MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Mediacjami w pieniaczy

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 27 września 2010, 7:21
Aktualizacja: Wtorek, 28 września 2010, 7:26
Autor: Angela
Fot. Angela
Gdyby ludzie korzystali z mediacji, prokuratury i sądy miałyby o wiele mniej błahych spraw zabierających czas i pieniądze, które potrzebne są na prowadzenie spraw o większym ciężarze gatunkowym – mówi Marcin Zarówny, prokurator Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze. 21 października będzie można poznać zasady i korzyści tego narzędzia.

Kiedy do gospodarzy w jednej z wiosek regionu jeleniogórskiego przyjechali goście z Wrocławia, przy wspólnym grillu usłyszeli obraźliwe słowa od sąsiadów i przestraszyli się. Dla mieszkańców wioski wyzwiska były raczej śmieszne niż groźne. Wrocławiacy jednak żartu nie zrozumieli. Złożyli doniesienie do prokuratury o używanie gróźb karalnych. Z tak błahej sprawy wyniknął ogromny konflikt, w który zaangażowano kilkanaście osób. W końcówce postępowania akta sprawy miały około 400 stron.

Tego wszystkiego można było uniknąć właśnie dzięki mediacji. Gdyby strony postępowania z niej skorzystały, prawdopodobnie wyjaśniłby sobie wszystko. Oskarżony przeprosiłby i sprawa zostałaby umorzona – mówi Marcin Zarówny, naczelnik Wydziału Śledztw Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze.

Opisana sprawa nie jest jednostkową. Co roku do prokuratur wpływa takich kilkaset. – Z praktyki wiadomo, że są to sprawy bardzo dokuczliwe, bo są w nie zaangażowani policjanci, którzy przyjeżdżają na interwencję, rodzina, sąsiedzi i same organy wymiaru sprawiedliwości. Przez to sprawy te trwają bardzo długo zarówno w prokuraturach, jak i sądach, powodują zatory i blokowanie spraw naprawdę istotnych – mówi prokurator Zarówny.

W takich sprawach mediacją powinny być zainteresowane obydwie strony postępowania. Często bywa, że poszkodowani w kolejnym postępowaniu złożonym przez drugą stronę, stają się podejrzanymi. Tymczasem w przypadku mediacji strona oskarżona może liczyć na nadzwyczajne złagodzenie wyroku lub umorzenie postępowania, a poszkodowana na zadośćuczynienie i naprawienie szkód.

Międzynarodowy Dzień Mediacji będzie obchodzony w tym roku dopiero 21 października, ale prokuratury informują o nich już teraz. Warto bowiem zarezerwować sobie czas. Będzie to dzień, w którym wyznaczeni prokuratorzy spotkają się z ludźmi by przybliżyć im narzędzie mediacji, pracę prokuratur, poprawić kontakty z mieszkańcami oraz obalić wszystkie mity dotyczące prokuratur, które krążą od lat.

– Mamy nadzieję, że ta inicjatywa przełamie opory ludzi w kontaktach z prokuraturami. W społeczeństwie w dalszym ciągu krąży wiele mitów na temat funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości, jak np. przekonanie, że by zgłosić sprawę karną do prokuratury, trzeba mieć pieniądze, adwokata itp., co nie jest prawdą – zapewnia prokurator Marcin Zarówny.

Najczęstsze powody sporów

miejsca parkingowe

korzystanie z łazienek na piętrach budynków

zwierzęta domowe,

zachowanie dzieci czy gości

spory sąsiedzkie

przestrzeganie ciszy nocnej

Ogłoszenia

Czytaj również

Odpust na szczycie

Będzie park rekreacji

Country pod Śnieżką

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~Obywatel 27-09-2010 11:56
Żyjemy w tak zdemoralizowanym mieście gdzie ludzie z miesiąca na miesiąc coraz bardziej ubożeją i nie ma szans na polubowną mediację gdzie każdy tylko czyha by ktoś popełnił błąd by móc na tym zarobić lub dowieść swojej słuszności. A takie propagowanie polubownego załatwiania spraw to przyzwolenie na chodzenie z kastetami czy pałkami by pokazać kto ma rzeczywiście racje.
~ 27-09-2010 19:20
Zatem dobrze by było ażeby funkcja mediatora była w prokuraturze. Przed podjęciem procedur prokuratorskich - mediacja. A potem ciąg dalszy w zależności od wyników mediacji. Panie prokuratorze - do dzieła. Rzekomo magistracka Jadzia-konsumentka jest odpowiednio przygotowana do wypełnienia tej misji. Uchowaj Boże, jeżeli nowowybrany prezydent /niewykluczone, że będzie to Prystrom/, powierzy pani Jadzi sekretarzowanie w magistracie. DOLNOŚLĄZAK
~ 27-09-2010 20:51
Tylko nie strasz nas Prystromem! Uchwał Boziu!
~ 27-09-2010 21:46
Korzystając z pańskiej obecności w "JELONCE" zwrócę pana uwagę - na publikację /4 artykuły niżej/ "Groźny pożar w Karpnikach". Z postów zamieszczonych pod tym artykułem wynika, że spalił się dach domu sąsiadujący z remizą OSP. Strażcy z OSP mieli utrudnioną interwencję, gdyż zostali wcześniej zawieszeni w czynnościach przez gminnego Komendanta OSP. WSkutek tego spalił się cały dach, a nie 1/6. Nie sądzi pan, że jest to bulwersujące? Czy prokuratura zbada tę sprawę? Myślę, że czytelnicy "Jelonki" będą zainteresowani decyzją prokuratury w przedmiotowej sprawie. Ta sprawa - moim zdaniem - nie podlega pod mediacje.DOLNOŚLĄZAK.
~PROROK :) 27-09-2010 23:26
To skandal, że Naczelnik Wydziału Śledztw Prokuratury Okręgowej, w którym powinny być prowadzone najpoważniejsze śledztwa w regionie zajmuje się mediacją w sprawach kibli na półpiętrach i innymi pieniaczami lansując się przy tym w mediach zamiast zwalczać lokalne struktury zorganizowanej przestępczości.
~dodo 22-10-2010 12:57
Panie Prorok, zajmij się Pan lepiej pracą zamiast krytykować innego prokuratora. Nie dość że prowadza najpowazniejsze sprawy, to jeszcze dbaja o informowanie społeczeństwa o działalności Prokuratury. Zazdrość przez Pana przemawia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Dzieci uratowały zwierzaczki

Finisz remontu

Na ratunek skoczniom

Mundurowi u dzieci

John Quincy Adams w Kotlinie Jeleniogórskiej

Sonda

Czy poprzez budżet obywatelski mieszkańcy powinni mieć coraz większy wpływ na miejskie inwestycje?

Oddanych
głosów
453
Tak
87%
Nie
9%
Nie mam zdania
4%