MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 3 lipca
im. Jacka, Tomasza

Mała ojczyzna na talerzu. Świąteczne smaki

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 21 grudnia 2010, 7:36
Aktualizacja: Środa, 22 grudnia 2010, 8:16
Autor: Angela
Fot. Organizator
Uczestnicy projektu „Moja Mała Ojczyzna – Sudety Zachodnie” z ośmiu jeleniogórskich szkół ponadgimnazjalnych próbowali swoich sił w przygotowaniu potrawy wigilijnej. Pyszności pichcili w Zespole Szkół Licealnych i Usługowych według wykazu organizatora konkursu i własnej receptury. Efekty? Palce lizać!

Podczas konkursu gastronomicznego "Potrawy regionalne Dolnego Śląska" każdą szkołę reprezentował dwuosobowy zespół. Na przygotowanie potraw pod okiem nauczycieli zawodu, uczestnicy mieli 2,5 godziny. Oceniana była organizacja pracy, higiena przygotowania, stopień trudności, pomysłowość, nowatorstwo wykonania i dekoracji, zgodność wykonanej potrawy z tematem konkursu oraz tzw. poprawność procesów technologicznych.

Za te elementy każda drużyna mogła zdobyć maksymalnie 40pkt. Kolejną częścią konkursu była prezentacja przygotowanego jedzenia. Za smak i sposób podania potrawy jury mogło przyznać dodatkowe pięć punktów. Niebagatelny wpływ na ostateczny wynik miała też rozmowa z twórcami dania.
– Jury pytało uczestników o pochodzenie potrawy, skład czy tradycję podawania na stół wigilijny – mówi Kazimiera Pitera, pomysłodawczyni projektu Moja Mała Ojczyzna.

Ostatecznie jury w składzie: Piotr Lipski, szef kuchni jednej z jeleniogórskich restauracji, Barbara Latosińska, główny specjalista w wydziale oświaty magistratu, oraz Alicja Raczek, p.o. dyrektor Książnicy Karkonoskiej, wyłoniło zwycięzców. Wygrały Monika Pieczychlebek i Marta Sikora z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Turystycznych za Wigilijne czebureki walońskie. Drugie miejsce przypadło Natalii Przygodzie i Tomaszowi Janiczakowi z Zespołu Szkół Licealnych i Usługowych za karpia wigilijnego. Trzecią lokatę za kotlety z kaszy gryczanej z serem wywalczyli Mateusz Żukowski i Paweł Kucharski z Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych nr 2.

Oprócz dyplomów były też nagrody indywidualne dla zwycięzców w postaci książek kucharskich. – Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu. Niełatwo jest przygotować potrawę pod okiem doświadczonych nauczycieli przedmiotów gastronomicznych. Nie wszyscy uczestnicy konkursu na co dzień zajmują się też gotowaniem, dlatego należą im się słowa uznania. Mamy też nadzieję, że ich babcie i mamy, w tym roku pozwolą im przygotować domową wigilię, która zachwyci wszystkich – mówi Kazimiera Pitera.

Ogłoszenia

Czytaj również

Spotkania z Beatą Kempą

Wkrótce nabór do ZSTiL  

Maturalny maraton wystartował

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~ 21-12-2010 14:18
Poproszę jeszcze kilka zdjęć Pani Angelo:)
~W temacie 21-12-2010 16:08
Czemu to, zawsze I miejsce dostaje drużyna organizatora?? Tak już było w 'Uslugach'. Wygrali u siebie-tak?
~gość4 21-12-2010 16:35
Drużyna organizatorów zajęła drugie miejsce, pierwsze przypadło w udziale drużynie "Ekonoma". Czytanie ze zrozumieniem należy podszkolić?:) Pozdrawiam
~mania235 21-12-2010 17:22
gratulacje dla wszystkich szkół bioracych udział?????
~ 21-12-2010 18:07
Gratulacje, pewnie. Drugie miejsce- i tak wysoko:) Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Drastyczne billboardy

Pożegnanie starszaków

Trwa rozbudowa SOSW

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Radosna edukacja w przedszkolach

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
1202
Andrzej Duda
41%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
4%