MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Marek Galiński zwycięża w Jeleniej Górze

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 14 sierpnia 2010, 20:06
Aktualizacja: Niedziela, 15 sierpnia 2010, 15:21
Autor: arec
Fot. arec
Mistrzem Polski w Maratonie MTB po raz kolejny został Marek Galiński z JBG2 Team. Wśród pań triumfowała warszawianka Emanuela Kufera.

Zawody rozpoczęły się o godzinie 11. Z Placu Ratuszowego w Jeleniej Górze wystartowało niemal 1000 zawodników. Przed startem powodzenia wszystkim uczestnikom życzył prezydent Marek Obrębalski.

Kolarze, rywalizujący na trzech dystansach – Haro, Mega i Giga, ruszyli ulicą Sudecką w stronę Łomnicy, by następnie opuścić drogi asfaltowe i podjąć walkę na trudnych górskich szlakach. Meta zlokalizowana była na terenie lotniska Aeroklubu Jeleniogórskiego przy ul. Łomnickiej.

Po opadach deszczu, jakie w ostatnich dniach nawiedziły Kotlinę Jeleniogórską, trasy maratonu nie należały do najłatwiejszych. – Błoto rządziło dzisiaj na trasie – skomentował zawody zastępca prezydenta Jeleniej Góry Miłosz Sajnog, który wystartował na dystansie Haro.

Jak błotnista była trasa widać było po kolejnych zawodnikach przyjeżdżających na metę. W ostatnich dniach organizatorzy ciężko pracowali z Nadleśnictwem Śnieżka, aby trasy były przejezdne.

Niestety w zawodach nie wystartowały polskie kadrowiczki prowadzone przez Andrzeja Piątka, wśród nich Maja Włoszczowska. – Trudno powiedzieć dlaczego zrezygnowali. Termin zawodów ustalany był pod kadrę – powiedział Maciej Grabek, organizator mistrzostw.

Na trasie nie obyło się bez wypadków oraz defektów. Jadący w czołówce Piotr Brzózka przebił oponę i Marek Galiński musiał wspomóc kolegę z teamu pompką, a następnie gonić najlepszych zawodników. Później, po najechaniu na kamień, z wyścigu wycofał się Adrian Brzózka i od tej pory popularny Diabeł musiał sobie radzić sam.

Tytuł mistrzowski jednak udało się obronić. Już 15 km przed metą Galiński miał przewagę 4 minut nad Markiem Konwą i do samej mety sytuacja nie uległa zmianie, choć zawodnik Shimano Polska nadrobił 1 minutę. Trzeci na mecie zameldował się Wojciech Halejak z Mróż Active Jet. Artur Mizaga z Lechii Piechowice zajął 17 miejsce (w kategorii M2 był 9).

- Zaskoczyła mnie końcówka, która nie była jeszcze wyznaczona przy środowym objeździe – powiedział Marek Galiński. Mimo to obrońca tytułu mistrzowskiego nie narzekał na warunki panujące na trasie – Czy pada deszcz, czy nie pada nie ma znaczenia. Dało się przejechać – powiedział po wyścigu Galiński.

Najlepszy rezultat wśród kobiet uzyskała Emanuela Kufera z Airbike.pl, która była szybsza o 13 minut od Małgorzaty Zellner z Corratec Team i o 35 minut od Magdaleny Hałajczak z Shimano Polska.7 miejsce wywalczyła jeleniogórzanka Ewa Duszyńska z MTB Votum Team Wrocław (w kategorii K2 była 4).

Na dystansie Mega triumfował Rafał Suszko z UKS Wygoda Białystok, który wyprzedził Karola Michalskiego z Warszawskiego Klubu Kolarskiego. Trzeci był Kacper Kozioł z Kross Racing Team. Michał Grynienko z Lechii Piechowice był 5 (w kategorii M1 zajął 3 miejsce).

Wśród pań na najszybsza była Michalina Ziółkowka z CNR Team, która wyprzedziła Igę Birecką z Corratec SR Suntour i Justynę Dzięcioł z MBike Team Marathon. Karolina Cierluk z Lechii Piechowice była 8 (zajęła 1 miejsce w kategorii K0).

Dawid Bujalski z KKW Jama Wałbrzych był najszybszy na dystansie Haro. Drugi był Marek Urbaniak z CCC Team Bike Lubin, a Przemysław Mikołajczak z Konina zajął trzecie miejsce na podium. Jeleniogórzanin Piotr Karmelita z Viking Sport Kowary zajął miejsce 9 (3 w kategorii M3). Tuż za nim uplasował się kolejny jeleniogórzanin Grzegorz Walczak z Formicki-Bike.

W klasyfikacji rodzin zwyciężyli Bańdurowie, przed Tyszeckimi i Koziołami. Wśród drużyn najwięcej punktów wywalczył Taris Sevroll Puszczykowo, wyprzedzając Corratec Team i Subaru Trek Gdynia.

- To jeden z najfajniejszych maratonów w jakich brałem udział – powiedział Miłosz Sajnog – trasa była lekko zmodyfikowana, ale jest bardzo ładna. Na pewno warta polecenia – dodał zastępca prezydenta Jeleniej Góry.

Pytany o możliwość zorganizowania kolejnych zawodów w randze Mistrzostw Polski, Miłosz Sajnog powiedział, że w przyszłym roku władze miasta będą się starać o cross country. Jeżeli chodzi o maraton władze DZKol prawdopodobnie nie zgodzą się, aby drugi raz z rzędu odbyły się w tym samym miejscu. Jelenia Góra otrzymała także propozycję zorganizowania Mistrzostw Polski w kolarstwie szosowym, ale władze miasta zastanawiają się nad możliwościami organizacyjnymi.

W 2012 roku miasto ponownie będzie się starać o Mistrzostwa Polski w maratonie i być może w XC.

Na wrzesień natomiast planowana jest wizyta w UCI, gdzie władze miasta będą próbowały przekonać Międzynarodową Unię Kolarską do organizacji Mistrzostw Świata w maratonie w 2014 roku.

Ogłoszenia

Czytaj również

PiS zaprezentował kandydatów

Zgrzyt w KO – kandydatka rezygnuje

Kandydaci PO

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~donate 15-08-2010 19:37
dlaczego stary dziadek bije wszystkich?
~nick 15-08-2010 22:44
A dlaczego ty nie jeździsz donate
~ 16-08-2010 12:38
Trasa dała nam dobrze w kość. Esencja maratonu to był dystans mega i gig. Oprócz podejścia (bo nie dało się tego podjechać) pod kątem 45 stopni pod Bolczów, reszta trasy była OK. Ci ,którzy marudzili, że dużo błota nie powinni w ogóle startować, bo taki jest ten sport, że raz się jedzie w kurzu i pyle, a raz po osie w błocie.
~oxygen 17-08-2010 20:55
tylko tyle zdjęć.....????
~don 18-08-2010 10:17
maraton super jezdze od 8 lat i nie narzekam

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Z metą na Przełęczy Okraj

Drzymały do remontu

Pierwsze takie zawody!

Nad Śnieżnymi Kotłami

PiS ujawnił listy kandydatów

Sonda

Czy poprzez budżet obywatelski mieszkańcy powinni mieć coraz większy wpływ na miejskie inwestycje?

Oddanych
głosów
604
Tak
86%
Nie
9%
Nie mam zdania
4%