MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 14 sierpnia
im. Maksymiliana, Alfreda

Ma być bezpiecznie mimo wszystko

Wiadomości: KOWARY
Środa, 24 lutego 2010, 8:01
Aktualizacja: Czwartek, 25 lutego 2010, 7:58
Autor: Ania
Fot. Ania
Powołanie straży miejskiej, czy też wyposażenie policjantów dzielnicowych w telefony, na które będzie można tylko dzwonić (bez połączeń wychodzących) to tylko jedne z pomysłów na poprawę bezpieczeństwa w Kowarach. Rozmawiali o tym wczoraj przedstawiciele mundurowych i samorządowcy.

Do spotkania doszło po licznych głosach krytyki i obaw przed zmianami w funkcjonowaniu komisariatu policji w Kowarach. Debatujący chcieli rozwiać wątpliwości co do planowanych posunięć.
W Kowarach wybuchła bowiem wrzawa dotycząca likwidacji nocnych dyżurów policjantów. Na ten temat ukazało się już wiele artykułów w prasie lokalnej, ale przedstawiciele powiatu i radni Kowar stwierdzili, że nie wszystkie dobrze wyjaśniają zaistniałą sprawę. Dlatego też komendant miejski policji w Jeleniej Górze, Zbigniew Ciosmak oraz jego zastępca, Zbigniew Markowski ponownie wyjaśnili całą sprawę. Tłumaczyli, że wszystkie podejmowane obecnie działania mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców.

– Podejmowane przez nas działania nie mają nic wspólnego z likwidacją komisariatu. Naszym celem jest sprawienie, żeby funkcjonariusze, którzy pracują wewnątrz obiektu wyszli z niego, w ten sposób zwiększając bezpieczeństwo obywateli. Z policyjnych statystyk wynika, że mieszkańcom i turystom zależy przede wszystkim na tym, żeby pomoc była udzielana szybko i skutecznie. Nie interesuje ich to czy policjant przyjedzie z komisariatu czy z patrolu zewnętrznego. Natomiast funkcjonariusze, którzy nie będą pracowali na dyżurach, nie stracą na uposażeniu – tłumaczył insp. Zbigniew Ciosmak.

Funkcja dyżurnego zostanie zastąpiona recepcyjną. Nie będzie jej musiał pełnić funkcjonariusz policji. W zamian za niego za biurkiem stanie osoba cywilna, a policjant będzie pracował w mieście. W ten sposób poprawi się bezpieczeństwo mieszkańców.

Komendanci podkreślili także, że w Kowarach codziennie są przynajmniej dwa patrole nocne, a w weekendy nawet trzy. Warto tutaj podkreślić, że dwa etaty dzielnicowych opłaca gmina Kowary. W trakcie spotkania Z. Ciosmak zaproponował, żeby zainwestować w kupno telefonów komórkowych dla dzielnicowych. Byłyby to urządzenia z zablokowaną funkcją rozmów wychodzących. – Policjanci odbieraliby jedynie telefony od osób, potrzebujących pomocy. Inicjatywa ta spodobała się burmistrzowi Kowar, Mirosławowi Góreckiemu.
Samorządowcy rozważali także powołanie straży miejskiej. Na razie są to jednak tylko luźne spostrzeżenia, bo najpierw chcieliby ustalić, czy bardziej opłacalnym nie byłoby zwiększenia zatrudnienia funkcjonariuszy policji.

Najistotniejsze dla mieszkańców jest to, że Komisariat Policji w Kowarach na pewno pozostanie. Czy planowane zmiany przyczynią się do zapobiegania przestępczości?. Obecnie wdrożono je w Szklarskiej Porębie, gdzie obecnie dochodzi do zdecydowanie mniejszej ilości zdarzeń przestępczych niż w pozostałych miejscowościach powiatu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Środowisko LGBT ze wsparciem KOD–u

Wiadukty prawie gotowe

Serca pełne nakrętek

Komentarze (18) Dodaj komentarz

~gobo 24-02-2010 8:12
Nie powołujcie Straży Miejskiej - to przejadacze budżetu o zerowej skuteczności! Skorzystajcie z doświadczeń miejscowości, które tę formację mają u siebie, zapytajcie mieszkańców jakie jest ich zdanie na temat SM - to ludzie którym się nie powiodło i nie dostali się do Policji! Jedyne, co im dobrze wychodzi to chowanie się w krzakach z fotoradarem. Pracują od rana do 15-16. Lepiej utworzyć dodatkowe etaty w Policji.
~wie39 24-02-2010 9:21
gobo ma rację-zero skuteczności ze strony straży miejskiej-tam idą osoby którym się pracować nie chce,i nic nie robią.Widzę te patrole-przejażdżki służbowymi samochodami za pieniądze podatników-a druki obok kierowcy przeważnie śpi.
~korek 24-02-2010 9:43
polaczenia wychodzace powinny byc ale tylko do np.pogotowie,policja czy straz miej,moze w kowarach nie ma patroli pieszych szkoda bo w jelonce sa nawet beac w cieplicach w parku tez byli widoczni,juz tak nie psioczcie
~xyz 24-02-2010 10:02
a wiadomo cos o posterunku strazy pozarnej w Kowarach? bedzie istnial czy bedzie zlikwidowany?
~Seti 24-02-2010 11:35
Straz miejska dla mieszkancow Kowar? No coz drodzy mieszkancy Kowar. Bezpieczniej nie bedzie bo funkcjonariusze SM boja zie zbirow i nie wchodza im w droge. Za to doskonale zakladaja blokady na samochody i strzelaja zdjecia z krzakow, daja mandaty babciom z ratlerkami, ktore chodza bez kagancow (ratlerki, nie babcie). Czyli odwazni sa tam, gdzie nie dostana w klawiature :) Poza tym to bezuzyteczna formacja... chyba, ze w planie jest nie tyle poprawa bezpieczenstwa ile podreperowanie budzetu Kowar... a to sie zgodze... SM sie do tego absolutnie nadaje :)
~ 24-02-2010 11:38
Straż Miejska!!!!!!HAha!Zobaczcie jaka jesta SM w Szklarskiej Porębie.Nie życzę Kowarom takiej instytucji!!!!!!!!!
~Alex 24-02-2010 11:46
Tak jest patrole piesze !!!!, bo to co się dzieje na ulicach Kowar po zmroku to przechodzi ludzkie pojęcie ...
Cień 24-02-2010 12:06
Dzisiaj w "Polsat News", mówili, że w izraelu powołano straż miejską, która patroluje zakamarki miasta na rolkach. Może i nasze partole wzięłyby przykład i trochę rozruszali kości? Co do tych telefonów- to jak ktoś będzie potrzebował wezwać policję, to na jaki numer ma dzwonić? Czy będzie darmowy? A co jak będzie płatny, a ktoś ma puste kieszenie i konto?
Cień 24-02-2010 12:07
Dzisiaj w "Polsat News", mówili, że w izraelu powołano straż miejską, która patroluje zakamarki miasta na rolkach. Może i nasze partole wzięłyby przykład i trochę rozruszali kości? Co do tych telefonów- to jak ktoś będzie potrzebował wezwać policję, to na jaki numer ma dzwonić? Czy będzie darmowy? A co jak będzie płatny, a ktoś ma puste kieszenie i konto?
~ok 24-02-2010 12:56
Widać na zdjęciu czterech policjantów, może zamiast bić pianę w magistracie puścili by się na nocny patrol po Kowarach?,np. raz w miesiącu żeby policyjnej roboty nie zapomnieli. Kto jest za proszę o wpisy!!!
Cień 24-02-2010 13:18
"w Izraelu"- miało być. Sorki!
~ja 24-02-2010 13:27
I z czego Rysiek tak się cieszysz!!!!,chyba z tego,że masz etat dobrze płatny
~barski 24-02-2010 13:58
wystarczy zalozyc kilka kamer na kowarach i wlonczyc w tv kablową a ludzie starsi niespią po nocach oglądaiąc tv kowarską [DAMI]informacyjną gdzi mozna podlonczyc kamery i zadzwonją na komisariat o zaistnjalych zdazenjach i nie jednego rozpoznają
~bokser 24-02-2010 18:44
bedzie bezpiecznie buhahahaha zapraszam na zajecia to moze jakos przetrwacie w tej dzungli.. na policje nie liczcie.
~ 24-02-2010 22:51
no i to jest skrzyżowanie gdzie do tych kolizji dochodzi moim zdaniem często...
~ Szlaban 25-02-2010 7:53
A jaka Funkcje pelni Pan P... na zdieciu drugim ? i Jaka Partie Reprezentuje ? Prosze o Podpowiedz to taki Komentarz po Południu Dostawie ze hohohooh ojej co sie narobiło :) czekam
~katar 26-02-2010 11:34
Pan P..jest przecież wielkim radnym..
~Ranger 27-02-2010 10:07
Inwestowanie w Policję mija się z celem. Pieniądze które dostanie Policja trafią do Komendy Głównej i ona będzie ich dysponentem. Nigdy nie będzie tak, że gdy Pierdziejewo wyłoży kasę - będzie miało lepiej a Pajęczew, który nie da - będzie miał gorzej. Policja nie jest "służbą do kupienia" i całą forsą dysponuje Komenda Główna, która i tak najwięcej forsy zagarnie dla siebie (nowe samochody, podwyżki, premie itp) ! Nie słuchajcie policjantów, bo oni celowo wprowadzają was w błąd!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Praca pszczelarza – wirowanie miodu  

Będzie nowa świetlica

Czytelniczka: drogo i brudno

Zmiana harmonogramu wywozu odpadów

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
842
Tak
37%
Nie
57%
Nie wiem
6%