MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Mapy i plany Jeleniej Góry w jednej teczce

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 2 listopada 2017, 10:34
Autor: Stanisław Firszt
Fot. Użyczone
W Pałacu Schaffgotschów w Cieplicach odbędzie się 9 listopada o godz. 15.00 promocja zeszytu 14, tomu IV Śląsk Atlasu Historycznego Miast Polskich, pt. Jelenia Góra.

Atlas Historyczny Miast Polskich jest częścią europejskiego programu Międzynarodowej Komisji Historii Miast, pt. Atlas historyczny miast europejskich. Uczestniczą w nim, m.in. nasi sąsiedzi: Republika Federalna Niemiec i Republika Czeska. W Polsce koordynacją Atlasu od 1990 roku zajmuje się Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, a na Śląsku - Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk, Ośrodek Badań nad Kulturą Późnego Antyku i Wczesnego Średniowiecza we Wrocławiu. Tom IV Atlasu, obejmujący Śląsk, od 1998 roku redagowany jest przez prof. dr. hab. Martę Młynarską – Kaletynową.

Kolejne zeszyty przygotowywane są przez interdyscyplinarne zespoły, w skład których wchodzą badacze z różnych instytucji naukowych, historycy, historycy sztuki i architektury, archeolodzy oraz specjaliści w zakresie kartografii i grafiki komputerowej. Wśród nich byli: R. Eysymontt, M. Chorowska, M.Goliński, J. Piekalski, W. Ziółkowski, J. Rozpędowski, K. Jaworski, A. Zabłocka – Kos, Cz. Lasota, A. Niedzielenko, P. Wiszewski, E. Kościuk, S. Moździoch, M. Siehankiewicz, D. Adamska, G. Grajewski oraz K. Demidziuk, S. Firszt i I. Łaborewicz (ci ostatni związani z Jelenią Górą).

Ważnym elementem wydawnictw atlasowych, są reprodukcje wybranych historycznych planów miast. Legendy i część tekstowa w polskiej serii Atlasu publikowane są równolegle w języku polskim, niemieckim i angielskim. Dotychczas w T.IV Śląsk ukazały się: Wrocław (z.1, 2001 r.), Środa Śląska (z.2, 2003 r.), Trzebnica (z.3, 2003 r.), Niemcza (z.4, 2003 r.), Świdnica (z.5, 2008 r.), Ziębice (z.16, 2014 r.), Strzegom (z.6, 2015 r.), Legnica (z.9, 2015 r.), Namysłów (z.11, 2015 r.), Oława (z.12, 2015 r.), Gliwice (z.15, 2015 r.).

Obecny zeszyt 14, wydany w 2017 roku, dotyczy Jeleniej Góry. Jest przygotowany przez zespół w składzie: Dagmara Adamska, Małgorzata Chorowska, Rafał Eysymontt, Stanisław Firszt, Radosław Gliński, Grzegorz Grajewski, Ivo Łaborewicz i Dariusz Wędzina. Oprócz części opisowej, zeszyt zawiera w części kartograficznej 50 planów, schematów, map i widoków Jeleniej Góry i Cieplic od XVIII w. do dzisiaj.

To wyjątkowe wydawnictwo będzie można zobaczyć i kupić na promocji Atlasu w Pałacu Schaffgotschów. 9 listopada, gdzie o godzinie 15.00 rozpocznie się jego prezentacja. W spotkaniu uczestniczyć będą autorzy tego ważnego i wyjątkowego dla naszego miasta, wydawnictwa.

Organizatorzy zapraszają wszystkich zainteresowanych do uczestnictwa w tym wydarzeniu. Liczba Atlasów przeznaczonych do promocyjnej sprzedaży jest ograniczona.

Ogłoszenia

Czytaj również

Wypadek przy baniakach  

Bez barier nad Śnieżnymi Kotłami

Nowy taras na Paciorkach

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~Boguśka. 2-11-2017 23:02
Ktoś może wie jaka będzie cena tego atlasu, będę przed wypłatą i nie wiem czy mi starczy. Przepraszam że tak głupio się pytam ale jak ktoś żyje od końca do końca to sami wiecie, a samym atlasem jestem zainteresowana.
~fabio 3-11-2017 9:38
A gdzie będzie można kupić później taki atlas?
~A 3-11-2017 17:29
A człowiek znak Atlas to tajemnice legendy słynne świata najlepszy
~Giersdorf 9-11-2017 20:38
Cena w dniu promocji wyniosła 70PLN -wart swojej ceny. Niestety nie starczyło dla wszystkich... Jakby pewien VIP nie "drapnął" z 10-15sztuk dla swoich kolegów, to może i by starczyło... Cały nakład to 300 Atlasów -czyli w chwili obecnej nie realne do zakupienia. Znając życie, za niedługi czas będą "fruwały" skany tychże planów i map po sieci.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Cieplice pod selfie

Remont ulicy Drzymały – jaka decyzja?

Pożegnalna wystawa braci Osipików

Niebezpieczne wyzwania

Jeleniogórzanka z szansą na tytuł Miss Polski

Sonda

Miejscowości turystyczne bez zakazu handlu w niedziele?

Oddanych
głosów
400
Tak
61%
Nie
36%
Nie wiem
3%