MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Mamy, nie tylko z wózkami, lekceważone

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 11 października 2011, 8:50
Aktualizacja: 8:50
Autor: Agrafka
Wypraszane ze sklepów, bez pomocy przy wnoszeniu wózka do autobusu i obojętnie traktowane przez współpasażerów, którzy nie ustępują im miejsca. Czy taki jest los mam w Jeleniej Górze?

– Dlaczego mamy z wózkami traktowane są jak trędowate? – pyta nasza Czytelniczka, która porusza problem w e-mailu skierowanym do redakcji. –Chciałabym zwrócić uwagę na traktowanie mam z małymi dziećmi w sklepach. Doświadczyłam bardzo nieprzyjemnego potraktowania przez ekspedientkę w sklepie. Kiedy weszłam do sklepu z wózkiem pani stwierdziła, że dziecko mogę zostawić na zewnątrz. Byłam przekonana, że sklep ten jest przyjazny mamom ponieważ jest do niego podjazd dla wózków. Widać bardzo się myliłam. Zrezygnowałam z zakupów i poszłam do konkurencji – czytamy w liście.

Podobna sytuacja ma miejsce w naszych autobusach. Czytelniczka pisze, że nigdy nie uzyskała pomocy z wniesieniem lub wyniesieniem wózka. – Czasami nawet ciężko doprosić się o otwarcie środkowych drzwi przez kierowcę. Podobnie nieprzyjemne doświadczenia mam także z okresu ciąży. Nigdy nikt nie ustąpił mi miejsca, nawet kiedy byłam w wysokiej ciąży – dodaje autorka e-maila.

Uprzejmość i usłużność wobec pań z wózkami wydają się naturalnym elementem dobrego wychowania i zasad współżycia społecznego. Czy rzeczywiście w Jeleniej Górze jest z tym aż tak źle?

Ogłoszenia

Czytaj również

Wyniki JBO 2020

Tłumy we dworze

Stop marginalizacji średnich miast

Komentarze (45) Dodaj komentarz

~Linek 11-10-2011 9:01
A co z kobietami w zaawansowanej ciąży?? Lada moment będę rodzić i jak do tej pory jeden starszy pan chcial mnie w kolejce przepuścic a tak to znieczulica. Ani w sklepie ani w laboratorium nikt sie nie kwapi, bo przecież wszystkim się spieszy a zwłaszcza emerytom .
~xxx 11-10-2011 9:04
Ludzie to dzicz i hamstwo
~sylwusia 11-10-2011 9:07
U nas jednym slowem MATKI mają gdzieś,jak i pracodawcy,jak i ekspedientki tak i kierowcy. Po prostu szok! Szkoda dalszego komentarza bo bym tu do wieczora pisała. Masakra!!!! Jedno co jeszcze chcę napisać to jak i Policja tak i Straż Miejska też mają to wszystko gdzieś:(
~NN 11-10-2011 9:13
Dlaczego Apteka Bankowa przy ul. Solnej nie ma podjazdu? Nie dość że schodki małe, wąskie to jest problem dla matek z wózkami jak i dla osób poruszających się na wózkach. Nawet poręczy dla osób starszych które mogłyby bezpiecznie wejść i zejść po TYCH schodkach - brak.
~kakadu 11-10-2011 9:15
Bo w autobusie wazniejsza jest stara larwa w moher kapturze, co jedzie zobaczyc " czy wyngiel je we wiosce" .
~ganeska 11-10-2011 9:31
potwierdzę, że jest żle. Sama np. w Tesco w dziewiątym miesiacu ciąży usłyszałam, że nie powinnam robić zakupów skoro mi słabo - to co mam nie jeść - spytałam bardzo żwawego emeryta. W autobusie też od zniesmaczonej starszej Pani usłyszałam, że pownnam siedzieć w domu w tym stanie. A przecież kobieta w ciąży musi jak wszyscy, zrobić zakupy, pójść do lekarza itd...
~p 11-10-2011 9:41
ja tez kiedys na poczcie bylam z wozkiem i jedna pani chciala mnie przepuscic w kolejce, bo dziecko mi plakalo, a starszy facet przede mna zrobil mi awanture, ze jak sie ma male dzieci, to sie nie chodzi na poczte...Na to pani do niego: a pan ile dzieci wychowal, nie wie pan jaki to trud! na to on: ja wychowalem dzieci, zona wychowala, ja chodzilem na poczte. Rece opadaja. Prosze o napisanie, ktory to sklep taki milutki, to ja juz zrobie im dobra reklame wsrod znajomych, jak straca klientow na te cholernie drogie odzywki dla niemowlat, to szybko sie naucza dobrych manier;)
~Jasiek 11-10-2011 9:55
Wszędzie z tymi bachorami się pchają, niczym święte krowy. W domu siedzieć i nie łazić.
~ktos 20 11-10-2011 10:06
Ja w atubusie ustępuje tylko mamom z dziecmi, kobietom w zaawansowanej ciazy i babciom starym ktora widac ze ledwo chodzi. bo te babcie inne nie wiem gdzie jezdza ale codziennie z rana jest ich pełno. W sklepach to samo. To trzeba im odpowiadac jak bedzie chciala usiasc ze jej slabo to w takim stanie sie nie jezdzi hihi. Zero kultury teraz najwazniejsze jest to by babcie mialy miejsce w autobusie narzekaja a do autobusu biegna.
~AqaS 11-10-2011 10:33
Jeżdze 2 razy w tygodniu z dzieckiem autobusem i często jest tak że 2 przystanki muszę trzymać dziecko na ręku bo nie ma jak usiąść a nikt nie ustąpi, dopiero na tym niejako 3cim przystanku się przeludnia na tyle ze dopadam miejsce siedzące. Jeśli już ktoś ustępuje nam miejsca to jest to starszy mężczyzna - często sam ledwie stojący na nogach. A mocherki... hmm jeśli ja będę taka na starość to proszę o eutanazję :/
~kalka 11-10-2011 10:35
Jestem w 9 miesiącu ostatnio prawie zostałam zrzucona ze schodów przez panią, która chciała być obsłużona w sklepie przede mną. Moje doświadczenia wskazują, że najczęściej ustępują miejsca nastolatkowie i młodzi mężczyźni, a przecież zrozumienie tego stanu powinno wychodzić raczej od kobiet, które same rodziły dzieci i wiedza jak jest czasami ciężko. A to najbardziej kulturalna okazuje się być ta "niewychowana młodzież", a nie te babcie i dziadkowie tak biegający co niedzielę do kościoła.
~sqandal 11-10-2011 10:37
sposób bycia w naszym społeczeństwie ogranicza się do swojego < ja > nie patrzymy na innych nie umiemy wspólczuć nie umiemy być mili i uprzejmi , patrzymy na świat przez wąski tunelik który prowadzi do naszego wymiaru a inni , inni niech sobie radza ale bez zawracania nam głowy i to jest niedobre i to kiedyś się zemści na nas samych < TWARDZIELE>
~mad 11-10-2011 10:39
Zgadzam się z przedmówcami, znieczulica głównie wśród ludzi starszych.
~p 11-10-2011 10:53
ja tez kiedys na poczcie bylam z wozkiem i jedna pani chciala mnie przepuscic w kolejce, bo dziecko mi plakalo, a starszy facet przede mna zrobil mi awanture, ze jak sie ma male dzieci, to sie nie chodzi na poczte...Na to pani do niego: a pan ile dzieci wychowal, nie wie pan jaki to trud! na to on: ja wychowalem dzieci, zona wychowala, ja chodzilem na poczte. Rece opadaja. Prosze o napisanie, ktory to sklep taki milutki, to ja juz zrobie im dobra reklame wsrod znajomych, jak straca klientow na te cholernie drogie odzywki dla niemowlat, to szybko sie naucza dobrych manier;)
~kateee 11-10-2011 11:04
a mnie ostatnio stara baba prawie usiadła na kolanach w autobusie, mimo ze obok było wolne miejsce na którym spokojnie mogła sobie usiąść. dobrze ze się w porę usunęłam bo by mnie zgniotła swoim cielskiem. oczywiście coś mamrotała pod nosem. to się nazywa wyższa kultura :)
~wy 11-10-2011 11:56
wy sie popatrzcie na siebie jacy jesteście /np.10.06 lub 11.04/- kompletny brak szacunku dla starszych ludzi . Wygląda na to ,że starszy człowiek nie ma prawa jechać autobusem,nie ma prawa być gruby. Może to"cielsko" jest chore i musiało usiąść ? Może musiało jechać bo nie ma siły chodzić. Może musiało jechać do lekarza bo odmówiono wizyty domowej ? Gdzie to pisze ,że tylko kobietom z dziećmi lub w ciąży przysługuje wolne miejsce.A poza tym : przecież w autobusie są wyznaczone miejsca i dla wózków i dla kobiet w ciązy i dla inwalidów.Trzeba w przypadku gdy takie miejsce jest zajęte przez nieuprawnioną osobę zażądać jego zwolnienia. P
~ania z karol 11-10-2011 12:34
Ja też zostałam wręcz wyproszona ze z dziupli bo jak inaczej nazwać kiosk za sklepem żabka przy małej poczcie tuż obok przystanku w kierunku dworca PKP. Starszy gburowaty sprzedawca kazał mi się wynosić bo wybrudzę mu podłogę. Moje dziecko miało 3 miesiące. Błagam nie wchodźcie i nie kupujcie nic u tego gbura, nie dość że jest nieprzyjemny ti sprzedaje z wielką łaską, to jeszcze wyrzuci klienta na bruk.
~tajasne1 11-10-2011 12:42
ale zwróćcie uwagę,że częściej tą ,,znieczulicą"wykazują się starsze kobiety,które chyba zapomniały jak ciężko jest w ostatnich tygodniach ciąży,potrafią chamsko dopiec jak nikt inny,ostatnio usłyszałam jak jedna odpowiedziała dziewczynie z wózkiem,,ja ci się r....ć nie kazałam",a ,że było to w niedzielę nie wytrzymałam i zapytałam ,,a pani to pewnie przed chwilą z kościoła wyszła ?",jak tak można? te najbardziej bogobojne staruszki są najbardziej ,,jadowite"
~do ~wy 11-10-2011 12:55
ale jakoś pod krzyżem stać i drzeć jape to siłę mają starsi ludzie , no ale w autobusach czy kasach to nie maja siły stać i czekać . Katastrofa .
~ 11-10-2011 12:55
Wszystkie komentarze są dobre. W mieście panuje znieczulica.
~TEŻ 11-10-2011 13:09
To prawda ludzie na matki z dziećmi patrzą jak na jakiś przybyszów z innej planety a już nie mówię tu nic o jakiejkolwiek pomocy sama jeździłam bardzo często autobusami mając małe dziecko i do tego będąc w ciąży i zawsze czułam na sobie te wzroki, a jak trzeba było wysiąść z tym wózkiem to nagle wszyscy wysiadali innymi drzwiami.To jest okropne.
~ander 11-10-2011 13:59
agrafka czy kiedykolwiek napisałaś jakiś pozytywny artykuł prowokujesz ludzi tylko do narzekania a na pewno nie jest tak żle
~Any 11-10-2011 14:01
Przecież nie wolno zostawiać dziecka samego przed sklepem. Jeśli nie chcą wpuszczać do środka to niech sprzedawczynie wyjdą na zewnętrz pomieszczenia. Co będzie jak np. dziecko zostanie porwane? Dobrze byłoby podać adresy takich "uczynnych" placówek. Chociaż na pewno ktoś się zaraz obrazi.
~ 11-10-2011 14:36
Mnie się od razy przypomina sytuacja z mojego życia kiedy to miałam osiemnaście lat. Wyglądałam na piętnaście. Jechałam z moją niespełna dwuletnia siostrą na rękach w dość wypełnionym autobusie. To ,żre nikt nie ustąpił miejsca to pikuś, ale ile się nasłuchałam o tym ,że jak mi się chciało dawać to muszę teraz podźwigać to moje. Miejsca w autobusie natomiast jak już sama byłam w ciąży najczęściej ustępowali mi właśnie starsi panowie. Nigdy nikt mnie nie wyprosił ze sklepu. To już kretynizm.
~mama :-) 11-10-2011 14:50
Tak było jest i będzie.. sama przez to kiedyś przechodziłam.Znieczulica jest co raz gorsza.Teraz wózki są lekkie,kiedyś to typowy metal i nie płakałam z tego powodu,że muszę dźwignąć go do autobusu.Radziłam sobie z tym... Z brzuchem też stałam i jakoś żyję...
~do mama 11-10-2011 15:22
tak,one wszystkie tak mówią,,też stałam też dżwigałam i jakoś żyję", zbawiłoby cię jakbyś ustąpiła miejsca lub pomogła wnieść wózek? ja się nigdy nie zastanawiam tylko to robię,coraz mniej się dzieci rodzi ,niedługo rozmnazać,, radośnie",, będzie się tylko patologia,wię szanujmy panie w ciąży ,wystarczy jeden gest i jest przyjemniej ,jestem kobietą i bardzo nie podoba mi się,wredny ton twojego postu ,wiesz co to EMPATIA ?????
~kaka 26 11-10-2011 15:55
ooo widzę , że nie ja jedna zostałam wyproszona z kiosku za sklepem żabka przy małej poczcie tuż obok przystanku w kierunku dworca PKP. Ja również zostałam wyrzucona z wózkiem bo wybrudzę mu podłogę. Brak słów. Od tamtej pory omijam ten \"kiosk \" - raczej pseudo kiosk z daleka. ODRADZAM.
~Małgosiaa 11-10-2011 16:16
I mi również zwrócono uwagę w tym samym kiosku za Żabką przy Małej Poczcie ponieważ wjechałam z wózkiem do środka.Właściciel powiedział mi żebym następnym razem zostawiała dziecko na zewnątrz bo podłogę brudzę.Masakra!!!
~mama :-) 11-10-2011 16:58
Wiem co to EMPATIA-koleżanko.Od empatii się umiera... Nie będę płakać z kobietą której nikt nie pomógł wejść z wózkiem do autobusu... no wybacz.Niektóre mamusie też czasami specjalnie biorą dzieci małe ze sobą aby jak najszybciej być załatwione w kolejkach itp.heh...
~Patrycjaaa 11-10-2011 17:04
Ja będąc w zaawansowanej ciąży jeżdżąc autobusem z zabobrza do cieplic do lekarza zawsze stałam, nigdy nie ustąpiono mi miejsca, raz kierowca przez nieuwagę jak wysiadałam zamykał drzwi uderzając mi tym samym brzuch ( w 8 miesiącu). Teraz od 3 miesięcy raz starszy mężczyzna pomógł mi wejść z wózkiem do autobusu. Inna historia... - ludzie zamiast puścić kobietę w wózkiem pierwszą do autobusu tak aby zajęła miejsce dla wózka pchają się tak że dwukrotnie czekając długo na autobus do niego nie wsiadłam i wracałam z synem z podwala na zabobrze na nogach. Tak wygląda UPRZEJMOŚĆ JELENIOGÓRZANIN
~joj 11-10-2011 17:40
A kiosk za żabką tam to jest ie mila obsługa i głupie komentarze do klientów gdzie kierownictwo sklepu
~haha 11-10-2011 20:06
10 lat temu moja żona była w ciąży, kiedy jeździliśmy autobusem, młode dziewczyny 10-15 lat patrzyły w okna udawały,że nie zauważają kobiety w ciąży. Teraz dorosły te panny i domagają się ustępowania miejsca w autobusie? Czas teraz postać, jak moja żona stała-taka kolej rzeczy.
~haha 11-10-2011 20:16
10 lat temu moja żona była w ciąży, kiedy jeździliśmy autobusem, młode dziewczyny 10-15 lat patrzyły w okna udawały,że nie zauważają kobiety w ciąży. Teraz dorosły te panny i domagają się ustępowania miejsca w autobusie? Czas teraz postać, jak moja żona stała-taka kolej rzeczy.
~kmam 11-10-2011 20:17
do ~kakadu : fajnie, że ty też będziesz stara ... larwa :)
~ 11-10-2011 20:17
A co kiedy ustąpi się miejsca a mamuśka sadza dziecko a sama stoi,czy nie powinna usiąść z dzieckiem . Miejsce ustępuje się dla matki z dzieckiem a nie dla DZIECKA
~kmam 11-10-2011 20:21
so ~AqaS: będziesz taka, jaka jesteś. Już dziś proś o eutanazję ;P
~kmam 11-10-2011 20:28
do ~ania z karol: popieram twój apel. Chamstwo powinno być tępione. W sklepach, w kioskach, autobusach, na ulicach i na ... forum.
~kmam 11-10-2011 20:38
Pomoc, uprzejmość nie zależą od wieku, płci i wyznania. Gburem może być dziecko, dziewczyna, chłopak, kobieta w ciąży, biznesmen, starsza kobieta lub mężczyzna itp. Może to być sprzedawca, kierowca w autobusie lub urzędnik. Ja na całe szczęście w Jelonce spotykam tą lepszą część jeleniogórzan :)
~potwierdzam 11-10-2011 20:54
Ja też czekałam na ten moment kiedy obecnie młode mamy, kobiety w ciąży zaczną utyskiwać na chamstwo i brak kultury starszych ludzi. Zapomniał wół jak cielęciem był- pamiętam, jak kilkanaście lat temu, kiedy byłam w ciąży młode dziewczyny siedziały w autobusie śmiały się i do głowy im nie przyszło, aby ustąpić mi miejsce.Pomyślałam sobie -pewnie ja dorośniecie same spodziewając się dziecka będziecie chciały siedzieć w autobusie, a jak urażone będziecie, gdy nikt wam go nie zwolni. I potwierdza się.Przypomnijcie sobie.
~Zofijka 11-10-2011 21:12
Wejście na Pocztę Główną z wózkiem - niemożliwe. Czekam, aż ktoś będzie przechodził, zaczepiam i proszę, by pomógł mi wnieść wózek. Często mam awizo i nieraz taka sytuacja zdarza się codziennie. MZK, to samo - wyszukuję wzrokiem i "zapraszam" do pomocy przy wniesieniu wózka. Kierowcy natomiast ciężko obniżyć podjazd... Jest dziesiątki takich miejsc, gdzie ani nie ma podjazdów pod wózki. A ludzie? Zapomnij, że ktoś z własnej woli pomoże. RAZ mi się zdarzyło. Moja metoda - jak już widzę, że udają, że mnie nie widzą, dosadnie mówię "przepraszam, proszę mi pomóc, wózek nie gryzie..". Chodniki, to już inna bajka, cross czasami. Wyjście z dzieckiem, zamiast być przyjemnością, jest kłopotliwym nie lada wyczynem.
~xy 11-10-2011 21:14
Tak to prawda u na w JG jest znieczulica dotyczaca mam z wozkami...ja jezeli juz sie wybieram gdzies autobusem to jezdze niskopodlogowymi bo wiem ze sama sobie poradze....bo w normalnych nikt nie pomoze...masakra!!!!!a co do sklepow to tez sie zgadzam....chyba ktos jest smieszny ze ja zostawie wozek z dzieckiem przed sklepem i pojde sobie robic zakupy,a po wyjsciu zonk nie ma dzieck,ludzie ruszcie glowami,albo jak CI Starsi ludzie sa zirytowani jak widza mloda mame karmiaca dziecko w parku piersie!!!!takich przykladow jest mnostwo!ale prosze wyjechac i zobaczyc sytuacje w innym mescie tam juz jest inaczej ,tylko Jelenia jakas sto lat za murzynami....;(
~x 11-10-2011 21:45
zapomnial wol jak to bylo gdy sam pchal wozek. w cyckach sie ludziom przewraca.
~~`xx 11-10-2011 22:05
Właśnie ta pamięć pchania kiedyś wózka bez jakiejkolwiek pomocy pozwala trzeźwo patrzeć na te dzisiejsze płacze
~mama Julii 12-10-2011 14:14
Ja powiedziałam kiedyś pani ekspedientce ,że psa się zostawia na zewnątrz , nie dziecko.Nawet jeśli ktoś was wyprasza ze sklepu z wózkiem ,nie wychodżcie !!!!Ile się słyszy o porywaniu dzieci.Oni są bezczelni my też bądżmy !!!!!!!!
~hahahah 12-10-2011 16:29
Oh jakie wy wszystkie biedne, a w ciąże to same z siebie zachodzicie. Jakie to smutne.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Książka o jeleniogórskich autobusach

Będzie referendum w Jeleniej Górze?

Wypadek przy sądzie

Wyniki głosowania w jeleniogórskim BO  

Radny KO: Szyszko już, a kiedy reszta?

Sonda

E-papierosy są lepsze od zwykłych?

Oddanych
głosów
703
Tak
14%
Nie
65%
Nie wiem
21%