MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 24 września
im. Gerarda, Teodora

Maturalny maraton

Wiadomości: Kotlina Jeleniogórska
Piątek, 4 maja 2007, 0:00
Aktualizacja: Piątek, 4 maja 2007, 12:07
Autor: TEJO
Fot. Jelonka.com
W piątek zaczyna się seria egzaminów dojrzałości dla maturzystów ze szkół ponadgimnazjalnych.

Maturalna gorączka trwa w szkołach już od czwartku, kiedy to porządkowano sale i przygotowywano je do maturalnych zmagań. Krótką noc mają za sobą nie tylko maturzyści, którzy stresują się przed testem, ale i dyrektorzy szkół. Musieli stawić się wcześniej rano, aby od specjalnego posłańca odebrać zalakowane koperty z testami. Zostaną one otwarte oficjalnie o godz. 9.

Wtedy egzaminacyjny horror będzie miał swoją premierę, kiedy to kilkuset abiturientów szkół średnich przystąpi do pisania testu z języka polskiego. Egzamin ten będzie trwał około trzech godzin.
Zależy to do poziomu wybranego przez ucznia. Egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym trwa 170 minut, a na poziomie rozszerzonym - 180 minut. To nowość. W ubiegłym roku wszyscy musieli napisać test na poziomie podstawowym, a później – tylko chętni – na rozszerzonym.

Wszystkich maturzystów przed wejściem na salę czeka „rewizja”. Nie można przynosić maskotek, telefonów komórkowych, jedzenia ani picia. Wszystkie prace egzaminacyjne trzeba pisać piórem lub długopisem z czarnym tuszem. Abiturienci muszą mieć przy sobie dowód osobisty. – Kto się regułom nie podporządkuje, ryzykuje sporo, bo może zostać do matury niedopuszczony lub wyproszony z sali, co jest równoznaczne z otrzymaniem oceny niedostatecznej.

Po dwóch dniach odpoczynku i przygotowań maturzystów czekają dalsze zmagania: w poniedziałek napiszą testy z języka obcego. Później – jeszcze jeden egzamin pisemny (z wybranego przedmiotu) i pozostałe egzaminy ustne. Obowiązkowy z polskiego i dwa z innych. I tak do 23 maja, kiedy to zakończy się sesja egzaminacyjna.

Ale i nawet wówczas maturzyści będą musieli uzbroić się w cierpliwość, bo świadectwa dojrzałości dostaną dopiero 29 czerwca. Egzaminy pisemne oceniane będą przez niezależne komisje, zaś ustne – przez nauczycieli danej szkoły.

Wszystkim maturzystom życzymy połamania pióra!

Ogłoszenia

Czytaj również

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Budowa drogi S3

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~aga 4-05-2007 9:13
Trzymam kciuki Olaś!!!To tylko matura:-)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Spotkanie z A. Banieckim

Rodzinna wystawa

Informacja wojewody ws koronawirusa (aktualizacja)

Wizyta profesora

Orle pamięta o Ryszardzie Semczuku

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
817
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%