MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 24 września
im. Gerarda, Teodora

Mdlenie na scenie i dialogi balonów

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 9 sierpnia 2010, 14:01
Aktualizacja: 14:02
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Próbami do poszczególnych scen spektaklu „Jeleniosfera” rozpoczął się dziś drugi tydzień warsztatów „Lato w teatrze”, które trwają w Jeleniogórskim Centrum Kultury.

Ten etap przygotowań jest najżmudniejszy i wymagający sporej koncentracji młodzieży. Prowadzący najpierw budują scenę, a później – krok po kroku i raz za razem – dopracowują ją. Młodzi adepci powtarzają słysząc sakramentalne teatralne: „jeszcze raz”. Aż do oporu, póki wszystko wyjdzie dobrze.

Grupa Jana Kochanowskiego, która obraca się w sferze pantomimy i języka gestów, dopracowywała damsko-męską scenę. Są tu epizody popisów panów, budzących zachwyt graniczący z uwielbieniem aż do omdlenia w ekstazie. Nad trwającą około pięciu minut sceną trzeba pracować bardzo wytrwale. Instruktor mierzy czas, bo w teatrze wszystko musi być zagrane i zapięte na ostatni guzik.

Łukasz Duda pracował ze swoimi adeptami nad epizodem prologu. Ta scena przeniesie widzów w oniryczny świat snu jednej z bohaterek. Jak to w marzeniach sennych bywa – znajdzie się wiele absurdalnych sytuacji i przerysowań. Do tego – muzyka. Bardzo zabawnie zapowiada się sekwencja dialogu na… balony. Wojtek i Mateusz – jedni z uczestników LWT – „rozmawiają” wypuszczając powietrze z nadmuchanych czerwonych baloników.

Grupa taneczna Katarzyny Janekowicz – jak zwykle – z mozołem pracuje nad układem choreograficznym, który wpisze się w „Jeleniosferę”. Dużo ruchu, precyzji, rytmu i ciągłe powtarzanie poszczególnych elementów, aby na premierze, która odbędzie się już 14 sierpnia o godz. 19 w Sali JCK przy ul. Bankowej, wszystko wyszło tak, jak należy. Ciąg dalszy zajęć – jutro.

Patronami Lata w Teatrze są: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Raszewskiego w Warszawie przy współpracy Miasta Jelenia Góra. Patroni medialni: Polskie Radio Program Pierwszy, miastodzieci.pl, Jelonka.com, Polska Gazeta Wrocławska, Muzyczne Radio, e-teatr.

Ogłoszenia

Czytaj również

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Rodzinna wystawa

Kiermasz książki do soboty

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~jeleniogórz. 9-08-2010 16:12
ciekaw jestem tylko czy będzie to kolejny spektakl pana dudy , który jest kopią innego teatru ( Odyseja), oczywiście mam na myśli teatr ósmego dnia i ich spektakl arka, albo czy będzie taki sam jak ( nasza-klasa i ruskie) ....
~Łukasz Duda 9-08-2010 16:48
Proszę sobie oszczędzić te absurdalne komentarze chyba że posiada Pan/ Pani na to argumenty... już raz mówiłem chce Pan/Pani dyskutować to na argumenty... zapraszam do dyskusji wraz z całym zespołem teatru...takim pluciem nikogo Pan/Pani nie zniechęci do pracy...a jesli Pan/Pani widział jeden dobry spektakl notabene ściągnięty przez nasz zespół to bardzo nas cieszy wybór właśnie naszych imprez tymczasem argumenty albo plucie na lewo i prawo są bez podstaw.
~ntn 9-08-2010 16:48
Panie jeleniogorz., z przykroscia musze stwierdzic, ze nie za wiele wie Pan o teatrze. Troche smieszne jest, ze oskarza Pan Pana Dude o plagiat spektaklu, ktory widzial pan z jego inicjatywy. Bo Osemki z Arka zawitaly do Jeleniej na festiwal Pestka bedacy przedsiewzieciem wlasnie Pana Dudy. Spektakle moga wydawac sie podobne jesli widzaialo sie tak nie wiele sztuk z danej dziedziny. A teatr plastyczny to w naszym miescie glownie dzialalnosc okolo Teatru Odnalezionego.
anett 10-08-2010 8:04
czy ktoś się orientuje jak z biletami, czy wstęp wolny? ; )

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Europejskie Dni Dziedzictwa w Muzeum Karkonoskim

Tym razem "Malala"  

Warsztaty z Grondowym

Dwie dziewczyny pobiły i okradły 15–latkę  

Spotkanie z karkonoskimi historiami w tle

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
818
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%