MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 13 lipca
im. Małgorzaty, Henryka

Marzena Lubaszka i Daniel Heide na Concerti Pasquali

Wiadomości: Region
Czwartek, 2 kwietnia 2015, 8:36
Aktualizacja: 12:49
Autor: Manu
Fot. Organizator
W niedzielę wielkanocną (5.04) o godz. 17.00 w Pałacu Pakoszów, w ramach siódmej edycji Festiwalu Concerti Pasquali, w koncercie pt. “Szymanowski, Schubert, Berg” zaśpiewa pochodząca z Jeleniej Góry znakomita sopranistka Marzena Lubaszka, jedna z najbardziej charakterystycznych i odważnych odtwórczyń ról operowych. Przy fortepianie zasiądzie Daniel Heide, charyzmatyczny niemiecki pianista, współpracujący z czołowymi artystami współczesnej sceny muzycznej. Cena biletu: 20 zł, osoby poniżej 18 lat – wstęp wolny.

W programie koncertu: Alban Berg - “Sieben Fruehe Lieder”, “Nacht”, “Schilflied”, “Die Nachtigal”, “Traumgekroent”, “Im Zimmer”, “Liebesode” i “Sommertage”, Karol Szymanowski - “Pieśni Kurpiowskie”, “Lecioły zórazie”, “Wysła burzycka”, “Uwoz, mamo” i “U Jeziorecka”, Franz Schubert - “Des Fischers Liebesglück”, “ Der Tod und das Mädchen”, “Ganymed”, “An die Musik” i “Nacht und Träume”.

Marzena Lubaszka szczególnie chętnie występuje w operach Jerzego Fryderyka Haendla (“Rodelinda”, “Amadigi”, “Rinaldo”, “Teseo”) i Antonio Vivaldiego (“Griselda”), wykonuje także pieśni romantyczne, muzykę oratoryjną oraz kompozycje współczesne. Pochodzi z Jeleniej Góry. Studiowała śpiew solowy we wrocławskiej Akademii Muzycznej oraz filologię włoską na Uniwersytecie Wrocławskim. Pracowała pod kierunkiem Bogdana Makala, Olgi Pasiecznik i Pat MacMahon w Royal Scottish Academy of Music and Drama w Glasgow. Uczestniczyła w kursach poświęconych operze barokowej i muzyce oratoryjnej w Karlsruhe, Freiburgu i i Lipsku. Nagrała kilkanaście płyt CD, m.in. solowe motety w stylu neapolitańskim w ramach cyklu 1000 lat muzyki we Wrocławiu z zespołami Harmonologia i Concerto Palatino, dzieła Heinricha Schutza dla holenderskiej wytwórni Brillant Classics z włoskim zespołem Cappella Augustana oraz muzykę polską XVIII i XIX wieku ze zbiorów Biblioteki Jasnogórskiej dla wytwórni Musicon. Współpracowała m.in. z Kaiem Wesselem, Ingeborg Danz, Olgą Pasiecznik, Gabriele Cassone, Markiem Toporowskim, Sergio Vartolo. W 2010 r. zadebiutowała jako modelka na Fashion Week w Paryżu. Wraz z krakowskim zespołem Capella Cracoviensis pod dyrekcją Jana Tomasza Adamusa wystąpiła jako Susanna w “Weselu Figara” (“La nozze di Figaro”) Wolfganga Amadeusza Mozarta (2010) w reżyserii Jana Peszka i Cezarego Tomaszewskiego, jako Euridice w operze “Orfeusz i Eurydyka” Christopha Willibalda Glucka (2011), jako Oriana w “Amadigi di Gaula” Haendla (2013) oraz “Karaoke sakralne. Mozart Requiem” (2014). W 2012, wraz z Ianem Saville, wzięła udział w performatywnym spektaklu wyreżyserowanym przez Sebastiana Cichockiego w ramach projektu teatru “Cricoteca - Radykalne języki”.

Daniel Heide jest jednym z najlepszych i najbardziej znanych niemieckich wykonawców pieśni młodego pokolenia. Współpracuje m.in. z takimi światowej sławy śpiewakami jak Simone Kermes, Christoph Prégardien czy Thomas Quasthoff. Zaczął grać na fortepianie w wieku 5 lat. Mając 10 lat wymienił fortepian na perkusję oraz rower. W wieku 17 lat powrócił do instrumentu dzieciństwa, a następnie rozpoczął studia muzyczne w Hochschule für Musik Franz Liszt w Weimarze. Jednak najważniejsze inspiracje i bodźce artystyczne odnalazł poza uczelnią, w wyniku własnych poszukiwań. Jego płyta nagraną z mezzosopranistką Stellą Doufexis została wybrana przez czasopismo “Spiegel” jako jedna z 20. najlepszych płyt ostatnich lat.
UWAGA: Na ten koncert mamy dla Czytelników Jelonki com dwa podwójne zaproszenia. Wystarczy napisać maila na adres: pasquali.concerti@gmail.com

Ogłoszenia

Czytaj również

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Lato z ZTA w Parku Zdrojowym

O knajpach w przedwojennym Lwowie

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~ 2-04-2015 12:26
Dzieki Bogu ze istnieja te palace przynajmniej jest jakas oferta na swieta bo przeciesz finansowane z naszych podatkow te wszystkie domy kultury oczywiscie pozamykane.
~Koneser 7-04-2015 21:50
Typowa absolwentka wrocławskiej szkoły gotowania na gazie. Szkoda kasy na takich "artystuff". Wystarczy popatrzeć gdzie te pseudo szkółki stoją w rankingach. Gdzieś pod koniec pierwszego tysiąca. Nie każdy, kto ma dyplom humanistycznej szkółki, jest artystą.
~ekh 8-04-2015 0:12
nawet za darmo bym nie poszedł.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

"Dusze słowiańskie. Teraz" – piękna baśń taneczna

Szansa na remont "zameczku"

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Z wrocławskiego muzeum do Książa

Nagrody wręczone

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
470
Tak
47%
Nie
40%
Nie wiem
13%