MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 14 lipca
im. Kamila, Marcelina

„Mechanik” propagatorem odnawialnych źródeł energii

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 26 marca 2015, 16:02
Aktualizacja: 16:30
Autor: UM Jelenia Góra
Fot. UM Jelenia Góra
W auli Zespołu Szkół Technicznych „Mechanik” w Jeleniej Górze podpisano dzisiaj (26.03) umowę patronacką między ZST „Mechanik” i spółką TAURON Ekoenergia. Od nowego roku szkolnego pojawi się tu kierunek, kształcący w pozyskiwaniu i wykorzystywaniu odnawialnych źródeł energii.

- Dla naszej spółki bardzo ważne jest, by kultura pozyskiwania i wykorzystywania energii ze źródeł odnawialnych zyskiwała naturalnych zwolenników, a najcenniejszą ich grupą jest młodzież - powiedziała prezes, Małgorzata Wójcik-Stasiak. - Dlatego z satysfakcją będziemy uczestniczyć w tworzeniu nowego obszaru kształcenia, dotyczącego właśnie odnawialnych źródeł energii, bo to jest w niemałym stopniu przyszłość energetyki - podkreślała.

- Dla naszego Zespołu Szkół – powiedziała Wanda Kozyra, dyrektor ZST – każda forma pomocy zewnętrznych sponsorów jest cenna, ale pomoc deklarowana przez TAURON jest wręcz nieoceniona, bowiem będzie miała nie tylko formę rzeczową, ale przede wszystkim kapitalne znaczenie dla rozwoju naszej szkoły. Będziemy żywym przykładem możliwości pozyskiwania energii, bowiem na dachu budynku zostanie zainstalowana instalacja „prosumencka”, to znaczy umożliwiająca czerpanie energii słonecznej przez nieduże obiekty, a w przyszłości będzie to ponoć możliwe nawet dla niedużych domów mieszkalnych.

- Dla władz miasta – mówił uczestniczący w uroczystości Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry – ważne są oba te obszary, ale przede wszystkim fakt, że szkoła dzięki tej współpracy będzie posiadać kolejny impuls promocyjny, dzięki czemu zyska nowe szanse rekrutacji od 1 września uczniów zainteresowanych tą dziedziną. A po drugie, specjaliści w sferze energii odnawialnej będą w najbliższej przyszłości poszukiwani na rynku pracy, więc kształcenie w tej specjalności odpowiada żywotnym potrzebom gospodarki i daje młodzieży gwarancję znalezienia zajęcia w dużych firmach energetycznych, albo stworzenia sobie własnych firm.

Specjalność ta zaistnieje w ZST „Mechanik” już od początku września 2015.

Film Telewizji StrimeoTV

Ogłoszenia

Czytaj również

Radosna edukacja w przedszkolach

Egzaminy zawodowe uczniów kowarskiego Lema

Śmieci przy ścieżce na Perłę Zachodu

Komentarze (11) Dodaj komentarz

~jan 26-03-2015 20:59
Kolejni bezrobotni lub emigranci
~Pi 26-03-2015 21:26
Absolwent uzyska tytuł technika ekopierdoły lub don Kichota.
~mieszkancy JG 27-03-2015 7:31
przynajmniej próbują i mają jakieś innowacje! to bzdura, że proste zawody po zawodówkach są rozchwytywane, jeśli już to za granicą a u nas na 1680 brutto! Jeśli w tej szkole nauczą instalować solary lub pompy ciepła, to będzie dobry zawód!
~do 7:31 27-03-2015 8:14
No zagranicą na pewno dobrze zarobią. Tylko, że tam nawet na kasie lepiej się zarabia. Inni ludzie. Władza jest dla ludzi, a nie dla siebie. Jest lepiej, piękniej.
~Kryniu- absolwent 27-03-2015 8:45
Super, nasz kochany Mechanik odkąd pamiętam, dbał o rozwój młodzieży i kształcenie w nowoczesnych, pożądanych kierunkach. Może wreszcie wrócą stare, słuszne zasady współpracy między zakładami pracy a szkołami. Fajnie by było, gdyby Tauron gwarantował młodzieży praktykę zawodową, a kilku najlepszych absolwentów miało zagwarantowane zatrudnienie...
~z 27-03-2015 9:14
Mogliby wprowadzić technika turbin wiatrowych z elementami hydrauliki i elektryki.
~absolwent. 27-03-2015 10:02
fajnie słyszec ze cos idzie w dobrą stronę ,rozwojowo.widac ze drgneło na plus.poza tym jeszcze rok temu wokol szkoly bylo nasmiecone ,nie mozna było przejsc,na przerwach uczniowie palili zasmiecali teraz ich tak nie widac , w miare porządek. widac ze szkola dba o wizerunek .oby tak dalej
~absolwent. 27-03-2015 10:25
fajnie słyszec ze cos idzie w dobrą stronę ,rozwojowo.widac ze drgneło na plus.poza tym jeszcze rok temu wokol szkoly bylo nasmiecone ,nie mozna było przejsc,na przerwach uczniowie palili zasmiecali teraz ich tak nie widac , w miare porządek. widac ze szkola dba o wizerunek .oby tak dalej
~obii 27-03-2015 16:01
tak jest zamknąć Polskie kopalnie i przechodzimy na energię odnawialną
~ 27-03-2015 20:24
nie ma to jak elektrownia atomowa
~wiem i już 27-03-2015 21:37
Wszyscy jesteście idiotami.Należy iść w takie instalacje,które będą nas RATOWAŁY w szczególnie trudnych okolicznościach.A takie zdarzenia są tuż pod progiem.Od lat straszą nas wybuchem super wulkanu Yellowstone.Po takim wybuchu,w przeciągu kilku tygodni nastąpi na całej Ziemi noc polarna,trwająca długie lata.I każde słońco-zależne źródło odnawialne,można sobie w zadek włożyć.Tak również będzie z wiatrakami(brak słońca=brak wiatrów),energią wodną(brak słońca i wiatrów=brak parowania i deszczów).Energia z pokładów węgla czy biologicznych źródeł (spalanie,fermentacja)to krótka piłka.Z braku asymilacji skończy się tlen,więc nikt nie pozwoli na jego marnowanie.Tylko elektrownie atomowe(jeszcze lepiej termojądrowe)są w stanie sprostać sytuacji.A głupki ogniwa na dachy se montują.Wesołego jajka.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Pożegnanie starszaków

Cieplickie place

Guwer: To będzie profesjonalny skatepark treningowy

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Czyżby Andrzej Duda?

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
654
Tak
46%
Nie
41%
Nie wiem
13%