MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 12 lipca
im. Weroniki, Jana

Małe kina w natarciu. Ale nie u nas

Wiadomości: REGION
Niedziela, 26 grudnia 2010, 9:53
Aktualizacja: 9:53
Autor: TEJO
Fot. iDnes.cz
Nowoczesne sale kinowe z wyposażeniem i aparaturą z najwyższej półki, tyle że przeznaczone nie dla widza „masowego”, ale dla niewielkiej publiczności powstają tuż za naszą południową granicą. Znów możemy pozazdrościć Czechom.

Jak donosi portal iDnes.cz, małe kina w województwie libereckim nie boją się konkurencji w postaci wielosalowych molochów. W mieście Semily (około 10 tysięcy mieszkańców) odległym ledwie o kilkanaście kilometrów od naszej granicy, rekordy popularności bije otwarte w październiku nowoczesne kino, gdzie zastosowano cyfrową technikę projekcji. Ostatnie „tradycyjne” kino zamknięto sześć lat temu.

– Przez pierwsze trzy miesiące działania placówkę odwiedziła taka liczba widzów, którą z początku prognozowano na rok – odnotowuje iDnes dodając, że dzięki takiemu zainteresowaniu placówka będzie mogła działać bez dotacji od samorządu. Kino jest konkurencyjne wobec placówki w Libercu: bilety są tańsze, a repertuar to nie tylko hity ekranu, lecz także grupy tematyczne, na przykład „Noc z filmami Miloša Formana”, lub festiwal filmów o górach.

iDnes wspomina także o Hradku nad Nisou, gdzie – po 11 latach od zamknięcia miejscowego kina – otwarto niedawno wielofunkcyjne centrum „Trojzemi” (trójstyk polskiej, czeskiej i niemieckiej granicy). 61 widzów w bardzo nowoczesnej, wygodnej i klimatyzowanej salce może oglądać projekcje w 3D.

Znów możemy pozazdrościć Czechom. W Jeleniej Górze właśnie zamknięto „Marysieńkę”, a jedynym światełkiem w ciemnym korytarzu lokalnej kinematografii jest nowoczesne kino, które ma powstać w Focus Mallu przy ulicy Kilińskiego. Póki co to jednak „film” z gatunku „science fiction”. Przy okazji można tylko powspominać filmowe maratony sprzed lat, którymi w sylwestrowe noce witano Nowy Rok. Może kiedyś dobre czasy jeszcze powrócą?

Ogłoszenia

Czytaj również

Kolorowe wakacje w MDK

Wyrok dla sędziego

Festiwal Kolorów w Kamiennej Górze

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~propoziszon 26-12-2010 11:20
Kino w Focus Mallu światełkiem? Żarty jakieś - aktykuł o zaletach kina studyjnego, a pochwała wielkiego, mainstreamowego molocha? Tzn chętnie bym zobaczył Tron w 3D w jeleniogórskim kinie, tak muszę do Legnicy jechać, ale chyba nie o tym miał być ten artykuł. Myślę, że autor miał na myśli, tudzież chciał delikatnie zasugerować istniejącym kinom (Grand i Lot) nieuchronną zmianę repertuaru - po otwarciu kilkusalowego heliosa (OBY !!!), oglądanie premierowych hitów na starych salach nie będzie miało sensu. Ale uważam, że czwartki z niemiecką klasyką (z jodłującą Heidi ;) i wtorki z Jarmuschem, a soboty z po prostu dobrym filmem zrobiłyby furorę. Choć wiem, że jak powstanie nowe cyfrowe kino, stare po prostu upadną. I tak nikt się tym nie przejmie.
~Obywatel 26-12-2010 14:11
Przydałoby się takie małe kino wyświetlające co jakiś czas filmy 3D XXX o różnej orientacji wyłącznie dla widzów pełnoletnich w Jeleniej Górze. Takie kino z pewnością ożywiłoby reprezentacyjny trakt wieczornymi porami oraz przyczyniłoby się w znaczącej mierze do wyżu demograficznego naszego miasta i jego prężnego rozwoju w przyszłości.
~ZABOBRZANIN 26-12-2010 15:22
Juz niebawem i u nas w JCK ul.Bankowa... Spokojnie trzeba poczekac jeszcze parę miesięcy !
wupe 26-12-2010 23:07
Obywatelu- wzrost liczby gwałtów (na różnych orientacjach) również byłby znaczący ;)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Tak nie wolno parkować!

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Będzie nowy przystanek kolejowy w Mysłakowicach

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
346
Tak
47%
Nie
40%
Nie wiem
13%