MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 26 września
im. Łucji, Justyny

Małolaci kuszeni kieliszkiem

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 11 maja 2007, 0:00
Aktualizacja: Piątek, 11 maja 2007, 10:10
Autor: Angela/ TEJO
Fot. Archiwum
Nie wszystkie sklepy przestrzegają zakazu sprzedawania trunków i napitków niepełnoletnim klientom.

Postanowiliśmy sprowokować sprzedawców. Podstawiliśmy klienta, 14-letniego jeleniogórzanina, który poprosił o sprzedanie mu alkoholu.
Sprawdziliśmy około dwudziestu sklepów w centrum Jeleniej Góry. W żadnym chłopak wyskokowych napitków nie kupił. W pięciu sprzedawcy poprosili go o pokazanie dowodu osobistego. Oczywiście dokumentu nie miał, więc zakupy się nie udały.

Czy to perspektywa kary sprawia, że jeleniogórscy sklepikarze boją się łamać ustawę o wychowaniu w trzeźwości i sprzedawać alkohol osobom, które nie ukończyły 18 roku życia?

Niepokornych czeka grzywna od 100 do 72 tysięcy zł oraz utrata koncesji. W skrajnych przypadkach nawet więzienie.
W roku ubiegłym zezwolenie na sprzedaż alkoholu straciły trzy sklepy. Zezwoleń na sprzedaż alkoholu wydano natomiast około trzystu.
Koncesję straciło więc niewielu, ale przykład jest nauczką dla pozostałych.
Sklepy, które zostały pozbawione prawa do handlu wódką, winem, czy piwem, nigdy już nie osiągną takich dochodów, jakie miały, kiedy mogły sprzedawać alkohol.
– Jest po prostu kiepsko – usłyszeliśmy od jednej ze sprzedawczyń. W sklepie w pobliżu stadionu sprzedano „procenty” nieletnim kibicom. Sprawa wyszła na jaw i pozwolenie właścicielce cofnięto. A w prowadzonej przez nią placówce niemal jak za komuny: na półkach ocet i musztarda.

Ale problem pozostaje, bo zarówno policja jak i straż miejska zatrzymują nieletnich często pod znacznym wpływem alkoholu. Piją nawet trzynastoletni gimnazjaliści, a przecież trunki muszą gdzieś kupić. Są w mieście sklepy, głównie na peryferiach, gdzie wiek klienta ma znaczenie drugorzędne.
– Każdy ma swój sposób. Kupują przez podstawionych starszych kolegów. Co bardziej przedsiębiorczy kłamią, przekonując sprzedawców, że o alkohol prosili rodzice. Sprzedawcy udają, że wierzą, bo liczą się głównie zyski – mówią strażnicy miejscy.

Nie zawsze uczciwy ekspedient może zrobić wszystko, jeśli podejrzewa, że klient proszący o alkohol nie ma 18 lat.
– Nie mają prawa żądać od żadnego klienta okazania dowodu osobistego. W przypadku wątpliwości co do wieku osoby kupującej alkohol, po prostu muszą odmówić sprzedaży i powinni zawiadomić straż miejską lub policję – tłumaczy prawnik Halina Skorupska.

Stróże prawa spodziewają się, że jak co roku sezon na piwo, wino, wódkę i nalewki dla nieletnich dopiero się zacznie z początkiem wakacji. Już przygotowują się do kontroli w sklepach.
Wpaść będzie można łatwo. Zazwyczaj policja wybiera osobę, która wygląda na pełnoletnią, a nie skończyła 18-lat. W dodatku całość obserwuje funkcjonariusz w cywilu. Nieuczciwość na pewno nie będzie opłacalna. Oczywiście terminu nalotów na monopolowe sklepy w mieście policjanci nie zdradzają.

<b> Rozpite Cieplice </b>
W roku 2005 straż miejska odnotowała 930 interwencji wobec osób spożywających alkohol w miejscach zakazanych, z czego 233 osoby zostały ukarane mandatami na kwotę 24 tysiące 550 złotych. W roku 2006 tych interwencji było 696. Mandaty otrzymało 161 osób na łączną kwotę 16 tysięcy 900 złotych. Według źródeł straży miejskiej najwięcej interwencji było w Cieplicach.
Policja nie prowadzi takich statystyk.

Ogłoszenia

Czytaj również

Będzie na nowy sprzęt

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Radni za zamiarem połączenia muzeów  

Komentarze (10) Dodaj komentarz

~.......... 11-05-2007 11:25
To jak-nie mogę sprawdzić dowodu-bo nie mam uprawnień-a wiek ocenic trzeba. Wiadomo,ze taki sklep,co postraszy małolata Policją-straci w nocy szyby , albo klientów. Przyśla mi tu jakiegos dwumetrowego brodacza-a potem przusolą taki mandat,że trzeba będzie stąd wiać do Argentyny;-] Jak miałem 16 lat-to wszedzie gdzie chciałem kupowałem alkochol.. A dzieciali poproszą o pomoc jakiegoś menela-i juz sprawa w majestacie prawa załatwiona. Przyczyny tkwią w domach rodzinnych,a nie w sklepikarzach.. Ktoś kto ma 13-16 lat powinien mieć zorganizowane popołudnia tak,coby nie myśleć o pijaństwie... Zaczną łebki pić samogon z flory - i dopiero /odpukać/ tragedia zacznie gonić tragedię...
~joten52 11-05-2007 11:41
Przyczajcie się w marketach, gdzie gówniarzeria bez problemu wychodzi z naręczami puszek z piwem. No moje pytanie o sprawdzenie uprawnień, kasjerka popatrzyła głupawo i spytała: "a co to ja mam rentgena w oczach?"
~Sasiadka 11-05-2007 11:47
Bo do nie tych sklepow wchodziliscie.Trzeba bylo podejsc pod sklep 24h na rogu ul.dlugiej wieczorem.Zobaszylibyscie jak w srodku przed lada malolaci prosza ludzi stojacych w kolejce o kupno alkoholu i o dziwo ludzie im kupuja.a kupiony w sklepie alkohol czesto juz sporzywaja pod nim
~liberalny 11-05-2007 13:07
A straż miejska się chwali liczbami ludzi spisanych w Cieplicach. Szkoda tylko że "ofiarami" mundurowych są ludzie któzy kulturalnie piją sobie piwko w pieknych okolicznosciach przyrody (słonko , ptaszki , wiewiórki i urocze panie) - takie ot niewiennie popoludniowe piwko na łonie natury. Tymczasem bandy żuli - przesiadujące ciągle w tych samych miejscach (kto jest z Cieplic wie gdzie) tylko w innych team`ach (bo umieraja po kolei) mogą bez problemu ładowac w siebie hektolitry ballentay`sów z dolnej półki i żadnym władzą to nie przeszkadza. Dzieje się tak z oczywistego powodu - pieniędzy. Nikt przecież nie będzie się trudził wystawianiem mandatu którego żaden szanujący się żul ;) nie zapłaci. Dlatego spisują porządnych ludzi pracy którzy wyszli do parku na chwile relaksu i odpoczynku. W cywilizowanej Europie nie jest problemem picie piwa w parkach miejskich o ile zachwouje się umiar. Tylko nasze Polskie władze chcą nam wmówić że jesteśmy żli do szpiku kości i mamy być bardziej święci niż sam Papież. Kogo chcecie oszukać panowie politycy ?
~18 11-05-2007 13:08
w naglowku pisze ze nie wszyscy przestrzegaja zakazu sprzedazu nieletnim a ponizej w artukule czytamy ze podstawiony malolat nigdzie nie kupil alkoholu....hmmmmmm. z wlasnego doswiadczenie moge powiedziec ze teraz jest lepiej niz kiedys, juz nie ma tak latwo.
~JimBo 11-05-2007 13:28
Grubas w "Żabce" przy Kochanowskiego żeni małolatom z ogólniaka bez oporów piwo i szlugi..tak trzymać !!!
~pablo 11-05-2007 13:52
zgadzam sie z Liberalnym
~do liberalny 11-05-2007 14:48
Zastanów się co piszesz i jak piszesz. Pokaż mi park w Europie, gdzie można pić. W Europie Zachodniej oczywiście.Co do kulturalnych...hmmm... zapraszam do parku w Cieplicach. Obejrzyj sobie tych kulturalnych po 6 piwie...
~smiechu warte 11-05-2007 19:36
smieszne jest to ze gdy ktos pojdzie wypic sobie piwko na lawke pod swoim blokiem... juz moze dostac mandat LUDZIE NIENORMALNY JEST TEN SWIAT!!!!!!!
~Czarny 25-05-2007 12:22
U mnie na dzielnicy wszystko sprzedają moim młodszym kolegom na piwie zaczynająć a kończąc na flaszcze ;)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Znaleziono niewybuch

Senator zachęca do głosowania na maszty

Osuwiska na obwodnicy

Jednostki kultury zapraszają na nowy sezon

Powstaje rondo w Mysłakowicach

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
909
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%