MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

„Mechanik” z pomocą samotnym matkom z dziećmi

Wiadomości: Region
Czwartek, 11 sierpnia 2016, 8:01
Aktualizacja: Piątek, 12 sierpnia 2016, 12:37
Autor: Angelika Grzywacz–Dudek
Fot. Użyczone
Zespół Szkół Technicznych „Mechanik” w Jeleniej Górze przekazał zebrane środki czystości i środki higieniczne do Domu Samotnych Matek z Dziećmi z Pobiednej. To kolejna szkoła, której uczniowie, nauczyciele i pracownicy, otworzyli serca włączając się do akcji Jelonki.com. – To dla nas ogromna pomoc, bo zaoszczędzone pieniądze możemy odłożyć na wciąż trwający u nas remont budynku – mówi Jolanta Fjałkowska, kierownik placówki.

W ostatnich dniach społeczność szkolna przekazała do Pobiednej artykuły chemiczne, środki higieniczne, ubrania dla dzieci, buty, zabawki oraz lodówkę. Koordynacją akcji zajmowało się szkolne koło Towarzystwa Przyjaciół Dzieci pod opieką Iwony Janickiej, pedagoga szkolnego oraz Magdaleny Janic, nauczycielki języka niemieckiego. - Akcja spotkała się w szkole z ogromnym odzewem, uczestniczyli w niej wszyscy, zarówno uczniowie, jak i nauczyciele i pracownicy szkoły. Podczas przekazania niezwykłe wrażenie zrobiła na nas wdzięczność mieszkanek i kierownictwa Domu Samotnej Matki oraz uśmiech dzieci na widok darów z „Mechanika” – mówią Iwona Janicka i Magdalena Janic.

Wcześniej taką pomoc przekazały też inne szkoły: w marcu Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Jeleniej Górze na czele z Bożeną Fijałkowską, w kwietniu Zespół Szkół Rzemiosł Artystycznych w Jeleniej Górze na czele z dyr. Bogdanem Helikiem, w maju - Zespół Szkół Przyrodniczo – Usługowych przy ul. Leśnej w Jeleniej Górze na czele z dyrektorem Heleną Kasperczyk, w czerwcu Zespół Szkół Zawodowych i Licealnych nr 2 w Jeleniej Górze, w lipcu Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Dłużynie Dolnej (gm. Pieńsk, powiat zgorzelecki) na czele z Katarzyną Idziak. We wrześniu natomiast pomoc zaoferował Zespół Szkół Ekonomiczno – Turystycznych w Jeleniej Górze.

Przypomnijmy. W ramach akcji Jelonki.com, której celem była pomoc w remoncie placówki, zebrane zostały też materiały budowlane. Państwo Marconi z firmy Polcolorit w Piechowicach przekazali płytki podłogowe na powierzchnię 150 mkw. i własnym transportem dostarczyli w marcu do placówki. Z pomocą przyszedł również jeleniogórski market budowlany Leroy Merlin z dyrektorem sklepu Sławomirem Partaczem, który w kwietniu przekazał 140 mkw. paneli podłogowych. Hurtownia materiałów budowlanych KE-MA działająca przy ul. Żeromskiego w Jeleniej Górze, która samotnym matkom pomaga nie pierwszy raz, przekazała natomiast materiał na całą elewację budynku, a także farby i wiele innych potrzebnych materiałów. Castorama przekazała 40 litrów kolorowej farby, a market budowlany Mrówka w Mysłakowicach zawiózł drobne materiały budowlane.

- Udało nam się już wyremontować wszystkie pokoje i łazienki, a także korytarz na piętrze – mówi Jolanta Fjałkowska, kierownik Domu Samotnych Matek z Dziećmi z Pobiednej. – Wymieniliśmy również całą instalację elektryczną i zrobiliśmy kotłownię, w której pozostało tylko wyremontować samo pomieszczenie, ale najważniejszy piec, który działa już jak należy. Zamówiłam też schody u stolarza, a na dole udało nam się wydzielić trzy nowe pokoje, w których nie mamy jednak jeszcze pomalowanych ścian i położonych paneli. Przez deszcz wolontariusze musieli przerwać prace przy elewacji zewnętrznej – opowiada szefowa placówki. W kolejce do remontu czeka świetlica, pokoje i korytarz na parterze, a także pomieszczenia gospodarcze.

- Póki co nie mamy jednak na to pieniędzy, bo dotychczasowy remont pochłonął o wiele większe środki, niż szacowaliśmy – dodaje J. Fjałkowska.

Dlatego zachęcamy firmy i sklepy budowlane do włączenia się do tego niezwykłego działania – poprawy warunków życia przebywających w ośrodku mam i dzieci, które przeszły piekło i musiały uciekać z własnych domów najczęściej przed przemocą i biedą.

Dla tych, którzy chcieliby wesprzeć placówkę finansowo podajemy numer konta Stowarzyszenia Monar Domu samotnych Matek z Dziećmi w Pobiednej, ul. Hetmańska 61, 58-814 Pobiedna: BZW BK 02 1090 1997 0000 0005 2802 3441.

Komentarz autorki:
Prosimy o każdą pomoc, bo wiemy, że tej placówce naprawdę warto pomagać. Kierownik ośrodka swoją wiarą, determinacją i ciężką pracą udowodniła w ostatnich miesiącach, że żadna z podarowanych złotówek nie zostanie zmarnowana. Razem z nią wierzymy, że z Państwa pomocą, uda się ten remont dokończyć, stwarzając podopiecznym godne warunki życia.
Angelika Grzywacz- Dudek

Ogłoszenia

Czytaj również

Filia biblioteki w Wojkowie

KFS, jak z niego skorzystać?  

Nowy man dla OSP

Komentarze (13) Dodaj komentarz

~Ja 11-08-2016 8:14
Mechanik, społeczność szkolna, na czele......, co jest ? Kto komu włazi bez mydła i na czyje zamówienie ten artykuł, wycierający sobie gębę biedą ???? Są wakacje; nie ma nauczycieli i uczniów - tylko dyżury (najczęściej dyrekcji). Pani Fijałkowska robi wokół siebie szum medialny ?
~II sort 11-08-2016 9:58
Narodowa "ściepa" na pomniki, a samotnych matkach (po przejściach!) pamięta jedynie garstka młodzieży i nieliczni sponsorzy, ot dobra zmiana...
~Rico 11-08-2016 12:02
Bardzo dobra akcja pomocy, to się chwali !
~` 11-08-2016 13:01
jak kobieta chodzi na rękach to ma zamiast głowy d... a to jest ośrodek akrobatyczny jak widać
~kam 11-08-2016 19:16
A kiedy pomoc samotnym ojcom, dlaczego ich pomijacie?
~gluś 11-08-2016 19:33
wielkie podziękowania za wrażliwość, za serce i za po moc potrzebującym :)
~ 11-08-2016 20:32
Do "ja", o którą Fijałkowską chodzi, bo są dwie i zbieżność ich nazwisk. Jedna już dawno, bo w marcu zorganizowała pomoc i w tym artykule jest tylko wspomniana, jak inni nauczyciele i na pewno nie chodzi tu o jakiś szum medialny, a druga jest kierownikiem Domu Samotnej Matki. Proszę czytać ze zrozumieniem. Pozdrawiam :)
~Aj 11-08-2016 20:35
Piękna inicjatywa, podziw dla nauczycieli.Człowiek jest tyle wart, ile może pomóc innym.
~AJ 11-08-2016 20:43
Godne naśladowanie uczniów Mechanika,którzy mieli gest i pomogli innym,Tacy ludzie na pewno będą b.wartościowymi,niż Ci,którzy w życiu myślą tylko o sobie.
~samotna 12-08-2016 0:24
super ze jest pomoc srodki czystosci nawet lodowka hoho poklony dla darczyncow i dobroczyncow :). koszmarne miejce walaca sie rudera i tam ulokowali samotne matki? szok takie postepy w polsce ale widac wszystko na pokaz bieda jak byla tak jest tyle ze schowana wspolczoje tyn dzieciaczkom ze w takim smrodzie musza sie wychowywac mamy te groszki obiecane tyle ze schowane to jest kompromitacja dla panstwa
~Ml 12-08-2016 7:20
Niech te samotne matki do pracy ida bo to już jest lekka przesada co one robia nic tylko umieja na rzekac,,a Dyrektorka taka sama jak i one powinna szukac sposorow ale którzy tylko by im pomogli ta ruine która do takiego stanu doprowadzila Dyrektorka jak by jakies male remonty co jakiś czas przeprowazala to by takie syfu nie było...A LE ONA JAK I TE CO TAM MIESZKAJA MAJA TO W d..ie,,NICZYM JAK SCHRONISKO ALBERTA TYLKO TAM SOBIE JAKOS RADZA I TAM POWINNY SIE UDAC O POMC ABY ZROBIC W KONCU TEN REMONTBO ON JUZ TRWA KILKA LAT,,,A TAM SA NAPEWNA FACECI CO ZNAJA SIE NA TAKICH REMONTACH.....PANI DYREKTOR RUSZYC TEOCHE GLOWA A NIE d..a
Beata Malina 13-08-2016 0:20
pomagamy
Beata Malina 13-08-2016 0:20
Fundacja ,,Malwa,,

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Będzie referendum w Jeleniej Górze?

Dojrzały KSON z ambsadorami

Wybory: Zwycięstwo PiS

Po Koronę Gór Polskich

Wypadek przy sądzie

Sonda

E-papierosy są lepsze od zwykłych?

Oddanych
głosów
703
Tak
14%
Nie
65%
Nie wiem
21%