MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 8 sierpnia
im. Cypriana, Dominika

Magiczne widoki

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 24 sierpnia 2006, 0:00
Aktualizacja: Czwartek, 24 sierpnia 2006, 23:27
Autor: Ler
Turyści, którzy odwiedzą Cieplice, będą mogli podziwiać panoramę uzdrowiska i Kotliny Jeleniogórskiej z 45-metrowej wieży ewangelickiego kościoła Zbawiciela na placu Piastowskim.

Zadba o to proboszcz parafii ewangelicko-augburskiej ksiądz Wiesław Suchorab. – By mogły wchodzić na wieżę grupy turystów musimy przebudować schody i zamontować stałe oświetlenie – powiedział pastor Suchorab Słowu Polskiemu Gazecie Wrocławskiej.

Parafia liczy na pomoc sponsorów w przedsięwzięciu. Poprzeć ma je Urząd Marszałkowski. Może znajdą się pieniądze z Unii Europejskiej.
Wieża świątyni jest doskonałym punktem widokowym: można z niej podziwiać budowle oddalonej o osiem kilometrów Jeleniej Góry, panoramę Karkonoszy i oczywiście: Cieplice, Sobieszów i okoliczne miejscowości.

Na razie wejście na taras widokowy jest niewygodne i niezbyt bezpieczne: strome schody, niski sufit. Można jednak podziwiać mechanizm zegara liczący sobie ponad dwieście lat. Jego niemieccy opiekunowie pozostawili po sobie wydrapane w drewnie inskrypcje z datą. Najstarszy podpis pochodzi z 1832 roku.

Będzie można podziwiać też kondygnację z dzwonem. Ostał się tylko jeden, kiedyś było ich trzy. Dwa zostały przetopione na potrzeby wojska po wybuchu pierwszej wojny światowej.
Kiedy pierwsze wycieczki będą mogły wspiąć się na szczyt wieży kościoła Zbawiciela? Najpewniej w przyszłym roku.

Zdaniem wiceprzewodniczącej Stowarzyszenia Miłośników Cieplic Małgorzaty Turowskiej, udostępnienie wieży to sukces uzdrowiska. Starania o urządzenie punktu widokowego na dzwonnicy kościoła św. Jana Chrzciciela na razie nie przyniosły rezultatu.

Podziwianie widoków z wieży kościoła Zbawiciela będzie pierwszą taką atrakcją w Jeleniej Górze. W centrum miasta są co prawda wieże kościelne, ratuszowa oraz szczyty baszt i bastei. Jednak nie zostały one otwarte dla chętnych, którzy chcą obejrzeć miasto z innej perspektywy. Najczęściej są w fatalnym stanie technicznym. Na uczynienie z nich atrakcji dla turystów brakuje pieniędzy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Bus dla strażaków

Śmierć na żwirowni

Walczyli o Puchar Wójta

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~marta:) 24-08-2006 11:40
swietnie nowa atrakcja dla turystow!!!!!!!!!!!!1
~pozytywny zawodnik 24-08-2006 11:47
Ciekawe czy będzie kidyś możliwość zwiedzania katakumb w kościele św. Jana Chrzciciela. Sprawa jakiś czas temu była bardzo głośna a teraz cisza.
~ed 24-08-2006 12:31
Jelenia nie potrafi zarabiać, nawet na tak prostych atrakcjach jak wieża. W Krakowie można wejść na wieżę mariacką nawet jak grają hejnał, za tę atrakcje bylem gotów zaplacić 10 zł! Policzcie ile w ciągu doby można zarobic. A wież u nas nie brakuje, tak samo jak i nieekonomicznych i nieracjonalnych pomyslów w stylu "parku" :-)))
~Moniczka 24-08-2006 16:14
suuuuuuper ;))))
~racus 25-08-2006 16:03
I o to chodzi, i o to chodzi! Moim zdaniem wieza kosciola sw. Jana Chrzciciela jest lepsza niz wieza kosciola Zbawiciela, gdyz jest obiektem wolnostojacym i bardziej nadaje sie do tego, aby stala sie tez punktem widokowym. Ale skoro proboszcz i Pijarzy sobie tego nie zycza to skorzysta na tym kosciol Zbawiciela. Wiecej takich ciekawych inicjatyw - brawo!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Koleją do Karpacza i Kowar – studium gotowe

E. Jaworowicz ponownie w Uzdrowisku Cieplice

Opieka nad seniorem – darmowe szkolenie

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Dachowanie w Radomierzu

Sonda

Od nowego roku szkolnego w liceach i technikach obowiązkowym przedmiotem będzie łacina. Czy to jest potrzebne?

Oddanych
głosów
1072
Tak
22%
Nie
73%
Nie wiem
5%