MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 14 lipca
im. Kamila, Marcelina

Makbet na… polskiej plaży – już dzisiaj w JCK

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 7 marca 2015, 9:45
Aktualizacja: Niedziela, 8 marca 2015, 8:29
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Tomasz Raczyński
W sali widowiskowej Jeleniogórskiego Centrum Kultury odbędzie się dzisiaj (7.03) o godz. 18.00 premiera spektaklu „Mak–Pol” w wykonaniu młodych aktorów z grupy warsztatowej STA–ART. Na zainscenizowanej polskiej plaży poznamy losy Makbeta z tragedii Williama Szekspira.

Produkcja spektaklu trwała około trzech tygodni, w poszczególne role wcieliła się jeleniogórska młodzież w przedziale wiekowym od 13 do 20 lat. Młodzi aktorzy w znakomity sposób ukazują współczesnego Makbeta – zadufanego w sobie, cechującego się pychą.

- Staraliśmy się skoncentrować na połączeniu kilku współczesnych wątków, zachowaniu pewnej polskości, krytycyzmu wobec co niektórych zachowań. Przedstawienie tego na „polaczkowej plaży nowobogackich” jest precyzyjnym założeniem – wyjaśnia reżyser Łukasz Duda.

- Dla ludzi młodych, którzy będą przychodzić na ten spektakl jest to odskocznia od klasycznego ramola, którego każą czytać i „po bożemu” odbierać to, w jaki sposób pewne rzeczy są zachowane. Ten tekst nie odbiega praktycznie od oryginału, zostały dokonane pewne skróty myślowe, ale wszystkie wątki zostały zachowane -

Przedstawienie skierowane do młodych ludzi ukazuje sytuacje, w których uczestniczą na co dzień oraz w dorosłym życiu, kiedy to są karmieni sceną finałową, czyli „kiełbasa i frytki dla każdego”.

W obsadzie spektaklu “Mak-Pol” znaleźli się: Jan Łuć, Justyna Sieniuć, Małgorzata Kukiel, Aleksandra Gałka, Filip Łeszega, Martyna Gofryk, Natalia Giecewicz, Julia Byszkowska, Magdalena Mamzer, Krzysztof Nyderek, Klaudia Denderes, Szymon Stęchły, Wiktoria Jukniewicz, Sebastian Wiśniewski, Maciej Zawodny, Iga Szwed, Miłosz Kaliński. Jest to grupa warsztatowa, która uczestniczy w zajęciach z teatrów w JCK.

- Mam takie założenie, że nie można kogokolwiek odsyłać do domu, wszyscy biorą w tym udział w miarę swoich możliwości – powiedział Łukasz Duda. - Mam nadzieję, że każdy z nich wybierze własną drogę, która dla nich będzie najlepsza. Zawsze powtarzam: jeśli zdecydujecie się wiązać swoją drogę życiową z aktorstwem, pamiętajcie o tym, że jest to bardzo ciężki zawód i wymaga bardzo wielu wyrzeczeń, ale jeśli się zdecydują zawsze im pomagam przy egzaminach – dodał reżyser.

W rolę Makbeta wcielił się Jan Łuć, który pod okiem Łukasza Dudy „dojrzewa” od pięciu lat. Poza premierą (sobota, 7.03, godz. 18:00) zaplanowane są dwa przedstawienia zamknięte, na które już są zarezerwowane miejsca oraz jedno otwarte – w środę, 11 marca o godz. 18:00. Następnie „Mak-Pol” będzie prezentowany w kwietniu oraz najprawdopodobniej podczas tegorocznej „Pestki”.

Scenografię zaprojektował Łukasz Duda, muzykę napisali: Piotr Pawlak i Patryk Kryński. Dramaturgia - Paweł Pawlik. Dźwięk – Robert Kuryś, światło – Łukasz Izdebski.

Bilety (15 zł normalny, 10 zł ulgowy) do nabycia w kasie biletowej JCK przy ul. Bankowej 28/30 oraz na www.bilety.jck.pl. Kasa czynna od wtorku do piątku w godzinach od 13.00 do 18.00 oraz na dwie godziny przed wydarzeniem.

Ogłoszenia

Czytaj również

Zobacz eksponaty z Muzeum Zabawek

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Dzisiaj ruszają letnie koncerty organowe

Komentarze (11) Dodaj komentarz

~ 7-03-2015 13:31
A co to dzisiaj zjazd wieśniaków w filharmonii? Pytam, bo przed południem pod filharmonią wysiadała"dama" z wypasionej fury z tablicami DJE i do kierowcy powiedziała "good night". :-D
~Ela 7-03-2015 16:34
Super czy sa jeszcze bilety?
~heheh:) 7-03-2015 19:26
Pozdrówka dla Justynki:)) Orangowo:)
~do 13:31 7-03-2015 22:53
A ty nie pomyliłeś for, wieśniaku? Zazdrość ci d... ściska, że aż musiałeś się tym podzielić? Pewnie wroclawski burak jesteś co jeździ bryczką do miasta.
~Ziom 8-03-2015 2:33
Byłem, widziałem i było super!
~ 8-03-2015 8:49
Super nowoczesna sztuka !!!
~Ela 8-03-2015 15:41
Super sztuka wrazenia niesamowite muzyka rewelacyjna
~ala 8-03-2015 18:31
Świetna sztuka! Dziwne że jeszcze nie było zalewu hejterstwa z konkurencyjnego teatru Norwida - widać trolle zaspały.
~Brawo 9-03-2015 8:06
Brawo dzieciaki! BRAWO Duda! Świeżość , młodość, pmysłowość - zaprzeczenie skostnienia i rutyny . Gratulacje !!!
~yhm 9-03-2015 15:51
Ja tylko straciłam tam czas, ale jeżeli tak ma wyglądać tracenie czasu to tracenie czasu będzie moim ulubionym zajęciem PS. Sztuka z...bista
~leks 9-03-2015 20:56
@ ala: Trolle z Norwida czytają tylko wątki, w których jest "Norwid" albo "teatr" w tytule. Nic innego nie czytają tutaj, bo tylko za to im płacą.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Przetarg na kolejną stację

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

26. edycja "Prezentacji"

Spacer z muzyką Chopina

JBO: Ogrodzenie boiska w Parku Norweskim

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
617
Tak
47%
Nie
40%
Nie wiem
13%