MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Mechanalia dla przyszłych fachowców

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 22 marca 2018, 8:20
Aktualizacja: Piątek, 23 marca 2018, 5:36
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Dzień otwarty w Zespole Szkół Technicznych „Mechanik” odbył się pod nazwą Mechanalia. Wczoraj (21.03) uczniowie klas gimnazjalnych z Jeleniej Góry i okolic mieli okazję zobaczyć nowoczesną bazę do zajęć zawodowych, poznać nauczycieli, uczniów i przyjaciół placówki, aby świadomie podjąć decyzję o dalszym kształceniu.

Placówka znajdująca się przy ul. Obrońców Pokoju w Jeleniej Górze kształci w zawodach: mechanik pojazdów samochodowych, kierowca-mechanik oraz w klasie wielozawodowej: ślusarz, elektromechanik, lakiernik, blacharz, operator obrabiarek skrawających CNC (wszystko szkoła branżowa I stopnia) oraz w technikum w zawodach: mechanik pojazdów samochodowych, mechatronik, budownictwo, grafika i poligrafia cyfrowa, mechanik, urządzenia i systemy energii odnawialnej, spedytor.

To właśnie zawody pożądane na rynku pracy mają być dla wielu najważniejszą przyczyną wyboru "Mechanika", ale społeczność szkolna miała też okazję pokazać, jaka atmosfera panuje w ich placówce. Rozwijanie pasji, staże i praktyki zagraniczne, udział w zawodach sportowych, olimpiadach i konkursach to tylko część argumentów, które na swoją korzyść przedstawiali organizatorzy dnia otwartego.

- Mechanik to nie tylko szkoła, ale też styl życia - stwierdził Piotr Iwaniec, dyrektor szkoły. - Mechanik to przede wszystkim społeczność szkolna. Jesteśmy tutaj dla uczniów, ich opiekunów, aby zasygnalizować im, że uczymy w zawodach bardzo pożądanych na rynku pracy, co jest podparte badaniami Instytutu Badań Edukacyjnych oraz ankietami przeprowadzonymi w społeczności lokalnej, czyli jakie jest zapotrzebowanie przedsiębiorców na dane zawody - podkreślił Piotr Iwaniec.

W trakcie dnia otwartego przybyli goście zwiedzali nowoczesne pracownie, rozmawiali ze starszymi kolegami i koleżankami, którzy już kształcą się w Mechaniku, poznali szkolny zespół muzyczny E=MC2, który odnosi sukcesy w wielu konkursach, byli też w hali sportowej, gdzie próbowali swoich sił na specjalnych rowerach skonstruowanych przez uczniów Mechanika. - Te rowery zrobiliśmy w dwa dni. Mogliśmy się dużo nauczyć przy spawaniu, frezarkach, tokarkach - wszystko robiliśmy od podstaw. Nigdzie nie ma takich rowerów i mamy poczucie dumy, gdy później możemy jeździć na wykonanych przez nas rowerach - wyznał Tomek, uczeń Mechanika.

Szkołę odwiedzili nie tylko gimnazjaliści z Jeleniej Góry i powiatu, ale też. m.in. z Wojcieszowa. - Chcemy zobaczyć co szkoła oferuje i czy warto tu przyjść. Interesuje mnie technik budowlaniec i jestem bardzo zadowolony z tego, co tu zobaczyłem - wyznał Dawid z klasy gimnazjalnej w Wojcieszowie. - Technik budownictwa to zawód, w którym łatwo pracę znaleźć. O szkole dowiedziałem się od kolegów i rodziny - mówią, że to bardzo dobra szkoła. Dyrektor wyluzowany, otwarty, a to też ważne przy wyborze szkoły - stwierdził Dominik Piątkowski z Wojcieszowa.

Ważnym elementem życia codziennego szkoły jest też współpraca ze służbami. - Od lat współpracujemy z Ochotniczą i Państwową Strażą Pożarną, nasz pedagog jest funkcjonariuszem OSP, ratownikiem medycznym - zaznaczył dyrektor placówki.

Ogłoszenia

Czytaj również

Nowy sprzęt w pracowni OZE

Przeszkadzali gapie

Ostatnia prosta kandydatów

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~ 22-03-2018 17:24
Przyszlych fachowcow chyba flachowcow
~MarciSZ 22-03-2018 19:15
fajny pomysł, ciekawa organizacja i szansa dla zainteresowanych mądrze wybrać kierunek!
tomirex 22-03-2018 19:26
Brawo kadra i młodzież Mechanika! dzięki za miły dzień:)
~ 22-03-2018 20:43
Mechanalia / Dzień Otwarty w Mechaniku był naprawdę spoko. Dziękujemy za świetnie spędzony razem czas. Jest w czym wybierać i bomba klimat :-)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wybory parlamentarne (aktualizacja)

Będzie referendum w Jeleniej Górze?

Radny KO: Szyszko już, a kiedy reszta?

Gala Senioraliów

Wizyta gości z Chin i... wpadka

Sonda

E-papierosy są lepsze od zwykłych?

Oddanych
głosów
582
Tak
13%
Nie
65%
Nie wiem
21%