MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 10 lipca
im. Amelii, Antoniego, Filipa

Marek S. jednak zgwałcił Ewę W.?

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 17 czerwca 2010, 7:46
Aktualizacja: Wtorek, 11 stycznia 2011, 7:53
Autor: Angela
Fot. Angela
Dwa lata i dziesięć miesięcy bezwzględnego więzienia za zgwałcenie Ewy W.– to już prawomocny wyrok, jaki usłyszał w tym tygodniu Marek S., były funkcjonariusz policji. Sprawę rozpatrywał jeleniogórski Sąd Okręgowy po tym, jak obydwie strony złożyły apelację od wyroku sądu rejonowego. Obrona wnioskowała o umorzenie postępowania, prokurator – o cztery lata więzienia.

Wyrok Sądu Rejonowego w Jeleniej Górze w sprawie Marka S. zapadł z końcem lutego. Wówczas prokuratura udowodniła, że oskarżony pamiętnej nocy z 19 na 20 kwietnia 2008 roku pod pretekstem „załatwienia sprawy” popełnionych przez nią wykroczeń drogowych, kazał wsiąść Ewie W. do swojego samochodu, następnie wywiózł ją w ustronne miejsce i przemocą zgwałcił. Sprawa wyszła na jaw, kiedy kobieta w chwilach słabości opowiedziała o wszystkim swojej koleżance, która o przestępstwie powiadomiła policję.

Zdaniem obrony całe postępowanie prowadzone przez sąd rejonowy przeciwko Markowi S. powinno zostać umorzone, ponieważ sąd nie ujawnił wniosku o ściganie sprawcy tego czynu, a przestępstwo, które zdaniem sądu dopuścił się oskarżony, należy do kategorii przestępstw ściganych na wniosek. Prokurator natomiast twierdził, że wyrok Sądu Rejonowego w Jeleniej Górze skazujący sprawcę tylko na dwa lata i dziesięć miesięcy pozbawienia wolności jest zbyt łagodny.

Sąd Okręgowy w Jeleniej Górze po rozpoznaniu apelacji obrońcy i prokuratora w sprawie Marka S. oskarżonego o gwałt na Ewie W. z 19 na 20 kwietnia 2008 roku, utrzymał w mocy wyrok niższej instancji. Sąd stanął na stanowisku, że wniosek o ściganie nie jest dowodem. Wniosek ten został bowiem złożony na piśmie i nie był wycofany – mówi sędzia Andrzej Wieja, rzecznik sądu.

– Mimo że sąd go nie odczytywał, fizycznie znajdował się w aktach i na jego podstawie wszczęto postępowanie i skierowano akt oskarżenia, dlatego sąd nie znalazł podstaw by przychylić się do argumentacji obrony i umorzyć postępowanie. Co do apelacji prokuratury i wymiaru kary, możliwość zmiany kary przez sąd drugiej instancji jest dopuszczalna przez ustawodawcę tylko wtedy, kiedy orzeczona kara przez sąd pierwszej instancji jest rażąco niewspółmierna, niewspółmiernie łagodna lub surowa – dodaje sędzia Wieja.

– Wymierzona kara przez Sąd Rejonowy w Jeleniej Górze jest karą łagodną, natomiast z uwagi na to, że oskarżony nie był wcześniej karany i nie miał styczności z zakładem karnym, w ocenie sądu nie jest rażąco łagodną. Za takim rozstrzygnięciem sądu przemawiała jeszcze treść apelacji oskarżyciela publicznego, która kwestionowała pewne ustalenia faktyczne mające znaczenie dla wymiaru kary.

Gdyby sąd chciał uwzględnić ten wniosek, należałoby uchylić wyrok do ponownego rozpoznania. To wiązałoby się z koniecznością ponownego przeprowadzenia postępowania dowodowego w tej sprawie, w tym przesłuchania pokrzywdzonej, która już podczas ostatnich rozpraw powiedziała, że czuje się jak oskarżona, a nie jak poszkodowana.

Z takich przyczyn sąd postanowił wyrok utrzymać w mocy i oszczędzić poszkodowanej kolejnych stresujących okoliczności. Od zdarzenia minęło obecnie dwa lata, a oskarżony w wiezieniu spędził tylko trzy miesiące tymczasowego aresztu. Podczas rozpraw odpowiadał z wolnej stopy. Teraz za kratami więzienia spędzi jeszcze dwa lata i siedem miesięcy. Wyrok nie podlega już zaskarżeniu w zwykłym trybie.

Oskarżonemu i prokuratorowi przysługuje natomiast środek nadzwyczajny, którym jest kasacja. Strony mają siedem dni na złożenie wniosku o uzasadnienie wyroku. Po tym czasie okaże się, czy będą chciały wnieść kasację.

Ogłoszenia

Czytaj również

Finał na lawecie

PSZOK tylko bez zaległości

Jest gdzie chodzić – konkurs

Komentarze (15) Dodaj komentarz

~kobieta 17-06-2010 8:19
i jak tu ufać policji i zatrzymać się do kontroli drogowej? masakra.... a jak się nie zatrzymasz ...... i komu tu ufać w tych popapranych czasach?????
~ 17-06-2010 10:49
Jaki słaby tytuł tematu , powinien być mocniejszy np. Policjant zgwałcił kobietę.
~paradise 17-06-2010 10:52
A kto widział czy na pewno ten pan zgwałcił tę panią!?
~ 17-06-2010 11:11
Policjant w więzieniu... Nie zazdroszczę...
~ 17-06-2010 11:23
policja powinna być czysta jak wódka, bez żadnych podejrzeń, wiec nagrywajcie na telefony każde spotkanie ze stróżami prawa!!! Ja każde spotkanie z urzędnikiem państwowym nagrywam na telefon.
~ 17-06-2010 11:33
policja powinna być czysta jak wódka, bez żadnych podejrzeń, wiec nagrywajcie na telefony każde spotkanie ze stróżami prawa!!! Ja każde spotkanie z urzędnikiem państwowym nagrywam na telefon.
~Ciepliczak 17-06-2010 11:36
Jednak , kazdy powinien miec w takiej sytuacji broń i użyc jej dla zasady i sprawiedliwości. Ciekawe czy dziewczyna zostala by skazana gdyby odstrzelila palantowi w mundurze narzędzia zbrodni.
aida1985 17-06-2010 14:20
Do paradise: Człowieku Ty się módl żeby Ci Bóg kopsnął rozumu!!! Chociaż w Twoim przypadku to podejrzewam, że i tak jest za późno!!! Takie farmazony jak wypisujesz to o pomstę do nieba wołają. Odpowiem Ci na Twoje idiotyczne pytanie: Ja widziałam, wiesz? W tym momencie byłam siedzeniem pasażerskim radiowozu. Palant!!! A na drugi raz czytaj artykuł albo się nie udzielaj. Dowody, dowody, dowody...
aida1985 17-06-2010 14:30
Do paradise: Człowieku Ty się módl żeby Ci Bóg kopsnął rozumu!!! Chociaż w Twoim przypadku to podejrzewam, że i tak jest za późno!!! Takie farmazony jak wypisujesz to o pomstę do nieba wołają. Odpowiem Ci na Twoje idiotyczne pytanie: Ja widziałam, wiesz? W tym momencie byłam siedzeniem pasażerskim radiowozu. Palant!!! A na drugi raz czytaj artykuł albo się nie udzielaj. Dowody, dowody, dowody...
~~~//~~ 17-06-2010 19:47
do paradise. Masz racje ...ciekawe kto tu kogo zgwalcił. Niejedna sie pcha na sile na...a później jest "ała" - zgwałcił mnie. A może jej sie nie podobało to go podrypała. A czy ta pani się opierała...pewnie tak - o maskę radiowozu.
~jugo 17-06-2010 20:05
wsiadła do samochodu aby załatwić sprawę, a czy to nie jest to samo co dać łapówkę. Za próbę wręczenia łapówki klienci są aresztowani i karani przez Sąd. Czegoś mi tutaj brakuje. Zapłacił za to , że był Policjantem. Do tego mondrali o nagrywaniu. Sam się nagraj i puszczaj sobie kilka razy dziennie jak nie masz co robić """""""""""""
~Koli 18-06-2010 10:28
"następnie wywiózł ją w ustronne miejsce i przemocą zgwałcił" Dobre!!! myslalem ze gwalci sie czyms innym uzywajc tzw. przemocy ale widocznie sie mylilem!
~olo 18-06-2010 14:26
no to mu tyłek przetrzepia, będzie mógł sprawdzić jak to jest załatwiać w inny sposób pewne sprawy
~kubex 20-06-2010 13:12
oj marku nie ładnie nie ładnie
~ 2-07-2010 20:43
trza zawsze być człowiekiem a nie udawać bóg wie kogo bo łapać drobnych pijaczków i ich prostować za głupie piwko to chyba najlepiej bo nie stac ich aby się bronić i idą siedziec a statystyka dobra wynlk jest a ci co kręca grubo się smieją że skłd już tam jest i latają zwykłemu to z górnej poły a policjata najmiej bo dobry człowiek ja już w sprawiedliwość nie wierze kase masz to cie wykupisz nie masz to paka

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Remont hali sportowej

Przy Handlówce z darmowym parkingiem

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2202
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%