MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 12 lipca
im. Weroniki, Jana

Małolaty za kraty

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 3 sierpnia 2006, 0:00
Aktualizacja: Czwartek, 3 sierpnia 2006, 9:41
Autor: TEJO
Fot. Jelonka.com
Gangi nieletnich przestępców opanowują niektóre części miasta. Przestępczość wśród młodocianych wzrasta gwałtownie. Na nic zdają się pouczenia oraz nawet sprawy w sądzie. Nastoletni przestępca powinien poczuć, że prawo jest twarde i trafić na 24 godziny za kratki policyjnej izby dziecka, którą w Jeleniej Górze zlikwidowano kilka lat temu.

Najbardziej niebezpiecznie jest w pobliżu szkół. – Syn został pobity przez bandę nastolatków niemal za progiem ZSO nr 1 im. S. Żeromskiego – powiedział nam ojciec jednego z gimnazjalistów, który poprosił o niepodawanie nazwiska.

– Boimy się korzystać z przejścia podziemnego blisko Zespołu Szkół Technicznych Mechanik – mówi Halina Stefanowicz, mieszkanka okolicznych kamienic. – Grasują tam bandy przeklinającej i pijącej piwo młodzieży. Wiemy, że kradną i mogą pobić – dodaje. Nieletni dokonują rozbojów w parkach. Ich łupem padają torebki, rowery i telefony komórkowe.

– Nie brakuje nastoletnich handlarzy środkami odurzającymi, fałszerzy dokumentów oraz wandali – podkreśla oficer operacyjny policji.
Wzrost ilości czynów karalnych, które popełniają nieletni, jest niepokojący. W ostatnich miesiącach odnotowano o 182 przestępstw więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. 254 nastolatkom udowodniono popełnienie 711 niedozwolonych przez prawo czynów. P

olicjantów martwi coraz niższy wiek sprawców. W konflikt z prawem popadają już dwunastoletnie dzieci. Wśród młodych przestępców przeważają chłopcy.
– Tacy młodzi ludzie czują się bezkarni. Kiedy policja ich złapie, ma możliwość przeprowadzenia czynności służbowych, czyli przesłuchania i sporządzenia raportu. Później nastolatka przekazuje się rodzicom – wyjaśnia sierż. sztab. Danuta Razmysłowicz. – W domu oczekuje na sprawę sądową i często nie zdaje sobie sprawy z wagi czynu, który popełnił.

Zdaniem stróżów prawa, problem byłby mniejszy, gdyby w mieście ponownie otwarto policyjną izbę dziecka. – Zamknięto ją kilka lata temu, ponieważ wówczas zmalała ilość czynów karalnych wśród nieletnich. Podobne placówki istnieją w Wałbrzychu i Legnicy. Policja nie ma pieniędzy, aby odwozić nieletnich przestępców do odległych miejscowości.

– W izbie dziecka są kraty, izolatka, pozory aresztu. Po całodobowym pobycie w takiej placówce, młodociany przestępca przekona się, że nie warto popadać w konflikt z prawem.

Ogłoszenia

Czytaj również

Patrole w Kamiennej Górze

Synoptycy: burze, deszcz i silny wiatr

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Komentarze (19) Dodaj komentarz

~Paula 3-08-2006 9:57
Nie wiem co się dzieje teraz z tymi dziećmi,kiedyś było zupełnie inaczej.Ostatnio czekałam na przejściu dla pieszych wraz z jakąś starszą babcią.Ulica była ruchliwa.I nagle jakieś dziecko wchodzi na jezdnie,babcia się wystraszyła rzuciła zakupy i krzyczy:Zejdz z tej jezdni.a Mały sie obrócił i odpowiedział:Spier...stara k...Myślałam że babcia dostanie zawału.Dziecko miało MOŻE z 11 lat.na sam koniec popisu podszedł na przystanek i skopał kosz.
~bandziorro 3-08-2006 10:45
to jest bez stresowe wychowanie przydał by sie pożadny w p...ol to moze by było inaczej
~Michaił 3-08-2006 10:59
Popieram bandziorro
~Patol 3-08-2006 11:02
bandzioro, masz racje!! Gnoje teraz nie mają do nikogo poszanowania!! Mnie też przed wakacjami zaczepiłok ilku gnojów i sie pytają o fajki!! Oni moze z 12 lat mieli. Ja sie im w twarz zaśmiałem to zaczeli sie stawiać i jednemu d**e skopałem to tamci mi nożem grozic zaczeli ;-/ Trzeba było sie zmywac czym predzej. Nieraz widziałem jak szczeniaki z gimnazjum furami jeżdzą po mieście! Jak ja bym był policjantem to tych co bym zatrzymał od razu na dołek i pałą po piętach, rękach, plecach, wogóle gdzie popadnie!! Wtedy jeden z drugim by pomyślał 100 razy zanim by coś takiego zrobił.
~Turysta 3-08-2006 11:26
A może to dziecię miało nierozpoznane jeszcze ADHD? Niestety, coraz więcej takich bezstresowo chowanych dzieciątek...
~sainz 3-08-2006 12:18
Racja niech gnojki wiedza ze sa gnojaki a z drugiej strony dlaczego krada, i napadaja, bo jest latwiej a nasz kraj nic i nie zapewnia, poza tym alkohol wsrod nalych gnojow to bardzo poteguje!, Paula trzeba bylo go z...b..na miejscu..
~M. 3-08-2006 12:45
Proponuję obniżyć wiek odpowiedzialności za popełnione czyny, jak to robią w innych krajach, osobę złapaną zakuć w kajdany i wysłać do kamieniołomów, pięciokilogramowy młotek do rączek i do ROBOTY, wtedy odechce im się rozrabiania, a że to nie humanitarne, nie ważne liczy się tylko bezpieczeństwo uczciwych ludzi!!!
~Bodzio 3-08-2006 12:52
To jest bardzo duża wina rodziców,a i policja powinna mieć większe prawa,tak jak za komuny żaden nieletni podczas zajęć lekcyjnych i po 22 nie łaził bezkarnie.Po zatrzymaniu takiego gnoja,guma i wąski 100m korytarz.Wybiłbym szują z głowy głupstwa.A rodziców karałbym za brak nadzoru.
~obserwator 3-08-2006 14:30
Do Patola: A jakie policja ma prawa, żadne . Ja tez uważam jakby się sprawoło im łomot to by od razu rozumu nabrali. Uderz gnoja, to zaraz zawieszą , ablbo inna kara spotka policjana. Takie mamy prawo. Rodzice chowają bezsterowo i tak mają.
~as 3-08-2006 15:21
obserwator w jakim ty kraju żyjesz wiesz co się dzieje na komendzie??? mam kilku znajomych policjantów to co mi opowiadają jeży mi włos na głowie np. ławka płaczu
~kukiełka 3-08-2006 15:21
zomo powinno być
~Lech 3-08-2006 16:46
Może i jeży sie włos na głowie, ale od tego co wyprawiają dzieciaki też się jeży!!! jeśli chcesz dać gówniarzowi nauczkę to musi być ona STOSOWNA!!! a 2 klapsy w tyłek nie załatwią sprawy przy takiej demo...lizacji!!! Nie mam na myśli ZNĘCANIA SIĘ ale NAUCZKĘ!!!
~ALICE 3-08-2006 18:39
Jak donoszą satystyki dotyczące przestępstw popełnianych przez młodzież na zachodzie, ich liczba znacznie wzrosła. Powód? Bezstresowe wychowanie. Do Poslcki zawitało ok.10lat temu. Gdy wchodziło na zachodzie było to co najmniej 20 lat temu. Od tego czasu sytuacja się strasznie pogorszyła. Wzrosła przestępczość wśród młodzeiży, bójki, gangi... a wszystko przez bezstresowe wychowanie, jak przyznają psychologowie. A u nas? U nas powoli dzieje się to samo... a będzie gorzej.
~Paula 3-08-2006 21:11
Do Sainz-dla mnie to był moment.Może był ode mnie o głowę niższy ale nigdy nie widziałam w dziecku tyle agresji i nienawiści nawet ludzie stojący na przystanku nie zareagowali ponieważ tak wielkie było nasze zdziwienie.Zgadzam się z Wami wszystkimi-to kwestia wychowania.dzieciaki się teraz niczym nie interesują nie mają żadnych hobby,a dorośli też nie są lepsi(kochani)rodzice są tak zapracowani że nie mają czasu pogadać z własnym dzieckiem.
~realista 3-08-2006 22:32
Zamknięto Izbę Dziecka, zlikwidowano komisariaty w gminach wiejskich a póżniej po latach okazuje się, że to błąd.Ten, który to likwidował dalej pracuje, nie poniósł odpowiedzialności za swoje bezmyślne postępowanie i cieszy się dobrym humorem.Ile to jeszcze będzie trwać ? Coś niszczymy a później myślimy skąd wziąśc pieniądze-najlepiej gdyby dały samorządy.
~Starszy 4-08-2006 18:05
Trzeba niestety lac gówniarzy ostro. Mamusia nie wychowała, to wychowajmy ich my. Słowa nie pomogą to w mordę. Tak tresuje się oporne bydlęta.
~salomon G 4-08-2006 19:11
a mi się wmawia że przyszłość należy do młodzieży, strach mnie ogarnia jak będa nas traktować. trzeba obniżyć wiek na odpowiedzialnośc karną i śmierdzieli wsadzać do paki z dorosłymi,resocjalizacja nic nie daje,jedynie w morde i pałą
~ktoś 4-08-2006 21:50
coraz to młodsze gówniarze popadają w konflikt z prawem , agresji się nie oduczą a kar nie poniosą bo zadne jednostki nie reagują na jakiekolwiek doniesienia i czy izba dziecka bedzie czy nie i tak problem sie nie rozwiąze!niestety....na śmierdzących gowniarzy nie ma sposobu , jedno pokolenie gorsze od drugiego...A czemu nie napisali w tym artykule o tym jak zachowują sie dzieczyny???piją, palą, puszczają się, biją jednym słowem nastoletnie k**wy ,gowniary nawet po 12 lat i młodsze..........
~Lech 5-08-2006 15:56
Kilof, łopata i ROWY KOPAĆ a nie dyskoteki, alhohol i narkotyki. Gówniarzy powysyłać na wakacje do obozu pracu przymusowej, a nie - wyniosą śmieci i już są wielce spracowani!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Szansa na remont "zameczku"

Podgórna zarośnięta

Zebrali 3 tony odpadów

Niewybuch w Złotoryi

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
375
Tak
47%
Nie
39%
Nie wiem
14%