MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 10 sierpnia
im. Borysa, Wawrzyńca

Mały Wrocław blisko Jeleniej Góry

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 28 października 2009, 14:07
Aktualizacja: Czwartek, 29 października 2009, 8:03
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Wizję Cieplic jako kulturalnego centrum regionu jeleniogórskiego i całego Dolnego Śląska roztoczono dziś podczas konferencji w ratuszu, na której przedstawiono modernizację bazy kulturalnej naszego miasta.

W konferencji prowadzonej przez doradczynię prezydenta Elżbietę Jasiak, wzięli udział duchowni (w tym proboszcz cieplickiej parafii św. Jana Chrzciciela ks. Jacek Raczek), dyrektorzy Ewelina Marciniak (Cieplickie Centrum Kultury) oraz Stanisław Firszt (Muzem Przyrodnicze), Jadwiga Osińska, naczelniczka wydziału funduszy europejskich UM, a także inspektor wydziału kultury, sportu i turystyki Janusz Nagórny. Obecny był prezydent miasta Marek Obrębalski oraz jego zastępcy: Jerzy Lenard i Zbigniew Szererniuk.

Mówiono o modernizacji budynku pocysterskiego, dziś popadającego w ruinę i opuszczonego, który – po zainwestowaniu blisko 16 i pół miliona złotych z funduszu Regionalnego Programu Operacyjnego – stanie się kulturalną perełką dla Cieplic, Jeleniej Góry i całego Dolnego Śląska. Póki co jest przez miasto dzierżawiony, ale samorządowcy po wygaśnięciu umowy dzierżawy (10 lat) zapowiadają, że budynek kupią.

O pomysłach na zagospodarowanie wnętrz tego gmachu mówili Ewelina Marciniak, dyrektor Przystani Twórczej Cieplickiego Centrum Kultury oraz szef Muzeum Przyrodniczego, Stanisław Firszt. Te dwie instytucje są bowiem beneficjentami projektu i – jeśli wszystko pójdzie zgodnie z założeniami – w 2012 roku zaproszą gości do nowych siedzib.

– Pragniemy zachęcić do uczestnictwa w naszych imprezach przede wszystkim młodzież – powiedziała E. Marciniak. – Planujemy otwarcie kilku pracowni, w tym fotograficznej oraz informatycznej. Zorganizujemy też salę, w której będą odbywały się cykliczne koncerty i inne imprezy z udziałem publiczności – dodała. PT CCK znajdzie też w budynku przestrzenie biurowe.

Stanisław Firszt długo opowiadał o skarbach, które w Cieplicach były, dziś schowane są w magazynach różnych muzeów w Polsce. To choćby miecz katowski, którym ścięty został Hans Urlich Schaffgotsch, czy też siodło Kara Mustafy, zdobycz z bitwy pod Wiedniem Jana III Sobieskiego. – Przeprowadzka Muzeum Przyrodniczego z Pawilonu Norweskiego (który się na siedzibę placówki nie nadaje) do zespołu pocysterskiego da szansę, aby ubiegać się o wypożyczenie niektórych wartościowych eksponatów zabranych przez inne instytucje w 1950 roku – powiedział dyrektor Firszt.

Zaznaczył jednak, że główną propozycją Muzeum Przyrodniczego pozostanie promocja zasobów naturalnych Kotliny Jeleniogórskiej i Karkonoszy powiększona o zbiory Muzeum Karkonoskiego Parku Narodowego. – Dyrektor KPN Andrzej Raj zgodził się przekazać kolekcję swojego muzeum, bo KPN zamierza kontynuować działalność edukacyjną tylko na bazie multicentrów, takich jak w Szklarskiej Porębie – mówił Stanisław Firszt. – Zbiory zostaną też uzupełnione o eksponaty, które – z braku miejsce – są schowane w magazynach.

Ekspozycja muzealna będzie także wzbogacona o część poświęconą zakonom w Cieplicach (joanitom, cystersom i pijarom). Swój „kącik” będzie miała rodzina Schaffgotschów. Będzie też wystawa o cieplickich źródłach termalnych. – Przeprowadzka do nowej siedziby jest w zasadzie powrotem do miejsca, gdzie cieplickie muzealnictwo przez ponad 150 lat się rozwijało – podkreślił Stanisław Firszt.

Partnerami projektu są także Parafia Rzymsko-Katolicka pw. Św. Jana Chrzciciela w Cieplicach oraz miejscowe Kolegium Zakonu Pijarów. Dzięki renowacji nowy blask uzyska dzwonnica, którą – być może – uda się udostępnić turystom. Nową elewację uzyska też świątynia oraz budynek parafii. Pijarzy pomogą także w organizacji wystawy poświęconej zakonom, która będzie częścią ekspozycji Muzeum Przyrodniczego.
Marek Obrębalski, prezydent Jeleniej Góry, przypomniał także o innych realizacjach związanych ze szlakiem cysterskim: dwóch parkingach (przy ulicy Langego i Podgórzyńskiej), które zapewnią dostępność komunikacyjną Cieplic.

– Cieplice to taki mały Wrocław nawet z większymi atrakcjami niż stolica Dolnego Śląska – podkreślił Stanisław Firszt, któremu marzy się jeszcze rewitalizacja bulwaru nad rzeką Kamienną i uzyskanie miejsc do rozwoju małej gastronomii i handlu w tym zaniedbanym dotychczas miejscu. To już nie są pobożne życzenia, ale wizja możliwa do realizacji.

Mówiono też o remoncie i udostępnieniu Wieży Zamkowej w Jeleniej Górze. Ten temat rozwiniemy w osobnej informacji.

Ogłoszenia

Czytaj również

Tort w dowód wdzięczności

Śmierć na żwirowni

Klasyki zjechały do Kowar

Komentarze (15) Dodaj komentarz

~ 28-10-2009 15:40
CO SIĘ DZIEJE Z WŁADZAMI . CZY ONI SĄ NAĆPANI I CODZIENNIE INNE BAJKI
~Jędruś z Jelonki 28-10-2009 16:02
Plany piękne, oby tylko okazały się realne, czego St. Firsztowi i wszystkim mieszkańcom Jeleniej Góry serdecznie życzę.
~ Bankier 28-10-2009 16:10
Plany i zamierzenia godne zainteresowania i pochwaly - ale jest jedna podstawowa sprawa o czym nie wspomina sie w materiale informacyjnym- a mianowicie kto jest wlascicielm tej nieruchomości w którą planuje sie zainwestować ok. 16 miilionow zl. - mam nadzieje że jest to skarb państwa , a nie kościól czy kuria , bo inaczej to bylby skandal aby kościolowi robić taki prezent przeznaczać na ich remontowany budynek tyle milionow a potem moze jeszcze placic czynsz dzierżawny jako instytucja kultury , bo wiadomo budżet to najlepszy platnik i mozna go wydoić. .Mam nadzieje że sie myle i nie dopuszczam myśli że takie cwaniactwo mialoby miejsce w dzisiejszych demokratycznych czasach i ludzi nie nabije sie w butelkę przyciemniajac istotę sprawy wspanialymi planami .Nie jestem przeciwny ani wrogiem pięknych inicjatyw - ale uczciwych dokonań bo za to placimy wszyscy.
~Derik 28-10-2009 16:32
A świstak rączki zaciera - będzie kolejna afera. Panie Obrębalski, o który parking przy Podgórzyńskiej Panu chodzi? O ten przy boisku - a w zasadzie przy wspomnieniu po boisku?. A może o ten giga parking przy skrzyżowaniu pod Parkiem Norweskim. Policzę w pamięci - ze 40 aut. No jak się zlikwiduje boisko do kosza będzie z 60. Zapomina Pan tylko, że większości parkują tam mieszkańcy. Wprowadzi Pan opłaty? - to pożegnaj się Pan z dużym elektoratem. Nie przyjmujcie jako swoich zasług, spraw, które istniały zanim w Waszych małych głowach pojawiła sie myśl o politykierstwie. Chwała - niekoniecznie wam politycy - że ktoś chce te zapomniane przez świat Cieplice ożywić,ale nie róbcie z tego sukcesu na miarę wynalezienia koła - to wasz obowiązek, a nie przywilej. Ciekawe kogo tym razem wy....cie?
kazimierzp 28-10-2009 17:30
Dawny budynek klasztorny użytkowany dotychczas jako magazyny i pralnię Uzdrowiska nie jest własnością Ojców Pijarów. Ich własnością jest mały kawałek od strony kościoła, który jest zresztą uzytkowany przez klasztor. W tym budynku, w części użytkowanej do tej pory przez Uzdrowisko na pierwszym piętrze jest wspaniała sala z pięknym wystrojem sztukatorskim. Jeżeli zostanie odrestaurowana to uważam, że będzie to najpiękniejsza sala w Jeleniej Górze (ładniejsza nawet od sali błękitnej w pałacu Schaftgotschów - ale to już kwestia gustu!;-)
~do Bankier 28-10-2009 17:55
Dobrze kombinujesz - "Póki co jest przez miasto dzierżawiony, ale samorządowcy po wygaśnięciu umowy dzierżawy (10 lat) zapowiadają, że budynek kupią." Tak więc najpierw wpompują kasę a później na kolanach będą prosili o sprzedaż wyremontowanego obiektu - tylko czy właściciel będzie wtedy zainteresowany sprzedażą?
NICpoŃ 28-10-2009 20:48
"Marek Obrębalski, prezydent Jeleniej Góry, przypomniał także o innych realizacjach związanych ze szlakiem cysterskim: dwóch parkingach (przy ulicy Langego i Podgórzyńskiej), które zapewnią dostępność komunikacyjną Cieplic." - o drogach nawet się nie zająknął.
~Tomy M. 28-10-2009 21:25
Proponuję zbadać wodę w ratuszu ... te pomysły pochodzą chyba z czegoś mocniejszego niż same CO2 w mineralnej.
~ 28-10-2009 21:50
Przyjadą artyści... ale nie koleją... a jak już dojadą do j.g... to będzie problem aby się dostać do Cieplic... a gdy się dostaną...to zobaczą zamkniętą furtkę parku zdrojowego... a później jeszcze zobaczą wieeelki aqua park, bo nie samą kulturą artyści przecież żyją...
~Hertman 28-10-2009 22:00
Skoro jest tam tak duzo powierzchni dla dwóch muzeów , domu kultury , kilku ekspozycji kacika Schaffgotsch -ów - to ile metrow kwadratowych jest do dyspozycji w ty zakamuflowanym miejscu - czyzby nikt dotychczas o tym nie wiedzial i tym sie nie zajmowal oprocz wykorzystania na dewastacje i magazyny ?
~ 28-10-2009 22:54
Dziwni są ci mieszkańcy Jeleniej Góry. Zawsze są niezadowoleni i wszędzie węszą podstęp. Trochę wiary w Prezydenta i jego urzędników !. Dofinanswanie dla zespołu pocysterskiego w Jeleniej Górze przyznane, lada moment zostanie podpisana umowa z Urzędem Marszałkowskim i rozpoczną się prace na obiekcie. Faktem jest że zawarta jest umowa dzierżawy na 10 lat jednak Miasto nie wyłoży ani jednej złotówki jeżeli nie kupi nieruchomości. Może trochę należy przystopować z drogami w mieście a więcej kasy wpompować w kulturę, sport i rereację. To też jest biznes co nazywa się ,,Turystyka" . Położenie Jeleniej |Góry, walory przyrodnicze i bogactwo dziedzictwa historycznego zjajdującego się w otoczeniu miasta stawarzają niepowtarzaną szansę rozwoju usług turystycznych i okołoturytycznych w tym w szczególności hotelarstwa i gastronomii. Trochę optimizmu mieszkańcy Miasta !.
~szosa 29-10-2009 7:49
a co stanie się z siedzibą dotychczasowego Muzeum Przyrodniczego???????????????popadał w ruinę będzie?"Cieplice to taki mały Wrocław...", rewitalizacja "bulwaru" nad rzeką Kamienną, p. Firszt wielkim marzycielem jest...nie ma co się rozmarzać tylko do roboty się zabrać!!!!
~Apeluje o uwagę! 29-10-2009 8:02
Kościołowi Katolickiemu należy bardzo uważnie patrzeć na ręce. Najpierw należy kupić budynki a później je remontować. Chyba, że obecna władza już myśli o wyborach i poparciu Kościoła. Tylko po co narażać miasto na kiepski lub może bardzo kiepski interes.
~e. 29-10-2009 8:09
Cieplice to taki mały Wrocław? Ale gdzie, w którym miejscu? Może ja nie bardzo rozumiem.
~do tego co powyżej 4-11-2009 21:03
wszędzie ,tylko tramwajów brakuje.Do centrum też nie można wjechac.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Czytelniczka: drogo i brudno

60 rund na 60 lat miasta  

Jubileuszowy bieg w Szklarskiej Porębie

Będzie jaśniej przy ulicy Hofmana

Walczyli o Puchar Wójta

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
416
Tak
40%
Nie
55%
Nie wiem
6%