MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Maraton w Teatrze

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 25 października 2005, 0:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 6 lutego 2006, 14:53
Autor: marek
Fot. goral
Maraton Czytania Opowiadań w Jeleniogórskim Teatrze imienia Norwida zakończył II Międzynarodowy Festiwal Opowiadania, który wcześniej przez kilka dni odbywał się we Wrocławiu i w Jagniątkowie, w domu Gerharda Hauptmanna.

Przez dwa dni po cztery godziny siedemnastu pisarzy z trzynastu krajów czytało opowiadania w językach oryginałów. Ponieważ zrozumienie tekstów literackich po niemiecku, czy angielsku, nie mówiąc o estońskim, jest w Polsce niezbyt szerokie, na dużym telebimie wyświetlano na bieżąco tłumaczenie tekstu.

Dla uczących się niemieckiego, angielskiego, czy holenderskiego było to doskonałe ćwiczenie z posługiwania się tymi językami, ale też niektóre opowiadania były doskonałą literaturą. Na widowni przeważali ludzie młodzi i oni byli najwytrwalszymi słuchaczami maratonu. Swoją twórczość przedstawiło czworo Polaków, Daniel Odija, Michał Witkowski, Zbigniew Kruszyński i Olga Tokarczuk, autorka książek sprzedających się w dużych nakładach, cenionych przede wszystkim przez damską publiczność. Chociaż sala widowiskowa była
zapełniona jedynie częściowo, to zdaniem Olgi Tokarczuk, taki festiwal nigdy nie przyciągnie masowej publiczności, bo dzisiaj czytanie książek i opowiadań to elitarne zajęcie bardziej wykształconych rodaków.

Wśród obcokrajowców najbardziej egzotyczny był Braam de Vries z RPA, który opisuje życie białych mieszkańców Afryki po upadku apartheidu. Z kolei Daniel Rhodes z Wielkiej Brytanii, do napisania każdego opowiadania używa dokładnie stu jeden słów. Zainteresowanie wzbudził też Edo Popović z Chorwacji, który jak mówił unika pisania o wojnie w byłej Jugosławii. bardziej interesuje go kondycja człowieka w dzisiejszej cywilizacji.

Jednym z największych zalet festiwalu jest to, że zagraniczni pisarze, dotychczas w Polsce niezauważeni i nie tłumaczeni, dostają propozycje wydania swoich książek w naszym kraju. A okazją do zaprezentowania przedstawicielom wydawnictw ich twórczości, jest właśnie festiwal opowiadań.

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

64. OKR: Wyniki etapu rejonowego

O książce „Nad Śnieżnymi Kotłami”

W sztuce i przyjaźni

Wsparcie strajkujących

ZNP zaprasza na "czarny marsz"

Tłumy za krzyżem

Spotkanie emerytów służb mundurowych

Koncert w Pałacu Staniszów – mamy wejściówkę dla dwóch osób

Sonda

Czy wszystkie torby foliowe powinny być płatne?

Oddanych
głosów
210
Tak
69%
Nie
28%
Nie wiem
3%