MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 18 września
im. Ireny, Józefa, Stanisława

Mała Wielkanoc pełna muzyki i smaków

Wiadomości: Mysłakowice
Poniedziałek, 24 kwietnia 2017, 15:37
Aktualizacja: Środa, 26 kwietnia 2017, 6:56
Autor: Joanna
Fot. Joanna
Wczoraj (23.04) w Gminnym Ośrodku Kultury w Mysłakowicach odbył się po raz 33 konkurs pt. „Mała Wielkanoc na Dolnym Śląsku”. Podczas imprezy zespoły folklorystyczne zaprezentowały stoły wielkanocne z tradycyjnie przygotowanymi potrawami. Wręczono Nagrodę Złotego Smaku, która powędrowała do zespołu „Rozmaryn” z Markocic.

- Dawniej Mała Wielkanoc była obchodzona w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, w siedem dni po Święcie Zmartwychwstania – wyjaśnia prowadząca imprezę Joanna Dumin.

Ta folklorystyczna uroczystość ma na celu zachowanie tradycji naszych przodków. Podczas imprezy prezentowano wielkanocne kosze, palmy, kraszanki, ale przede wszystkim, prym wiodły potrawy. Stoły obfitowały w tradycyjne, wielkanocne smakołyki. Były babki owocowe i czekoladowe, mazurki oraz typowa, wielkanocna pascha – deser, między innymi z twarogu, jaj i bakalii. Na stołach można było dostrzec także biały barszcz, gołąbki, domowego wypieku chleb, szynki i kaszanki. - Wszystko to musiało pochodzić z domowego gospodarstwa – podkreślali uczestnicy konkursu.

Wczoraj zaprezentowały się zespoły, między innymi z: Markocic, Gościszowa, Rząsin, Zawidowa, Czernej, Działoszyna oraz zespół Landfrauenkreisverein z Niemiec, jak również Koła Gospodyń Wiejskich z Mysłakowic i Sieroszowa.

Oceny przygotowanych stanowisk dokonała komisja składająca się z trzech osób: Henryka Dumina, Katarzyny Szafrańskiej i Ignacego Dumina. Jury zwracało uwagę na zgodność z tradycją oraz estetyczne walory aranżacji. W czasie imprezy, która rozpoczęła się o godzinie 13.00 a zakończyła po 18.00, zespoły muzyczne grały i śpiewały pieśni ludowe.

Dla uczestników konkursu przewidziano nagrody finansowe jak i rzeczowe. Nagrodę Złoty Smak zdobył zespół „Rozmaryn” z Markocic. Trzy pierwsze, równorzędne nagrody otrzymały zespoły z Gościszowa, Działoszyna i Mysłakowic. Nagrodę specjalną, za tradycyjną święconkę, przyznano zespołowi z Gościszowa. Spośród autorów potraw i plastyki obrzędowej wyróżniono paschę Oli Stachurskiej i święconkę Ireny Siemiernik z Działoszyna, pisankę Marii Kida z Gościszowa, święconkę z Sieroszowa zespołu a także paski Anny Głuszek, zupę pokrzywową Ireny Jarockiej z Markocic, kwaśnicę Anny Kotyła i oklejanki Stefanii Pulcewicz z Mysłakowic, chleb wielkanocny Teresy Cierlik i nalewkę Grażyny Chomentowskiej z Rząsin, a także paschę Teresy Buryła z Czernej i paschę Marii Dziemitko z Zawidowa . Oliwia Łuszczyńska, śpiewaczka z Krosnowic została przez jury rekomendowana do udziału w 51 edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Kapeli i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym, jak reprezntantka województwa dolnośląskiego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Zygzakiem po ulicy

Burza po interwencji w autobusie miejskim

Trwa "Davos" w Karpaczu

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~jejcam 24-04-2017 16:44
ciekawe co bedo jadły duniny ja sie ze wszystkim skonfliktujo
~zdruzgotana80 24-04-2017 19:05
Co za rozpusta , co to ma być , a teras wszystko pujdzie do śmietnika . Narobili się na pokas a teras piniondze pujdom w błoto . No i gdzie jest Buk ??!!! pytam się ja ja się pytam ja ?!
~m-ce 24-04-2017 19:19
Potrawy były przepyszne... smakowałam osobiście... żadna z potraw się nie zmarnuje... osoby które to wykonywały zabrały dla siebie... cudowna impreza godna pozazdroszczenia... kunszt kulinarny widać , słychać i smakować.... :) pyszności..:)
~jaro 25-04-2017 18:54
ot, cala rodzinka dununkow ha , ha , ha .....

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Zmiana kierownictwa prokuratury okręgowej

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

Budują chodnik do TCTA

Utrudnienia na trasach rowerowych

Będzie taniej za wodę i ścieki

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
590
Tak
25%
Nie
71%
Nie wiem
4%