MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Maraton działań „Skok w blok” na finiszu

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Sobota, 19 lipca 2008, 8:29
Aktualizacja: 8:40
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Czeski teatr marionetkowy „Ahoj” z Chrudima i rodzimy Teatr Odnaleziony Łukasza Dudy kończą kilkudniową akcję „Skok w blok”. Pomysłodawcy dotarli dzięki niej na jeleniogórskie podwórka, na których – jak za dawnych lat bywało – dali rozrywkę najmłodszym, którzy bawili się tak, jak ich dziadkowie.

Komputery, kino i telewizja oraz inne gadżety współczesności nie wyparły z dziecięcej psychiki zainteresowania bajką opowiedzianą językiem teatru marionetkowego. Loutkove divadlo „Ahoj” (teatr lalkowy) z Chrudima pokazał w Jeleniej Górze kilkanaście takich bajkowych spektakli. Naszego południowego sąsiada wspierał Łukasz Duda, założyciel „Teatru odnalezionego” i instruktor teatralny z Jeleniogórskiego Centrum Kultury.

Sztuka, w której występują standardowe postaci bajek (Diabeł, Wiedźma, Smok i bohater pozytywny: chłopiec o imieniu Kacperek), bardzo podoba się najmłodszym widzom. A organizatorzy akcji wprowadzili wszystkich w świat początku XX wieku (a może i wcześniejszy), kiedy objazdowe teatry kukiełkowe były często jedyną rozrywką dla dziewcząt i chłopców. Uroku i dodaje fakt, że "loutkove divadlo" to zabytek: rekwizyty oraz cały teatrzyk mają ponad 80 lat.

W piątkowy wieczór „Ahoj” dał przedsmak weekendowych rozrywek podwórkowych na placu Ratuszowym. Spora grupa dzieci i dorosłych śledziła bajkę pokazaną w drewnianym pudełku, które zamieniono na scenę w miniaturze. – Jesteśmy nieco zmęczeni, bo intensywnie pracujemy od 11 lipca, ale akcja „Skok w blok” jest bardzo pozytywnie odbierana – usłyszeliśmy.

Kto tego jeszcze nie widział, zobaczyć powinien. A okazja będzie w weekend. Dziś (sobota) „Skok w blok” trafi na ulicę Morcinka (w godz. 10 – 16), a jutro (niedziela) ponownie na plac Ratuszowy (w godz. 10 – 14 i 17 – 19). Później powie „na shledanou” (do widzenia) i działania przejdą do historii. A najmłodsi widzowie mają nadzieję, że za rok zabytkowy teatrzyk trafi na te podwórka Jeleniej Góry, na których w minionych dniach nie był.

Ogłoszenia

Czytaj również

Szlakiem kowarskich sanatoriów

Co z tym SOR–em?

Dużo drożej za śmieci

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~Jeleniogórzanin 19-07-2008 12:42
Świetny pomysł! Pan Łukasz Duda to błogosławieństwo dla Jeleniej Góry.
piipi 19-07-2008 22:06
..Taki teatr jest..jak cudowna tecza,a ktora dzieci wprowadza pod "opieka" dobrych skrzatow i wrozek do niezapomnianej wedrowki bajkowej.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Bulwar niemal gotowy

Turystyczna niedziela bez samochodu

Kruszwicka z wykonawcą!

Wielkie cięcia na Polanie Czarownic

Giną woreczki na psie odchody

Sonda

Czy mnożenie rządowych programów plus ma sens?

Oddanych
głosów
870
Tak
21%
Nie
76%
Nie mam zdania
3%