Czwartek, 28 marca
Imieniny: Anieli, Jana
Czytających: 9741
Zalogowanych: 21
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Matki Boskie na szkle wymalowane

Piątek, 17 kwietnia 2009, 20:27
Aktualizacja: Niedziela, 19 kwietnia 2009, 8:04
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Matki Boskie na szkle wymalowane
Fot. TEJO
Sakralia, ale i motywy świeckie, choć w znacznej mniejszości – to najczęstsze tematy malowideł na szkle, których przebogatą kolekcję zaprezentowało dziś Muzeum Karkonoskie. Można też obejrzeć dzieła sztuki ludowej, które do placówki przywiozła rodowita góralka.

Dzieła malowane na szkle, które dziś nabrały wartości historycznej, niegdyś były obecne w każdym niemal domu, zwłaszcza na wsiach. Matki Boskie, postacie Dzieciątka Jezus, a także wyobrażenia świętych. Przy nich personifikacje pór roku, krajobrazy. Większość pochodząca z Dolnego Śląska, a także pogranicza czesko-śląskiego, czesko-austriackiego. Nie brakuje też szklanych obrazków z Bawarii.

Wystawie towarzyszy katalog: pięknie wydana księga licząca prawie 400 stron z barwnymi fotografiami i objaśnieniami po polsku i po angielsku. – Udało nam się pozyskać środki na to wydawnictwo z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także z Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego we Wrocławiu – mówiła Halina Słomska, która opracowała pokaźny tom. Kosztuje bardzo niewiele zważywszy na zawartość i formę wydania: tylko 25 złotych.

Wcześniej wielu gości wernisażu witała Gabriela Zawiła, dyrektorka placówki. Wśród przybyłych był przewodniczący Sejmiku Dolnośląskiego Jerzy Pokój, a także parlamentarzyści: Marzena Machałek i Marcin Zawiła. Wystawę podziwiał też Hubert Papaj, przewodniczący rady miejskiej, Anna Ragiel, jego zastępczyni i radna Zofia Czernow, która – w trakcie prezentacji – awansowała, bo Gabriela Zawiła wymieniła ją jako wiceprzewodniczącą rady miejskiej.

Halina Słomska długo opowiadała o zgromadzonej kolekcji. Część dzięki pieniądzom z urzędu marszałkowskiego udało się zakupić stosunkowo niedawno temu. Początki zbiorów malowideł na szkle sięgają lat 20. XX wieku, a największa ich ilość zasiliła magazyny w latach powojennych, kiedy muzeum pełniło rolę składnicy, gdzie gromadzono znajdowane w regionie zabytki. Co ciekawe, kolekcja obrazów na szkle nie została wcześniej skatalogowana, więc muzealnikom bardzo trudno jest odtworzyć jej dzieje. Wiele eksponatów pochodzi z kolekcji przedwojennego antykwariusza Ericha Wiese, który w Hirschbergu prowadził antykwariat przy dzisiejszej ulicy Ptasiej (Am Voegelberg).

W muzealnych gablotach znalazły się także matryce służące do odrysowania wzorów na szkle. To właśnie na ich podstawie, po pokolorowaniu farbami, najczęściej temperą, powstawały te urokliwe, nie pozbawione naiwności, miniaturowe dziełka. – Niestety, zabrakło zaproszonych duchownych – ubolewała G. Zawiła. – Postaci świętych i osoby otoczone boskim kultem nie zawsze były malowane na szkle przez przypadek. Często stawiano takie obrazki w domowych ołtarzykach i otaczano czcią.

Osobliwością wernisażu była obecność ludowej artystki z Podhala Marty Walczak-Stasiowskiej. Prezentacji jej sztuki poświęcono odrębną salę w Muzeum Karkonoskim. Jak przyznała, maluje na szkle dopiero od 2000 roku, a sztukę tę traktuje jak odpoczynek od stresów codzienności. Szczególnie lubi malować Matki Boskie. Sama jest pielęgniarką z zawodu i matką pięciorga dzieci. – W nadchodzący poniedziałek poprowadzi warsztaty, w trakcie których nauczy muzealników podstaw malowania na szkle – zapowiada G. Zawiła. Pracownicy MK dzięki temu będą mogli zapraszać na podobne zajęcia uczniów jeleniogórskich szkół.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (31)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy chodzę do teatru?

Oddanych
głosów
408
Tak
21%
Nie
40%
Czasami
26%
Nie chodzę
13%
 
Głos ulicy
Dlaczego biegają?
 
Miej świadomość
100 konkretów (zrealizowano 10%): SUKCES czy PORAŻKA?
 
Rozmowy Jelonki
Mroczne opowieści nadchodzą
 
Polityka
Z pustego i Salomon nie naleje
 
Kultura
Zagrali w Podgórzynie
 
112
Pożar w restauracji
 
Piłka nożna
Jedziemy na Euro, ale w grupie czekają potęgi! [PLAN]
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group