MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 20 września
im. Eustachego, Filipiny

Mediacjami w pieniaczy

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 27 września 2010, 7:21
Aktualizacja: Wtorek, 28 września 2010, 7:26
Autor: Angela
Fot. Angela
Gdyby ludzie korzystali z mediacji, prokuratury i sądy miałyby o wiele mniej błahych spraw zabierających czas i pieniądze, które potrzebne są na prowadzenie spraw o większym ciężarze gatunkowym – mówi Marcin Zarówny, prokurator Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze. 21 października będzie można poznać zasady i korzyści tego narzędzia.

Kiedy do gospodarzy w jednej z wiosek regionu jeleniogórskiego przyjechali goście z Wrocławia, przy wspólnym grillu usłyszeli obraźliwe słowa od sąsiadów i przestraszyli się. Dla mieszkańców wioski wyzwiska były raczej śmieszne niż groźne. Wrocławiacy jednak żartu nie zrozumieli. Złożyli doniesienie do prokuratury o używanie gróźb karalnych. Z tak błahej sprawy wyniknął ogromny konflikt, w który zaangażowano kilkanaście osób. W końcówce postępowania akta sprawy miały około 400 stron.

Tego wszystkiego można było uniknąć właśnie dzięki mediacji. Gdyby strony postępowania z niej skorzystały, prawdopodobnie wyjaśniłby sobie wszystko. Oskarżony przeprosiłby i sprawa zostałaby umorzona – mówi Marcin Zarówny, naczelnik Wydziału Śledztw Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze.

Opisana sprawa nie jest jednostkową. Co roku do prokuratur wpływa takich kilkaset. – Z praktyki wiadomo, że są to sprawy bardzo dokuczliwe, bo są w nie zaangażowani policjanci, którzy przyjeżdżają na interwencję, rodzina, sąsiedzi i same organy wymiaru sprawiedliwości. Przez to sprawy te trwają bardzo długo zarówno w prokuraturach, jak i sądach, powodują zatory i blokowanie spraw naprawdę istotnych – mówi prokurator Zarówny.

W takich sprawach mediacją powinny być zainteresowane obydwie strony postępowania. Często bywa, że poszkodowani w kolejnym postępowaniu złożonym przez drugą stronę, stają się podejrzanymi. Tymczasem w przypadku mediacji strona oskarżona może liczyć na nadzwyczajne złagodzenie wyroku lub umorzenie postępowania, a poszkodowana na zadośćuczynienie i naprawienie szkód.

Międzynarodowy Dzień Mediacji będzie obchodzony w tym roku dopiero 21 października, ale prokuratury informują o nich już teraz. Warto bowiem zarezerwować sobie czas. Będzie to dzień, w którym wyznaczeni prokuratorzy spotkają się z ludźmi by przybliżyć im narzędzie mediacji, pracę prokuratur, poprawić kontakty z mieszkańcami oraz obalić wszystkie mity dotyczące prokuratur, które krążą od lat.

– Mamy nadzieję, że ta inicjatywa przełamie opory ludzi w kontaktach z prokuraturami. W społeczeństwie w dalszym ciągu krąży wiele mitów na temat funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości, jak np. przekonanie, że by zgłosić sprawę karną do prokuratury, trzeba mieć pieniądze, adwokata itp., co nie jest prawdą – zapewnia prokurator Marcin Zarówny.

Najczęstsze powody sporów

miejsca parkingowe

korzystanie z łazienek na piętrach budynków

zwierzęta domowe,

zachowanie dzieci czy gości

spory sąsiedzkie

przestrzeganie ciszy nocnej

Ogłoszenia

Czytaj również

Koronawirus w Szkole Podstawowej nr 10

Doczekają się ronda

Trwają prace na rzece

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~Obywatel 27-09-2010 11:56
Żyjemy w tak zdemo...lizowanym mieście gdzie ludzie z miesiąca na miesiąc coraz bardziej ubożeją i nie ma szans na polubowną mediację gdzie każdy tylko czyha by ktoś popełnił błąd by móc na tym zarobić lub dowieść swojej słuszności. A takie propagowanie polubownego załatwiania spraw to przyzwolenie na chodzenie z kastetami czy pałkami by pokazać kto ma rzeczywiście racje.
~ 27-09-2010 19:20
Zatem dobrze by było ażeby funkcja mediatora była w prokuraturze. Przed podjęciem procedur prokuratorskich - mediacja. A potem ciąg dalszy w zależności od wyników mediacji. Panie prokuratorze - do dzieła. Rzekomo magistracka Jadzia-konsumentka jest odpowiednio przygotowana do wypełnienia tej misji. Uchowaj Boże, jeżeli nowowybrany prezydent /niewykluczone, że będzie to Prystrom/, powierzy pani Jadzi sekretarzowanie w magistracie. DOLNOŚLĄZAK
~ 27-09-2010 20:51
Tylko nie strasz nas Prystromem! Uchwał Boziu!
~ 27-09-2010 21:46
Korzystając z pańskiej obecności w "JELONCE" zwrócę pana uwagę - na publikację /4 artykuły niżej/ "Groźny pożar w Karpnikach". Z postów zamieszczonych pod tym artykułem wynika, że spalił się dach domu sąsiadujący z remizą OSP. Strażcy z OSP mieli utrudnioną interwencję, gdyż zostali wcześniej zawieszeni w czynnościach przez gminnego Komendanta OSP. WSkutek tego spalił się cały dach, a nie 1/6. Nie sądzi pan, że jest to bulwersujące? Czy prokuratura zbada tę sprawę? Myślę, że czytelnicy "Jelonki" będą zainteresowani decyzją prokuratury w przedmiotowej sprawie. Ta sprawa - moim zdaniem - nie podlega pod mediacje.DOLNOŚLĄZAK.
~PROROK :) 27-09-2010 23:26
To skandal, że Naczelnik Wydziału Śledztw Prokuratury Okręgowej, w którym powinny być prowadzone najpoważniejsze śledztwa w regionie zajmuje się mediacją w sprawach kibli na półpiętrach i innymi pieniaczami lansując się przy tym w mediach zamiast zwalczać lokalne struktury zorganizowanej przestępczości.
~dodo 22-10-2010 12:57
Panie Prorok, zajmij się Pan lepiej pracą zamiast krytykować innego prokuratora. Nie dość że prowadza najpowazniejsze sprawy, to jeszcze dbaja o informowanie społeczeństwa o działalności Prokuratury. Zazdrość przez Pana przemawia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wysyp grzybów w okolicznych lasach  

Orle pamięta o Ryszardzie Semczuku

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

Nietypowy finał Ligi Rocka

Międzynarodowe warsztaty w JCK

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
675
Tak
25%
Nie
72%
Nie wiem
4%