MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 22 września
im. Maurycego, Tomasza

Marzenia i szara rzeczywistość pod Chojnikiem

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 30 grudnia 2009, 9:28
Aktualizacja: Czwartek, 31 grudnia 2009, 8:11
Autor: Angela
Fot. rylit
Remonty ulic, rewitalizacja basenu, brak oświetlenia, zły stan techniczny budynków oraz ogólny nieporządek – to tylko kilka z tematów jakie pojawiły się podczas wczorajszej debaty mieszkańców Sobieszowa z prezydentem Markiem Obrębalskim. Spotkanie w Muflonie trwało ponad dwie godziny.

Wczorajsza debata znacznie różniła się od poprzednich, na które to przychodziła znaczna część mieszkańców Sobieszowa. Około 40 przedstawicieli mieszkańców Sobieszowa zamiast dyskusji i trudnych pytań przygotowało dla szefa miasta świątecznie przystrojony stół, słodki poczęstunek i poświąteczny opłatek.

Gospodarze spotkania przy muzyce prezentowali też zdjęcia z tegorocznych imprez i ubiegłorocznych spotkań. Po prezentacji przedstawiono prezydentowi kilka „marzeń”, których realizacji życzyliby sobie mieszkańcy. Wśród nich znalazły się: zagospodarowanie ogródka jordanowskiego w Sobieszowie z trasą nartorolkową i asfaltem, znalezienie inwestora, który zająłby się basenem, wybudowanie marketu, remonty ulic i ich oświetlenie, remonty budynków, stworzenie siłowni „na powietrzu” czy nadanie Szkole Podstawowej nr 15 statusu szkoły sportowej.

Po tych propozycjach głos zabrał gość spotkania, Marek Obrębalski, którego wspierała radna Zofia Czernow. Szef miasta zaprezentował uczestnikom spotkania plany budżetowe na przyszły rok.
– Przedstawiliście Państwo swoje marzenia. Są one czymś co wyznacza kierunek naszych działań i dążeń. Coś, do czego chcielibyśmy dotrzeć w różnym czasie i różnymi sposobami – mówił Marek Obrębalski.

– Jelenia Góra też ma taką wizję, która jest wyrazem naszych marzeń. Wizja jest jednak czymś rozległym, czego nie sposób osiągnąć podczas jednego roku zwłaszcza zważając na wieloletnie zaniedbania. Na lata 2010 – 2012 dla Sobieszowa planujemy zadania inwestycyjne i remontowe na łączną kwotę ponad 25 mln zł, z czego w roku 2010 będzie to kwota 4mln 200 tys. Zł – dodał szef miasta.

Wśród zadań, które w przyszłym roku miałaby być jednak zrealizowane pojawiły się m.in. zamontowanie pięciu kamer monitoringu wizyjnego, budowa nawierzchni ulicy Żabiej, przebudowa kładki dla pieszych na rzece Wrzosówka, budowa z 85 procentowym dofinansowaniem unijnym 37 km tras narciarskich, 2 km tras nartorolkowych, modernizacja sieci kanalizacyjno-ściekowej, modernizacja sali widowiskowej, ocieplenie budynku przy ulicy Kazimierza Przerwy – Tetmajera 5 oraz wykonanie najpilniejszych remontów budynków komunalnych.

W planach jest również realizacja polsko – czeskiego projektu „Współpraca straży pożarnej w celu zapobiegania i likwidacji skutków klęsk żywiołowych w obszarze pogranicza polsko – czeskiego”, dzięki któremu zostanie zakupiony nowoczesny samochód dla ochotników z Sobieszowa.

A jak całość debaty oceniają gospodarze spotkania?
– Było to podsumowanie całego roku. Pan prezydent przedstawił nam założenia budżetowa dla Sobieszowa na przyszły rok. O nich już wiedzieliśmy. Jesteśmy zaniepokojeni natomiast tym, że daliśmy szereg propozycji do budżetu, które się w nim nie znalazły. Jedyne co nam obiecał prezydent, to częściowa ścieżka w ogrodzie Jordanowskim. Poza tym nawet nie wiemy nic w sprawie naszego basenu nieczynnego od 12 lat. Nie wiemy czy są jakieś ogłoszenia w tej sprawie. Chcieliśmy też stworzyć dla mieszkańców siłownię, która kosztowałaby około 20 tys. zł. Niestety nie ma na to pieniędzy – mówiła po spotkaniu Halina Moszyńska z Zespołu Aktywności Społecznej w Sobieszowie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sportowa integracja

Nie taka bestia straszna (recenzja)

Nietypowy finał Ligi Rocka

Komentarze (30) Dodaj komentarz

~kkk 30-12-2009 9:51
Złotousty znowu na obiecał a co zrobił - nic.W Cieplicach Kusiak chociaż 13 ulic wyremontował a nasza i p.Zawiły dojazd tj. Sołtysia i Widok to tylko co roku łatają.Kiedy te wybory.
HalinaMoszynska 30-12-2009 11:22
Nam niewiele obiecał i pewnie słowa dotrzyma.
Cień 30-12-2009 11:42
Siłownię? Co, za spokojna dzielnica? Czy pani Halina Moszczyńska szuka mięśniaka do towarzystwa.
~Mackowski :-) 30-12-2009 11:56
taaaa tylko się goszczą a nić nie robią :) Sobieszów to jeden wielki Kanał w raz z tą całą Jelenia - miasto bez przyszłosci dla mlodych! pozdrawiam
~~?? 30-12-2009 11:57
Czy wytrzymamy do wyborów ?
~jeż do cienia 30-12-2009 12:20
niesmaczne złośliwostki autentycznego,wyłącznie "cienia " !
~naj 30-12-2009 13:41
dzielnica Jeleniej Góry - Sobieszów to jest słabo zurbanizowana WIEŚ !
~naj 30-12-2009 13:43
a dodam jeszcze, gdyby była na prawach wsi, mógłbym dostać dotację na prowadzenie AGROTURYSTYKI
~Lechu2311 30-12-2009 14:31
Nie ma 20 tyś. zł na siłownie. Ale na zabawy noworoczne, pewnie mają.
~Realista-emeryt 30-12-2009 15:00
Obserwuję od jakiegoś czasu pracę przedstawicieli Zespołu Aktywności nawet uczestniczyłem w spotkaniach z Prezydentem i stwierdzam jednoznacznie ,że niestety jestem rozczarowany działalnością tego Zespołu ,ponieważ potrafią tylko organizować spotkania - nie raz jak widać bardzo sympatycznie przeprowadzane ,ale z nich nic nie wynika. Tylko pogadali ,kawkę wypili, ciasteczko przegryźli i na tym koniec.Pan Prezydent i przedstawiciele PO w mieście niestety nie przejmują się problemami Sobieszowa, a sprawa basenu i inne sprawy o tym dobitnie świadczą.Jak będą wybory to sobie na krótko przypomną, obiecają i szybko zapomną. Pamiętam czasy jak rządził pan Kusiak przynajmniej za jego rządów w Sobieszowie zawsze była na święta choinka.Od czasu jak rządzi w mieście PO jej już nie ma.Nie wspominając ,że było o wiele czyściej i bezpieczniej. A ostatni pomysł umieszczenia w Sobieszowie schroniska dla zwierząt jest ciosem poniżej pasa. Sobieszów ma tyle terenu,że może tu być i basen i hotel oraz cały zespół sportowo- rekreacyjny.Ale jeśli włodarze z Sobieszowa będą robić na siłę dzielnicę slamsów to jaki inwestor będzie chciał tu zainwestować swoje pieniądze!!! Ponadto zauważyłem ,że Zespół w większości reprezentują bardzo majętni mieszkańcy Sobieszowa ,czy nie mogą oni razem połączyć siły i finanse i na przykład zainwestować w odbudowę basen czy w ogrodzenie tego placyku ?
~ahmadineżad 30-12-2009 15:20
jezeli mieszkancom Sobieszowa tak bardzo potrzebna jest silownia niech sami ja sobie zorganizuja nic mi nie wiadomo zeby miasto zafundowalo ktorejkolwiek z dzielnic Jeleniej Gory taka atrakcje; remonty ulic ich oswietlenie, doprowadzenie do przyzwoitego stanu placu zabaw, zagospodarowanie terenu po bylym basenie jak najbardziej sie im nalezy ale pakernia na powietrzu to jakis nonsens
~mieszkaniec-sobieszowa 30-12-2009 17:00
do redakcji: to nie jest OSIEDLE ZABIE !
~do Halina Moszynska 30-12-2009 17:05
Cieszyć się z faktu, że pan Prezydent niewiele obiecał i że to na pewno wykona... zakrawa na jakąś paranoję !!! A rzeczywiście jeśli przedstawiciele tego zespołu zauważają ,że dla Sobieszowa najpilniejszym jest zafundowanie siłowni gdzie tyle rzeczy jest nie zrobionych, to już zakrawa na hipokryzję ze strony tych państwa. Dobrze, że jeszcze w Sobieszowie jest Stowarzyszenie Sympatyków Sobieszowa i ich przedstawiciele,którzy zauważają inne potrzeby mieszkańców. To teraz mamy dwa zespoły, jeden zajmujący się przyziemnymi sprawami mieszkańców ( remonty ulic,oświetlenie, porządek, bezpieczeństwo czy pozyskiwanie inwestorów). Drugi organizowaniem zabaw (w tym konkuruję z MDK Muflon) i dbający o kondycje fizyczną mieszkańców :) A swoja drogą mieszkańcy w ostatnich wyborach swój głos oddali na kandydatów nie związanych z dzielnica, to teraz zbierają żniwo swoich decyzji.
~^^^^^ 30-12-2009 17:13
Pani Halina chce cyt: stworzyć siłownię!!to STWÓRCĘ trzeba zaprosić a nie Pana Prezydenta i Radnych.
~HalinaM 30-12-2009 20:03
Zaproszenie dla mieszkańców na spotkanie z Prezydentem Miasta Jelenia Góra do dnia dzisiejszego wisi na drzwiach MDK\"Muflon\", każdy mógł przyjść i przedstawić problemy Sobieszowa i walczyć o ich rozwiązanie. Siłownie zewnętrzne - po raz pierwszy widziałam w angielskich parkach i znakomicie się spisywały. Takie siłownie są już w kilku miastach w naszym kraju i są bardzo popularne. Sceptykom proponuję zobaczyć w internecie www.forum.chorzow.pl \"Dorośli mają swój ... plac zabaw. Są zachwyceni\" na oraz \"Podwale ma plac zabaw inny niż wszystkie - dla dorosłych i dla dzieci\" na www.jaw.pl.video/show/4264 Uważam, że w Sobieszowie bardzo przydałaby się taka siłownia, gdzie mieszkańcy mogliby poćwiczyć (a szczególnie tym, którzy nadmiar energii wyładowują na koszach do śmieci, mieniu komunalnym i nie tylko). Istotne jest również to, że korzystanie z tych urządzeń byłoby bezpłatne.
~do z 17,05 30-12-2009 20:18
Tak, dobrze zorientowany a nie wie,że nie każda konkurencja jest pozytywna.Również pomiędzy stowarzyszeniami.Tak na marginesie poziom aktywności grupy sterowanej przez Paniąa Haliinę jest zauwazal- nie wyższy od SSS.Sądzę, że wynika to z skostnienia tego ostatniego,małej ilości członków i swistego" wożenia" się na dzialalności ZAS.Większe doświadczenie i tradycje SSS, powinny się ujawniać w odczuwalnej współpracy m.stowarzyszeniami na rzecz Sobieszowa.
~naj 30-12-2009 20:59
Zapewne spotkanie przebiegało w miłej atmosferze w pomieszczeniach MDK "Muflon"Wobec tego mam pytanie - jaką sumkę Zespół Aktywności Społecznej wniósł do kasy Domu Kultury za wynajęcie pomieszczeń ? Notabene moje dziecko mieszkaniec Sobieszowa, swego czsu uczeń naszego Gimnazjum wraz z kolegami chciał skorzystać jeden raz w tygodniu z salki muzycznej w MDK "Muflon",wraz z własnym sprzętem muzycznym, za co zarządano od każdego z chętnych po piątaku.
~do 17.05 30-12-2009 22:09
Powiem szczerze z tego postu można wnioskować,że bardzo ktoś chce poróżnić między sobą Stowarzyszenia .Taką samą metodę można było zauważyć i przeczytać na forach Jelonki, a dotyczyło to mieszkańców Jagniątkowa. Komuś bardzo zależy na promowaniu własnej osoby, a nie na pracy typowo społecznej. A tu nie o to chodzi.Ja myślę ,że w pracy społecznej nie chodzi o to ,aby się chwalić kto i ile zrobił ale na dobrej pracy, której efekty będą zauważalne dla wszystkich mieszkańców.Ponadto zespół pracuję chyba od roku i jakoś nie widzę w nim za bardzo dużo członków ( zawsze widać te same osoby- choćby na zamieszczanych zdjęciach w Jelonce).Jeśli chodzi o skostnienie członków Sympatyków Sobieszowa to z tym się nie zgadzam, bo patrząc na fotki to Zespół raczej w większości wśród członków ma samych wiekowych przedstawicieli. A jak by się zrobiło prawdziwy bilans kto co zrobił przez te wszystkie lata to przed Zespołem daleka droga do osiągnięć tego drugiego.A czy się Stowarzyszenie wozi na Zespole to trzeba by było zapytać pana Prezesa i ja nie jestem władny w tym zakresie się wypowiadać.Tym bardziej ,że nie należę do żadnego z tych Stowarzyszeń tylko widzę namacalnie co przez lata zostało i przez kogo zrobione .Pamiętam doskonalę ostatni remont dróg w Sobieszowie i heroiczną wręcz walka przedstawicieli Stowarzyszenia Sympatyków o właściwe wykonanie ulic itp.I tych przedstawicieli widziałem wielokrotnie jak chodzili i dopilnowywali wszystkich spraw. A Pani Halina zorganizowała spotkania z Prezydentem i jeśli mnie pamięć nie myli wspólnie z Stowarzyszeniem ( taką informację można było przeczytać na ogłoszeniach o spotkaniu) o zapomniałem o festynie, ale też był wspólnie organizowany z różnymi podmiotami.To w takim razie nie jest to tak do końca z tą aktywnością źle jak z jednej tak z drugiej strony. Droga pani/pan nie można pisać takiego postu ,bo po przeczytaniu go wiele osób może poczuć się urażona. A w pracy społecznej nie o to chodzi, aby się kłócić i przyznawać sobie zasługi. Tylko powinno się współpracować tak, aby wszystkim lepiej się żyło tym bardziej jeśli się podjęło taką decyzję , że chce się reprezentować mieszkańców. Z szacunkiem Jan. PS A tak na marginesie po przeczytaniu niektórych postów można by pomyśleć, że ktoś robi kompanię wyborczą pod panią M. A to już z prawdziwą pracą społeczną nie ma nic wspólnego.
~/// 30-12-2009 22:16
Mój post dotyczy postu z godziny 20:18 [do z 17,05] Jan.
~Qpaq 30-12-2009 22:54
A co to sa "narkorolki"?
~TYLKO JA 30-12-2009 23:07
Ludzie co Pani Halina opowiada jaki oni naprawili plac zabaw chodzę tam z dziecmi i zadnej poprawy nie widc w Sobieszowie dzieci nie maja gdzie isc się pobawic nie mają nic więc zaczynają psocic,co te stowarzyszenie robi bo nie wiem!!!!!!!!!!!!!!!!
~ 30-12-2009 23:17
A co z choinką w Sobieszowie? A co z gimnazjum przy SP.15? CISZA???!!!
~zdegustowany 31-12-2009 0:09
Teraz widać na czym tak naprawdę temu zespołowi zależy.I kto by pomyślał, że dla mieszkańców Sobieszowa najważniejszą i taką potrzebną rzeczą jest siłownia.A ja myślałem, że w ramach relaksu można przejść się na zamek Chojnik - efekt taki sam, a wrażenia o niebo lepsze.Jeśli prawdą jest to, że przede wszystkim członkami są ludzie w podeszłym wieku ( nie obrażając nikogo) to chyba stracili oni rzeczywisty kontakt z rzeczywistością jeśli uważają ,że najlepiej wydać 20 tys.zł na siłownię niż na doposażenie i oświetlenie placu zabaw dla dzieci.
Cień 31-12-2009 0:51
Do Qpaq. To takie rolki, na których jeżdżą narkomani. Pewnie planują tam w tajemnicy monar. Chyba, że to dla dzieci pomysłodawców.
Cień 31-12-2009 0:52
Do Qpaq. To takie rolki, na których jeżdżą narkomani. Pewnie planują tam w tajemnicy monar. Chyba, że to dla dzieci pomysłodawców.
~obserwator dyskusji 31-12-2009 10:33
Ciekawe jest to, że frontalny atak na ZAS poszedł z jednego adresu IP: *clk.sobieszow.pl. Czyżby ktoś z domu kultury z Sobieszowa poczuł się zagrożony? Ja mieszkając w Sobieszowie nie wyczułem tarć pomiędzy zespołami, a głupie pomysły miał każdy z nich - np. SSS zaproponował wybudować pomnik Kunegundzie. To jest zajmowanie się poważnymi problemami mieszkańców Sobieszowa?
~HalinaM. 31-12-2009 19:16
Do "Tylko ja". Na terenie parku Jordana wykonano ławki, zadbano o koszenie trawy, doprowadzono do usunięcia nadłamanych gałęzi zagrażających bezpieczeństwu osób tam przebywających, sporządzono Projekt Rewaloryzacji Ogródka Jordanowskiego i przedłożono go władzom samorządowym. Wg słów Prezydenta w przyszłorocznym budżecie zapisano środki finansowe na część robót przewidzianych w ww. projekcie. Możesz zrobić więcej? to działaj! lub przyłącz się do ZAS w Sobieszowie.
~do obserwatora.... 2-01-2010 1:46
Szanowny Panie dziś na stronkach Jelonki ukazał się artykuł o pomniku Kunegundy Po przeczytaniu go stwierdzam,że jesteś bardzo złośliwy ,że wyśmiewasz się z tego pomysłu.Ja uważam ,że pomysł jest super, ponadto nie wiem czy zauważyłeś ,że pomysłodawcy sami chcą sfinansować całe to przedsięwzięcie i nie proszą pana Prezydenta o finansowe wsparcie.A jeśli jesteś takim super obserwatorem to dziwie się ,że nie zauważyłeś ,że większości postów nie pochodzi od jednego autora tylko z jednej sieci clk Sobieszow.Idąc twoim rozumowaniem to można by przypus...ć ,że wszystkie te posty pisała pani Halina M.(ona też posiada IP clk sobieszow :)
~HalinaM. 2-01-2010 11:22
Do anonimowego zapisu z z godz. 1:146. Mam na tyle jeszcze odwagi, że podaję się jako autor tam gdzie faktycznie piszę!!! Pomysł pomnika Kunegundy moim zdaniem jest całkiem fajny. W tym miejscu należy się jednak małe sprostowanie co finansowania przedsięwzięcia. Otóż pomysłodawca przedstawiając pomysł pomnika Kunegundy na spotkaniu mieszkańców Sobieszowa z prezydentem Markiem Obrębalskim - zaapelował do wszystkich o pomoc w sfinansowaniu tego przedsięwzięcia.
~do naj z 30.12 godz 20:59 2-01-2010 18:00
DK Muflon jako samorządowa instytucja kultury ma za zadanie i cel statutowy umożliwiać działanie w nim stowarzyszeń, nieformalnych grup artystycznych, kół zainteresowań. DK jest animatorem kultury i instytucją zrzeszającą grupy nieformalne. Za jego funkcjonowanie płacimy my mieszkańcy. Ani SSS, ani ZAS ani amatorska grupa artystyczna nie jest obowiązana wnosić odpłatności za korzystanie z obiektu. Proszę oficjalnie zgłosić kto, kiedy, od kogo i za co zażdał opłaty w kwocie po 5 zł od uczestnika amatorskiej grupy artystystycznej. Czy miał być wystawiony rachunek? Na podstawie jakiego cennika? Proszę zgłosić to w UM. Wyjaśnimy sprawę.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Coraz więcej w mieście stojaków dla rowerów

Koniec remontu tunelu

Ruszył proces o zabójstwo w noc sylwestrową

Maseczki... pamiątką?

Doczekają się ronda

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
734
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%