MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 4 lipca
im. Malwiny, Odona

Mała ojczyzna odnaleziona w sercu i na językach

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 14 grudnia 2010, 7:40
Aktualizacja: Środa, 15 grudnia 2010, 8:11
Autor: Angela
Fot. Angela
Niełatwe zadania mieli wczoraj uczniowie z czterech jeleniogórskich gimnazjów, którzy wzięli udział w konkursie krasomówczym w ramach projektu „Moja Mała Ojczyzna”, zorganizowanym w Gimnazjum nr 3 w Jeleniej Górze. Swoje odkryte, wyjątkowe miejsca uczestnicy ubierali w piękne słowa i maksymy, a także w zdjęcia, filmy i prezentacje. Zwyciężyli gimnazjaliści z „Żeroma”.

Zadaniem dwuosobowych drużyn podczas I Potyczek Krasomówczych było opowiedzenie o odkrytym przez siebie, wyjątkowym miejscu z regionu. Czteroosobowa komisja konkursowa oceniała język, przytoczone fakty i wydarzenia historyczne w odniesieniu do współczesności oraz sposób prezentacji i ogólne wrażenia artystyczne.

– Chcieliśmy, by uczestnicy pokazali nam wyjątkowe miejsca swojej małej ojczyzny, ale nie pod kątem typowo historycznym, ale współczesnym. Chcieliśmy usłyszeć, dlaczego warto te miejsca odwiedzić i co jest w nich niezwykłego. Poziom konkursu był zróżnicowany, ale wszyscy uczestnicy włożyli w swoje wystąpienia sporo serca i emocji. Warto dodać, że dla wielu z nich sporym wyzwaniem było już samo wyjście na środek i zaprezentowanie przygotowanych treści – mówi Joanna Peczenenko, organizatorka konkursu z Gimnazjum nr 3 w Jeleniej Góry.

Pierwsze miejsce zajęła drużyna z Gimnazjum przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Jeleniej Górze składająca się z Arkadiusza Siwko i Bartosza Sójki. Arek przygotował prezentację o Wieży Książęcej w Siedlęcinie.
– Moją prezentację poświęciłem akurat temu obiektowi, bo jest to bardzo cenny zabytek naszego regionu, ale jest często niedoceniana przez turystów i mieszkańców – powiedział Bartosz Sójka.

– Mimo świetnej kampanii promocyjnej wie o niej niewiele osób. Odwiedzałem ją od wczesnego dzieciństwa i obserwuję, jak zmienia się poprzez czas, zmiany właścicieli oraz konserwację zabytku. Interesuję się historią, również średniowiecza, dlatego ta wieża jest dla mnie niezwykłym sposobem poznania ludzi z tego okresu. Przygotowując prezentację wiele się o tym obiekcie dowiedziałem. Dzisiaj tę wiedzę mogłem przekazać innym i mam nadzieję, że przekonałem ich do zwiedzenia tego zabytku – dodał gimnazjalista.

Drugie miejsce zajęła drużyna z Gimnazjum nr 1 w Jeleniej Górze w składzie: Patryk Grunt i Marek Kwidziński. Patryk z niezwykłą pasją opowiadał o miejscu, w pobliżu którego mieszka: o Górze Szybowcowej. Jak mówił, zanim stanął na środku sali miotał nim ogromy stres. Wtedy pomyślał sobie, że „raz się żyje”, wyszedł na środek i zachwycił swoją opowieścią.

– Wielokrotnie byłem na tej Górze Szybowcowej, również rowerem. Zainteresowałem się nią ponieważ ma ona swoją tajemnicę. Dawna nazwa tego miejsca to Góra Szubienicza, co świadczy o tym, że kryje w sobie historię nie jednego wisielca. Niestety jest ogromny problem z dotarciem do materiałów z tego okresu, ale mimo wszystko naprawdę warto odwiedzić tę górę. Są z niej przepiękne widoki, ma ona swój niepowtarzalny urok – mówił Patryk.

Trzecie miejsce przypadło Julicie Danickiej i Paulinie Gac z Gimnazjum nr 3 w Jeleniej Górze. Julita w prezentacji przygotowała gawędę o Jeziorze Pilchowickim, które dla niej jest zakątkiem magicznym, miejscem wycieczek z przyjaciółmi i wypraw z bratem. To tu Julita nauczyła się pływać i poznała ukryty sekret: dwie przepiękne skały zanurzone w wodzie oraz niezwykłą plażę.

– Nie znam drugiego takiego miejsca, które byłoby mi tak bliskie, i które mogłabym polecić innym. Dzięki konkursowi mogłam o nim powiedzieć szerszemu gronu, z drugiej strony konkurs dał mi możliwość ćwiczenia mowy i prezentacji – powiedziała Julita, która odebrała też nagrodę publiczności.

Nagrodę indywidualną odebrał Arkadiusz Siwko, a nagrodę wyjątkową Alicji Raczek, p.o. dyrektor Książnicy Karkonoskiej oraz Katarzyny Pitery – pomysłodawczyni programu „Moja Mała Ojczyzna” – Bartosz Sójka i Roksana Wójcik z Gimnazjum przy ZSRA w Jeleniej Górze.

Jedna z uczestniczek prezentację magicznego miejsca zakończyła słowami swojego dziadka: Miejsca, które nazywany swoją małą ojczyzną nosimy głęboko w sercu, trzeba tylko je odnaleźć.

Ogłoszenia

Czytaj również

Wsparcie dla zdalnej nauki

Spotkali się z Beatą Kempą

Laptopy dla uczniów z gminy Podgórzyn

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~Mieszkaniec 14-12-2010 11:28
Gratulacje dla Organizatorów, Uczestników i Zwycięzców!
~ 14-12-2010 11:52
Brawo, świetny pomysł na rozwijanie wiedzy o regionie! Doskonala propozycja dla mlodzieży w wieku gimnazjalnym, a jest ich w Jeleniej Górze zbyt mało!
~absolewntka 14-12-2010 12:15
Żerom zawsze najlepszy! Pozdrowienia dla wszystkich belfrów;)
~do ~ 14-12-2010 13:15
doskonała propozycja? hahahahahahaha, na 100% nauczycielka pisała ten komentarz. Już widzę uradowaną młodzież z tej propozycji, nie mogę. O niczym innym nie marzą :)
~ktoś fajny 31-12-2010 13:41
Ojeeej ! Jaaaaaaaaacuuuuuuuuuuuś Jackowski ! < 33333333333 . No i pozdro dla Żeroma, Jedynki oraz Rzemiosł .

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Pożegnanie starszaków

Laptopy dla podstawówek w gminie Mysłakowice

Drastyczne billboardy

Maturalny maraton  

Działka nad zabytek?

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
1288
Andrzej Duda
41%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%