MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Matematyczna wiosna z teorią liczb

Wiadomości: JELENIA GÓRA REGION
Poniedziałek, 9 maja 2011, 9:41
Aktualizacja: 15:34
Autor: RED
Fot. Organizatorzy
W Przesiece zakończyła się w miniony weekend czwarta edycja Wiosennej Szkoły Matematycznej, której organizatorami – tradycyjnie – są Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Jeleniej Górze oraz Instytutu Matematyki Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Politechnika Wrocławska.

W trakcie pięciodniowych warsztatów matematycznych gimnazjaliści z Jeleniej Góry, powiatu jeleniogórskiego a także z Lwówka, Porajowa czy też Węglińca, którzy są uzdolnieni matematycznie i z tą dziedziną wiążą swoją przyszłość, zajmowali się teorią liczb oraz kodowaniem.

Jak podkreśla Marcin Preisner, pracownik naukowo dydaktyczny Instytutu Matematyki Uniwersytetu Wrocławskiego a zarazem absolwent I LO im. Żeromskiego, który prowadził z uczniami zajęcia, była okazja, aby poznać wiele podstawowych twierdzeń, faktów oraz cech podzielności. – Nauczyli się jak je wykorzystać przy rozwiązywaniu problemów i zadań konkursowych. Dowiedzieli się również jak matematykę można zastosować w kodowaniu, m.in. w szyfrze XOR oraz powszechnie stosowanym współcześnie RSA – mówi M. Preisner.

Ale nie tylko matematyką żyli uczestnicy wydarzenia. Pobyt w Przesiece służył integracji uczniów oraz wykładowców, którzy – wieczorami – uczestniczyli w różnych konkursach i zabawach. Rywalizowano w poszukiwaniach skarbów ukrytych w ośrodku. Grano także w kalambury. Tradycyjnie odbyły się także rozgrywki w Mafię. Jak zaznaczają organizatorzy, IV Wiosenną Szkołę Matematyczną wspomogła także trójka licealistów z „Żeroma”, którzy czynnie włączyli się w przygotowanie ciekawych zadań oraz poprowadzili „Wieczór eksperymentów i zagadek fizycznych”. Piękna wiosenna pogoda sprzyjała także wycieczkom po malowniczych okolicach Przesieki.

– Chciałbym podkreślić, że gimnazjaliści byli bardzo zadowoleni z takiej formy pracy i wypoczynku w ośrodku Markus w Przesiece. Przez cały czas trwania WSM dopisywały im humory. Całe przedsięwzięcie miało szanse powodzenia dzięki zaangażowaniu wspomnianego Marcina Preisnera, naszego absolwenta, który jest “ambasadorem” naszej szkoły na Uniwersytecie Wrocławskim i każdego roku pozyskuje coraz to nowych studentów - pasjonatów matematycznych do pracy z gimnazjalistami – tłumaczy Paweł Domagała, dyrektor ZSO nr 1.

Finansowo w organizacji IV WSM pomogła Rada Rodziców, która wspiera wszystkie podobne przedsięwzięcia w ZSO nr 1. Warto bowiem wiedzieć, że – oprócz szkoły matematycznej – są także Warsztaty Astronomiczne, Warsztaty Geograficzne, szereg konkursów wiedzy i imprez sportowych dotyczących tak gimnazjalistów jak i licealistów.

Warsztaty koordynowali nauczyciele matematyki z popularnego „Żeroma”: Iwona Hajder, Jolanta Zaborska oraz Sławomir Wiśniewski.

Ogłoszenia

Czytaj również

W SP 8 czytali z Gangiem Słodziaków

Manewry: pościg, strzały, 30 rannych

Dzień Edukacji w SP 2

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~wszystko ok 9-05-2011 10:41
Gdzie jest SKM ?!
~Wkur***ny 9-05-2011 13:39
09-05-2011 10:41 | ~wszystko ok | IP: *.adsl.tpnet.pl Gdzie jest SKM ?! Pier**l się z tym SKM!!
~Do adminów 9-05-2011 15:05
WSM - Wiosenna Szkoła Matematyczna, nie Zimowa :)
~do 13:39 9-05-2011 19:06
Takiś mądry ? A wiesz gdzie jest SKM ?! Aj ! Pamiętaj - "ZŁOTA ZASADA - NIE WYŚWIETLAM SIĘ NIEPYTANY"
rymcycymcy 10-05-2011 0:49
SKM ...to znaczy Smęcisz Koleś Mieprzeciętnie ! ;)
~do rymcy 10-05-2011 14:51
Beka z ciebie harcerzyku

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Będzie referendum w Jeleniej Górze?

Stop marginalizacji średnich miast

Spór o edukację seksualną

Trudny dojazd do SP 3

Radny KO: Szyszko już, a kiedy reszta?

Sonda

E-papierosy są lepsze od zwykłych?

Oddanych
głosów
775
Tak
15%
Nie
64%
Nie wiem
21%