezwykle nieudolne) Zjednoczonej Prawicy w próbach reformy polskiego sądownictwa - ja nadal broni nie składam, a prok. Czułowskiego publicznie przestrzegam przed bagatelizowaniem sprawy i poprzez celowe działania wywieranie wpływu na obiektywne rozstrzygnięcia wydawane przez tutejsze Sądy. O kwestiach związanych z winą mają rozstrzygać Sądy a nie opinia publiczna urabiana przez stróżów (celowo pomijam słowo praworządności).
Krzysztof J. Szklarski 7-01-2020 23:27
Najkrócej, jak tylko mogę, gdyż inne sprawy absorbują mnie bardziej i im jestem zmuszony poświęcić czas, który mi pozostał, a jest go niewiele już, to popieram działania, a właściwie zaniechania Redakcji Jelonka.com, by nie brać na siebie ciężaru próby dokonania merytorycznych rozstrzygnięć, by na opinii wydanej przez Redakcję mógł w sposób czytelny i jednoznaczny oprzeć się niezawisły Sąd. W Redakcji Jelonka.com nie ma ani jednej osoby, co nie powinno dziwić nikogo, którą można byłoby określić mianem dziennikarza sądowego - proszę nie mylić z dziennikarzem śledczym. Pana, Panie ~Jeleń proszę zwrócić się do Redaktor Naczelnej Jelonka.com i pozostawić u niej swój numer telefonu, a skontaktuję się z Panem, jednakże już teraz proszę nie próbować wpływać na opinię publiczną poprzez nieudolne próby "wmontowania" Redakcji w rozstrzygnięcia. Ja nie mam wątpliwości, że za nickiem ~Jeleń ukrywa się jeden z oskarżonych lub osoba bardzo bliska jednemu z nich.
Krzysztof J. Szklarski 7-01-2020 23:47
PS Sprawą tą zajął się także internetowy portal TVN24
~JELEŃ 9-01-2020 12:49
Panie Szklarski, zostaną ujawnione dokumenty i ukazane opinii publicznej, każdy będzie mógł zobaczyć i ocenić jak NIE DZIAŁA nasze Państwo.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Zmiana prezydentury w Rotary Club Jelenia Góra  

Trwa przeprowadzka LGD do Kowar

Areszt dla mieszkańca Krzeszowa

Otwarto Dom Modlitwy w Łomnicy

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2082
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%