MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Marek Napiórkowski wicekrólem polskiej gitary jazzowej

Wiadomości: JELENIA GÓRA/ KRAJ
Wtorek, 21 lutego 2012, 9:29
Aktualizacja: 10:35
Autor: Accipiter
Fot. Materiały prasowe
W dorocznej ankiecie czytelnicy magazynu „Jazz Forum” za wicekróla polskiej gitary jazzowej uznali jeleniogórzanina Marka Napiórkowskiego. Jedynym niepokonanym pozostał Jarosław Śmietana.

Marek Napiórkowski uczył się grać na gitarze w rodzimej Jeleniej Górze. Tu spędził swoje pierwsze osiemnaście lat życia i wraz z innymi muzykami - basistą i bębniarzem - zorganizował sekcję rytmiczną. Na próby dojeżdżał do Miejskiego Domu Kultury „Muflon” w Sobieszowie. Swoją przygodę kontynuował we Wrocławiu, gdzie z gitarzystą Arturem Lesickim (też jeleniogórzaninem) stworzył jazz-rockowy zespół Funky Groove, który według krytyków i słuchaczy nie miał sobie równych wśród innych elektrycznych formacji.

Dziś uznany za jednego z najbardziej znanych i wszechstronnych polskich gitarzystów - Marek Napiórkowski prezentuje się niezwykle imponująco. Nagrał ponad sto płyt w różnych składach, z różnymi wykonawcami sceny polskiej i niepolskiej, m.in. z Patem Methenym, Richardem Boną, Minu Cinelu, Gregoire Maret, Anna Marią Jopek, Urszulą Dudziak, Krzysztofem Ścierańskim, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Tomaszem Stańko, Leszekiem Możdżerem, Henrykiem Miśkiewiczem, Anią Dąbrowską, Moniką Brodką, Edytą Geppert, Krystyną Prońko, Marylą Rodowicz, Ewą Bem, Justyną Steczkowską, Natalią Kukulską, Marcusem Millerem, Dhaferem Youssefem, Angelique Kidjo, Ivanem Linsem czy Klausem Doldingerem.

Ponadto komponuje piosenki i produkuje albumy swojej małżonki Doroty Miśkiewicz. A do dzisiaj jego dyskografia solowa składa się z trzech pozycji: „NAP” (2005), „Wolno” (2007; krążek osiągnął status Złotej Płyty) oraz znakomicie przyjęty przez krytykę i słuchaczy album „KonKubiNap” (2011) grupy Marek Napiórkowski Trio, który doczekał się swojej kolejnej koncertowej odsłony.

Ogłoszenia

Czytaj również

Złot aut marki Mercedes – będzie współpraca?

Kontrowersyjne nagranie nauczyciela

Jak nie przytyć na wakacjach

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~koda 21-02-2012 10:33
Wszystko ok, tylko jeśli już przepisujecie materiały prasowe to róbcie to bez błędów. Krążek na pewno nigdy nie osiągnie statutu! Pozdrawiam artystę.
~ 21-02-2012 22:13
małżonki?
~ 21-02-2012 22:38
A tak, to mąż Doroty Miśkiewicz. Pozdrawiam.
~ 21-02-2012 23:08
no proszę , nie szkoła muzyczna tylko ówczesne MDK czyli teraźniejszy Muflon :))) a to ci ciekawe i piszą o takich ludziach :)) świetny muzyk ,i zrobił karierę bez szkoły muzycznej !!! tylko po zajęciach dodatkowych w jakimś tam muflonie ,mdk , odk ,itp czyli co ? likwidujmy MDK ! a teraz się szczycimy takimi ludźmi i podpisujemy ,ze nasi ziomale !
~Do ~ 22-02-2012 16:01
21-02-2012 23:08,,,MDK „Muflon” w Sobieszowie podległy pod Wydział Kultury i Sztuki, a nie Wydział Oświaty, funkcjonuje na zupełnie innych zasadach, co MDK „Jelonek”.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Pielgrzymka do Malej Upy

Komu przeszkadzał mural?

Za co turyści kochają nasz region?  

Procesja na Zabobrzu

Przedwiośnie na rzecz LGBT

Sonda

Czy reklamy przy drogach i ulicach dekoncentrują kierowców?

Oddanych
głosów
1266
Tak
78%
Nie
17%
Nie mam zdania
4%