MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Mędrcy świata, monarchowie. Dziś trzynaste święto w roku

Wiadomości: JELENIA GÓRA/KRAJ
Czwartek, 6 stycznia 2011, 8:26
Aktualizacja: Piątek, 7 stycznia 2011, 7:51
Autor: Accipiter/tejo
Fot. TEJO
Dzisiaj święto Trzech Króli po raz pierwszy od dziesięcioleci stało się trzynastym dniem świątecznym w roku, który jest wolny od pracy. Zdecydowali o tym posłowie we wrześniu ubiegłego roku w związku z obywatelską inicjatywą przywrócenia święta.

6 stycznia Kościół katolicki obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli święto Trzech Króli: Kacpra, Melchiora i Baltazara. Kończy ono trwające od Wigilii obchody Bożego Narodzenia. Uroczystość Trzech Króli obchodzona jest także jako dzień misyjny. W Kościele prawosławnym z kolei, który posługuje się kalendarzem juliańskim, 6 stycznia wypada Wigilia Bożego Narodzenia.

Wolny dzień 6 stycznia obowiązywał w Polsce do 1960 roku i został zniesiony jako święto przez Władysława Gomułkę, ówczesnego I sekretarza Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Do 1960 roku dzień Trzech Króli kończył także trwające od Bożego Narodzenia ferie w szkołach. Kiedy zniesiono święto, wprowadzono jednocześnie dwutygodniowe zimowe wakacje, a ferie świąteczne skrócono.

Obecnie Uroczystość Objawienia Pańskiego świętuje się jako dzień wolny od pracy w dziewięciu krajach Unii Europejskiej: w katolickich landach w Niemczech, Grecji, Hiszpanii, Włoszech, Austrii, a także w Szwecji i Finlandii. Z tej okazji w wielu miastach odbywają się symboliczne przemarsze i parady ilustrujące wjazd monarchów, "Mędrców świata" do Betlejem. Podobna odbędzie się dziś we Wrocławiu. W Jeleniej Górze żadnych tego typu obchodów nie przewidziano.

Ogłoszenia

Czytaj również

Wybory coraz bliżej. PiS apeluje

To był piękny bal!

Rajd zdewastował las?

Komentarze (33) Dodaj komentarz

~heretyk 6-01-2011 8:53
Przynieślii mirrę, kadzidło i złoto,ciekawi mnie gdzie się podziało złoto?
~ 6-01-2011 9:14
Niestety informacja nierzetelna: w Niemczech tylko Bawaria swietuje i ma wolne. Ja mieszkam w Hesji i tu tego swieta nie ma i nigdy nie bylo. Cale polnocne Niemcy (od Kassel "w gore") sa ewangelickie i "Trzech Kroli" sie nie obchodzi.
~KtośZokolic 6-01-2011 10:43
A ja się pytam kto mi odda za straconą dziś dniówke? Ksiądz z tacy ? Na cholewę komu te wolne, kto chciał i tak mógł iść do kościoła się pomodlić, teraz za to tracimy na pensji i wolnych dniach w ciągu roku. Rozdział państwa od kościoła to fikcja, czarni rządza, naród cierpi-takie są fakty :(
~jaTylkoPytam 6-01-2011 10:49
A kiedy zostanie przywrócony 1 Maja i 22 Lipca? Jak święta, to dla wszystkich..
~verysorry 6-01-2011 11:06
Ten dzień to tryumf Kropiwnickiego, PiS-owskiego nieudacznika który sromotnie przerąbał wybory na prezydenta Łodzi. Tak się zastanawiam, ile jeszcze ustępstw będzie poczynionych dla tych legendarnych wydarzeń. W kolejce stoją wigilia, wielki piątek, i dzień śmierci Wojtyły. To na razie. A daj sukienkowym palec, to zobaczysz: Po łokieć upieprzą rękę.
~do 11:06 6-01-2011 11:11
ja też jakoś nigdy nie ufałem facetom strojącym się w sukienki ;P pozdrawiam !!!
___x 6-01-2011 11:22
do tych co narzekają że dziś wolne: Pewnie niech jeszcze usuną boże nar i wielkanoc to będziemy cały rok zapieprzać jak niewolnicy ja się ciesze z każdego dnia wolnego z powodu świąt i nie wiem o jakiej dniówce i stracie pensji mówisz ~KtośZokolic skoro pracodawca płaci za ten dzień, nie może być tak że my normalni ludzie przez takich pracoholików byśmy musieli na tych garniturowców co i tak naszą krwawice trwonią zapieprzać cały rok
~verysorry 6-01-2011 11:39
Ten dzień to tryumf Kropiwnickiego, PiS-owskiego nieudacznika który sromotnie przerąbał wybory na prezydenta Łodzi. Tak się zastanawiam, ile jeszcze ustępstw będzie poczynionych dla tych legendarnych wydarzeń. W kolejce stoją wigilia, wielki piątek, i dzień śmierci Wojtyły. To na razie. A daj sukienkowym palec, to zobaczysz: Po łokieć upieprzą rękę.
Piipi Jelonkowa 6-01-2011 11:50
..do - [~Autora postu z godz.09:14] .. to takie proste ! ..zrób sobie wolne i przyjedz do nas !
Piipi Jelonkowa 6-01-2011 11:54
..do - [~Autora postu z godz.09:14] .. to takie proste ! ..zrób sobie wolne i przyjedz do nas !
~jg 6-01-2011 11:55
A PKB sam się powiększy ? Na wyrównanie z tacy nie liczcie, tam się bierze na tacę -KU MNIE !
Piipi Jelonkowa 6-01-2011 11:59
..do - [~Verysorry] .. bo w modlitwie jest MOC ! .. i dzięki modlitwom wiernych Koscioła Katolickiego możemy "Trzech Króli" .. powitac po Bożemu !
~ 6-01-2011 12:28
Piipi, czuje sie zaproszona, ale u nas dzisiaj slizgawica...pozdr. Viki.
~prawda na100 6-01-2011 12:29
to sobie piszcie petycje żeby wam zrobili getto ateistyczne gdzie będziecie harować 7 dni w tygodniu - proste
~kkk 6-01-2011 13:07
Ludzie jednego mędrca to juz mamy tzn czwarty to jest BOLEK Z GDAŃSKA ON WSZYSTKO WIE I JEST PRAGMATYK
~ 6-01-2011 13:51
Oddzielenie kościoła od państwa to jedno z najpilniejszych zadań dla polityków - zwłaszcza że poprawiłoby to również finanse. Niech się KK (i pozostałe organizacje religijne) utrzymuje z podatku kościelnego i autentycznych datków. Koniec z wyrzucaniem milionów w błoto nazywane budową świątyni opatrzności, koniec z budżetowym finansowaniem lekcji religii. I od razu można przenieść te środki na naprawę dróg, finansowanie nauki, podwyżki dla nauczycieli i pielęgniarek.
~ernie_ 6-01-2011 14:16
Jak sie komus nie podoba,to niech sobie pracuje w kazde swieta i nie marudzi na forum. Niektorzy ludzie juz i tak zadnej swietosci nie szanuja i tylko kasa, kasa, kasa,egoizm oraz uciechy wlasne. A juz najbardziej wkurzajace domaganie sie tolerancji od chrzescijan dla wszystkiego innego, nawet jesli bylo to debilizmem czy wrecz dewiacja - natomiast w druga strone to juz dziala wprost przeciwnie, obelgi, lżenie i naskakiwanie na kosciol, ksiezy, ludzi, tylko dlatego, ze chrzescijanstwo nie zareaguje jak islamista-terrorysta? Macie jaja, to wlasnie poprobujcie swoich sil wlasnie tam, zamiast 'wymadrzac' sie anonimowo w sieci. Obyscie nie musieli nigdy budzic sie w kraju, gdzie darmo szukac znaku krzyza!
~Obi-Wan 6-01-2011 15:30
Tak sobie myslę, że o wiele więcej pieniędzy trwoni się na "potrzeby" naszych pseudo-elit rządzących oraz ich tylu nieudanych pomysłów i dlaczego jakoś nikt się do tego ich dofinansowywania z naszych kieszeni sie nie czepia, ani nie pociąga delikwentów do rzeczywistej odpowiedzialności? A my dajemy nasze ciche przyzwolenie na traktowanie nas jako dojnych bezmózgich krów, którym rzuci się dla wyciszenia trochę kiełbasy i piwa na imprezach czy przed wyborami, poklepie po ramieniu i ogłupiony motłoch już szczęśliwy. A potem wszyscy wylewają swe żale na necie, bo na gdzie indziej brak odwagi. Ot, polska mentalność.
~ 6-01-2011 17:30
Do "Obi-Wan"Czy tak się nazywasz,czy też anonimowo wylałeś swoje żale w necie? :)
~ObiBok 6-01-2011 18:31
powiem tak: ten wolny dzień jest kompletnie bez sensu. Kto chciał świetować, to wolne mu nie było potrzebne, bo znalazl czas na wybranie sie do koscioła, reszta bedzie miała po prostu dzień na wypicie piwka, posiedzenie przed TV i pospanie dłużej. Nie żyjemy w kraju wyznaniowym, kazdy powinien mieć prawo do wyboru-praca lub świeto. Zmuszanie kogokolwiek do świetowania na silę jest bez sensu, tym bardziej że takie przymusowe święto kojarzy mi sie z komunistycznymi pochodami majowymi-słowem farsa. Weźmy również pod uwage że pracodawcy za ten dzień nam nie płacą, więc mamy dniówkę w plecy, dodatkowo nie zapominajmy o straconych dniach wolnych w ciągu roku...do zwolenników świętowania-za Bóg zapłać dzieci nie nakarmicie!!!
~do ernie 6-01-2011 19:25
hahaha...ja obudze sie chetnie w Finlandii. Tam akurat brak krzyza, a zyje sie dostatnio i nie ma zapijaczonych meneli ani zlodziejstwa. No chyba, ze w odwiedziny przyjada Polacy. Ci spod znaku krzyza....
~ernie_ 6-01-2011 19:35
Piszesz oklepane frazesy, jakbys nie mial wlasnego wyrobionego zdania. Ksieza, urzedasy na wysokich stołkach czy zwykle robole od lopaty - wszedzie moga kryc sie zboczenia, o ktorych nikt na codzien nie wie, ale nie mozna az tak wszystkich ladowac do wspolnej szuflady. Nie kazdy duchowny to od razu zboczuch, nie kazdy facet to swinia a kobieta to pani lekkich obyczajow. Swiat w Twojej glowie dopiero jest gownem, lepiej wyjdz sprzed kompa, zanim calkiem przelasuje Ci sie w glowie.
~ 6-01-2011 20:45
Zgadzam się z opinią ernie_. Dodatkowo skoro wszyscy narzekają, że księża mają na wszystko kasę, na budowę, czy remont kościoła. A trzeba zauważyć, że płacą zwykłe podatki oraz te kościelne, a zarabiają normalnie jako katecheci w szkołach, proboszczowie, czy inni "zarządcy" kościelni z tacy utrzymują siebie, plebanię, opłaty za prąd i inne rzeczy, co jakiś czas taca idzie na odgórnie określone cele, a mimo wszystko potrafią jeszcze załatwić pieniądze na remonty, czy inne bonusy. Więc wynika z tego, że księża to dobrzy ekonomiści i powiedzmy negocjatorzy skoro potrafią robić o wiele więcej, za wiele mniej i w krótszym czasie niż politycy. Kościoły pięknieją, a inne zabytki w Jeleniej Górze już nie za bardzo. Dopuszczenie księży do władzy wyszło by Polsce na dobre, gospodarka poszła, by do przodu, ale nie tylko, bo i turystyka i kontakty z innymi państwami, lecz w tedy księża nie byli by już księżmi, tylko politykami.
~ 6-01-2011 22:09
No kurde pelne wzruszenie!!! oda na czesc kleru! zamknac swieckie szkoly, urzedy, szpitale...pootwierac katolickie i cofnac sie do sredniowiecza.Ktos pisze, ze ksieza nie sa tacy zli. Ze nie wszyscy sa zboczeni. Zgadza sie. Ale oni glosza tzw. SLOWO BOZE. I powinni byc przykladem. A nie sa. Ksieza dobrzy ekonomisci" po padne trupem! nie maja pojecia o normalnym zyciu.O problemach rodzinnych, malzenskich, o wychowaniu dzieci. Przez celibat pomieszalo sie wiekszosci z nich w glowach. Maja sluzaca, wikt i opierunek. Wladze, bo wszyscy im wlaza do dupy. Ktos, kto ma mrzonke o katolickim panstwie w Polsce, gdzie rzadzi klerus jest chyba po prostu chory na glowe.
~ 6-01-2011 22:20
do ernie-wyrobione zdanie mam, owszem. Slowa przeze mnie napisane to MOJA opinia. Frazesow ani nie czytam, ani nie powtarzam.Mam bardzo zle zdanie na temat ksiezy imam do tego powody oraz prawo. To ty piszesz nie zastanawiajac sie, co bredzisz.Zadasz w Polsce wladzy koscielnej? dlaczego? jakie masz na to wytlumaczenie?Argumentujesz tak idiotycznie, ze glowa boli. Powtarzam ci: Skandynawia jest bezkoscielna. I zyje sie tam dobrze.Nie ma zlodziejstwa i menelstwa. Polska potrzebuje madrych politykow a nie Rydzyka i Kaczora.A kosciol ma spelniac role PODDANCZA narodowi. Sluzebna. A jest odwrotnie: oni chca rzadzic! Czasami klikne na program TRWAM. Glupa ludzka jedno ma imie: trwam.
~ 6-01-2011 22:26
Właśnie przez takich jak polski kler, Europa wstydzi się chrześcijaństwa. Przez takich jak oni - którzy chrześcijaństwo zamienili w swoje zaprzeczenie - miłość bliźniego w nienawiść do innych, spolegliwość w narzucanie swej woli innym, religię we władzę państwową, równość w poddaństwo hierarchii. Od lat słyszymy, że to chrześcijaństwo stworzyło cywilizację europejską - równie wierutna bzdura jak cała "nauka" kościoła. To właśnie chrześcijaństwo zatrzymało w rozwoju Europę na ponad 1000 lat i dopiero odrzucenie tych nieeuropejskich zabobonów uwolniło racjonalną myśl europejczyków, dzięki którym dominują w świecie.
~Clitoris 6-01-2011 23:05
Popieram w całości opinię wyrażoną przez *.68.95.218. Tylko osoba cierpiąca na deficyt intelektu może mieć pozytywną opinie na temat kleru, kościołów i chrześcijaństwa i ich "dokonań" w przeszłości i obecnie. Niektórym niełatwo jest się wyleczyć z trudnego okresu indoktrynacji w dzieciństwie.
rymcycymcy 6-01-2011 23:46
W Jeleniej też powinna być taka king-parade ...panie prezydencie ! ...jest sprawa ! ;)
Piipi Jelonkowa 6-01-2011 23:55
..do - [~Clitoris] - "Kosciół katolicki to wielki hamulcowy.Wczoraj i dziś.Próbuje państwo polskie osłabiać,pouczać,a może wręcz podporządkowac sobie" - to słowa laureata nogrody Nike ~Natomiast .. *ja napiszę, tak do Ciebie: ..JEDWABNO,sąsiad spalił swojego sąsiada ! ..ale już bez udziału księdza !
~prawda na100 7-01-2011 0:18
póki co wasz ateistyczny rzad podciąga podatki i fikcyjnie przesuwa kasę z OFE do ZUS aby lepiej wyglądało - wole żeby moje podatki szły na kościół niż na gówniane państwo - no i leczę się prywatnie bo szybciej i lepiej - mogliby zwracać składki - aha zapomniałem jestem ciemnogrodem, katolem, pisuarem i kij wie co jeszcze ateistyczne mądre główki wymyśla tak cholernie szanujące innych ludzi i jakże walczące z podstawowym dekalogiem który głosi kościół - ernie głowa do góry - jest wiele normalnych ludzi jeszcze nie owładniętych tv, prasą i internetem - którzy mają naprawdę WŁASNE ZDANIE
Piipi Jelonkowa 7-01-2011 12:39
..do - [~autora postu z godz.00:18] .. nie przejmuj się ateistami ! .. bo *im to komuna pod sowieckim patronatem móżdźek wytresowała !
~ 7-01-2011 17:03
na Zachodzie placi sie podatki na kosciol, jesli ktos zadeklaruje, ze nalezy do kosciola. I tak ma byc. A poniewaz np. w Niemczech po ostatnich brudnych sprawach, ktore wyszly na jaw (molestowanie tysiecy dzieci przez ksiezy-celibat sie klania) wielu "wiernych" zlozylo rezygnacje z przynaleznosci do KK bedzie im ciezkawo. Ale coz...Watykan, jako jedno z najbogatszych panstw na swiecie pomoze.Nasuwa sie jedna mysl: Jezus byl biedny i chodzil w sandalach. Nie gromadzil bogactw doczesnych-czemuz to KK jest pazerny i bogaty? i jeszcze pcha sie do wladzy?
~Bezdomny 7-01-2011 17:21
Mam 54 lata. Przeszło 20 lat byłem bezdomnym samotnym człowiekiem, straciłem rodzinę i jej cały wspólny dorobek. Od państwa, mimo różnych deklaracji i wydeptywania setek kilometrów ścieżek, nie otrzymałem żadnej pomocy. Przygarnięto mnie na jednej parafii, bez pytania o cokolwiek dano kąt, jedzenie, odzież, opiekę medyczną, potem nawet i pracę. Dziś staram się jak mogę tak samo bezinteresownie pomagać innym potrzebującym. Nie oczerniajcie Kościoła, skoro będąc tak daleko od Niego, nie wiecie, jak jest w nim naprawdę. Bo karmicie się wzajemną nienawiścią, pozorami i tym, co podają media skierowane na publikę i robienie sensacji.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Nowe wozy dla OSP

200 pieczątek w 24 godziny

Ćwiczenia na lotnisku

Nadchodzą burze, może też mocno padać

Konferencja PiS: Wybory i lokalne połączenia

Sonda

Wg. rządu najlepiej zarabiający mają finasować 500+ dla osób niepełnosprawnych. Czy to jest słuszne?

Oddanych
głosów
294
Tak
34%
Nie
60%
Nie mam zdania
6%