MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 13 lipca
im. Małgorzaty, Henryka

Malowidła w ratuszu. Hołd mieszkańców królowi

Wiadomości: KOWARY
Wtorek, 21 grudnia 2010, 8:07
Aktualizacja: Sobota, 1 stycznia 2011, 21:52
Autor: Accipiter
Fot. Archiwum
W Sali Rajców kowarskiego ratusza ekipa remontowa odkryła cenne freski. Technika malarstwa ściennego ilustruje scenę powitania króla pruskiego Fryderyka Wilhelma II podczas jego wizyty w Kowarach oraz życie dawnych mieszkańców.

Zanim ruszyły prace remontowe w ratuszu w Kowarach, w archiwum w Krakowie odnaleziono grafikę przedstawiającą freski. Odkryte malowidła przedstawiają hołd mieszkańców Kowar składany Fryderykowi Wilhelmowi II Pruskiemu.

Jak dowodzą badania, najprawdopodobniej freski zostały zamalowano po II wojnie światowej. Zdaje się, że powodem tego był fakt, iż ten książę Prus, bratanek i następca Fryderyka II Hohenzollerna, zapisał się niechlubnie w historii jako inicjator drugiego rozbioru Polski. Chociaż jednak za panowania Fryderyka Wilhelma II zaczęło kwitnąć życie kulturalne, a w Kotlinie Jeleniogórskiej zbudowano wtedy 30 pałaców otoczonych pięknymi parkami.

Zakończenie rewitalizacji w kowarskim ratuszu planowane jest na luty przyszłego roku. Przeprowadzany remont obiektu zabytkowego realizowany jest w ramach projektu „Zobaczyć krajobraz, dotknąć przeszłość, wykorzystanie potencjału kultury i dziedzictwa przeszłości na terenie subregionu Karkonosze i Góry Izerske”, który wykonywany był również w Jeleniej Górze, Janowicach Wielkich i Mirsku, a partnerem wiodącym jest miasto Świeradów Zdrój.

Ogłoszenia

Czytaj również

Bike Maraton 2020  

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Porównaj ceny z Jelonką.com

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~kkkkkkkk 21-12-2010 10:14
W domu kultury w Kowarach odkryto lepsze arcydzieło! Dom kultury powstał w latach 50-tych czyli realnego socjalizmu. Nota bene piekny i funkcjonalny budynek ze sceną tealtalną salami itd. Na ścinach podczas jesiennego remontu odkryto malowidła i rzeźby z okresu socrealizmu. Cos niepowtarzalnego!
~regulus 1-01-2011 16:56
Mieszkańcy Kowar, nigdy nie składali hołdu pruskiemu Fryderykowi Wilhelmowi II ! Może autorowi chodziło mieszkańców Schmiedebergu?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Norweska Dolina Luxury Resort***** – 4 dzieci gratis, poleca ITAKA

Trwa nabór do Straży Granicznej

Szansa na remont "zameczku"

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
484
Tak
46%
Nie
39%
Nie wiem
14%