MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 8 sierpnia
im. Cypriana, Dominika

Mamy bajzel w miejskiej przestrzeni

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 10 listopada 2010, 7:49
Aktualizacja: Czwartek, 11 listopada 2010, 7:50
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Estetyka miasta to nie tylko czystość, choć ta wydaje się bardzo ważna. To także pewien porządek architektoniczno–urbanistyczny. W Jeleniej Górze takowego brak. Zadaniem dla nowego prezydenta miasta powinno być – wreszcie – zadbanie o to, aby nasze miasto nie przypominało pstrokatej mozaiki bezguścia i bałaganu.

W miejscowym planie urbanistycznym wciąż dominuje niezły bałagan przestrzenny. Nie ma zwartego systemu komunikacyjnego. Nie ma jednego generalnego pomysłu. Występuje zbytnia dowolność środków i form zabudowy.

Właściciele lub najemcy placówek handlowych swoje szyldy opracowują i montują na zasadzie „wolnej amerykanki”. Nadmierną swobodę widać choćby w alei Wojska Polskiego, gdzie przeznaczane na różną działalność partery secesyjnych kamienic biją w oczy pstrokacizną.

Ileż w mieście jest zaniedbanych terenów ziejących pustką lub rażącym bałaganem? Fakt – wiele z nich to grunty prywatne, a obowiązujące instrumenty prawne nie są skuteczne i nie mobilizują właścicieli do dbania o porządek. To samo tyczy się wielu podwórek, które – de facto – są miejskie, czyli – w pojęciu mieszkańców – niczyje.

Do tej pory żadnemu prezydentowi Jeleniej Góry nie udało się zaprowadzić w tym względzie porządku. Stąd przed nowym szefem miasta takie właśnie wyzwanie. Czy mu sprosta? Czy w ogóle zauważy ten problem? Tego nie wiemy: do tej pory w debatach żaden z kandydatów o tym nie wspominał. Tymczasem w naszym mieście na pewno istnieje kadra dobrych specjalistów urbanistycznych (projektantów i architektów), która zadbałaby o ład przestrzenny i ujednolicenie stylistyczne elementów infrastruktury w mieście.

Ogłoszenia

Czytaj również

Kolski kręci film w Pilchowicach – utrudniena w ruchu

Będzie jaśniej przy ulicy Hofmana

Co z odpadami po Green Energy Power?  

Komentarze (39) Dodaj komentarz

~Mieszkaniec 10-11-2010 8:08
Jestem całkowicie za tym żeby nie malaować fasad budynków mieszkalnych i kamienic na czerwono zielono ,czy też żółto jak to dzieje sie na al.wojska polskiego bo to normalnie aż przerarza ,jak by tak wszyscy chcieli malować jak im sie podoba to by byl dopiero obciach dla nas mieszkanicow ,co jeszcze troche mysla
~jgda 10-11-2010 8:16
Myślę, że problemem jest brak dialogu i kontaktu wadz miasta i mieszkańców. Nie można wszczynać różnych akcji tylko w obliczu wyborów. Tak jest zawsze kiedy zaprzeda się interesom konkurencyjnego miasta i iego władzom (Dutkiewicz - Wrocław).
~z Sobieszowa 10-11-2010 8:24
Mnie interesuje czym kierował się ktoś, kto wydzielał teren pod działki i ciągi komunikacyjne na osiedlu koło basenu w Sobieszowie. Nie dość, że są tam bardzo szerokie "niczyje" trawniki przed działkami o niewielkiej powierzchni (czyli teren niewykorzystany) to jeszcze jest "super funkcjonalny" chodnik, który nie wiadomo dlaczego został wydzielony jedynie w środkowej części ulicy Świerkowej.
~zet 10-11-2010 8:26
do mieszkańca: mnie PRZERAŻA twój a...lfabetyzm. Jak możesz się wypowiadać na tematy związane z estetyką, gdy twój tekst bije prostactwem ortograficznym. goń się leszczu
~ 10-11-2010 8:43
Najpierw wyremontujcie te kamienice na Wojska Polskiego s potem się czepiajcie że ktoś je pomalował na parterze.!!! Jeśli były by odnowiopne to napewno nikt nie malowałby na pstrokato .
Smisiu 10-11-2010 8:52
Brawo dla Jelonki za podjęcie tematu! Nikt inny albo nie widział problemu, albo zamiatał go pod dywan. Czas pokazać, że nie trzeba w JG przebudowywać lub niszczyć, lecz wystarczy podkreślić i uzupełnić to, co kiedyś cieszyło oczy. Inną sprawą jest, dlaczego żaden z kandydatów(ek) nie porusza nawet tej sprawy? Będąc prezydentem ma sie chyba wpływ na estetykę? I odpowiednie działu w ratuszu od niej, które spoczywają w wiecznym letargu? Jeleniej w nowym roku życzę, aby z roku na rok piękniała coraz bardziej!
~KGHM 10-11-2010 9:03
http://www.walbrzyszek.com/news,single,init,article,7138 inwestuje w Wałbrzychu, a u nas co? CO!?
~diabelek 10-11-2010 9:14
... no racja, gdyby miasto zadbało o swoja część byloby zapewne łatwiej egzekwować czynności porzadkowe od prywatnych włascicieli. Na Wojska, dumnie zwanej Aleją, syf i sypiace sie tynki straszą i sprawa dyskusyjna jest, czy wyremontowanie nawet "na pstrokato" kondygnacji handlowo-usługowej jest lepsze czy gorsze w stosunku do szarzyzny i ogólnej dewastacji tej pieknej skądinąd ulicy ... inną sprawa jest, ze nauczyliśmy sie z brudem i balaganem żyć. A gdyby tak każda sprawę, każdą dziuure w chodniku, każdy bałagan czy kupe śmieci zgłaszać do UM i SM i ITP to dla swietego spokoju urzedasy sie tematem zajmą ... budynki, place, itpitd maja zarzadców, wspólnoty i inne ... kazdego da sie do porzadku przymusić ... pisać, dzwonić, poganiać i męczyć, meczyć, męczyc ... taka jest jedyna rada ...
~diabelek 10-11-2010 9:22
przykład z Oławy: na blokowisku ludzie nie mogli doprosic sie spółdzielni, aby wyremontowala obiekt śmietnika, gdzie kazdy kontener w innym kształcie i kolorze, a żule rozciagali smieci po całym terenie dookoła, latały papiery, reklamówki itp. rozwiązanie się znalazło... mieszkańcy dzialając wspólnie i w porozumieniu wynieśli dookoła śmietnika co mieli ... a w nocy jakiś nieznany "ktoś" cały ten smietnik podpalił ... no a że miejsca gromadzenia odpadów rządza sie odpowiednimi przepisami, stanął w tym miejscu calkiem ładny murowany, zadaszony pawilon, zasiatkowany i nawet z drzwiami zamykanymi na klucz. porzadek, czysto, brak meneli, i jeden sasiad drugiego pilnuje, żeby tak zostalo. Jeden obok tego obiektu postawił telewizor. i było 5 telefonów na policje, że gość nie zutylizował tego grata, tylko zaśmieca. DAŁO SIĘ !!!
~d....k 10-11-2010 9:28
a w temacie Jeleniej: co na to wszystko p.Kapałczyński ??? miasto mu placi, to od miasta nie mozna wymagać ??? jak by nie było, wiele obiektow jest zabytkowych. a nadzór budowlany jak jedzie z urzedu do cieplic po pracy, to co, ślepy ???
~WoooooW 10-11-2010 9:29
Dziwny zbieg okolicznosci, ze ktos to nagle zauważył. Czyżby wybory były blisko? Nowe CUDA?
~guru 10-11-2010 9:33
http://www.ropoiwzk.com/gorace%20tematy/wystawki/program.html
~ 10-11-2010 10:55
Nikt z kandydatów nie wspomniał , bo dla nich liczy się tylko koryto.
~Kołchoz 10-11-2010 11:02
Brak Gospodarza-Włąciciela wiele "podwórek, które – de facto – są miejskie, czyli – w pojęciu mieszkańców – niczyje."
~ 10-11-2010 11:04
DOLNOŚLAZAK. Jest to zatrważające w całej Kotlinie Jeleniogórskiej. Z naprawą fasad i poprawą estetyki elewacji istniejących obiektów można sobie w jakimś czasie poradzić. Gorzej z nowo budowanymi potworkami urbanistyczno-architektonicznymi. Na trwale zaczynają one wpisywać się w krajobraz. Same w sobie nie są brzydkie, lecz - moim zdaniem - obciachowe i pasują jak kwiatek do kożucha. W szczególności obiekty z Podhala. Dolnoślaskie miasta i wioski mają swój styl. Przecież można budować nowe obiekty, które architetektonicznie do tego stylu nawiązywać będą. Obciachowy staje się Staniszów. Tandetne jest Wzgórze Kosmonautów i Osiedle "SŁoneczne" /zwane "Wojtaszkowo"/ na Czarnem. Jeżów. Dla mnie są to nowobogaccy bez gustu tandeciarze, którzy nie potrafili wykorzystać przepieknego krajobrazu, w którym postawili swoje tandetne rezydencje /Czy z przepychem? Nie - wg mnie - jest to prymitywna tandeta, świadcząca o braku estetycznego wyrobienia, podziwiana przez innych wyobraźnią ubogich
~wstyd 10-11-2010 11:08
i to to pod moimi oknami,zal komentowac,chociaz kierowcy skorzystaja na miejscach parkingowych,lepiej tam nich mieli by na chodnikach ,ale zaraz tam postawiom taryfikator i bedzie czysto!heeh
moniajg 10-11-2010 11:17
mamy bajzel również w przepisach prawnych, w służbie zdrowia, oświacie itd...itd....
~ 10-11-2010 11:24
bajzel to nasz specjał narodowy .....
~ja 10-11-2010 11:38
Donoślązak - co prawda, to prawda. Styl góralski pomalutku opanowuje całą Polskę - taka moda i trudno z tym walczyć. Sam wiesz jak wygląda jest prawo budowlane, ile terenów objętych jest planem zagospodarowania itd. W sumie nie pozostaje nic innego jak tylko wytykanie palcami koszmarków architektonicznych, oraz propagowanie piękna tujeszej tradycji budowlanej. Widziałeś wystawę zdjęć pałaców na Placu Piastowskim? Warto zrobić podobną wystawę ale tym razem z naciskiem na wille. Jest się czym chwalić, jest co pokazywać i do czego przekonywać.
~mich 10-11-2010 11:40
Prosze wjechac na pietro lub taras Galeri "Pasaz Grodzki"i spojrzec na druga strone ul Jasnej.Juz nie chodzi mi o wyglad tych obskórnych kamienieczek, ale o to co lezy za tym metalowym ogrodzeniem.Nie znajduje slowa zeby to okreslic!Przeciez ktos jest wlascicielem tego terenu!Przeciez to centrum miasta!Przeciez to 200 m od ratusza!
~julka 10-11-2010 12:04
wreszcie moze nie tylko przed wyborami sie ktos zainteresuje tymi kurnikami przy ul elsnera 3 a b i c
~bren 10-11-2010 13:21
Ten bajzel niszczy nam największy i bezcenny kapitał Kotliny Jeleniogórskiej - pejzaż. Miasto na swym obliczu nabawiło się kilku ohydnych strupów. Potrzebna jest placówka urbanistyczno-architektoniczna, przynajmniej z jednym specjalistą od architektury krajobrazu, nadzorującą całą Kotlinę Jeleniogórską łącznie z Jelenią Górą. Tutaj hasło: "Jelenia - Górą" jest zaprzeczeniem współpracy z gminami Kotliny Jeleniogórskiej.
~:( 10-11-2010 13:43
Urody miastu dodają klimatyzatory zamontowane na frontowych elewacjach.
~ja 10-11-2010 14:20
A może w Ratuszu nie wiedzą gdzie jest brudno , proponuję zasypać Ratusz zdjęciami, listami opisujące te miejsca . Chcąc pozbyć się natręciuchów coś zacznie się dziać. Pozdrawiam.
~mieszkaniec1 10-11-2010 14:43
"To samo tyczy się wielu podwórek, które – de facto – są miejskie, czyli – w pojęciu mieszkańców – niczyje." Większej bzdury nie czytałem! Te podwórka nie są niczyje tylko miejskie. Więc to miasto powinno o nie dbać a nie mieszkańcy. Nie dość, że płacimy czynsz to jeszcze sami mamy miejskie podwórka sprzątać? Przykładem jest teren przy ulicy Wyczółkowskiego 48. Teren jest gminy, a ta w ogóle się nim nie interesuje. Dojazdu do budynku nie ma, bo dziury takie, że zawieszenie można zgubić. Jak popada to przed budynkiem jest basen błota. Gmina zamiast się zająć swoimi terenami kombinuje, żeby mieszkańcy je wydzierżawili. Wtedy gmina zarobi a problem z utrzymaniem terenu spocznie na dzierżawcach. Może w końcu przyszli radni coś na to zaradzą, żeby każdy dbał o "swoje" podwórko!
~Mieszkaniec 10-11-2010 15:01
nawet jak pomalują na nowo kamienice i budynek to i tak zaczną malować tagi na ścianach i tak jakieś pseudo grafitti, niechodzi o to by organizowac jakies happenigi czy cos w tym rodziaju, chodzi o to by zająć tą młodzieć jakimiś ciekawymi rzeczami a arystokracje zularska hmm to zadanie pana Prezydenta wyciągnąć na prostą otwierająć nowe miejsca pracy i zacząć walkę z alkoholizmem!! w Jeleniej Górze. według mnie przyczyna lerzy w ideologi młodych ktorzy mysla ze wszystko osiagna latwa praca!!
~@mieszkaniec 10-11-2010 15:02
przecież korzystacie z tego gruntu jako lokatorzy to albo rybka albo pipka, albo płacicie za dzierżawe gruntu do obsługi budynku albo nie pyszcz że miasto wam nic nie zrobi na tym gruncie z którego korzystacie bezumownie
~Mieszkaniec 10-11-2010 15:11
nawet jak pomalują na nowo kamienice i budynek to i tak zaczną malować tagi na ścianach i tak jakieś pseudo grafitti, niechodzi o to by organizowac jakies happenigi czy cos w tym rodziaju, chodzi o to by zająć tą młodzieć jakimiś ciekawymi rzeczami a arystokracje zularska hmm to zadanie pana Prezydenta wyciągnąć na prostą otwierająć nowe miejsca pracy i zacząć walkę z alkoholizmem!! w Jeleniej Górze. według mnie przyczyna lerzy w ideologi młodych ktorzy mysla ze wszystko osiagna latwa praca!!
~Zaniepokojny 10-11-2010 15:47
Dobrze, że w końcu problem jest dostrzegany. Do tej pory takie sprawy były domeną specjalistów i pasjonatów od urbanistyki i architektury. Czas na działanie ! Szczegółowe Miejscowe Plany Zagospodarowania Przestrzennego uchwalać trzeba wszędzie, w całym mieście. Takich planów nie ma do tej pory nawet Stare Miasto ! A jedynie obszary ościenne. Powinien powstać 'Program Estetyczny' który daje zalecenia do kolorów elewacji, architektury czy też małej architektury (meble miejskie itp) (tak Panie i Panowie, tandeta która szpeci miasto w ciągu ostatnich 20 lat, pseudohistoryzm, tandetny postmodernizm)... Czas wprowadzić porządek a nasze miasto stanie się realnie piękne i uporządkowane. Tego możemy sobie życzyć !
~DjKosa 10-11-2010 15:55
Ludzie napiszcie mi, co wam sie jeszcze e JELENIEJ podoba? Jak zapatryjecie sie na to miasto markeciarni i galerii handlowych!?
~KOKO 10-11-2010 17:35
BURDEL I TYLE
Plac_Ratuszowy 10-11-2010 18:42
A goowno prawda JG jest piękna !!!!!!!!
~Wiesław J. 10-11-2010 19:18
Bardzo dużo się zmieniło w ostalnich latach. Wystarczy popatrzeć ile powstało nowych pieknych obiektów. Jest to niewątpliwie zasługa obecnego prezydenta. To właśnie Pan Obrębalski rozkręcił tyle inwestycji. I za to wielkie dzięki.
~ 10-11-2010 20:13
do Wiesława Obrębalskiej: i jeszcze należy dodać, że jest najładniejszy ze wszystkich kandydatów; chyba zabrał miastu całą urodę ?!
~ość portalu 10-11-2010 21:09
Kółko Rolnicze w Siedlęcinie niech wreszcie posprząta deptak (Konopnickiej - 1-go Maja), bo od ponad roku przypomina dziewiętnastowieczną wiejską drogę.
~bren 10-11-2010 21:24
Nie wiedziałem że Śródmieście nie ma planu zagospodarowania, stąd zapewne te ohydne budowle włącznie z ich reklamami na wysokich słupach. Gdzie są władze miasta, że zezwalają na jarmarczną sprzedaż przy Kastoramie. Ta firma najbardziej zaśmieca miasto. Mają halę i w niej powinni wszystko trzymać, a nie tak jak chłop małorolny i nierób ma w swoim obejściu. Jedną z pierwszych uchwał po wojnie wówczas Miejskiej Rady Narodowej była uchwała o szyldach. Może taka zaprowadziła by ład.
~Ooooo... 10-11-2010 22:09
Jak byłem na debacie to słyszałem jak o tym wspomniał M.Zawiła, mówił, że przede wszystkim trzeba jak najszybciej uchwalić dobre plany zagospodarowania, bo bez nich w mieście, nie uda się nic zrobić !
fhuperfect 10-11-2010 22:38
???
~rumpel 10-11-2010 23:52
Wjazd na ul. Rodzinną - koszmarny śmietnik tuż pod oknami, tuz przy chodniku, wita wszystkich odwiedzających. Śmierdzi i straszy. Zawsze przepełniony, bo do dyspozycji chyba 6 klatek bloku z os. Robotniczego. A tuz za nim mieszka przewodniczący PIS Łojek, zaraz za nim Pleskot i kandydat Łata z PO. I nikomu to nie przeszkadza, że jak wraca do domu, to po ciężkim dniu cały ten chlew rzuca się w oczy. Skoro nie widzą nic złego na swoim podwórku, nie sadzę, żeby po dorwaniu się do koryta, estetyka mniejsza i większa ich cokolwiek obchodziła.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Dachowanie w Radomierzu

Poprawią bazę sportową i rekreacyjną przy SP 10

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Wkrótce będzie zakaz wstępu na Tamę Złotnicką

W planach łącznik Harrachov–Jakuszyce

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
29
Tak
52%
Nie
45%
Nie wiem
3%