MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 4 lipca
im. Malwiny, Odona

Łzy w butelce, czyli picie zabiera życie

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 10 listopada 2011, 8:10
Aktualizacja: 10:50
Autor: Angela
Fot. Angela
Uczniowie jeleniogórskich szkół podstawowych poprzez rysunki starali się uświadomić starszym, dlaczego nie warto sięgać po alkohol i do czego prowadzi jego picie w nadmiernych ilościach. Wczoraj w jeleniogórskim ratuszu nagrodzono autorów najlepszych prac.

W konkursie zwyciężył Aleksander Kozłowski ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Jeleniej Górze. Narysował butelkę, a w niej łzy dzieci, które muszą żyć z rodzicami alkoholikami.
– Chciałem pokazać, że tam gdzie jest alkohol, tam są i łzy. Najczęściej są to łzy dzieci, które cierpią mając rodziców alkoholików – mówił Aleksander. Drugie miejsce zajęła Alicja Łasiewicka z „trójki”, a trzecie miejsce Aleksandra Kolo ze Szkoły Podstawowej nr 8.

Pozostali nagrodzeni to: Weronika Bryk z SP 15 (IV miejsce), Weronika Podróżek z SP nr 10 (V miejsce) oraz Maria Wiącek z SP nr 3 (miejsce VI). Wyróżnienia otrzymali: Wojciech Rybiński, Marcel Dawidowicz, Julia Dyrcz, Aleksandra Ratajczak, Dominika Chabros i Daria Chobry.

Organizatorami konkursu była straż miejska oraz Urząd Miasta w Jeleniej Górze.
– Co roku prowadzimy działania dotyczące zwalczania patologii na terenie miasta. Konkurs jest jednych z elementów tych działań, które bezpośrednio angażują młodych ludzi i wpływają na ich postrzeganie problemów. Poziom prac dotyczących konkursu „Bądź sobą - nie pij alkoholu był w tym roku bardzo wysoki, a młodzież szkolna wykazała się naprawdę przeróżnymi pomysłami – podkreślił Jacek Winiarski, zastępca komendanta Straży Miejskiej w Jeleniej Górze.

Wszystkie nagrodzone prace zostaną wydrukowane w okolicznościowym kalendarzu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Radosna edukacja w przedszkolach

Maturalny maraton wystartował

Drastyczne billboardy

Komentarze (10) Dodaj komentarz

~ 10-11-2011 9:03
Wstaję żeby pić,pije żeby paść,padam żeby wstać,wstaje żeby pić..takie jest życie alkoholika.To człowiek ubezwłasnowolniony,nie kieruje własnym życiem,w piekło zamienia życie swoich bliskich.Zwykło się alkoholika utożsamiać w leżącym w rowie obszczymurkiem.Nic bardziej mylnego.Wielu alkoholików mając na względzie ten obraz nie chce dopuścić do świadomości,że sam jest chory.To choroba siejąca spustoszenie w nim samym, w rodzinie i odbijająca piętno na następnych pokoleniach.Choroba,której nie da się wyleczyć jedynie tabletką.
~socjalista 10-11-2011 9:45
Byliśmy rozpijani w średniowieczu ,w czasie zaborów,czas wojny i po a teraz PO .Czas na lekcje etyki w szkołach,przecież w kraju dalej panuje POwiedzenie "bez pół litra nie rozbierioż"Wszelkie uroczystości nie mogą się odbyć bez półelki.
~ 10-11-2011 12:18
Alkohol jest dla ludzi zdrowych.Chowanie,zabranianie,ograniczanie alkoholu przed alkoholikiem, niczego nie zmieni.Często żony alkoholików chowają wódkę w wierze, iż słusznie postępują.Nic z tego!Alkoholik to człowiek chory, jedyna myśl,która nim włada to jak najszybciej się napić.Powód może być różny.Alkoholicy to specjaliści w manipulowaniu drugim człowiekiem.Wywoływanie awantur przychodzi im z łatwością,nawet za mało wypieczony chleb, może być powodem do awantury a tym samym przepustką do wyjścia z domu i wypicia.Uświadamiać w szkole jak najbardziej.Alkoholik sam musi chcieć sobie uświadomić, nic i nikt nie jest w tanie tego zrobić.Musi osiągnąć swoje dno,które w skutkach czasami jest tragiczne.To brutalna prawda-NIESTETY.Opiekowanie się alkoholikiem - daje mu komfort picia.
~wódko pozwól żyć 10-11-2011 13:18
sprawdzić dokładnie rodziny laureatów , te dzieci musiały skądś czerpać inspirację . smutne jest to że najczęściej takie dziecko alkoholika samo po kilkunastu latach bez dobrych wozrców staje się alkoholikiem
~galla 10-11-2011 14:37
zeby P.Zawila ograniczyl koncesje na sprzedaz alkoholu, a piwo wysokoprocentowe i wodka , wino nie byly w sklepach spozywczych, tylko bylyby sklepy wytypowane do sprzedazy alkoholu powyzej 4%, byloby daje glowe mniej obsikanych skwerkow, bram i nie byloby az tyle okazji do wypicia a tak dwoch sie spotyka i majac sklep pod nosem nie popuszcza okazji - przeciez sie spotkali
~ 10-11-2011 15:15
/13.18/ jak jest w rodzinie alkoholik to cała rodzina jest chora nawet pies,który jest w domu.Świat kręci się wokół alkoholika i według jego potrzeb układane jest życie.Dziecko nie musi w życiu dorosłym pić,może mieć natomiast zachowania toksyczne wyniesione z takiego domu.To jest ko- alkoholizm.Często kobiety porzucające alkoholika,wchodzą w kolejny związek też z alkoholikiem.To jest potworna choroba psychiczna.Nie wystarczy przestać pić,trzeba leczyć siebie i swój umysł.Wychodzenie z nałogu jest bardzo trudne.Problem w tym,że alkoholikiem się jest do końca.Z kiszonego ogórka świeżego nie będzie.Alkoholik musi przestać pić definitywnie.Człowiek chory na tę chorobę nigdy nie wypije jednego,zawsze będzie następny- nie kontroluje.Wyjściem, są grupy wsparcia.Pijany nie zawsze =alkoholik.
~ 10-11-2011 17:39
Jasne. Rozbiory winne, ze Polacy pija do upadlego. Nareszcie jest winny!
~Schengen 10-11-2011 20:31
@socjalista napisał: "Byliśmy rozpijani w średniowieczu ,w czasie zaborów,czas wojny i po a teraz PO". Długowieczna bestja ! Może nawet "nieśmertelny"....
~ 13-11-2011 20:19
..."bylismy rozpijani w sredniowieczu". Chyba zartujesz, czlowieku! Polacy pija bardzo chetnie, bardzo czesto i bardzo duzo. Dorownuja nam tylko Ruscy. NIKT POLAKOW NIE ROZPIL!!! oni to lubia i koniec.I ty piszesz, ze ktos nas rozpija? Ludzie, ja chyba nie wytrzymam!
~ratek 2-04-2019 12:54
Jakie to przygnębiające. Sam tak żyłem.... samotnie zapijając smutki przez dwa lata. Wstałem pewnego dnia i tak po prostu...Pojechałem do gabinetu na Nowowiejską 10 zapisać się na zabieg....Nie wiem skąd ta myśl pojawiła się u mnie w głowie, czułem, że muszę zacząć działać, bo zmarnuję sobie życie. To była najlepsza decyzja.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Czas na egzamin ósmoklasisty

Lwóweccy zwycięzcy "Wielkiej Ligi Czytelników"

Wczoraj kino plenerowe, a dzisiaj Jacek Ziobro

Spotkali się z Beatą Kempą

Wsparcie dla zdalnej nauki

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
1332
Andrzej Duda
41%
Rafał Trzaskowski
54%
Nie wiem
5%