Czwartek, 9 maja
Imieniny: Grzegorza, Karoliny
Czytających: 10469
Zalogowanych: 21
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Małe pociągi ruszą w styczniu

Czwartek, 9 listopada 2023, 9:19
Aktualizacja: 9:20
Autor: MJr
Jelenia Góra: Małe pociągi ruszą w styczniu
Jelonka/Kolejkowo
Już wkrótce zostanie zakończona budowa modelarni na Zabobrzu w Jeleniej Górze. Będą tam powstawały małe pociągi, stacje kolejowe i inne elementy potrzebne do makiet Kolejkowa w całej Polsce. Otwarcie jeleniogórskiej modelarni planowane jest na styczeń 2024 r.

Kolejkowo to największe wystawy makiet kolejowych w Polsce przedstawiające rzeczywistość w 25 -krotnym pomniejszeniu. Na Zabobrzu, oprócz budowy makiet, będą prowadzone warsztaty modelarskie i zwiedzanie dla turystów.

Za Jelenią Górą przemawiała historia

W jeleniogórskiej modelarni docelowo pracować będzie 20 modelarzy, a pracownia wyposażona będzie w nowoczesne urządzenia wspomagające ich pracę. Wybór lokalizacji modelarni związany jest z historią Jeleniej Góry.
- Budując modelarnię w Jeleniej Górze powracamy do tradycji jeleniogórskiego modelarstwa, która sięga 1966 roku. Jeleniogórzanie oraz turyści poznają historię i wezmą udział w rozwijających manualnie, kreatywnych warsztatach - mówi Aleksandra Jańczyk, koordynator ds. marketingu oraz PR-u Kolejkowa.

Historia na ponad pół wieku

Mało kto wie, ale historia modelarstwa w stolicy Karkonoszy zaczyna się już w roku 1966 kiedy powstała Pracownia Modelarstwa Taboru Kolejowego w Jeleniej Górze w ramach SZS Kolejówka. Następnie w roku 1974 pracownia stała się niezależną jednostką. W 1991 przeniosła się na ulicę Krakowską na tereny PKP zlokalizowane przy Dworcu Głównym. Rok później pracownia ta została przejęta i wcielona w struktury Muzeum Kolejnictwa w Warszawie. Ostatnia wzmianka na temat Pracowni pojawia się w 2009 roku, kiedy warsztat w Jeleniej Górze zlikwidowano, a pozostały sprzęt i modele przeniesiono do Warszawy.
- Prowadziliśmy rozmowy ze Stacją Muzeum, dawniejszym Muzeum Kolejnictwa, aby część modeli powróciła do Jeleniej Góry. Odzyskane eksponaty będą miały swoje specjalne miejsce w modelarni Kolejkowa - dodaje Aleksandra.

Tramwaje będą z Jeleniej Góry

Kolejkowo, które obecnie posiada dwie lokalizacje: we Wrocławiu i Gliwicach, planuje otworzyć wystawy makiet, głównie kolejowych (stąd nazwa), w Warszawie i Gdańsku, a docelowo w największych miastach Polski. Kolejkowo to miniaturowe miasteczka a główne ich elementy: jeżdżące pociągi, samochody, tramwaje, pływające statki i ruchome, interaktywne scenki będą powstawać w modelarni w Jeleniej Górze.

Oglądają głównie dorośli, dzieci to tylko 30 %

Twórcą Kolejkowa jest pochodzący z Karpacza Jakub Paczyński. Mało kto pamięta, ale to on 10 lat temu stworzył Muzeum Ducha Gór "Karkonoskie Tajemnice". Równocześnie hobby z dzieciństwa, czyli tworzenie miniatur, udało się mu się przekształcić w duży biznes. Obecnie dwa Kolejkowa, we Wrocławiu i Gliwicach, odwiedza rocznie ok. 300 tys. gości. Wbrew pozorom to głównie dorośli, a nie dzieci, które stanowią tylko ok. 30 % odwiedzających. Dlaczego? Ano dlatego, że większość scenek z życia pochodzi sprzed lat i ich znaczenie sytuacyjne czy sentymentalne rozumieją głównie dorośli. Dzieciom natomiast makiety i figurki się po prostu podobają.

Budynek powstaje nawet kilka dni

Okazuje się, że Kolejkowo to wielki biznes. Rok temu, jako jednym z niewielu w regionie udało się zebrać od ludzi z całej Polski podczas zbiórki crowdfundingowej aż ponad 2 mln zł! To m.in. dzięki tym pieniądzom planowane jest uruchomienie oddziału Kolejkowa w Warszawie. A figurki, które tam się znajdą, będą powstawać właśnie w Jeleniej Górze. Albowiem jest to żmudna praca, a stworzenie tylko jednej postaci czy małego pojazdu, zajmuje kilka godzin. Jeśli chodzi o niewielkie proste budyneczki to ich "produkcja" zajmuje kilka dni. Skomplikowane i znane obiekty powstają tygodniami, a nawet miesiącami przy zaangażowaniu kilku osób, mnóstwa wosku, silikonowych form i farbek. Potrzeba również kilkudziesięciu fotografii, a wszystko jest oczywiście bardzo kosztowne i wyjątkowo czasochłonne.

Jak powstaje makieta całego fragmentu miasta (w przyspieszonym tempie) można zobaczyć poniżej:

W przyszłości większość elementów do makiet w całej Polsce będzie powstawała właśnie w Jeleniej Górze.

Twoja reakcja na artykuł?

80
87%
Cieszy
1
1%
Hahaha
2
2%
Nudzi
0
0%
Smuci
7
8%
Złości
2
2%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (20)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeżdżę na rowerze?

Oddanych
głosów
461
Tak, regularnie
24%
Tak, od czasu do czasu
36%
Nie, ale uprawiam rekreacyjnie inny sport
15%
Nie, z jakimkolwiek sportem mi „nie po drodze”
26%
 
Głos ulicy
Złota rybka
 
Miej świadomość
Koniec CPK? Rząd ma „lepszy” plan!
 
Rozmowy Jelonki
Nie widzimy przeszkód do współpracy
 
112
Fiat, Ford i Seat zderzyły się na Wolności
 
Polityka
Kowary – ślubowanie burmistrza
 
Polityka
Jeżów Sudecki – ślubowanie wójta i radnych
 
Aktualności
Gratka dla fanów historii!
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group