MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 4 sierpnia
im. Dominika, Jana

Marcin Berdyszak w BWA

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 8 marca 2019, 11:04
Aktualizacja: Sobota, 9 marca 2019, 6:22
Autor: BWA
Fot. Użyczone/Archiwum BWA
Wernisaż wystawy Marcina Berdyszaka pt. Konsumpcja, wiedza, bezpieczeństwo odbędzie się 15 marca (piątek) o godz. 17.00 w jeleniogórskim Biurze Wystaw Artystycznych (ul. Długa 1). Ekspozycja potrwa do 9 kwietnia 2019 r.

Prace pokazane na wystawie nawiązywać będą do tych trzech podstawowych pojęć związanych z funkcjonowaniem człowieka we współczesnym świecie. Konsumpcja jako zjawisko totalne znajdzie swoje odniesienie w realizacji interaktywnej ,,praktyki codzienne w czasach konsumpcji”, która nawiązuje do emocji spowodowanych ogólnie pojętym nadmiarem. Refleksje na temat wiedzy znajdziemy w realizacji ,,ślepy traf”, której premierowy pokaz nastąpi właśnie w Galerii BWA w Jeleniej Górze. Wiedza, która jest traktowana jako wyrocznia , baza czy fundament w instalacji poddana jest pytaniu o to, czy aby nie jest labilnym i na dodatek trudno dostępnym gruntem.

Bezpieczeństwu, które jest kluczowym hasłem we wszystkich aktualnych poczynaniach ludzkich poświęcona jest kolejna interaktywna realizacja zatytułowana ,,pancerze wymuszające”. Każda forma pancerza czy zabezpieczenia wymusza na naszej psychice albo wręcz na naszym ciele pewien konkretny układ, pozycję. Może też wprowadzić ograniczenie w imię bezpieczeństwa. Z drugiej strony oddając się ciekawej lekturze, modlitwie czy jakiejkolwiek innej sytuacji , w której koncentrujemy się jesteśmy najbardziej narażeni.
Wszystkie prace prezentowane na wystawie stawiają pytania, na które nie znajdujemy odpowiedzi a dotyczą elementarnych zjawisk w kulturze właśnie takich jak bezpieczeństwo, wiedza czy konsumpcja i ich konsekwencji dla człowieka.

Marcin Berdyszak – urodzony w Poznaniu w 1964 roku. Dyplom z malarstwa w pracowni prof. Włodzimierza Dudkowiaka oraz z rzeźby w pracowni prof. Macieja Szańkowskiego w PWSSP w Poznaniu
w 1988 roku. Od 1989 roku związany z Akademią Sztuk Pięknych w Poznaniu a obecnie Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu. Pracuje na stanowisku profesora zwyczajnego i prowadzi pracownię działań przestrzennych na Wydziale Rzeźby. W latach 1999- 2002 prodziekan Wydziału Edukacji Artystycznej w ASP w Poznaniu. W latach 2002-2008 pełnił funkcję prorektora ds. studenckich i współpracy z zagranicą. Rektor Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu w latach 2008-2016. Członek Stowarzyszenia Artystyczno – Edukacyjnego ,,Magazyn”, którego jest współzałożycielem wraz z Tadeuszem Wieczorkiem, Piotrem Pawlakiem i Wojciechem Nowakiem. Zajmuje się instalacją, obiektem, rysunkiem i malarstwem. Swoje prace prezentował na różnych wystawach zbiorowych i indywidualnych między innymi w Polsce, Niemczech, Słowacji, Czechach, Bośni i Hercegowinie, Rosji, Ukrainie, Finlandii, Austrii, Szwecji, Japonii, Meksyku, Węgrzech, Wielkiej Brytanii, Litwie, Szwajcarii,Izraelu i USA. Brał udział w licznych spotkaniach i konferencjach dotyczących edukacji artystycznej. Zrealizował kilkadziesiąt warsztatów autorskich w kraju i zagranicą. Jego prace znajdują się w licznych kolekcjach państwowych i prywatnych w kraju i zagranicą.

Wystawa realizowana przy pomocy finansowej Miasta Jelenia Góra.

Twoja reakcja na artykuł?

1
20%
Cieszy
0
0%
Hahaha
3
60%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
20%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Koleją do Karpacza i Kowar – studium gotowe

Wypadek na "trójce" w Kaczorowie

Zaczytaj się z Jelonką.com

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~NaWczasach 9-03-2019 16:17
Wystawa realizowana przy pomocy finansowej Miasto Jelenia Góra. Lepiej wydać pieniądze na zbieranie śmieci po parkach, lasach, wzdłuż Kamiennej, itd.
~Nawczasy 11-03-2019 16:16
Dzięki BWA, można zobaczyć i przeżyć coś nieoczywistego, na poziomie, zmuszającego do myślenia. A śmieci zbierajmy sami po sobie - tego też dotyczą wystawy w BWA.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Siatki mają chronić karkonoskie murawy

Wystawa makiety stacji kolejowej w holu kina

Znowu auto na chodniku

Finałowy Skok w blok – podsumowanie

Wystawa pocztówek sportowych w Karpaczu

Sonda

Od nowego roku szkolnego w liceach i technikach obowiązkowym przedmiotem będzie łacina. Czy to jest potrzebne?

Oddanych
głosów
774
Tak
21%
Nie
74%
Nie wiem
5%