MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 10 lipca
im. Amelii, Antoniego, Filipa

Metamorfoza Teatru Zdrojowego. Zabytek i nowoczesność w jednym

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 17 listopada 2011, 10:37
Aktualizacja: Piątek, 18 listopada 2011, 8:05
Autor: RED
Fot. RED
Kiedy przed ponad dziesięciu laty ówczesny Jeleniogórski Teatr Animacji przejmował budynek Teatru Zdrojowego w Cieplicach, obiekt był w fatalnym stanie z zaciekami na suficie i mocno zniszczoną infrastrukturą techniczną. Teraz to bodaj najnowocześniejszy w swojej kategorii teatr w Polsce.

Teatr Zdrojowy wzniesiono w stylu neoklasycznym na polecenie rodziny Schaffgotschów wg projektu Alberta Tolberga w latach 1835 – 1836, czyli przez dwa lata. Tyle samo trwała przebudowa jego wnętrza po 175 latach po zakończeniu budowy jednego z najbardziej rozpoznawalnych zabytków Cieplic.

Rozbudowa i modernizacja Teatru Zdrojowego przebiegła w trzech etapach. Najpierw powstała przeszklona przybudówka, gdzie ulokowano garderoby, salę prób i pomieszczenia administracji teatru. Tam także urządzono recepcję, foyer oraz toalety, których pierwotnie teatr nie miał (korzystano z ubikacji sąsiedniej Galerii Zdrojowej). Odnowiono także elewację Teatru Zdrojowego.

Ostatnim i najtrudniejszym etapem był remont, przebudowa i modernizacja wnętrza z założeniem powrotu do wyglądu placówki z XIX stulecia. Po dwóch latach prac zakończenie tej fazy przebudowy oznacza finał całości projektu, dzięki któremu Jelenia Góra wzbogaciła się o jedną z najnowocześniejszych scen w swojej kategorii w kraju.

Docenią to widzowie, którzy mieli okazję uczestniczyć w wydarzeniach organizowanych w Teatrze Zdrojowym przed ponad dwoma laty i wcześniej. Dziś nie poznają wnętrz budynku. Zobaczą utrzymaną w jednolitej turkusowej kolorystyce korytarze i salę widowiskową. Z plafonu wyłoniło się odsłonięte i pieczołowicie zakonserwowane velarium (polichromia przypominająca płócienną osłonę) pochodzące z XIX wieku.

Odsłonięto także polichromie przedstawiające gryfy, które zakryte były malaturą z lat 60. minionego stulecia. Konserwacji poddano także elementy konstrukcyjne drewnianej budowli, którym przywrócono turkusową barwę. Zamiast z niewygodnych kinowych skrzypiących siedzisk, obejrzą przedstawienia z komfortowych foteli wykonanych na zamówienie. Za wzór posłużyły siedziska zamontowane w bardzo podobnym do Zdrojowego teatrze w Putbus (Niemcy). Dostosowano je do potrzeb najmłodszych widzów.

– Mamy 200 miejsc. Nieco mniej niż przed remontem: na parterze można siedzieć wygodniej, bo jest więcej przestrzeni między rzędami. Foteli ubyło też z balkonu, a to dlatego, że tam urządziliśmy pomieszczenia dla realizatorów dźwięku i światła – mówi Małgorzata Nauka ze Zdrojowego Teatru Animacji. Te dotychczas mieściły się w lożach, które aktualnie są do dyspozycji widzów.

Doznania estetyczne pogłębią najnowsze techniki zastosowane do nagłośnienia sali i oświetlenia sceny. Wnętrze kabiny realizatorów dźwięku i światła przypomina pulpit sterowniczy samolotu. Teatralny oświetleniowiec ma pod palcami konsolę z ponad 65 tysiącami parametrów! Do tego blisko 200 regulowanych obwodów oświetlenia sceny oraz ponad 130 różnych projektorów i reflektorów! Całość systemów to blisko 300 przyłączy sygnałowych, około 500 złączy i ponad 15 kilometrów kabli!

Nieporównywalnie poprawił się komfort pracy aktorów. Były czasy, kiedy garderoby urządzono prowizorycznie w nadscenium. – Trzeba było wdrapywać się tam po stromych, ażurowych schodach. Było to niebezpieczne, zwłaszcza w kostiumach. Zdarzały się upadki – wspominają artyści.

Teraz scena połączona jest ze specjalnym pomieszczeniem z przybudówki (tam urządzono garderoby), a dzięki komunikacji radiowej, inspicjent, który dzięki systemowi kamer i monitorom widzi na pulpicie, co dzieje się w teatrze, przypomina każdemu grającemu, kiedy ma być gotowy do wejścia. – Dla występujących gościnnie urządziliśmy specjalną garderobę za sceną. Jest tam kącik wypoczynkowy i węzeł sanitarny – mówi Bogdan Nauka, dyrektor Zdrojowego Teatru Animacji.

Technologia zbudowanej od podstaw sceny jest bardzo nowoczesna i pozwala na wiele realizacji. Orkiestron da możliwość wystawienia małych form operowych, zapadnia ułatwi zmianę dekoracji, a bezpośrednie sąsiedztwo pracowni pozwoli na bezkolizyjny transport poszczególnych elementów scenografii. Do teatru po remoncie i konserwacji powrócił także zabytkowy fortepian marki Petrof.

Po zakończeniu prac rewitalizacyjnych w Parku Zdrojowym teatr zyska też estetyczne otoczenie. Zmieni się wejście główne do placówki, do której będzie można dostać się od strony przybudówki. Przed teatrem stanie także „pomnik” zrealizowany przez scenografa, gruzińskiego artystę malarza i rzeźbiarza Lewana Mantidze na podstawie loga placówki: krzesła w butach.

Koszt inwestycji to 2. 739. 828 euro przy wkładzie z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego. 1.918.357 euro.

Ogłoszenia

Czytaj również

Letnie Koncerty Organowe w Krzeszowie

Galeria na... płocie

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Komentarze (23) Dodaj komentarz

~ 17-11-2011 11:42
tak trochę podobnie jak w kościele ewangelickim ( zdjęcia)
~j.g. 17-11-2011 11:51
pięknie - a co Kawiarnia Zdrojowa - popada w ruinę
~sklfgbntujed 17-11-2011 12:34
Kawiarnię Zdrojową jakiś czas temu kupił człowiek o nazwisku P... i powoli ją dewastuje...
~dylu 17-11-2011 12:47
najbardziej podoba mi sie pomnik który ma stanąć przed wejsciem do teatru, a to dlatego ze jest inny niż wszystkie które stawiają obecnie w Jeleniej Górze i które symbolizują kazdy co innego ale wszystkie są obeliskami. A tutaj krzesło w butach. Fajne to , brawo!
~Marcin73 17-11-2011 13:23
Znakomity gospodarz gwarantuje znakomite efekty. Pozdrawiamy dyr. Bogdana Naukę, zapraszamy serdecznie do odwiedzania pięknych Cieplic. Marcin Kaflik, prezes Stowarzyszenia "Miłośnicy Cieplic"
~ya 17-11-2011 13:36
bardzo ładnie! wielkie brawa! udało mi się wejść do teatru w trakcie remontu. Widziałam jak kobiety ślicznie malowały każdy szczególik. Wszyscy się przyłożyli i jest efekt!!!
~Koja II 17-11-2011 14:49
Ludziska kochani!!! Cieszmy się z tego co już mamy i bądźmy dobrej myśli że będzie takich projektów coraz to więcej! Niech nasze miasto i okolice pięknieją - trzymajmy kciuki aby "znalazły" się pieniądze na remont Parku Norweskiego i okolicy. A teatr jest super - byłam z wnukiem na premierze - gratulacje dla Dyrektora i całej ekipy.
~xyz 17-11-2011 14:52
Bardzo ładnie ale należało chyba zrobić też coś z parkietem
~Aszta 17-11-2011 16:30
No piękny!!! W niczym nie przypomina tej "Śmierdzącej" rudery w której nasz "WSPANIAŁY" chór pod batutą "MAJCHRA" śpiewał dla kuracjuszy... ale wspominam to z łezką ;-) Szkoda, że freski na suficie zmieniono - czy tamte nie były ładniejsze?? Pozdrowienia dla byłych chórzystów ;-))
~dundersztyc 17-11-2011 16:52
Wiesz co robi ten miś? On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa To jest Miś na skalę naszych możliwości. Ty wiesz co my robimy tym misiem? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie - mówimy - to jest nasze, przez nas wykonane, i to nie jest nasze ostatnie słowo! I nikt nie ma prawa się przyczepić, bo to jest miś społeczny, w oparciu o sześć instytucji, który sobie zgnije, do jesieni na świeżym powietrzu. I co się wtedy zrobi? - Protokół zniszczenia. - Zapamiętaj: Prawdziwe pieniądze zarabia się na drogich, słomianych inwestycjach. I tak to jest z tym naszym teatrem. Bedziemy z podatków utrzymywać ciepłe posadki zarządzających teatrem, który nigdy na siebie nie zarobi. Będzie zżerał nasze pieniądze, a pan dyrektor będzie co miesiąc brał pensję z poczuciem dobrze wykonanej misji.
~zkafiv 17-11-2011 17:30
Do dundersztyc z 16:52 wydaje mi się że właśnie taka inwestycję słomiana poczynili Twoi rodzice i czujesz się niedowartościowany... Wolałbyś aby Cieplice były grajdołem dla pijaczków i innych meneli? Przyjdź chociaż raz do teatru ... bilet mogę Ci fundnąć.
~Arisa 17-11-2011 17:44
Poszczególne zdjęcia "to perły i turkusy w koronie kultury".Rodzina Schaffgotschów oniemiałaby z wrażenia na widok naszego teatru. Wyrazy uznania dla p.dyrektora B.Nauki oraz osób współpracujących na rzecz odnowy neoklasycyzmu.
~do dylu 17-11-2011 17:50
a co z lwami które były przy wejściu? wiesz coś
~ 17-11-2011 18:04
Gdzie to jest ???
~~~Agi 17-11-2011 20:20
Pięknie- chodziłam tam za "starych czasów" z córką na przedstawienia i cieszę się że będę uczestniczyła teraz z synem już w nowej odsłonie. Mam nadzieję że aktorzy wystawią przepiękne sztuki dla najmłodszych. Życzę wspaniałej publiki.
~ 17-11-2011 20:44
Panie redaktor, teatr jest empirowy, a nie żaden "neoklasyczny", to po pierwsze. Po drugie -aż mnie zatkało- to naprawdę w naszym mieście? Co za klasa! Po trzecie- wyjątkowo duża przewaga zachwytów nad buractwem też o czymś świadczy. Naprawdę jastem mile zaskoczony-wreszcie inwestycja na poziomie :)
~X 18-11-2011 9:17
Lwy są gdzie były :-)
~do dunderszt 18-11-2011 9:18
juz nie wiem co ma mi opasc jak czytam ten jad!!! tacy jak ty nigdy niczym sie nie ciesza no chyba,ze cudzym nieszczesciem.Wspolczuje ci jestes bardzo nieszczesliwy,samotny,niekochany i bez nadziei na przyszlosc.Wiesz co/przyjdz do Teatru Zdrojowego tam jest pozytywna energia,moze ci pomoze.....
~dundersztyc 18-11-2011 11:22
Nie wiem (do 17.30 i 09.18)na podstawie czego wyciągacie takie wnioski o rodzicach i cudzym nieszczęściu. Czytajcie UWAŻNIE, a nie róbcie personalnych wycieczek. Wystarczy pomyśleć. Liczbę miejsc na widowni pomnożyć przez średnią cenę biletu i ilość spektakli w miesiącu. Ile wam wyjdzie? Dużo. Ale i tak o wiele za mało, aby wystarczyło na pensje około 30 osób i bieżące utrzymanie obiektu. Teatr po remoncie jest piękny. I co z tego? Ma to usprawiedliwiać nierentowność? Pan dyrektor zdobył kasę na remont i chwała mu za to. Jak będę chciał zobaczyć to piękno PONOWNIE, to zapłacę. Jak nie, to z moich podatków zapłaci za to urząd miasta w postaci dotacji. To jest normalne? Tak to można prowadzić działalność gospodarczą. Robimy imprezę biletowaną, dodatkowo finansowaną z budżetu miasta np. ...
~dundersztyc 18-11-2011 11:36
koncert 2 grudnia. Nieważne czy wyjdzie hit czy kit. Wszyscy zaangażowani zarobią. Dlaczego mam dopłacać do czyichś wizji, nawet pięknych? A spektakl, który teatr wystawił we wrześniu ubiegłego roku w Kościele Garnizonowym? Piękna wizja. I bardzo kosztowna. Jedno przedstawienie i cisza. Uważacie, że się zwróciły ponad 100tys nakłady? Macie rację - nie. Ale kto miał zarobić, zarobił. Dobrze być wizjonerem. Dobrze mieć Misia, który swym pieknem otwiera oczy i zamyka usta. To jest nasz Miś. Niejedyny niestety w tym grajdole. Chwalicie inwestycję, która będzie służyć niespełna 10% społeczeństwa. Tyle osób według badań chodzi do teatrów. Ale miasto szczodrym gestem z podatków reszty mieszkańców,będzie finansować kolejne wizje.Co z tego,że obiekt jest piękny.Chyba to, że pięknie będzie nas doił.
~dundersztyc 18-11-2011 11:58
To nie jest jad. Też nie chcę, aby Cieplice pozostały geriatrycznym grajdołem dla pijaczków i meneli. Napisałem o drugiej stronie medalu, której większość nie chce zobaczyć. Podtrzymuję każde słowo z cytatu, oczywiście oprócz fragmentu o protokole zniszczenia. Tak. U nas zarabia się na słomianych inwestycjach. A to czy pójdę z dzieckiem do Zdrojowego Teatru Animacji z własnej woli, czy zostanę zmuszony przez Miasto do zapłacenia za jego wyjście z całą szkołą, jest bez znaczenia. Bo chcąc nie chcąc i tak funduję niezłą pensję Panu dyrektorowi. Usta pełne pięknych frazesów, a tak naprawdę chodzi tylko o kasę. No tak, ale to jest KULTURA. A kulturalni ludzie nie rozmawiają o pieniądzach. Kulturalni ludzie żyją za niezarobione pieniądze. I nie jest to symbioza. I o tym możemy porozmawiać.
~??? 18-11-2011 22:50
maruderzy i wszyscy inni, którzy tak dbają o budżet miasta i podatki a sami stoją pod nocnym oraz do wszystkich innych z takim samym małym narządem :z Waszych podatków równierz utrzymuje sie areszt śledczy więc kalkulacja i wnioski chyba jasne. z Waszych podatków utzymuje sie też policja, która za "bezpodstawne" wezwanie bierze 500. przykłaów wiele... może czas do teatru a nie na msze rzucając na tace 50 i ukradkiem patrząc na miny innych z dumą w sobie? Ale niee... z w.wym instytucji to tylko szpital który też jest finansowany z Waszych podatków... może sie jeszcze uda wyleczyć. A jeśli nie.... no cóż można udać sie na estakade i z tej właśnie finansowanej również z Waszej kieszeni poprzez zazrąd dróg i mostów skoczyć na łeb a my chętnie z naszych podatków zaplacimy za utylizacje gówna...
~ 20-11-2011 11:08
http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:ZdrojowyTeatrAnimacjiwJeleniejGorze.JPG&filetimestamp=20091104093547 .... to ten sam budynek... tylko z tyłu... ciekawe, co na to konserwator zabytków...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Wczoraj kino plenerowe, a dzisiaj Jacek Ziobro

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Lato z ZTA w Parku Zdrojowym

Podgórna jest nadal zarośnięta

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
17
Tak
59%
Nie
35%
Nie wiem
6%