MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 1 października
im. Danuty, Igora, Remigiusza

"Mały strażak" dla OSP

Wiadomości: Region
Czwartek, 3 października 2019, 10:02
Aktualizacja: Piątek, 4 października 2019, 14:35
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. użyczone
We wtorek (1 października 2019 r.) w Jednostce Ratowniczo–Gaśniczej nr 1 Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze odbyło się uroczyste podpisanie umów z Programu "Mały strażak", realizowanego przez jeleniogórski oddział Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Rządowy program "Mały strażak" ma na celu podnoszenie i unowocześnienie potencjału techniczno-chemicznego służb ratowniczych, powołanych do zapobiegania i likwidacji zagrożeń środowiska i poważnych awarii i ich skutków mających wpływa na środowisko na terenie województwa dolnośląskiego.

Zarząd Funduszu nie spodziewał się, że zapotrzebowanie ze strony OSP jest tak duże i początkowo przewidywał dofinansowanie łączne w kwocie 500 tys. Jednak, jak podkreślił na spotkaniu prezes zarządu WFOŚiGW Łukasz Kasztelowicz, skala potrzeb jakie zgłaszały OSP okazała się ogromna, dlatego też zarząd jednogłośnie podjął decyzję o zwiększeniu środków i zabezpieczona został kwota ponad 3 600 000 zł tak, aby każde OSP z terenu województwa dolnośląskiego otrzymało dofinansowanie. Dofinansowanie to wyniosło 90 proc. kosztów kwalifikowanych - informują przedstawiciele WFOŚiGW.

OSP z powiatu jeleniogórskiego i miasta Jeleniej Góry, a także powiatu kamiennogórskiego i miasta Kamiennej Góry to pierwsze na Dolnym Śląsku jednostki, które podpisały umowy.

Mam ogromny szacunek dla strażaków i dlatego bardzo zależało mi na tym, aby jak najszybciej uruchomić środki finansowe dla naszych OSP. Kwota jest ogromna, bo to ponad 230 tys. złotych dla 14 jednostek. Z rozmów ze strażakami wiem, że będzie to dla nich wielka pomoc, bo często brakuje im podstawowych rzeczy, takich, jak węże gaśnicze, umundurowanie czy agregaty - powiedziała Anna Korneć-Bartkiewicz, pełnomocniczka zarządu WFOŚiGW w Jeleniej Górze.
OSP są niesamowicie ważnym elementem systemu bezpieczeństwa mieszkańców. Ich praca, a w zasadzie służba, którą wykonują dobrowolnie - często z narażeniem życia - zasługuje na jak największe wsparcie. Nie ukrywam, że bardzo zabiegałem o wsparcie dla wszystkich jednostek ponieważ wiem, że każda z nich musi być odpowiednio wyposażona - dodał na spotkaniu senator Krzysztof Mróz.

Twoja reakcja na artykuł?

15
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Policjanci będą szkolić księży z Dolnego Śląska

O bezpieczeństwie

"Leniuchem" do kolei na Kopę

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~Dziki kraj 3-10-2019 10:24
To po cholerę zawodowa straż skoro osp odwala całą robotę za nich.Jeszcze k..niech powołają ochotniczą policję i służbę zdrowia.
Warszawiak 3-10-2019 11:02
Czy chodzi o alkohole w mniejszych butelkach?
~noajak 3-10-2019 16:06
A co to akcja zima, ze mroz potrzebny?;)
~Ha ha ha ha 3-10-2019 20:14
straż zawodową jest na cały powiat i jak na przykład jest wypadek czy pożar w Szklarskiej to jedzie Psp i w tym samym czasie jest zdarzenie np. w Kowarach to też jedzie drugie Psp i już niema straży na miasto zostaje osp wtedy tak to wygląda
~podatnik 4-10-2019 12:17
OSP Musi albo Nie i to jest Osp. Nie róbmy na siłę z ochotnika zawodowca . do wszystkich piszących i czytających. Ochotnik ma swoje życie zawodowe i ochotnikiem jest w wolnych chwilach a nie 24 h.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Kiedy zniknie ten wykop?

Był "Krok do sukcesu"

Komentarze po decyzji radnych ws. muzeów

Była przychodnia – teraz będą mieszkania

Senator zachęca do głosowania na maszty

Sonda

W Jeleniej Górze pojawiły się miejskie hulajnogi. Czy to przydatny środek lokomocji po mieście?

Oddanych
głosów
377
Tak
42%
Nie
48%
Nie wiem
10%