MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 12 lipca
im. Weroniki, Jana

Magazyn skarbów

Wiadomości: Dolny Śląsk
Poniedziałek, 11 kwietnia 2005, 0:00
Aktualizacja: Sobota, 21 stycznia 2006, 15:53
Autor: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
Czy powstanie dolnośląska składnica zabytków?

Dziś Ministerstwo Kultury rozpatrzy wniosek Głogowa i tamtejszego Muzeum Archeologiczno-Historycznego o 1,7 mln zł na remont biurowca dawnej fabryki Famaba. Głogowianie chcą, żeby powstała w tym budynku dolnośląska składnica zabytków wykopywanych podczas realizacji różnych inwestycji. Mógłby ją prowadzić samorząd województwa i Głogowa.
– Inwestycyjny boom sprawił, że budowlańcy wykopują z ziemi mnóstwo zabytkowych przedmiotów. Lokalne muzea nie mają miejsca na ich zmagazynowanie, choć jest taki ustawowy obowiązek, bo to majątek państwa. Samorządy, do których należą te muzea, nie mają pieniędzy za opłacenie magazynowania zabytków w tych placówkach. Proponujemy rozwiązanie tej sytuacji dla całego Dolnego Śląska – mówi Leszek Lenarczyk, dyrektor muzeum.
Decyzja, czy Głogów dostanie pieniądze na urządzenie składnicy, będzie znana prawdopodobnie za kilka dni. Ale już teraz głogowscy muzealnicy przygotowują umowy z samorządami w sprawie magazynowania zabytków. – Mamy jeszcze nieco miejsca w naszym muzeum, mamy obietnicę miasta, że na przejściowy magazyn dostaniemy budynek po dawnej szkole, więc oferujemy władzom gmin składowanie u nas wykopanych przedmiotów objętych ochroną – dodaje Lenarczyk.

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Jednokierunkowo Zakosami na Śnieżkę

Nowe boksy na stadionie

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Drzymały i Flisaków niemal gotowe

Akcja krwiodawstawa w areszcie śledczym

Interaktywne centrum w budowie u strażaków

Kolorowe wakacje w MDK

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
339
Tak
47%
Nie
40%
Nie wiem
12%