MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 4 sierpnia
im. Dominika, Jana

Matura 2006 - stres na polskim

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 4 maja 2006, 0:00
Aktualizacja: Czwartek, 4 maja 2006, 18:02
Autor: TEJO
Fot. Arek
214 maturzystów w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Jeleniej Górze zaczęło o godz. 10 egzamin dojrzałości z języka polskiego. Pisali o szekspirowskim Makbecie albo "Chłopach" Reymonta.

Na początku było sporo stresu. Im bliżej do podania tematów tym atmosfera stawała się coraz bardziej gorąca.

Uczniowie musieli mieć przy sobie dowód osobisty oraz przybory do pisania. Telefony komórkowe trzeba było zostawić przed wejściem do sal, gdzie pisano egzamin.

– Matura przebiega spokojnie – powiedział nam Paweł Domagała, dyrektor popularnego „Żeroma”. Dodał, że sam nie miał możliwości zapoznania się z tematami wypracowania. – Musimy ściśle rozliczyć się z ilości kopert, dostali je tylko uczniowie i egzaminatorzy.

Jak nam powiedziała maturzystka Aleksandra Jaśniowska, egzamin nie był trudny. – Trzeba było napisać o tragizmie postaci Makbeta z dramatu Shakespeare’a i porównać go do innej postaci z dramatów greckich. Do wyboru było też zagadnienie dotyczące „Chłopów” Reymonta. Należało opisać przyczyny konfliktu między Antkiem i Maciejem Borynami – mówi Aleksandra.
Nie była przerażona, a zadania oceniła jako proste i przyjemne.

Test z czytania ze zrozumieniem odnosił się do artykułu Jana Nowaka-Jeziorańskiego "O patriotyzmie i nacjonalizmie". Wśród 15 zadań były zarówno zadania zamknięte (zdający wybiera jedną z kilku podanych w teście odpowiedzi), jak i otwarte (zdający pisze
sam odpowiedź).
Maturzyści musieli napisać, między innymi: "czego - zdaniem autora - najbardziej brakuje emigrantom na obczyźnie" oraz podać "dwa sformułowane przez autora uzasadnienia tezy, że nacjonalizm to grzech przeciwko przykazaniu miłości bliźniego".

Egzamin z polskiego można zdawać na poziomie podstawowym lub rozszerzonym. Podstawową część zdają wszyscy: trwa ona 170 minut.
W tym czasie uczniowie będą musieli m.in. rozwiązać test z rozumienia tekstu oraz napisać tekst własny w oparciu zamieszczone fragmenty utworów.

Decyzję o przystąpieniu do egzaminu na poziomie rozszerzonym maturzysta podejmuje po zakończeniu części podstawowej. Druga część rozpocznie się o godzinie 13.35 i potrwa 130 minut. W tym czasie maturzyści będą musieli napisać tekst własny na jeden z dwóch podanych tematów.

Jeden z nich brzmiał: "Analizując i interpretując wiersz Anny Świrszczyńskiej
"Budując barykadę" oraz fragment "Pamiętnika z powstania warszawskiego" Mirona Białoszewskiego, przedstaw i porównaj dwa sposoby prezentacji dramatu zwykłych ludzi uwikłanych w historię".

Drugi to: "Analizując i interpretując utwór Jarosława Iwaszkiewicza "Wiewiórka", przedstaw wzajemne relacje między narratorem a światem przedstawionym".

Ogłoszenia

Czytaj również

Finał remontu drogi

Wypadek na "trójce" w Kaczorowie

Stalowe rumaki w Karpaczu

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~sajlent 4-05-2006 13:14
hehehe. a Grysio na jednym zdjeciu jest i jak zwykle ziewa:D:D:P;)
~:) 4-05-2006 21:33
Fajne dziewczyny !! Trzeba sie przejsc do Zeroma :D
~Marcin J 4-05-2006 21:34
łatwe te tematy, moim zdaniem
~sokolek 4-05-2006 22:39
A ja juz prawie mam maturke za soba bo ja w niemczech pisze, jeszcze tylko jeden egzamin i to wszystko.Pozdrawiam maturzystow i zycze udanych egzaminow!!!
~Chabas 6-05-2006 10:27
Hehe... Wilu tez jakis taki markotny :P A Gryś sie nie wyspal :P

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Szpital z nową windą

Wespół dla promocji

Siatki mają chronić karkonoskie murawy

Chcesz wymienić piec? To informacja dla Ciebie!  

Śmierć na żwirowni

Sonda

Od nowego roku szkolnego w liceach i technikach obowiązkowym przedmiotem będzie łacina. Czy to jest potrzebne?

Oddanych
głosów
774
Tak
21%
Nie
74%
Nie wiem
5%