MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 3 sierpnia
im. Lidii, Nikodema

Mechanik jak nowy

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 30 stycznia 2020, 7:04
Aktualizacja: Poniedziałek, 3 lutego 2020, 10:48
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
W Zespole Szkół Technicznych "Mechanik" podsumowano okres termomodernizacji budynku i remontu dziedzińca placówki przy ul. Obrońców Pokoju w Jeleniej Górze. Był to czas na podziękowania dla zaangażowanych w odnowienie wizerunku szkoły, a także dla przedsiębiorców i partnerów.

Uroczyste podsumowanie ważnego etapu w życiu szkoły poprowadzili dyrektor Piotr Iwaniec i wicedyrektor Piotr Wilk, którzy po powitaniu gości przedstawili zarys historyczny placówki i samego budynku, który ma 232-letnią historię.

W XVIII w. znajdowały się tu magazyny gospodarczo-przemysłowe, które w 1788 roku zostały przebudowane przez sławnego niemieckiego architekta i budowniczego Carla Gottharda Langhasa. Początkowo znajdowała się tu rafineria cukru oraz mieszkania dla przybyłych z Hambruga pracowników. To właśnie tu po raz pierwszy na świecie chemik Franz Achard wyprodukował cukier z buraka cukrowego, a nie jak dotychczas z trzciny cukrowej - mówili dyrektorzy, wspominając również, że w 1800 roku rafinerię odwiedził przyszły prezydent Stanów Zjednoczonych - John Quincy Adams. Z kolei w 1858 roku powstały w tym miejscu koszary wojskowe, a po II wojnie światowej schronisko Państwowego Urzędu Repatriacyjnego. Do celów edukacyjnych budynek przekazano w 1949 roku.

W trakcie uroczystości wręczono "Złote Tryby Mechanika" oraz "Oscary" dla osób i przedstawicieli instytucji, które były zaangażowane w rozwój placówki, w tym przede wszystkim jej termomodernizację i remont dziedzińca. Statuetki otrzymali: Jerzy Łużniak, Konrad Sikora, Marcin Serwiński, Jacek Mędrak, Jarosław Kujda, Maciej Wierzba, Barbara Olszewska, Barbara Graczyk, Marta Koleśnikowicz, Alicja Raczek i Paweł Domagała.

Dzisiejsze wydarzenie jest symboliczne. Od 2017 roku rośnie liczba partnerów, przedsiębiorców, którzy współpracują z nami, mówiliśmy o pracowaniach, które zostały otwarte, działaniach na rzecz uczniów. Możemy powiedzieć, że dzięki zdjęciu rusztowań z obiektu Mechanika mamy odsłoniętą nowiutką elewację i mogliśmy zaprosić wszystkich partnerów, przedsiębiorców, przyjaciół i organ prowadzący szkołę - powiedział Piotr Iwaniec, dyrektor ZST Mechanik, który w planach na przyszłość wymienia m.in. płatne praktyki w kraju i za granicą dla uczniów, rozbudowę zaplecza, szkolenia branżowe dla nauczycieli w Polsce i za granicą i wiele innych działań.
Cały czas widzę zmiany na plus - to pomaga nam pochłaniać wiedzę przekazywaną przez doskonale wyszkoloną kadrę nauczycieli. Gdybym miał drugi raz wybierać szkołę - na pewno bym wybrał Mechanika - wyznał Michał Stelmach, przewodniczący Samorządu Uczniowskiego.
Rodzice chcieliby przekazać swoje dzieci, aby tu się uczyły, ale jak widzieli taki obdrapany budynek, to trochę to odstraszało i zniechęcało. Myślę, że teraz jeszcze chętniej będą wybierali tę szkołę, tym bardziej, że są tu bardzo dobre kierunki i atmosfera. Dzięki współpracy z przedsiębiorcami młodzi ludzie będą mogli kontynuować pracę po praktykach - to korzyści dla przedsiębiorców i uczniów - podkreślił Jerzy Łużniak, prezydent Jeleniej Góry.

Twoja reakcja na artykuł?

19
73%
Cieszy
0
0%
Hahaha
2
8%
Nudzi
0
0%
Smuci
2
8%
Złości
3
12%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Śmierć na żwirowni

Koleją do Karpacza i Kowar – studium gotowe

Dotacja dla szkoły w Sadach Górnych

Komentarze (17) Dodaj komentarz

~Klasa 30-01-2020 7:38
Szkoda, że przy tej okazji zapomniano o zaangażowaniu samorządu województwa i urzędu marszałkowskiego. Może redaktor napisze z jakich środków i w jakiej wysokości ten projekt sfinansowano.
~Absolwent i gość 30-01-2020 8:16
do: ~Klasa (7:38)
Wcale nie zapomniano, na uroczystości prowadzący i prezydent podkreślali z jakich środków zostały wykonane prace i wszystkie instytucje zaangażowane w realizację działań i osoby, w tym np. panią obecną wiceprezydent Wrocławia
~hihihaha 31-01-2020 13:32
do: ~Klasa (7:38)
Pan dyrektor niedługo będzie na facebooku ogłaszał każdorazową wymianę papieru toaletowego. Brawo dzielna załoga i Panie sprzątaczki. motywujemy się. #tak #mechanik górą :) :) :)
~Człowiek koń 30-01-2020 8:05
Dlaczego nie ma w Jeleniej Gorze liceum które by przygotowywało do studiów teologicznych? Poza tym za mało religii jest w szkołach a za dużo praktyki. Bez Boga człowiek nic w życiu nie osiągnie.
~Dzidek bez swetra 30-01-2020 19:13
do: ~Człowiek koń (8:05)
Z wielkim sentymentem zawsze śledzę to, co się w tej szkole dzieje i jestem naprawdę zadowolony, że tak pięknie wygląda. Sentyment bierze się stąd, że uczęszczałem do niej kilka lat i w 1975 roku ukończyłem Technikum Samochodowe. Pięknie.
~myk 2-02-2020 6:39
do: ~Człowiek koń (8:05)
HHEee o bogu piszesz ? To gdzie on jest ? jak tak źle siędziej na swiecie pozary , wirusy ! CXgbya ze ma ferie !
~ 30-01-2020 11:00
A w jakiż to sposób byli zaangażowani w rozwój placówki Łużniak czy Sikora, bo nie bardzo rozumiem?
~STACH 30-01-2020 11:02
Teraz młodzież to szczęściarze. Pamiętam czasy jak mechanik objął ten obiekt po budowlance i był to obraz nędzy i rozpaczy. Bardzo miło wspominam czas tam spędzony. Aby dostać się do tej szkoły trzeba było mieć nie tylko dobre świadectwo ale zdać jeszcze całkiem nie łatwe egzaminy. Nawet po zdaniu tych egzaminów nie wszyscy uczyć się w technikum (niektórzy zadali zbyt słabo). Ileż wspomnień z tą szkołą, można by długo opowiadać ,o nauczycielach (profesorach), dyrektorach szkoły, kolegach, życiu szkoły ale to byłaby bardzo długa opowieść.
~Dorsz 30-01-2020 13:26
Mamo, chwalą nas ! Kto ? Wy mnie, a ja was !
~Gość 30-01-2020 14:31
Super szkoła świetni nauczyciele dyrektor zawsze otwarty do uczniów .A szkoła po remoncie wygląda świetnie jeszcze wewnątrz by się przydał remont.
~Nauczyciel 30-01-2020 15:58
Mechanikowi zazdrościmy Dyrektora!
~hihihaha 31-01-2020 13:30
do: ~Nauczyciel (15:58)
Uśmiechniętego dyrektora. Jokera !!!
~ 30-01-2020 17:11
A dlaczego Pan ZBYSZEK Ł i PANI ANIA.B nic niedostali i dlaczego niemaich na zdięciach
~s. 30-01-2020 22:36
Sama świetlica prosi się wzmiankę, że pochodzi z początku XVIII wieku. Magazyny były królewskie, pruskie.
~Spadną kocie łby :( 30-01-2020 22:54
Już coś tam gnije pod nowym tynkiem.
~owerat 31-01-2020 12:22
Pięknie wygląda teraz budynek bez porównania kończyłem tech.samochodowe w 1980 roku ale nauczyciele byli ok szczególnie mój wychowawca Janusz Maślanka
~ciekawy 8-02-2020 21:50
Wspaniałe efekty mądrych działań Dyrekcji i Pracowników Szkoły. Budynek z zacną historią trafił w "dobre ręce" zdolnego, młodego Zarządzającego W 1973r. ukończyłam 5-letnie Technikum Mechaniczne o specjalności : budowa maszyn papierniczych, a byliśmy pierwszym rocznikiem, który został przeniesiony z budynku przy ul. Kilińskiego (obecnie siedziba ODN)- właśnie do tego budynku przy ul. Obrońców Pokoju. Noooo - było skromnie, ale więcej miejsca niż na ul. Kilińskiego. A Szkoła cieszyła się super dobrą opinią i było coraz więcej chętnych do zapisów. Nie było łatwo tutaj się dostać. W moim roczniku startowało aż 5-ciu uczniów na jedno miejsce w Szkole. Obecnie obserwuję pozytywny rozwój "mojej Szkoły" i stwierdzam, że bardzo brakuje tzw. Warsztatów. Mieliśmy 1 dzień w tygodniu praktycznej nauki zawodu na Warsztatach w budynku w Cieplicach (obecnie budynek popada w ruinę) Należą się GWIZDY WŁODARZOM MIASTA, za takie marnotrawstwo naszego mienia publicznego.... Efekty nauczania w Mechaniku - 96 % absolwentów mojej klasy ukończyło wyższe Uczelnie ! Gratuluję tak dobrego zarządzania, życzę powodzenia w realizacji następnych planów. Bo do zrobienia w drodze "ku nowoczesności" jest jeszcze ogrom

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Porównaj ceny z Jelonką.com

"Parkingi" (wciąż) na chodnikach

Czy wiesz jakie możliwości ma Twój smartfon? – warsztaty

Letnie inwestycje w podstawówkach

Przedszkole po remoncie

Sonda

Od nowego roku szkolnego w liceach i technikach obowiązkowym przedmiotem będzie łacina. Czy to jest potrzebne?

Oddanych
głosów
637
Tak
19%
Nie
76%
Nie wiem
5%