MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Marazm pod Chojnikiem

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Sobota, 14 czerwca 2008, 7:52
Aktualizacja: Niedziela, 15 czerwca 2008, 8:06
Autor: Angela
Tyły ulicy Sądowej z widokiem na wzgórze z ruinami zamku Chojnik.
Fot. TEJO
Mieszkańcy Sobieszowa obchodzą swoje święto. Jak żyje się w dawnym miasteczku, wchłoniętym 30 lat temu przez Jelenią Górę? Ciężko, bo dzielnica stoi w miejscu. Przez lata zmieniło się tu niewiele.

Kto jeszcze wierzy, że dla Sobieszowa uda się wywalczyć rozwój i lepsze jutro? Mieszkańcy mówią rozgoryczeni, że lepiej już było. Marzy im się ponowne otwarcie zdewastowanego basenu, komisariat policji, sieć wodno-kanalizacyjna, ścieżki rowerowe, remonty ulic i kamienic. Jednak to w większości pobożne życzenia.

– Zdajemy sobie sprawę, że z chwilą przyłączenia Sobieszowa do Jeleniej Góry w 1976 roku uzależniliśmy się od ratusza. Tak chyba już pozostanie, ponieważ przemysł upadł, a młodzi ludzie stąd uciekli – mówi Jan Sroczyński z Sobieszowa.

– Mamy tyle ile uda nam się wydrzeć od miasta – podkreślają nasi rozmówcy. Nie oznacza to, że nie współpracują z prezydentem. Spotykali się kilkakrotnie, ale skończyło się na biciu piany i obietnicach bez pokrycia.

Lista życzeń jest długa, a mieszkańcy już tracą wiarę, że władza zagra koncert, który to zmieni. W dzielnicy pod Chojnikiem nie ma nie tylko basenu, lecz także porządnego hotelu. Bankomatu tu ze świecą szukać, a remont ulic za pieniądze europejskie zakończył się kompromitacją i skandalem. Do tego życie się toczy przy brudnym korycie Wrzosówki, która płynąc odmierza mijający czas.

– Cywilizacja przekornie nas omija, nie mamy nawet sklepu komputerowego. Po drobiazgi musimy jeździć do Jeleniej Góry. Wystarczy większa wichura, czy burza i gaśnie światło. Raz przebicie prądu spaliło nam cały sprzęt elektryczny – słyszymy od sobieszowian, którzy na co dzień z okna oglądają ruiny zamku i boją się, aby w takiej samej ruinie nie pogrążyło się ich miasteczko.

Mieszkańcy sądzą, że Miejski Dom Kultury „Muflon” nie spełnia oczekiwań. – Oprócz wystaw i wernisaży, które służą wąskiej grupie ludzi, nic się nie dzieje, a w soboty i niedzielę dom jest nieczynny. A młodzi ludzie jadą „na balety” do Jeleniej Góry lub popijają piwo w tutejszych przybytkach. Mało kto po maturze, czy ze świadectwem ukończenia szkoły w ręku tu pozostaje. Nie zmienia tego nawet powstała ostatnio Wyższa Szkoła Menadżerska, która ma siedzibę w dawnym technikum drzewnym, a wcześniej – do 1945 roku – eleganckim hotelu.

Czy sobieszowianie czują się jeleniogórzanami? W większości nie. Nie mają nawet reprezentanta w radzie miasta, bo Sobieszów stanowi jeden okręg wyborczy z Cieplicami. Nie ma kto bronić interesów dzielnicy pod Chojnikiem, a bez poparcia w ratuszu nie jest to łatwe.

Jednak ducha nie gaszą i nadziei nie tracą. Zamek Chojnik jest i będzie największą atrakcją turystyczną, która o każdej porze roku przyciągnie tłumy. Światełkiem w tunelu są pieniądze na opracowanie dokumentacji potrzebnej do wykonania prac konserwatorskich średniowiecznego zamku. Bo i on sam, choć jest ruiną – paradoksalnie – przez zaniedbania staje się ruiną jeszcze większą. Oby się tylko nie rozsypał.

Ogłoszenia

Czytaj również

Będzie referendum w Jeleniej Górze?

Manewry: pościg, strzały, 30 rannych

Rusza remont dachu GOK–u

Komentarze (27) Dodaj komentarz

KochaSJG1983 14-06-2008 8:13
Dla informacji w Sobieszowie jest bankomat BZ WBK zlokalizowany Sądowej w sąsiedztwie sklepu "pod 10-tką". Sobieszów to zapomniana dzielnica Jeleniej Góry, w której od lat nic się nie dzieje poza obchodami "Dni Sobieszowa". Przecież jeszcze kilka la temu były koncerty lub różne festyny z okazji Dnia Dziecka i nie tylko. A teraz to nic...
~euro 14-06-2008 8:40
przypomina mi to widok z ameryki łacińskiej,brud ,slamsy i i ogolna bidota.
~takajedna 14-06-2008 9:05
Zgadzam się,że Sobieszów powoli umiera.Nic się tam nie dzieje.Byłam mieszkanką tej dzielnicy wiele,wiele lat i wnioski nie są optymistyczne,jak było 15 lat temu-tak jest do tej pory.Stowarzyszenie Sympatyków Sobieszowa,które działa przy DK 'Muflon" co jakiś czas rozpętuje różnorodne akcje,ale z reguły niewiele z tego wynika.Dwa lata temu słyszałam,że do połowy 2009 roku ma powstać basen termalny na bazie dawnego basenu otwartego.Do dziś nic się nie dzieje,teren jest zaniedbany, a podobno prace miały ruszyć od wiosny 2008 pełna parą.Młodzież Sobieszowa też nie ma lekko,brakuje dla nich jakichkolwiek zajęć."Muflon" rzeczywiście wychodzi naprzeciw zainteresowaniom wąskiej grupy osób, a Dni Sobieszowa z roku na rok stają się imprezą coraz bardziej przypominającą wiejską zabawę z piwem,kiełbaskami i watą cukrową.Nie należy się dziwić,że młodzi uciekają z Sobieszowa.Wolą się bawić w Jeleniej,bo w Sobieszowie nie ma ani kawiarni, ani knajpki na poziomie,gdzie można napić się piwa bez obawy o to,że dostanie się w twarz.Nie każdy lubi pizzę i jej zapach na ubraniu.I tak oto Sobieszów,dzielnica bądź co bądź pięknie położona i turystycznie atrakcyjna,powoli umiera.Szkoda.
seb-polo 14-06-2008 9:12
Jak może się coś dziać w Sobieszowie skoro w samej Jeleniej nic się nie dzieje!!! Obchody 900-lecia ? Chyba na papierku!!!
~bywalec 14-06-2008 9:15
Jedno ze spotkań przedwyborczych z obecnym prezydentem miasta było w Sobieszowie, w Muflonie. Co to miało nie być! Odnosiło się wrażenie,że wkrótce będzie się mówić "Jelenia Góra dzielnicą Sobieszowa".A tu jest gorzej - jedynie Słońce Italii jest nadal promienne.
~Eufemizm 14-06-2008 9:18
Zdaniem naszych władz nieprawdą jest,że Jelenia Góra, w tym Sobieszów - umiera. Dlatego mówmy,że Jelenia Góra zamiera.
~Sobieszowianka 14-06-2008 10:01
Pomijając marazm Sobieszowa, należy dodać też bezsens i marnotrawstwo pieniędzy jakim bylo np.remontowanie ulicy Karkonoskiej bez położenia wcześniej kanalizacji.Nie rozumiem tego,przecież i tak rozkopano bardzo głęboko ulice kładąc kanalizację deszczową więc przy okazji możnabyło położyć dodatkowe rury.Teraz chcąc skanalizować Karkonoską trzeba będzie od nowa rozkopać ulicę!!! A potem co? Połatają rozkopane dziury? Czy położą nowy asfalt? I będzie jak przed remontem?!?! To wstyd,żeby w XXI wieku nie było kanalizacji i to w dzielnicy Jeleniej Góry odkąd zostaliśmy " wchłonięci" przez to miasto.Może jednak włodarze miasta pomyślą trochę i zajmą się kanalizacją tej części miasta,zwłaszcza ulicy Karkonoskiej.
marl 14-06-2008 10:44
Na poczatku jest że "młodzi ludzie stąd uciekli " a dalej że "młodzi ludzie jadą „na balety” do Jeleniej Góry" - są wiec młodzi czy ich nie ma? Miasto ma postawić sklep komputerowy? Jak nie ma popytu to żaden włąsciciel tam nie zainwestuje.
KochaSJG1983 14-06-2008 11:49
Remont ulicy Karkonoskiej został zrobiony, jak na fuszerkę. Firma wykonująca remont ulicy Karkonoskiej mogła pomyśleć o tym, żeby położyć dodatkowe rury, a nie teraz ponownie będą orać koparami pół roku lub nawet dłużej, bo im się teraz przypomniało. Co to za firma? Ludzie mamy XXI wiek, a nie epokę kamienia łupanego, czy czasy egipskie za życia faraona...
~jawor 14-06-2008 11:52
A tam dobrze jest :]
~Ja 14-06-2008 11:56
A tam, wcale nie jest wcale tak źle, są miejsca gdzie jest dużo gorzej, a pozatym sobieszów jest dość mały, a mieszkańcy chcieliby wszystko, co można sobie wymyślic
~ ja 14-06-2008 12:55
Nie przesadzajcie z tym marazmem i beznadzieją w Sobieszowie, spójrzcie marazm jest i w Cepicach i w Jeleniej , po prostu nigdzie nic sie nie dzieje. sobieszów to malownicza częśc Jeleniej , trzeba tylko ,żeby mieszkańcy zauwazyli że bardzo wiele zalezy od nich, zarówno w zakresie zorganizwania fajnych miejsc, ciekawych , potrzebna jest inicjatywa, co liczymy mże prezydent otworzy resteuracje, kawiarnie ,puby., a może za nas posprzata nasze ogródki, za nas będzie wynosić smieci z rzeki ,które tam sami wrzucamy. Przestancie liczyc tylko że za nas ktos cos zrobi, nalezy po prostu przejąc inicjatywe a nie tylko opowiadac że mogłoby być tak jak to robi Stowarzyszenie Sympatyków Sobieszowa.A jeżeli juz mamay jakis pomysł to wiercmy dziurę w brzuch prezydenta o fundusze i na pewno się uda, ale tzrzeba trzymac sie jednego i małymi kroczkami coś zrobić. zgadzam sie ,że są zaniedbania i że są fatalne inwestycje, ale tak jest i w Cieplicach i Jeleniej.Spójrzcie dookoła w Sobieszowe jest bardzo wiele ładnych ciekawych miejsc, było więcej ,ale sami nie potrafimy tego uszanować . Więc poraktujmy Sobieszów jak cos swojego i zacznijmy o niego dbać.Weźmy przykład z ksiedza proboszcz jak małymi kroczkami upieksza dla nas to co jest w Sobieszowie, po prostu działa i nie dla siebie a dla nas wszystkich. To jest postaw godna nasladowania, jeżeli kazdy z nas coś dobrego zrobi ,to bedzie dużo piękniej.
~mala 14-06-2008 13:57
kilkanasie lat temu był tu świetnie prosperujący basen szkoda ,ze go nie ma .Basen na sudeckiej to porazka mało miejsca i nie jest w stanie pomieścić wszytskich od Piechowic po Jezów . Lubie tutaj jednak robic zakupy.mimo ze mieszkam 14 km od Sobieszowa
zloty666 14-06-2008 16:18
Włodarze Jeleniej Góry postanowili przyłączyć okoliczne miejscowości, żeby mieć niezbędne minimum do utrzymania praw miejskich i powiatowych po reformie administracyjnej. Jeżów Sudecki nie chciał, to przyłączyli Jagniątków - bez sensu. Jelenia Góra stała się prawdziwą Dziurą na mapie gospodarczo-turystycznej kraju - PRZYKRO ! ! !
~ader 14-06-2008 17:44
co to za dni sobieszowa zenada nic niema pare lat temu bylo lepiej
~Rozczarowany 14-06-2008 18:01
Mieszkańcy nie mogą wszystkiego robić sami, powinna być współpraca MIESZKAŃCY- URZĄD.Przecież ja jako mieszkańiec posprzątam wokół swojej posesji oraz będę segregował śmieci i po swoim psie sprzątał to i tak muszą być służby, które wywiozą śmieci, posprzątają drogi i wykoszą zieleńce miejskie.Straż miejska powinna być konsekwentna w egzekwowaniu regulaminu utrzymania czystości i porządku.Ponadto każdy z nas płaci podatki i Urząd nie robi mieszkańcom miasta żadnej łaski ,że za inwestuję np: w basen./ nawiasem mówiąc ,którego sam doprowadził do dewastacji / tak samo urzędnicy podlegli Prezydentowi nie wywiązują się należycie ,że swej pracy widać to zwłaszcza po domach ZGL- owskich.Dyrekcji Domu Kultury powinno zależeć ,aby jak największa ilość młodzież korzystała z zajęć oferowanych przez MDK ,ale musi rozszerzyć różnorodność oferty tak aby , każdy mógł coś dla siebie tam znaleść./ w tej chwili jest to bardzo wąska działalność i do tego płatna. /.Prawdą jest też ,że co roku Dni Sobieszowa są gorsze ,a teraz został się tylko jeden dzień / mówi się ,że z braku finansów /.Ale wystarczy aby Dyrekcja otworzyła się i podjęła współpracę bezpośrednio z mieszkańcami to na pewno można by te dni robić z większą pompa tak jak to bywało w innych latach.Ostatnio widać ,że mieszkańcy chcą zmienić oblicze swojej dzielnicy ,ale bez poparcia i pomocy ze strony Włodarzy miasta to dużo nie osiągną.No jest na to tylko jeden sposób jak będą wybory to takich osób trzeba po prostu już więcej nie wybierać. I rządać zmiany wyborczej ordynacji tak ,aby co najmniej 2 przedstawicieli reprezentowało dzielnicę.
~ciepliczanin z orlego 14-06-2008 18:19
już chyba mój nick mówi dosyć. Tak mieszkam na Orlim, osiedle znajduje sie na końcu tego co bło kiedyś Ciplicami i dotyka ówczesnego Sobieszowa. Zycie - po prostu szkoła/y slkepy, niedzielne spacery, parafia itd. nieodłącznie wiazałem zawsze z Cieplicami, ale wędrówki do Sobieszowa, Chojnik i jego okolice, pola wokół S-wa jak i całe miasteczko to zawsze dla mnie był ocoś szczególnego, jakby egzotycznego, jedynego w swoim rodzaju. Jedyny problem to wieczory, jacyś szukający zaczepki (czy raczej zajęcia) kolesie przed, którymi się zwiewało... Ech Sobieszów, bursa, pośrodku szum wody w rzeczce tego się nie zapomina, do tego się wraca.
~ 14-06-2008 18:28
Moi drodzy Sobieszowianie - śmieszą mnie wypowiedzi typu -sami musimy coś zrobić ! SAMI, to my możemy przekopac własny ogrodek i posadzic kwiatki. Możemy nawet oczyścić wrzosówkę - jak zrobilła to ostatnio grupa mieszkańców zorganizowana w Zespole Aktywności Społecznej. Ale na pewno nie wyremontujmy przyzwoicie ulicy Karkonoskiej i nie wybudujemy basenów, ani Hotelu. Nie zrobimy też porządnej kanalizacji, ażeby nie śmierdziało w całym osiedlu !! To jest zadanie wybranej przez nas WłADZY !! A kogo wybraliśmy ?? Przecież w RADZIE /która o tym decyduje /, nie mamy nikogo !!!!! Mało tego - albo do wyborów nie poszliśmy, albo oddaliśmy swoje głosy na kandydatów z Cieplic. No to nie dziwmy się, że na Plac Piastowski wydano 14-cie mln. zł. !!!! Tak właśnie funkcjonuje "demokracja" i warto o tym pamiętać. W takiej samej sytuacji /prawie/ , jest Jagniątków. Chociaż zawarliśmy pisemny" PAKT" z Prezydentem. Idzie ciężko, ale wolno do przodu. Myślę, że czym bliżej wyborów, tym będzie lepiej. Wyrażam głęboką nadzieję, że jednak w przyszłych wyborach nie damy się tak wykołować. W naszym okręgu wyborczym /Sobieszów- Jagniątków/ , jest sześć mandatów do wzięcia. Wykołujmy raz Cieplice i weżmy wszystko, jak oni obecnie !!! Wówczas sprawa basenu - będzie sprawą jednej SESJI RADY MIEJSKIEJ. Jak na razie - to Wasze podatki /przynajmniej w Sobieszowie/, idą na pozostałą część Jeleniej Góry. I pamietajcie kochanieńcy - żebyście założyli dziesięć następnych stowarzyszeń, to RAJCY Was wysłuchają, pokiwają głowami, obiecają /zwłaszcza przed wyborami/, ale każdy zrobi to co jest Ważne w JEGO OKRĘGU WYBORCZYM !!!! ja Wam to mówię - Józef Gajewski
~Teo 14-06-2008 18:32
Ulica Karkonoska po bardzo długim remoncie w tej chwili nadaje się do ponownego remontu,choć w opinii Urzędników jest wykonana należycie i po niewielkich poprawkach na pewno będzie odebrana i wytrzyma 6 letni okres gwarancji / a te poprawki polegają na tym ,że się udaje że coś się poprawia i wystarcz tylko posypać chodniki piaskiem,aby mieszkańcy myśleli ,że było coś robione/.A kanaliza Karkonoskiej będzie za 2 lata i podobno ma nie iść pod ulicą tylko są przewidywane inne rozwiązania./ jakie na razie nie wiadomo / Jeśli w mieście prowadzi się taki dozór wykonywania wszelkich prac inwestycyjnych jak osławioną ul. Karkonoską to nie ma się co dziwić ,że w błoto idzie dużo pieniędzy i na inne cele już ich nie wystarcza.
~Anna 14-06-2008 18:54
Pani Angeliko zdjęcie oddaję całe setno .Przykro ,że taki jest nasz Sobieszów.:(
~do p. Gajweskiego 14-06-2008 21:19
A co pan zrobił dla Sobieszowa i Jagniatkowa za swioch czasów, no moze została szkoła w Jagni atkowie na którą ida ogromne pieni ądze dla 3 dzieci w jednej klasie. I o to chodzi/, to ma sens?
~do Anna 14-06-2008 21:42
Nie zgadzam się nasz Sobieszów nie jest taki, bynajmniej nie cały, a ul. Chopina, kilka pieknych posesji, a ul.Dembowskiego, a ul .Kamiennogórska, Chabuńskiego i jest wiele innych miejsc, które mozna sfotgrafowac na poparcie tezy ze nie jest ,źle.Pewnie mogłoby byc lepiej ,ale przypomnijcie sobie ,kilka lat temu rozwieziono piękne krzewy w wazonach co noc gineła jedna ,dwie sztuki teraz nie ma nic. To co p. prezydent zabrał,wisiały pelargonie ,kto je regularnie łamał/;byłam kiedyś swiadkiem jak pewnego młódzinca próbowała upomniec pewna pani ,a cały przystanek ludzi miał to gdzieś ze młody człowiek niszczł wiate przystanku ,to przestancie bredzić że nic nie możemy zrobić. Jeżeli w prostych sprawach potrawimy uszanowac ,to co juz jest zrobione to przyjdzie i czas na hotele, i inne inwestycje, ale trzeba miec plan sprecyzowany , a nie w jednym roku baseny termalne w drugim roku w tym samym miejscu korty tenisowe i moze jeszcze stadnina koni w jednym roku ma powstać.
~szakal 14-06-2008 22:47
za to nastepny super salon gier nam otworzyli ;-) małolaty znowu będą mieli gdzie rozrabiac
~em 14-06-2008 23:09
Brawo "ja"! Bez pomysłu i inicjatywy samych sobieszowian, nic pod Chojnikiem się nie zmieni. Dobry przykład? Proszę bardzo - zakład fryzjerski koło WSM, młoda dziewczyna rozruszała własną firmę i ludzie przyjeżdżają do niej z centrum JG. W artykule mowa jest mowa, że brzydko i miasto nie poprawia estetyki. A co się stało z kwiatami i kwietnikami ustawionymi dwa lata temu wzdłuż Cieplickiej? To nie krasnoludki wykopywały w nocy te kwiaty! To nie wina zarządu miasta, że pod Chojnikiem nie ma porządnej restauracji. Komuna się skończyła. Przecież tam się każdego dnia przewija kilkaset osób chcących zjeść obiad albo napić się kawy. Jest potencjał, jest popyt - tylko z podażą ze strony (no właśnie!) sobieszowian blado. Pojawia się w tekście i w komentarzach żal, że w Sobieszowie nie ma hotelu. A co mieszkańcom S. po hotelu? Raczej przydałby się on gościom z zewnątrz, ale ci niestety mogliby wieczorem co najwyżej pooglądać wciąż tych samych meneli pod sobieszowaskimi sklepami. Najpierw należałoby samemu zadbać o estetykę siebie i otoczenia, a później sprawy ruszą swoim rytmem. Spójrzcie na to, co w ostatnich latach dzieje się w Piechowicach albo w Staniszowie. Bez specjalnych inwestycji ze strony takiego czy innego urzędu.
KochaSJG1983 15-06-2008 7:28
Może w Sobieszowie jest wiele miejsc, gdzie można wybrać się z aparatem fotograficznym i sfotografować wiele miejsc, ale tutaj nie chodzi o to. Tutaj chodzi o to, że Sobieszów został zapomniany przez włodarzy Jeleniej Góry. Kiedyś to było miło wyjść na Dni Sobieszowa, przeróżne festyny, bo było miło, ponieważ to kiedyś były wspaniałe imprezy. A teraz? Teraz już Dni Sobieszowa organizują na polanie pod Chojnikiem. Miały być przecież wody termalne w Sobieszowie, a nawet zagospodarowany teren po byłym basenie sobieszowskim, który zamknięto. I co? I nic... Szkoda gadać, bo Sobieszów to zapomniana dzielnica...
~do post 21.42 15-06-2008 11:08
Jest taka prawda ,że duzo osób chcialo w Sobieszowie coś zrobić np :basen ,hotel itp. ,ale jeśli ze strony Urzędu nie ma pozwolenia i realnych dla inwestorów propozycji tylko kiedy się znajdzie inwestor to zaraz jest skutecznie zniechęcany do robienia czegokolwiek w Sobieszowie,bo ktoś na górze ma inną wizje i inne przeznaczenie np: sprzedawanie działek pod budowę domków jednorodzinnych.A obiekty już istniejące np: dawny internat po szkole rolniczej mógłby służyć na mieszkania dla mieszkańców dzielnicy, a co tam teraz się dzieję - totalna dewastacja.I niech Wam się nie wydaję ,że bez zezwoleń Urzędu coś sami zmienicie. Wszyscy wiemy ,że jest teraz 900 lecie Jeleniej Góry i co powiecie ,że urząd w tym roku nie przewidział sadzenia kwiatów w Sobieszowie tylko w centrum i Cieplicach to samo mówi za siebie jak Sobieszów traktowany jest przez Urząd.Dziś są dni Sobieszowa ,a proszę zobaczyć jak wysprzątane są chodniki i ulice .Jak idzie się szlakiem Papieskim jak wygląda ul Chałubińskiego ? i tereny ,które podlegają miastu nawet nie są wykoszone.Mieszkaniec może posprzątać swoją posesję i teren w około ,ale nie cała dzielnicę a ponadto przecież płacimy podatki. I prawda jest taka dopóki Urząd nie zachce zauważać Sobieszowa to tak będzie zawsze. ;
~autor_ 27-03-2009 7:03
Po pierwsze: to zdjęcie nie pokazuje ruiny władzy tylko ruinę ludzkich umysłów - mieszkańców tego skądinąd ładnego miasteczka. Ludzie po prostu nie ruszą palcem, żeby sprzątnąć dziadostwo ze swoich podwórek. Czemu? Bo lepiej nad szklaną gorzały lub 'wina' zapijać swoje przerąbane życie. Po drugie: Przerąbane, bo się kiedyś uwierzyło komuchom, że będzie tu raj. Stworzono skupisko proletariatu, które w 'nowych' czasach zamieniło się w armię pijących bezrobotnych. Po trzecie: żerują na tych ludziach ci sami, którzy kiedyś skwapliwie bili brawa 1 sekretarzom na wiecach PZPR-u. Czerwona hałastra trzyma za uzdy w tym pięknym powiecie i dba jak zwykle tylko o własne portfele. Dalej głosujcie na Szmajdzińskich:P to Wam basenów nabuduje;> I kafejek;)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Odnowią parking przy cmentarzu

Energetyczny prolog!

Danuta Sadownik o uzależnieniach

Na pomoc dzieciom krzywdzonym

Wyniki głosowania w jeleniogórskim BO  

Sonda

E-papierosy są lepsze od zwykłych?

Oddanych
głosów
742
Tak
15%
Nie
65%
Nie wiem
21%