MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 9 lipca
im. Sylwii, Weroniki

Magiczna Dąbrówka

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 14 lipca 2007, 0:00
Aktualizacja: Sobota, 14 lipca 2007, 8:09
Autor: TEJO
Fot. rylit
Tu chodziło się na spacery i… wagary. Teraz miejsce jest nieco zapomniane.

Nieopodal osiedla XX-lecia w Cieplicach niewielki las ukrywa jeden z najładniejszych zakątków nie tylko uzdrowiskowej części miasta. To Dąbrówka, dziś dom dziecka, wcześniej ośrodek wczasowy, a jeszcze wcześniej – najpewniej rezydencja z parkiem.

Ciepliczanie – zarówno ci, którzy jeszcze w uzdrowisku mieszkają, jak i ci, którzy dawno temu stąd wyjechali – łączą z tym miejscem wiele wspomnień. Garścią z nich podzielił się z nami Czytelnik, który od lat mieszka w Stanach Zjednoczonych i teraz z nostalgią przypomina sobie dawne uroczysko.

– W latach 65-73 moi dziadkowie pracowali w Dąbrowce a ja tam bywałem co
tydzień i w każde wakacje. Do dzis wspominam to miejsce jako najwspanialsze
na Ziemi (znalem tam każdy kąt i drzewo). Spędziłem tam najwspanialsze lata
dzieciństwa – napisał do nas pan Darek.

Do 1969 roku jechało się tam tramwajem do Cieplic, przystanek Apteka pod Koroną, a dalej autobusem nr 4 w kierunku Podgórzyna. Wysiadało się na przystanku na żądanie.

– Później już tylko był autobus. Ostatni raz tam byłem chyba z 10
lat temu. Spotkałem wtedy ludzi, którzy pracowali jeszcze z dziadkami. Za moich czasów był tam staw, w którym hodowano karpie. Ponoć już nie ma tam
wody – kontynuuje pan Darek.

Wielu ciepliczan w wieku szkolnym będąc, chodziło do pobliskiego parku na wagary. – Cała masa zakamarków, gdzie łatwo było się schować. I praktycznie oddzielone od reszty świata miejsce – mówi inny mieszkaniec uzdrowiska.

Szczególnie często Dąbrówka była odwiedzana, kiedy zaczęto budować osiedle XX-lecia (niegdyś PRL). W 1964 roku powstały pierwsze kamienice, najpierw po prawej stronie ulicy Podgórzyńskiej. Później osiedle rozrosło się bardziej.

W Dąbrówce przez długi czas był ośrodek wypoczynkowy. W końcu obiekt przeznaczono na dom dziecka (o tej samej nazwie) i takim pozostaje do dziś. Stan techniczny dawnej posiadłości nie jest najlepszy, zwłaszcza jeśli chodzi o należące do niej zabudowania. Staw pozostał. Czy są w nim ryby? Jakieś na pewno, ale nie ma już prowadzonej hodowli karpi.

Wciąż nie bardzo wiadomo, kto mieszkał tu przed 1945 rokiem. Na pewno była to bogata rodzina, być może związana z cieplicką fabryką maszyn Fuellnera.
Czytelników, którzy miło wspominają Dąbrówkę, zapraszamy do dzielenia się z nami wspomnieniami. Prosimy także o sugestie dotyczące innych magicznych miejsc w Cieplicach i Jeleniej Górze oraz okolicach.

Ogłoszenia

Czytaj również

Weekend w Bukowcu

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Finał na lawecie

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~Była ciepliczanka. 14-07-2007 9:28
Aż łza się w oku kręci...jak byłam mała rodzice co tydzień zabierali mnie tam na spacer, najpierw szło się na tamę a potem dróżką na Dąbrówkę. Na jesieni wracałam z siatkami pełnymi kasztanów i żołędzi...Tylko że wyprowadziłam się do Jeleniej Góry i spacery szlag trafił, wiek też już nie sprzyja zbieraniu kasztanów:)
~miecz 14-07-2007 10:32
Faktycznie miejsce wspaniale , piękne w polowie lat 50 –tych w pobliże Dąbrówki chodziliśmy tam na spacery jako przedszkolaki , bawiliśmy się jaszczurkami, zwlaszcza przy tych alejach dębowych,zbieraliśmy polne kwiaty, udawaliśmy indian itp.Ten region od walów do Dąbrówki posiadal wspaniale walory widokowe i szutrowe drogi – dzisiaj jest zachwaszczony , zaniedbany, samosiejki tworzą raczej gąszcz przyadtny do zalożenia partyzantki i siedzib innych rozbójników , lącznie z zarośniętymi alejkami spacerowymi,ten nielad wyeliminowuje przestrzeń widokową i miejsce spacerowo– wypoczynkowe to ladne ongiś miejsce które powinno być do dzisiaj ważnym przykladem i argumentem dla miejscowości uzdrowiskowej, zwlaszcza dla walorów widokowo–spacerowej. Przydaloby się w ten rejon wpuścić dobrego gospodarza,również na terenie Dąbrówki wskazane byloby odkrzacyć wiele miejsc aby bylo widać w calej okazalości tą piękną architektonicznie posiadlość.Zaniedbane jest zupelnie miejsce po prawej stronie walów przy stwie – kiedyś trudno bylo o miejsce na ulożenie koca , grano w badmnigtona i siatkówkę – teraz nie widać ani horyzontu gór a staw i polany przy nim są zarośniete krzakami i śmieciami.Kiedyś bylo inaczej , przyjemniej,radośniej i ladniej.Tak wspominam ten zakątek Cieplic z mojego dzieciństwa. Mieczyslaw K.
~aite 14-07-2007 11:00
ładne zdjęcia
~rychu 14-07-2007 11:10
Kilku kolegów było wychowankami domu dziecka. Bywaliśmy tam zatem wielokrotnie. Wówczas nie specjalne doceniało się walory architektury nie tylko tego obiektu, ale i wielu innych w Cieplicach. Wraz z całym kompleksem obu parków, pałacu, czy choćby przebudowanego a równie pięknego przedszkola, mamy w Cieplicach niezwykle urokliwy zakątek. Szkoda że w opłakanym stanie.
~marcin 14-07-2007 17:13
dąbrówka jest THE BESTTT. Wychowałem się tutaj i dalej śmigam na rowerku lub z dziewczyną na spacerki. a zimą jak ładnie tam jest!!
~kasiek 14-07-2007 19:30
Około 10 lat temu była faktycznie hodowla karpia. Działało nawet kółko wędkarskie założone przez koło chyba fampowskie. Wiem,że sziałal tam Pan Euzebiusz Szczypiński. Było naprawdę fajnie i przyjemnie spędzac tam czas!!!
~Magdalena Z. 16-07-2007 12:55
"Aż łza się w oku kręci...jak byłam mała rodzice co tydzień zabierali mnie tam na spacer, najpierw szło się na tamę a potem dróżką na Dąbrówkę" Skąd ja to znam..Tylko mnie zabierali tam Dziadkowie.Chcialabym zeby te czasy wrócily a znimi moj Tatus,Babcia i Dziadek:(
~mazusia@tlen.pl 17-07-2007 16:37
Faktycznie ''Dąbrówka'' jest super byłam tam wychowanka 14lat temu było super ,wspominam ten czas bardzo dobrze pamiętam ,ze nie chciałam odchodzić ,z zalem opuszczałam ten dom ....
~wiesiek1960925wp.pl 21-07-2007 3:17
bylem wychowankiem domu dziecka DABROWKA w latach 1976–1981 r pamietam staw z karpiami ladny park i skalki kolo budynku obecnie mieszkam w chicago ale bylem w DABROWCE w 2000 roku i wrocily wspomnienia z tamtych lat pozdrowienia zchicago

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Dotacja na usuwanie azbestu

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Most do rozbiórki

Przy Handlówce z darmowym parkingiem

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2192
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%