MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 29 września
im. Michała, Rafała, Gabriela

Marcin Wyrostek i muzyczny show z najwyższej półki

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 13 kwietnia 2011, 22:37
Aktualizacja: Sobota, 16 kwietnia 2011, 18:35
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Kiedy dwa i pół roku temu Marcin Wyrostek i zespół Coloriage wystąpili w finałowym koncercie Transgranicznego Przeglądu Muzyki Popularno–Rozrywkowej, oklaskiwała ich nieliczna publiczność. Dziś dostali owację na stojąco od niemal kompletu słuchaczy w Filharmonii Dolnośląskiej. Artyści byli tymczasem tylko atrakcyjnym dodatkiem do koncertu laureatów kolejnej edycji tej imprezy.

Koncert finałowy przeglądu połączony z recitalem Marcina Wyrostka (akordeon) i zespołu Coloriage wybrzmiał w Filharmonii Dolnośląskiej w środowy wieczór. Frekwencja dopisała, a bardzo licznie zgromadzonych amatorów muzyki przywitała Anna Pietrzak, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Janiny Garści z Cieplic.

Zgromadzeni poznali przy okazji wyniki przeglądu, którego przesłuchania w ekspresowym tempie przeprowadzono dziś przed południem w Pałacu Schaffgotschów (ZOD Politechniki Wrocławskiej). Uczestników oceniało jury w składzie: dr Mariusz Janus, prof. Andrzej Zubek oraz Marcin Wyrostek (związani z Akademią Muzyczną im. Szymanowskiego w Katowicach oraz Akademią Muzyczną im. Nowowiejskiego w Bydgoszczy). Jurorów reprezentował jeleniogórzanin, wirtuoz akordeonu, pracownik AM w Katowicach – Marcin Wyrostek.

Wśród solistów pierwsze miejsce zajął adept fortepianu Michał Olejnik z PSM I st. im Bacewicz we Wrocławiu, na drugiej pozycji uplasował się Szymon Chmiel (fortepian), reprezentant gospodarzy (PSM im. Garści), a na trzeciej – Eliza Kurowska (instrumenty perkusyjne) z PSM I i II st. im. Moniuszki. Wyróżniono ucznia klasy fortepianu PSM im. Garści Kiryła Pietruczuka.

Jurorzy zdecydowali, że w kategorii zespołowej nagród nie będzie, były za to cenne wyróżnienia, które zdobyli: duet fortepianowy Filip i Kirył Pietruczuk, trio perkusyjne (Eliza Kurowska, Wojciech Gąsowski i Mateusz Popis), kwartet fortepianowy (Gabriela Szczepanik Barbara Kobylak, Michał Woźniak i Mikołaj Potoczka z ZSM w Legnicy) oraz zespół Cyjas Milongas z PSM I i II stopnia (Piotr Wyrostek - akordeon, Jakub Walicki - gitara, Agnieszka Sieczkowska – kontrabas, Piotr Kała – akordeon).

Po krótkim koncercie laureatów (Cyjas Milongas „zmuszony” został oklaskami do bisowania), nastąpiła najbardziej przez widzów oczekiwana część wieczoru: koncert zespołu Coloriage z Marcinem Wyrostkiem, laureatem programu „Mam talent”, doskonałym akordeonistą i… powtórzmy – jeleniogórzaninem, który szlify wirtuozerii zdobywał tu, w PSM I i II stopnia. Wśród widzów zauważyliśmy pierwszego nauczyciela Marcina – pana Tadeusza Matysiaka. Była też rodzina artysty i liczne grono przyjaciół, których solista – jak zwykle bardzo wylewnie przywitał. Kiedy grał tu w październiku 2008 roku, o takiej frekwencji mógł tylko pomarzyć. Siła talentu laureata „Mam talent” zrobiła swoje!

Nazwa zespołu „Coloriage” pochodzi z francuskiego, a ten wyraz oznacza „kolorowanka”. I tak właśnie „koloruje dźwięki” grupa w składzie Mateusz Adamczyk (skrzypce), Piotr Zaufal (gitara basowa) i Krzysztof Nowakowski (instrumenty perkusyjne) oraz w roli lidera Marcin Wyrostek. I choć recital rozpoczął solistycznie akordeonista wykonaniem Toccaty d-moll Jana Sebastiana Bacha, to później już było zespołowo i bardzo kolorowo (muzycznie rzecz jasna – z przebogatą kolorystyką dźwiękową wyczarowaną dzięki bogatemu instrumentarium perkusyjnemu, a także raz soczystym, raz płaczliwym, raz pełnym werwy i energii, a raz ledwie pianissimo dźwiękom skrzypiec, akordeonu podpartych basem gitary.

Z estrady płynęły znane melodie z Bałkanów, dwa przeboje, których autorem jest Chick Corea, a także „nieśmiertelne” Liber Tango Piazzoli, które – w kolejnej wersji – wraz z zespołem – gwiżdżąc i klaszcząc wykonała także publiczność. Dyrygował zza akordeonu Marcin Wyrostek! Wielkie emocje wzbudzały muzyczne przekomarzania akordeonisty ze skrzypkiem z mnóstwem cytatów znanych melodii, niekoniecznie bardzo poważnych, choćby piosenki z filmu „Miś Uszatek”. Improwizacja z najwyższej półki przy świetnym show i zabawie muzyką z udziałem widzów. Nic dziwnego zatem, że nagrodą była owacja na stojąco skutkująca podwójnym bisem.

Marcin Wyrostek zapewnił, że jeleniogórska publiczność też „ma talent” i obiecał, że wraz z zespołem zagra na kolejnym Transgranicznym Przeglądzie Muzyki Popularno-Rozrywkowej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Bez znaków akcyzy

Kwiaty przy Mieczach Piastowskich

Wraca pomysł łączenia muzeów

Komentarze (24) Dodaj komentarz

~Mathilda 14-04-2011 9:24
Gratuluję laureatom i wszystkim uczestnikom Przeglądu!! Marcin Wyrostek to niezaprzeczalnie TALENT ! Trudno uwierzyć nawet, kiedy się WIDZI i SŁYSZY, jakich subtelności dźwięków muzyk pozwala doświadczać słuchaczowi. Dziękuję za ten wieczór :) A "Zima" Vivaldiego w wykonaniu p. Marcina to zaiste majstersztyk !!!
~ 14-04-2011 9:37
REWELACYJNY koncert...pełen pozytywnych emocji :) wielkie gratulacje dla zespołu
~paradise 14-04-2011 10:53
Koncert cudo! Eksplozja talentów! Akordeonista-wirtuoz, Skrzypek - geniusz, Gitarzysta-wielki talent, Perkusita - wulkan pomysłów i geniuszu. To była uczta! DZIEKUJĘ i czekamy w JG na następny koncert!
~Atrapowiec 14-04-2011 11:42
żenada !! Drogo i bez polotu !! Spałem przez pół koncertu poźniej zjadłem słonecznik łuskany !! W tej Jeleniej nic się nie dzieje !! Już się nie mogę doczekać żwirowni i jak sobie z żoną zrobimy grilla !! Pozdro łapciuchy
~~~ 14-04-2011 12:02
do "atrapy ze żwirowni" - kto cię wpuścił do Filharmonii ze słonecznikiem - to nie noclegownia, twoje miejsce jest z bełtem na żwirowni - hahaha....kultura wychodzi razem ze słomą...
~andi2007 14-04-2011 13:44
Do Atrapowca--- zwyczajnie mi Ciebie szkoda -kolejna nicość - Twój rozum jest taki jak małpy w ZOO.
~ola 14-04-2011 14:37
Wielkie gratulacje dla całego zespołu COLORIAGE. Marcin Wyrostek to wielka klasa muzyka i człowieka. Bacha i Vivaldiego w jego wykonaniu nie zapomnę do końca życia. Skąd on ma tyle energii ? Zmęczenie wcale nie przeszkodziło mu żeby grać dźwiękiem najwyższej jakości. rzeczywiście show z najwyższej półki. Brawo!
mezus 14-04-2011 15:36
Panie Marcinie, po raz kolejny udowodnił Pan, że zasłużył na zwycięstwo w programie,,Mam Talent". Dziękuję za wzruszenia, jakich doznałam podczas wczorajszego koncertu.Jesteście wspaniałą grupą, potraficie bawić sie muzyką, nie zapominając o publiczności. Gratulacje, takich koncertów potrzebujemy, czekamy na nowości .
~Do Atrapowca 14-04-2011 15:43
Twoje miejsce jest w polu wsrod burakow, a nie w filharmoni! Koncert byl zjawiskowy, a muzycy sa Swiatowej KLASY !!!! Na dodatek bardzo skromni! Gratulacje :)
~ 15-04-2011 0:49
Na koncert pana Marcina Wyrostka będziemy musieli trochę poczekać, choć jest pewne, że zagra w swojej Jeleniej Górze. Natomiast zespół Cyjas Milongas będzie można usłyszeć -- i to w pełnym repertuarze -- już wkrótce oraz w najbliższych miesiącach. Warto śledzić plakaty zapowiadające koncerty uczniów PSM I i II stopnia w filharmonii bo Cyjas Milongas prowadzony przez nauczyciela akordeonu pana Tomasza Gadzinę jest laureatem finału Przeglądu Zespołów Szkół Muzycznych II stopnia, który odbył się w Warszawie w dniach 11-13.03.2011. Zespół zdobył tam III miejsce, więc jest jednym z trzech najlepszych w Polsce. Niestety w tym składzie (istniejącym zresztą od 10 miesięcy) będzie koncertować tylko do końca tego roku szkolnego, bo w następnym jego członkowie będą już studentami uczelni muzycznych.
~do "~" 15-04-2011 11:39
KONCERT PANA MARCINA WYROSTKA TO JEST UCZTA DLA DUSZY. Więc trochę skromności nie zaszkodzi. A przed wami jeszcze bardzo dużo pracy. Fan Marcina
~ 15-04-2011 12:08
--spoko, "Atrapowca" nie było w filharmonii, sam się pogrążył w drugim słowie : "drogo". Gdyby kupował bilet wiedziałby, że to nie był koncert komercyjny. Można było normalnie dostać się na niego kupując wejściówkę za 10zł. To był koncert finałowy przedpołudniowego konkursu muzyki popularno-rozrywkowej. Koncert laureatów dla uczestników, ich nauczycieli, rodzin, uświetniony występem Marcina Wyrostka z zespołem Coloriage, a więc i koncert dla miłośników talentu wspaniałego instrumentalisty, byłego ucznia jeleniogórskiej PSM I i II stopnia im. Stanisława Moniuszki.
~ps 15-04-2011 22:47
Zgadzam się. Koncert MARCINA z COLORIAGE to była uczta dla duszy. Marcin to wielka klasa muzyka i człowieka. Rzeczywiście był to show z najwyższej półki. Cyjas Milongas musi się jeszcze przedewszystkim nauczyć skromności i dużo, dużo jeszcze popracować. Brak jakiegokolwiek porównania.
~ 16-04-2011 13:06
w skład zespołu cyjas milongas wchodzą UCZNIOWIE szkoły muzycznej, a nie zawodowi muzycy, więc porównywanie ich z zespołem marcina jest chore, poza tym to nie showmani, tylko adepci sztuki muzycznej, pozdrawiam wszystkich melomanów z jeleniej dziury
~ 16-04-2011 13:32
do -ps : skromności nie musi się uczyć, bo ją ma (można posłuchcać na karkonosze-play w dzienniku z 15.04.11), dużo nie popracuje bo wkrótce instrumentaliści zespołu muszą się rozstać, jak już pisałam. A co do porównania to można porównać na filmie na Jelonce : pod rozdawanie nagród podłożone jest Libertango zagrane przez Cyjas Milongas a w dalszej części można je dla porównania znaleźć w wykonaniu mistrza Marcina Wyrostka.
~Witkiewicz 16-04-2011 17:43
jako członek Cyjas Milongas zapewniam, że nikt z naszego zespołu nie napisał pierwszego komentarza z dnia 15. kwietnia, zatem zastanawianie się nad naszą skromnością bądź jej braku nie ma najmniejszego sensu w kontekście artykułu. co do pana Marcina - jest to przeogromne muzyczne show nastawione na rzesze ludzi. wszystko!
~fan Marcina 17-04-2011 21:56
Do "~Witkiewicz" członka zespołu Cyjas Milangos. Na koncercie byłem. Na akademie szkolne I i II stopnia PSM się nie wybieram, tam jest wasze miejsce - gdzie możecie robić show dla rzeszy uczniów. Proszę nie mylić tego z prawdziwym koncertem. To nie jest miejsce na reklamę występów szkolnych. Notabene, były jeszcze występy innych szkolnych zespołów, które także potrafią umilić akademie szkolne!!!
~xyz 18-04-2011 5:10
do "~ Witkiewicz" i pozostałych z "Cyjas Milongas" Róbcie swoje, szkoda, że tak mało czasu Wam zostało. Słuchajcie krytyków, nie przejmujcie się "krytykantami". Oni zawsze będą. Na ich temat wypowiedział się Tadeusz Żeleński - Boy.
~solo 18-04-2011 9:55
do Cyjas Milongas : fajnie gracie !! I fakt jest że oceniali Was profesorowie z Polski. Zagrajcie super na tych koncertach co maja być !
~szpila 18-04-2011 11:09
do fan Marcina . Wydaje mi się Drogi Fanie że nie Ty decydujesz o sali filharmonii i odbywających się w niej KONCERTACH (akademie w szkole muzycznej ? -- śmiech na sali !!! ha ha , kto pamięta o epoce akademii ?!). I dzięki bogu szkoła muzyczna nie kształci showmanów tylko artystów dla których właśnie filharmonie stoją otworem. Cieszę się że wiesz, że Twoje miejsce Drogi Fanie Marcina jest przed estrada na której daje wspaniałe show pan Marcin Wyrostek. Może w atencji dla niego zajrzyj do słownika i porównaj milonga z milango. Natomiast czy to jest miejsce na reklamę koncertów w filharmonii na których wykonawcami są uczniowie może odpowiedzieć tytuł w Jelonce : "Marcin Wyrostek i młode talenty" a także treść obu artykułów dotyczących tego artystycznego wydarzenia.
~xyz 19-04-2011 11:25
A ja chciałbym usłyszeć oceniane przez profesorów z Polski: trio perkusyjne (Eliza Kurowska, Wojciech Gąsowski i Mateusz Popis), którzy są również zdolnymi uczniami.
~xyz 19-04-2011 11:30
Dlaczego nikt nie chwali bardzo młodych jeszcze muzyków: duet fortepianowy Filip i Kirył Pietruczuk) - którzy startowali w konkursie z dużo starszymi i też zdobyli cenne wyróżnienie, talkie samo jak oni.
~ 20-04-2011 10:00
No właśnie ! Tu każdy może pochwalić albo napisać co go zachwyciło w koncertowaniu młodziutkich artystów. Ja napiszę najpierw o tych, którzy przyjechali spoza Jeleniej Góry i pewnie nikt z ich otoczenia nie wie, że tu tyle wypowiedzi po koncercie. Niesamowitą muzę ma w sobie Michał Olejnik z PSM I st. im Bacewicz we Wrocławiu. Pięknie panuje nad dźwiękiem i ma wielką dojrzałość emocjonalną. Z Legnicy, z Zespołu Szkół Muzycznych przyjechali : Gabriela Szczepanik Barbara Kobylak, Michał Woźniak i Mikołaj Potoczka -- super dzieciaki, które tworzą już w tak młodym wieku kwartet fortepianowy. Z nerwem grają muzykę rozrywkową świetnie się rozumiejąc i bawiąc tym muzykowaniem. Szymon Chmiel, koncertujący solo na fortepianie, reprezentant gospodarzy (PSM im. Garści), to nieduży chłopiec z wielkim sercem do muzyki w którym pulsuje niezły rytm jazzowy. Brawa dla młodych talentów !!!
~ 20-04-2011 13:53
Filip i Kirył --nieźle brzmią razem te imiona a również nieźle brzmi muzyka w ich wykonaniu. Czy mamy szanse na następny sławny duet fortepianowy jak Marek i Wacek ? Za parę lat się przekonamy.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Dwie dziewczyny pobiły i skopały, a następnie okradły piętnastolatkę  

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Góry otwarte dla wszystkich

Odkrycia w kościele w Wojanowie

Senator zachęca do głosowania na maszty

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
1004
Tak
25%
Nie
72%
Nie wiem
3%