MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 14 sierpnia
im. Maksymiliana, Alfreda

Matki Boskie na szkle wymalowane

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 17 kwietnia 2009, 20:27
Aktualizacja: Niedziela, 19 kwietnia 2009, 8:04
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Sakralia, ale i motywy świeckie, choć w znacznej mniejszości – to najczęstsze tematy malowideł na szkle, których przebogatą kolekcję zaprezentowało dziś Muzeum Karkonoskie. Można też obejrzeć dzieła sztuki ludowej, które do placówki przywiozła rodowita góralka.

Dzieła malowane na szkle, które dziś nabrały wartości historycznej, niegdyś były obecne w każdym niemal domu, zwłaszcza na wsiach. Matki Boskie, postacie Dzieciątka Jezus, a także wyobrażenia świętych. Przy nich personifikacje pór roku, krajobrazy. Większość pochodząca z Dolnego Śląska, a także pogranicza czesko-śląskiego, czesko-austriackiego. Nie brakuje też szklanych obrazków z Bawarii.

Wystawie towarzyszy katalog: pięknie wydana księga licząca prawie 400 stron z barwnymi fotografiami i objaśnieniami po polsku i po angielsku. – Udało nam się pozyskać środki na to wydawnictwo z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także z Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego we Wrocławiu – mówiła Halina Słomska, która opracowała pokaźny tom. Kosztuje bardzo niewiele zważywszy na zawartość i formę wydania: tylko 25 złotych.

Wcześniej wielu gości wernisażu witała Gabriela Zawiła, dyrektorka placówki. Wśród przybyłych był przewodniczący Sejmiku Dolnośląskiego Jerzy Pokój, a także parlamentarzyści: Marzena Machałek i Marcin Zawiła. Wystawę podziwiał też Hubert Papaj, przewodniczący rady miejskiej, Anna Ragiel, jego zastępczyni i radna Zofia Czernow, która – w trakcie prezentacji – awansowała, bo Gabriela Zawiła wymieniła ją jako wiceprzewodniczącą rady miejskiej.

Halina Słomska długo opowiadała o zgromadzonej kolekcji. Część dzięki pieniądzom z urzędu marszałkowskiego udało się zakupić stosunkowo niedawno temu. Początki zbiorów malowideł na szkle sięgają lat 20. XX wieku, a największa ich ilość zasiliła magazyny w latach powojennych, kiedy muzeum pełniło rolę składnicy, gdzie gromadzono znajdowane w regionie zabytki. Co ciekawe, kolekcja obrazów na szkle nie została wcześniej skatalogowana, więc muzealnikom bardzo trudno jest odtworzyć jej dzieje. Wiele eksponatów pochodzi z kolekcji przedwojennego antykwariusza Ericha Wiese, który w Hirschbergu prowadził antykwariat przy dzisiejszej ulicy Ptasiej (Am Voegelberg).

W muzealnych gablotach znalazły się także matryce służące do odrysowania wzorów na szkle. To właśnie na ich podstawie, po pokolorowaniu farbami, najczęściej temperą, powstawały te urokliwe, nie pozbawione naiwności, miniaturowe dziełka. – Niestety, zabrakło zaproszonych duchownych – ubolewała G. Zawiła. – Postaci świętych i osoby otoczone boskim kultem nie zawsze były malowane na szkle przez przypadek. Często stawiano takie obrazki w domowych ołtarzykach i otaczano czcią.

Osobliwością wernisażu była obecność ludowej artystki z Podhala Marty Walczak-Stasiowskiej. Prezentacji jej sztuki poświęcono odrębną salę w Muzeum Karkonoskim. Jak przyznała, maluje na szkle dopiero od 2000 roku, a sztukę tę traktuje jak odpoczynek od stresów codzienności. Szczególnie lubi malować Matki Boskie. Sama jest pielęgniarką z zawodu i matką pięciorga dzieci. – W nadchodzący poniedziałek poprowadzi warsztaty, w trakcie których nauczy muzealników podstaw malowania na szkle – zapowiada G. Zawiła. Pracownicy MK dzięki temu będą mogli zapraszać na podobne zajęcia uczniów jeleniogórskich szkół.

Ogłoszenia

Czytaj również

Nowe ronda w Mysłakowicach?  

Szybko zapomniany staw?

Referendum coraz bliżej

Komentarze (31) Dodaj komentarz

~Pyzdra 18-04-2009 9:07
Nasza lokalna elita!!! Ex-prezes TOnZ odstawia jak zwykle prywatę. Czy jeleniogórski karierowicz Daniel Wieleba z różami czeka na tych, którzy załatwili mu robotę i nie musi dorabiać sprzedażą kapeluszy z Matter of Dispute przy ul. Konopnickiej. Kobieta z Karpacza zagadała chyba wszystkich obecnych i nie dała dojść do głosu tym skromniejszym. Poseł VI kadencji Sejmu zostaje przedstawiony, ale dopiero gdy przypomniał o jego obecności Jerzy Pokój, przez panią dyrektor (kolejne "fo pa") jako...jej osobisty mąż z nadzieją na zawsze. Cóż, po pięćdziesiątce różnie to bywa, jeśli stać go na zawodowe przekręty, to kto wie, czy nie na miłosne także? Trzeba uważać na zdradę.
~zafascynowana 18-04-2009 10:44
Jaki piękny z fot.7 . Zakochałam się !!! Czy mój Apollo pracuje w Jelonce ?
krkonos 18-04-2009 11:45
[~Pyzdra] jawi się nam jako znawca... elit? Myli wprawdzie postaci i nazwiska, jest fachurą od mężczyzn po pięćdziesiątce i autorytetem w sprawach towarzyskiego savoir-vivre'u... "Podziwki" godne...; szkoda tylko, że nie zauważył samej wystawy, skądinąd bardzo ciekawej!
~Kwiczoł 18-04-2009 12:32
do Pyzdra: Tys prawda (ale ziemio jest mojo!!)
~Pyzdra 18-04-2009 14:27
Do krkonos; Och, proszę wybaczyć, wystawa jest piękna. Oceniałem tylko pierwszy plan.
piipi 18-04-2009 15:06
..do - [~Zafascynowana]..ON jest juz zajety !!.~Tejo,go "przylapal" !. ..na zdj.12 juz trzyma kwiatki dla...?.
piipi 18-04-2009 15:08
..do - [~Zafascynowana..]..C.d.~..ZOBACZ !!.zdj.nr.13,bo tam jest mezczyzna z nowoczesnym aparatem !.
diablica 18-04-2009 16:50
och i mój sąsiad na 8 zdjęciu:))
~protestant 18-04-2009 16:58
A jak to się ma do chrześcijaństwa ? Przecież kult matki boskiej nie ma o tym mowy w Biblii. To jest właśnie kultura widziana przez pryzmat spaczenia religijnego i to jeszcze się promuje w placówkach muzealnych. Należy takie ekspozycje omijać szerokim łukiem. a prace są na poziomie żenująco niskim,nie dziwie się,że Polacy są nie wyrobieni w odbiorze sztuki ,bo od lat serwuje się im sztukę najniższych lotów. Chrześcijanie przypisani kultowi obrazów, no pięknie, tylko nie biblijne. To preferencje duchowe właścicieli muzeum? Ludzie co wy macie w głowach,jakiego Boga Was nauczono \\\"jasełkowego\\\" czy biblijnego?
~ 18-04-2009 17:14
Jak przyjdzie grudzień, to będzie choinka, nie dawno były jajeczka wielkanocne. Co roku wam Bóg się rodzi i umiera. I tacy ludzie o takiej świadomości duchowej są elitą ? Ręce opadają, gdy człowiek to rozpatruje, przyzwyczailiście się do matryc kulturowych, tradycji, władzy i pieniędzy,a jak ktoś spojrzy na to z boku, wychodzi wiele braków. to nie jest krytyka dla samej krytyki, nikt Was nie chce oceniać jako ludzi negatywnie,ale to co robicie z Prawdziwym Biblijnym chrześcijaństwem nie ma nic wspólnego, wiec proszę nie biadolić ,że duchowni nie przyszli, a nawet gdyby przyszli, to ci, którzy klękają przed obrazami i się do przedmiotów modlą,a nawet je koronują lub cały naród zawierzają jakiemuś obrazowi. Obejrzyjcie sobie film Luter, bardzo edukacyjny i zakazany na terenie Polski zgadnijcie dlaczego? http://www.youtube.com/watch?v=tHiTenTHs7U http://pl.youtube.com/watch?v=es7nYt4SmfU
~ago 18-04-2009 18:10
do Piipi -Ten ze zdj. 7. to faktycznie niezłe ciacho (no i ten piękny nos...), a kwiatki to może jemu ktoś dał. :-) A ten ze zdj.13. to ma to co ja też lubię najbardziej - interesującą lampę błyskową! ;-)
~Samarytanka 18-04-2009 18:26
Do ~protestanta; Zdaje się, że wiem jak masz na imię (imiona) i nazwisko. A co to znaczy być protestantem (o ile nim naprawdę jesteś)? Walczyć z kulturą w Polsce? Krytykować dzieła sztuki? Myślisz, że Jezus, by walczył? Ewidentnie brak Tobie podstaw życia chrześcijańskiego, a ile w Tobie goryczy. Znasz ten werset? "Jeśliby kto rzekł: Miłuję Boga, a brata by swego nienawidział, kłamcą jest. Albowiem kto nie miłuje brata swego, którego widział, Boga, którego nie widział, jako może miłować?" (I List Jana 4;20). Prezentujesz pustą religijność, a grzmisz na innych. Muzeum Karkonoskie jest dla każdego; katolika, protestanta, świadka Jehowy, mormona, prawosławnego człowieka, buddysty, ateisty, agnostyka itd. itd. Zamiast oceniać i krytykować ten świat i Polaków, spójrz na taki jeden werset i na swoje osobiste życie: "Zaprawdę powiadam wam: jeśli sprawiedliwość wasza nie będzie obfitsza od sprawiedliwości uczonych w Piśmie i faryzeuszy, nie wejdziecie do Królestwa Niebieskiego." - z Ewangelii Mateusza 5;20.
~Prawie stały czytelnik 18-04-2009 19:30
Do ~ (z godz. 17:14); Masz rację i te filmiki z youtube są faktycznie odkrywcze. No i Biblia oczywiście też o tym mówi. Ale rozumowania katolików nie możesz w sposób ludzki-personalny zmienić. Możesz się o to modlić. Bo tylko On ma na to wpływ (zobacz sobie Ewangelię Jana 15). Znam jednak także nawróconych katolików, których - wierzę - spotkam w niebie. Ale sprawa eksponatów w Muzeum Karkonoskim, a obrazu w Częstochowie, to chyba wielka różnica. Nie powiesz przecież, że zwiedzający wystawę modlą się do tych malowanych na szkle dzieł. Daj żyć.
~n-l 18-04-2009 20:39
To są eksponaty obrazujące sztukę ludową o obliczu religijnym, a nie obrazy, poprzez które wierni Kościoła katolickiego wyrażają cześć dla Maryi czy Jezusa. Pan protestant swoją wypowiedzią raczej nie kreuje życzliwości dla protestantów. Chyba że to komuch podszywajacy się po protestanta, z których miałem okazję poznać kilkoro bardzo przyzwoitych ludzi. Wyłazi ciasnota myślenia tego pana tak chętnie przypisywana katolikom. O protestantach jako kulturze wyznaniowej mógłbym powiedzieć duzo dobrego (wolę to widzieć niż aspekty negatywne, które też dostrzegam).
~Mnijejszosc 18-04-2009 20:57
WĘDROWIEC Poszedłem na spacer Po ulicach wybrukowanych złotem Podnosiłem niektóre kamienie Widziałem skórę i kości Miasta bez duszy Poszedłem na spacer Pod atomowym niebem (odniesienie do wybuchu atomowego) Gdzie ziemia jest odkształcona I pali ją (kwaśny) deszcz Podobnie jak łzy, kiedy wypowiadam słowo Do widzenia Tak, Poszedłem z niczym Niczym, ale z myślą o tobie Poszedłem powłóczyć się Poszedłem podryfować Przez stolice puszek Gdzie człowiek nie może chodzić Lub swobodnie rozmawiać Gdzie synowie zwracają się przeciwko swoim ojcom Zatrzymałem się przed budynkiem kościelnym Gdzie obywatele lubią siadywać Powiedzieli, że chcą królestwo, Ale nie chcą w nim Boga. Poszedłem pojeździć Wzdłuż starej ośmiopasmowej (autostrady) Minąłem tysiące znaków Szukając mojego własnego imienia Poszedłem z niczym Pomyślałem jednak, że ty tam również będziesz Czekając na ciebie Poszedłem tam Poszukując doświadczenia Posmakowania i dotykania I poczucia tak dużo Jak człowiek może Zanim będzie pokutować Poszedłem poszukiwać Szukać jednego dobrego człowieka Ducha, który będzie nieugięty lub niezłomny Który będzie siedział po prawej ręce swojego ojca Poszedłem na spacer Z biblią i pistoletem Słowo Boga ciążyło mi na sercu Byłem pewny, że jestem tym Jezu, nie kładź się jeszcze spać Jezu, wkrótce będą w domu Tak, poszedłem po paniery Powiedziałem jej, że wrócę przed południem Tak, Poszedłem z niczym Pomyślałem jednak, że ty tam również będziesz Czekając na ciebie Tak, Poszedłem z niczym Pomyślałem jednak, że ty tam również będziesz Czekając na ciebie /U2 & Johny Cash/ Dajcie sie przynajmniej wypowiedziec człowiekowi i nie zarzucajcie braku tolerancji tylko dlatego,że ktoś zauważył problem. Pozdrawiam Serdecznie
piipi 18-04-2009 21:13
..do - PROTESTANTA.Chcialam tylko moje dodac slowko,bo ten film ogladalam i tak ..odebralam:..Luter mial rowniez ogromne szczescie,ze "dzialal" i mial wsparcie.Wtedy Papiez LeonX zajety byl wojna z Karolem V a ten wiadomo ..potrzebowal w tej wojnie wsparcia elektorow,gdy to ..WLASNIE elektor Saksonii ochranial Lutra !!. ~Luter rowniez potrzebowal KOBIETY,a ktora dzieki "swoim reformom" ...zdobyl !!.
piipi 18-04-2009 21:22
...PROTESTANT.."jedynie Pismo,jedynie Chrystus,jedynie laska i jedynie slowo"- slowa Marcina Lutra,a to PAMIETASZ .."Panno Swieta, co jasnej bronisz Czestochowy // I w Ostrej swiecisz Bramie // Ty,co grod zamkowy Nowogrodzki ochraniasz z jego wiernym ludem // Jak mnie dziecko do zdrowia powrocilas cudem..".- TO jest wiara,to .. NASZE dziedzictwo !.Daj ludziom wierzyc,bo tam jest ich radosc.
~ 18-04-2009 21:32
Co mogę powiedzieć.Nie widziałem wystawy w Muzeum Karkonoskim na żywo. I nie zobaczę,bo treści te mnie nie interesują.Natomiast nie krytykuje instytucji kulturalnej, tylko się wypowiadam o tym co pokazano już w innym miejscu czyli w internecie.Tu są różni ludzie i mają różne poglądy, wiec i są protestacji,którzy mają swoje odmienne zdanie.Nikt nikomu nic nie narzuca,ludzie wierzą i tak w to co chcą. Internet to miejsce spotkań różnych poglądów i ludzi. http://www.youtube.com/watch?v=W121xKZhfMM&feature=related
~dzięki piipi 18-04-2009 22:14
To mój Apollo już zajęty!Czyż świat nie jest okrutny?!A ja myślałam ,że te kwiatki z 12 fotki mnie się należą!!
~protestant 18-04-2009 22:46
Cytat z Biblii Dzieje Apostolskie 17 rozdział wersety 29-30 bynajmniej nie wyciągnięte z kontekstu :" Będąc więc z rodu Bożego ,nie powinniśmy sadzić,że bóstwo jest podobne do złota albo srebra, albo do kamienia, WYTWORU SZTUKI i ludzkiego umysłu. Bóg wprawdzie puszczał płazem czasy niewiedzy,teraz jednak wzywa wszędzie wszystkich ludzi,aby się upamiętali ". Tylko cytuje nic więcej
piipi 19-04-2009 0:23
...~PROTESTANT..jestes w bledzie i mylisz sie tutaj strasznie,bo katolicy NIE modla sie do obrazu !!.Obrazy sa dla nas pomoca i przypomnieniem. Katolik wierzy,ze prawdziwa adoracja przysluguje sie wylacznie Bogu, a obrazom nalezna jest..JEDYNIE czesc.
~ 19-04-2009 9:35
a czym jak nie adoracją jest cześć, kult obrazów etc ich koronacja. Lata spędziłem na a...lizowaniu kultury i Biblii i takie praktyki biblia potępia, kult obrazów, a nawet uznawanie ich za wyobrażenie i klękanie przed nimi nie jest nauką biblijna. Przeniknęło ,to do chrześcijaństwa i teraz trudno to ludziom porzucić. Nawet Mickiewicz w to wierzył.Mi on się kojarzy też z innym tekstem"Ciemno wszędzie ,głucho wszędzie..., i wywoływaniem duchów". Trzeba wybrać czy Pan Jezus jest ważny czy też Pan Tadeusz ważniejszy. Nie chce nikogo przekonywać, tylko te argumenty są śmieszne, przecież ludzie wierzą w cudowną moc obrazów, klękają przed nimi, a nawet sama Pani powiedziała,że obraz uzdrowił Mickiewicza, czemu mnie nie uzdrawia obraz telewizyjny np ?Czemu przed nim nie klękam i nie mówię,że jest wyobrażeniem bóstwa.Bóg jest niewidzialny i nie chce koślawych,maszkarnych wyobrażeń.
~Prawie stały czytelnik 19-04-2009 10:09
Do ~ (z godz. 09:35); A co Ty nie wiesz, że druga siła z piekła rodem też uzdrawia? Jest tego cała sterta. Medycyna niekonwencjonalna, paramedycyna, różne terapie "naturalne" bazujące na tajemniczych i nie zweryfikowanych przez naukę energiach, bioenergoterapia, reiki, tworzenie odpromienników, różdżkarstwo, wahadlarstwo, feng–shui, piramidki energetyczne, hipnoza, autohipnoza, homeopatia (nie mylić z ziołolecznictwem!), leczenie na odległość, np. przez ekran tv (pamiętasz Anatolija Kaszpirowskiego - adin-dwa-tri?), przekazywanie jakichś mocy, fluidów itd., akupunktura i akupresura, leczenie energią Chi, otwieranie tzw. kanałów energetycznych, czakramów, leczenie psychotroniczne i biotroniczne, mudry – ayurveda, leczenie gestami, leczenie kolorami, kamieniami, kryształami, metalami, metoda Silvy, terapia Gestalt, hagioterapia, kinezjologia, uzdrawianie energią rąk, irydologia, diagnoza z obserwacji tęczówki oka, OOBE (out of body experience), wychodzenie poza ciało i świadome śnienie, rebirthing, terapie reinkarnacyjne, odkrywanie swoich rzekomych poprzednich wcieleń. No cóż, jest to smutne, że kościoły chrześcijańskie są letnie, podczas gdy ten bóg szaleje i porywa ludzi. A co do naszego słynnego poety Adama Mickiewicza, wychowany w rodzinie chrześcijańskiej, wypowiedział słowa w słynnym zwrocie modlitewnym ks. Piotra: ”Panie, czymże ja jestem przed Twoim obliczem? Prochem i niczem!”, ”Głośniej niż w tłumie, Bóg przemawia w ciszy, i kto w sercu umilknie - zaraz go słyszy” oraz “Wierzysz, że Bóg narodził się w betlejemskim żłobie, lecz biada ci człowieku, jeśli nie narodził się w tobie“. Tak więc może też go spotkam w niebie! A ludzie niech mówią i czczą, co chcą. Bożków jest całe mnóstwo.
~ja 19-04-2009 10:51
Przy okazji wystawy odbył się kiepski spektakl POparcia politycznego dla pani dyrektor, która tego widocznie coraz bardziej potrzebuje.
~ago 19-04-2009 11:16
do 18-04-2009 21:32 | ~ | IP: *.jeleniagora.vectranet.pl - Ten link jest nieprawidłowy, sprawdzałam. Jeśli możesz podać prawidłowy to proszę o to.
piipi 19-04-2009 11:46
.do - [~postu z dn.19.04.godz.9:35..].."Pan Tadeusz" ?.Przypomnialam tym frag. tylko korzenie naszej wiary.Wiesz,poeta "uzywa" slow do ...myslenia !!.
~do ago 19-04-2009 12:42
na pewno znajdziesz pod tym linkiem: http://www.dancingsantacard.com/?santa=4633917
~ago do postu z 12:42 19-04-2009 13:42
Trochę przynudza pan/pani z tym santakardem. Widać nie opuścił/a pan/i wieku dziecięcego, kiedy najbardziej bawią filmiki rysunkowe. To infantylizm. Nie uważa pan/i?
~Cień 19-04-2009 15:44
Do, Ago. Coś mi się wydaje że autor postu 19-04-2009 12:42, to ten sam co podszył się pod post Anula0883 do Piipi w artykule "Wybrał śmierć".
~ago 19-04-2009 20:48
do Cień - Masz rację. To jest tzw. słynny Pan (albo pani) "Wrocław", który raz ma IP.Wrocław.mm, a innym razem IP.adsl.tpnet.pl. Z postów tego internauty wynika, że bardzo nie lubi Jeleniej Góry i jej mieszkańców, a uwielbia Wrocław.
~ago 21-04-2009 16:09
Kto na forum jelonkowym pisze najbardziej infantylne posty?... Do kogo pasuje ten dancingsantakard ze skaczącym mikołajkiem, który podała osoba z dnia 19-04-2009 z godziny 12:42?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Praca pszczelarza – wirowanie miodu  

60 rund na 60 lat miasta  

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Wypadek w Radomierzu

"Parkingi" (wciąż) na chodnikach

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
791
Tak
37%
Nie
58%
Nie wiem
6%