MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 23 września
im. Bogusława, Linusa

Maturalne stresowanie na próbę

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 4 marca 2008, 14:57
Aktualizacja: Środa, 5 marca 2008, 10:47
Autor: Angela
Fot. Angela
Próbny egzamin maturalny pisali we wtorek trzecioklasiści z jeleniogórskich liceów. Część szkół zorganizowała taką maturę w grudniu. Przed maturzystami kolejne dwa dni próbnych zmagań. Choć oceny z tego egzaminu wiążące nie będą, emocji nie brakuje. Wyniki – 17 marca.

Przejęcie i zestresowanie było widać na twarzach większości z tegorocznych maturzystów jeszcze przed wejściem na sale.
– Nie stresowałam się przed samą maturą, wręcz przeciwnie, na salę weszłam uśmiechnięta i zadowolona – mówi Joasia Wilk z I Liceum Ogólnokształcącego S. Żeromskiego, która przyszła na maturę mimo zwichniętej nogi. – Stres dopadł mnie po odczytaniu poleceń.

Jak mówią zainteresowani pytania z część rozszerzonej były bardzo podchwytliwe, natomiast tematy opisowe wymagały bardzo szerokiej wiedzy ogólnej i to przede wszystkim historycznej.
Takie same zdanie na temat próbnej matury ma koleżanka Joasi, Anastazja Szerszeniewska, która planuje zdawać rozszerzony egzamin z historii w maju.

Druga część zawierała dwa tematy do wyboru: analizę porównawczą obrazu lasów w odniesieniu do fragmentów tekstów Adama Mickiewicza „ Pan Tadeusz” i Marka Nowakowskiego – wymienia Anastazja. – Drugi temat to „Język w państwie policyjnym na podstawie wiersza Ewy Lipskiej Z cyklu „Wielkie awarie”. Wybrałam drugi temat, bo wydawał mi się on bardziej ludzki, a mimo to uważam, że był dość trudny.

Znacznie łatwiejsze zadanie mieli maturzyści zdający poziom podstawowy.Zadania uznali za stosunkowo łatwe. – Skończyłem sporo czasu przez wyznaczoną godziną do oddania prac – chwali się Paweł Zagiczek. – Uważam, że obecna wiedza wystarczy mi do pozytywnego zdania już prawdziwej matury, więc się nie martwię. Czeka mnie jeszcze język angielski i historia na rozszerzonym poziomie, ale wierzę, że będzie dobrze.

W „Żeromie” próbną maturę napisało około 210 osób. Jak mówi Grzegorz Lustyk, wicedyrektor placówki, głównym celem próbnego egzaminu było zapoznanie uczniów z procedurami i oswojenie ich maturalnym stresem. Termin próbnej matury ustaliła Okręgowa Komisja Egzaminacyjna, która przygotowywała pytania. Wyniki pojawią się 17 marca. Nie będą miały wpływu na oceny uczniów na świadectwie. Mają uświadomić uczniom i nauczycielom, jaki jest poziom przygotowania do wiosennego boju na poważnie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Ponad 716 tys. zł na wymianę źródeł ciepła

To było bezpieczne?

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Komentarze (14) Dodaj komentarz

~Rafalski 4-03-2008 15:41
<i> regulamin złamany </i>
~Nawrocki 4-03-2008 16:10
Nie zgadzam się z wymienionym w tekście Pawłem Zagiczkiem, który raczył był wygłosić pogląd, iż jego wiedza i umiejętności wystarczą mu do pomyślnego zdania egzaminu. Nie śmiem kwestionować jego wiedzy, gdyż ten temat jest mi nieznany, jednakowoż doświadczenie wskazuje, iż taki naiwny sposób podejścia do egzaminu, np. związany z chęcią jak najszybszego jego napisania tylko po to, aby móc szybciej pójść na hamburgera, kończy się zazwyczaj źle i taki abiturient srodze się rozczarowuje na właściwej maturze. Dlatego apeluję o ostrożność w wygłaszaniu pochopnych opinii na temat własnego bagażu wiedzy.
~Mocherowa 4-03-2008 16:18
Ja najlepiej pamiętam z moich młodzieńczych lat egzaminy ustne!! Och tak zawsze miałam dobrą ocenę chociaż po niektórych zostawał pewien niesmak i niedosyt......to były czasy........
~cowboyka 4-03-2008 17:23
Rzemiosła też piszą teraz maturę:( I nikt się nie interesuje:(
~do Mocherowa 4-03-2008 17:37
Niesmak po ustnych? To co ty tam robiłaś? Chyba ci sie fora pomyliły... :/
marl 4-03-2008 18:05
Nie ślędzę reformy oświaty, ale teraz trzecioklasiści zdają maturę? Matura była dotychczas w IV klasie - jakaś zmiana? Jeszcze Giertych to zmienił?
~domyslny 4-03-2008 18:23
mocherowa jeden z jezykow obcych pewnie zdawala;)
~Matylda 4-03-2008 19:57
Marl,nie trzeba śledzić reform oświaty.Z choinki się urwałeś?Nie słuchasz np.radia?Nie oglądasz telewizji?Nie masz znajomych?
~lala 4-03-2008 20:04
do marl: przecież Licea sa 3letnie
~jasama 4-03-2008 21:37
przecież teraz jest podział na 3 lata gimnazjum i 3 lata liceum, co bylo wprowadzone juz pare lat temu. Obecni trzecioklasisci są w tym samym wieku, co onegdaj czwartoklasisci. Nie trzeba być na bieżąco z reformą oświaty, żeby to wiedzieć.. Swoją drogą maturzyści ogromnei żałują, że nei ma już 4-letniego systemu, bo po prostu na tym tracą, a rok przed maturą jest koszmarny..
piipi 4-03-2008 22:09
..do - (~mocherowej)...oj,..DAWALO sie Tobie we znaki...i niesmak pozostal,..."..a na niedosyt sa dobre skoki" - powiedzial Malysz.
~ziooom 4-03-2008 22:15
dajcie sobie spookoj matura to pic a studia to dwa pice :)
~maturzyska 5-03-2008 7:13
pffff że niby co to są za tematy ?? Chyba sami je wymyśliliście!!
~:) 5-03-2008 7:15
rok przed maturą jest koszmarny? rok przed maturą jest najlepszy z wszystkich lat w liceum :) prawie nic sie nie robi, nie licząc bezsensownej prezentacji z polskiego, która nikomu do szczescia nie jest potrzebna

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

"Artysta" słono zapłaci

Wizyta profesora

Koniec remontu tunelu

Polsko–czeski Poranek Rodzinny w niedzielę

Doczekają się ronda

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
789
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%