MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 10 sierpnia
im. Borysa, Wawrzyńca

Ma pociąg do dróg

Wiadomości: Dolny Śląsk
Poniedziałek, 14 sierpnia 2006, 0:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 14 sierpnia 2006, 8:49
Autor: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
Fot. Arkadiusz Piekarz
Marszałek województwa dolnośląskiego nie chce dofinansować modernizacji linii kolejowej z Jeleniej Góry do Wrocławia – donosi w poniedziałkowym wydaniu Słowo Polskie Gazeta Wrocławska.

Tam, gdzie zanika kolej, przestają docierać też turyści. To klęska dla Dolnego Śląska, który jest przecież regionem turystycznym – powiedział gazecie Mariusz Chronowski, wiceprezes Klubu Sympatyków Kolei.

Wrocławski Oddział Polskich Linii Kolejowych zaproponował urzędowi województwa dolnośląskiego układ: wyasygnuje 25 kosztów modernizacji linii kolejowej z Jeleniej Góry do Wrocławia w zamian za umieszczenie w Regionalnym Programie Operacyjnym, który może liczyć na wsparcie z funduszy Unii Europejskiej.

W ten sposób znalazłyby się pieniądze na modernizację tego odcinka tak, jak czyni się to z magistralą kolejową Opole – Wrocław w kierunku granicy zachodniej (na niektórych odcinkach pociągi już rozwijają tam prędkość do 160 km na godzinę).

Jednak zarząd województwa odmówił, tłumacząc, że wspomniany program obejmuje tylko strategiczne inwestycje, a za takie uważa drogi. Twierdzi, że kolej może starać się o wsparcie z innych programów.

Kolejarze nie są przekonani. Argumentują, że połączenia kolejowe są strategicznymi połączeniami i wymagają pilnego remontu. Zwłaszcza na wspomnianym odcinku, który łączy stolicę Dolnego Śląska z jednym z trzech najważniejszych miast regionu.

Dodają, że dzięki modernizacji odcinka o długości 128 km, która kosztowałaby ponad miliard złotych, czas przejazdu skróciłby się z 201 do 108 minut. Gra jest więc warta świeczki.

Ogłoszenia

Czytaj również

Proces apelacyjny byłego proboszcza Ruszowa

Spotkali się przy grobie ppłk. Eugeniusza Głowacza

Stalowe rumaki w Karpaczu

Komentarze (16) Dodaj komentarz

~Wojtek 14-08-2006 10:12
Niestety połączenia kolejowe będą tylko atrakcją turystyczną. Obecnie kolej nie będzie w stanie zapewnić takiej częstotliowści połączń jak przewoźnicy prywatni.
~student 14-08-2006 11:53
Ale lipa... studiuje we Wrocku i naprawde wolałbym jeżdzić pociągiem niż busem.. o ile jeździłby te 108 minut! większy komfort i luz! a tak 3,5 godziny i cena kilka złotych większa faworyzuje autobusy... i aviomarin..
~mieszkaniec jelonki 14-08-2006 13:18
Po pierwsze to trzeba zmienić władze w PKP a potem rozpocząć modernizację,Ci ludzie nie nadaja się do prowadzenia kiosku z gazetami a co dopiero do kierowania taką firmą
~obserwator_1 14-08-2006 15:14
no dokładnie tak jak napisał ''mieszkaniec jelonki'' zmienić władze!!
~Zenek 14-08-2006 16:38
Szkoda pieniędzy. Lepiej zalać tory asfaltem i zrobić ścieżkę rowerową.
~ciepliczanin 2 14-08-2006 17:52
Nie wiem, czy należy kogoś zmieniać. Wiem, że w cywilizowanym świecie jest miejsce na transport drogowy i kolejowy. Zawsze one współgrają i uzupełniają się. Jest to poprostu kwestia polityki transportowej państwa. U nas takiej nie ma. Pan marszałek jeszcze przez 3 lata do kolejnych wyborów nie musi się martwić. Należy oczekiwać szczekania w tej sprawie naszych lokalnych samorządowców. Wybory dla nich tuż, tuż. Wypowiedzi jelonkowiczów w tej sprawie to obraz krótkowzroczności. Ot nasze polskie piekiełko. Gówno ma do powiedzenia, ale "Balcerowicz musi odejść".
~Kazio 14-08-2006 19:16
Wszystkiemu winna jest niewłaściwa polityka Państwa.Jest to sprawa oczywista,że wyłożenie ogromnej kasy w modernizację kolei musi się zamortyzować.A zamortyzuję się wtedy gdy na usługi kolejowe będzie popyt,który to właśnie PAŃSTWO winno kształtować.Przecież to nie jest tajemnicą,że ciężkie tiry z np weglem ,cementem ,stalą itp niszczą drogi/vide Piechowice-Szklarska po powodzi/.A czy ktos jechał do JG samochodem osobowym na 1 XI ?A na urlop w góry po opadach śniegu?A ten Pan student lub jakiś urzednik jadąc do Wrocławia- może przejrzeć notatki w aucie ?Proszę mi wytłumaczyć jak to jest.że na sąsiednich Łużycach mogli wydzielić LB/Lauzitzbahn/uruchomić połączenia do Liberca via Zittau a Czesi mający więcej aut jak my -jednak korzystają z zelezniczki?Jakie korzyści dla turystyki i regionu dałaby kolej izerska,już pisałem na tym forum.Liczenie na EU to wszystko na co nas .Gdzie się podziały te wszystkie elyty-skoro ja stary muszę się za nich wstydzić,denerwować i pisać te wszystkie dyrdymały jak wyżej.Bóg z Wami!
~cieplik 14-08-2006 19:47
Coś trzeba zniszczyć,aby było można coś odbudowywać i przypinać sobie medale,a ile to będzie potem kosztować?Wyremontowali by tylko jedną nitkę do Wrocławia i uwarzam że,to by całkowicie wystarczyło.Marszałek chyba widzi problemy tylko Wrocka.
~Dróżnik 14-08-2006 21:11
Czemu ten Pan Marszałek ? w nasz region przyjeżdża wypasionym samochodem. Mógłby raz wsiąść do pociągu to odrazu wyciągnął by pieniądze na remont.
~Jeleniogórzanin 14-08-2006 21:47
Zgadzam się z cieplikiem. Możnaby wyremontować póki co jedną nitkę, w końcu w innych rejonach kraju całkiem spory ruch osobowy i towarowy prowadzony jest jednym istniejącym torem i jakoś kłopotu nie ma. Co do władz, to pomijajac już władze samorzadowe, należałoby zmienic władze w PKP , bo niestety one skuecznie uniemożliwiają wprowadzenie przewoźników prywatnych na nieużywane przez siebie tory, przez co w takim rejonie jak u nas, kolej umiera i skutki tego widzimy.Mozna zobaczyć jak wygląda wspomniana zmodernizowana linia do Opola-naprawdę tam pociagi mają na czym jeździć a i przekłada się to na spro frekwencję podróżujacych pociągami. U nas zaś, tory leżą na przegniłych podkładach i porastają trawą.Owszem, drogi są równie ważne i zwłaszcza krajowa 3 i 30 powinny przejść porządną modernizację, ale i na wojewódzką drogę nr 265 (kierunek Legnica) przdałby się środki.
~Krzysiek góral 14-08-2006 22:11
Pracowałem obok torów do Wrocka jeżdżąc pociągiem nie widać jaki to kunszt inżynieryjny wybudować kolej wśród wąwozów Rudaw Janowickich .Myślę ,że tej kolei zmodernizować się nie da normalnymi nakładami i trzeba pozostawić taką jaką jest .Ciekawe czy w kupie złomu po tch zakrętach mknoł by Pan z prędkością 160 km/godz .Myślę że opłacalniejsza by była szybka linia Zgorzelec Jelenia Góra ,lub szybkie połączenie z Berlinem .Ale po co to skoro turyści nie mają żadnych atrakcji turystycznych w Jeleniej Górze. Chodzi o zaniedbanie budowy stacji narciarskiej w Jagniątkowie i wyciągu gondolowego w Środkowe Karkonosze ,która razem z potenciałem uzdrowiska Cieplice tworzyła by nowoczesny ośrodek wypoczynkowy dla kuracjuszy z zachodu i wschodu .Zrobili tak nasi sąsiedzi Czesi ,gdzie w Jańskich Łaźniach jest zespół uzdrowiskowy połączony z nowoczesną stacją narciarską z koleją gondolową na Czarną Górę .Niestety nas na takie pomysły nie stać ,gdyż są one blokowane przez nasze wybrane samorządy i władze lokalne . Chcesz się dowiedzieć więcej o rozwoju naszego regionu czytaj moją stronę www.krzysztof-bike-jgora.blog.onet.pl. systematycznie.
~Zmartwiony Jeleniogórzanin 15-08-2006 8:52
Wiadomo nie od dziś, że trwa walka polityczna między prawicowym Zarządem Województwa Dolnośląskiego a lewicową władzą Jeleniej Góry.Dopóki ten układ nie ulegnie zmianie Jelenia nie dostanie żadnych pieniędzy.Przykładem ostatnim była głośna sprawa obwodnicy południowej a teraz kolej.Dużą rolę odgrywa tutaj członek Zarządu,Pan A.Pawluszek.
~mieszkaniec jelonki 15-08-2006 12:37
ludzie przecież obecne kierownictwo PKP myśli tylko o jednym jak rozwalić tą firmę i sprzedać za bezcen majątek wart kilkadziesiąt miliardów złotych ,Niemcy mają tysiące kilometrów autostrad a kolej i tak pozostaje jednym z głównych środków transportu to samo jest we Francji a nawet u Czechów,rocznie w Polsce likwiduje się dziesiątki połączeń przy jednoczesnym wzroście nakładów finansowych na PKP jaka jest w tym logika ,tak samo jaka jest logika modernizowania za kilkadziesiąt milionów nitki kolejowej po której będzie jeżdzić pięć pociągów dziennie na początek trzeba przywrócić zawieszone połączenia zachęcić ludzi do jazdy koleją nawet na dzień dzisiejszy zarwała się droga do szklarskiej dobry menadżer od razu zwiększyłby liczbę połączeń dodatkowo wprowadziłby lawety dla tirów aby ułatwić dojazd do granicy niby logiczne ale nie w tym kraju
~ALICE 15-08-2006 14:39
Naprawa trasy Piechowice - Szklarska zajmie kilka miesiecy.Zaraz szkoła się zacznie , mrozy wnet, opadajace liscie na ulice. a objazd drogą na Szklarsska Dolną to trasa stroma, kręta - istna serpentyna. Kolej powinna przy współudziale Urzędu Marszałkowskiego dogadać się i coś na ten okres uruchomić. Ale jak zwykle-nie w naszym kraju. Bo kto wyłoży na to KASĘ.
~patol 15-08-2006 18:10
a ja mam w d...e pociagi bo wszedzie zapinam swoja motorynka z NOS"em,tylko godzinka do wrocka i pol do sieniawki do szpitala...git,co?
~wojtus 15-08-2006 18:21
Za kolej to sie dopiero wezma jak juz szystkie drogi beda tak samochodami zapchane , ze nie bedzie mowy o zadnym szybkim ruchu....

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Dla komfortu pasażerów

Synoptycy: jeszcze popada

Narodziny gnu białobrodych we wrocławskim zoo

Klasyki zjechały do Kowar

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
400
Tak
39%
Nie
56%
Nie wiem
6%