MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Łzy radnych w ratuszu

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 16 kwietnia 2010, 16:45
Aktualizacja: Sobota, 17 kwietnia 2010, 7:58
Autor: TEJO
Fot. TEJO
W podniosłej i smutnej atmosferze nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Jeleniej Góry radni wszystkich klubów podjęli uchwałę kondolencyjną, wyraz bólu i żałoby po katastrofie rządowego tupolewa pod Smoleńskiem, w której zginęły najważniejsze osoby w państwie. Oczy niektórych rajców były wilgotne od łez.

Atmosfera dzisiejszego posiedzenia w niczym nie przypominała sesji normalnych. Wyłączone mikrofony, płynąca z głośników muzyka Chopina, cisza, skupienie. Przed księgą kondolencyjną postawiono sztalugi z fotografiami śp. Lecha i Marii Kaczyńskich, Ryszarda Kaczorowskiego oraz Jerzego Szmajdzińskiego. Biało-czerwone flagi. Żałobne kiry.

Przed godziną 15. 30 do sali obrad zaczęli przychodzić radni, ale nie tylko. Przybyli licznie pracownicy urzędu miasta, a także uczniowie Zespołu Szkół Ekonomiczno-Turystycznych oraz ich goście z Niemiec, którzy przebywają w Jeleniej Górze w ramach wymiany młodzieży.

Obrady rozpoczął przewodniczący rady miejskiej Hubert Papaj w ceremonialnym łańcuchu z herbem Jeleniej Góry. W krótkim wstępie zwrócił wyraził głęboki żal z powodu tragicznego wypadku oraz tak niespodziewanej śmierci wielu cenionych ludzi, w tym prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i Jego Małżonki. Szef rajców pokreślił, że w katastrofie zginęli Honorowi Obywatele Jeleniej Góry: Ryszard Kaczorowski, ostatni Prezydent RP na uchodźstwie, oraz Jerzy Szmajdziński, wicemarszałek Sejmu RP.

Prezydentowi Kaczorowskiemu tytuł nadali radni obecnej kadencji. Jerzy Szmajdziński godność Honorowego Jeleniogórzanina odebrał w roku 2002. Część radnych aktualnych także wówczas zasiadała w radzie.

Hubert Papaj – po uczczeniu Pamięci Ofiar minutą ciszy – powiedział, że katastrofa to nie tylko bolesne doświadczenie kruchości życia i nieuchronności przemijania. Wymowa ostatnich wydarzeń – zdaniem szefa rady – powinna stanowić mobilizację do lepszego działania. Przewodniczący podkreślił, że nie należy skupiać swojej uwagi na sprawach małej wagi, bo szkoda czasu, który – wbrew pozorom – ma swój kres.

Po hymnie państwowym radni przyjęli odczytaną przez Huberta Papaja uchwałę kondolencyjną, której rada miasta wraz z prezydentem wyraża głębokie współczucie rodzinom Ofiar wypadku. Później zebrani ustawili się w kolejce, aby złożyć podpisy w księdze kondolencyjnej. W oczach wielu radnych zobaczyliśmy łzy. Trudno było powstrzymać emocje. Kondolencje na piśmie złożyli także prezydent Marek Obrębalski i jego zastępcy: Jerzy Lenard oraz Miłosz Sajnog. Zabrakło radnych Zbigniewa Ładzińskiego i Cezarego Wiklika Wpisów dokonali także obecni na sali obrad urzędnicy i uczniowie.

Archiwlany już zapis filmowy z uroczystych sesji, podczas których nadano tytuły Honorowych Obywateli Jeleniej Góry Jerzemu Szmajdzińskiemu oraz Ryszardowi Kaczorowskiemu można obejrzeć na stronach Jeleniogórskiej Biblioteki Cyfrowej. Autorem dokumentów jest Zbigniew Dygdałowicz z pracowni Dokumentacji Filmowej i Audiowizualnej Jeleniogórskiego Centrum Kultury.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dobra zabawa w SOSW

Rajd zdewastował las?

Zlot Klasyków w Kowarach  

Komentarze (19) Dodaj komentarz

~:) 16-04-2010 17:22
nieobecni wykazali sie zdrowym rozsadkiem....... niech ta szopka juz sie skonczy!
~piekna 16-04-2010 17:41
Refleksem blysneli w Jeleniej, przyklad ze Sczecina moznaby wziac. Tydzien po ???
~IRENKA83 16-04-2010 17:43
wkrotce wybory..trzeba sie przeciez pokazac zeby moc powiedziec ze bylem i płakałem...
~Adam K. 16-04-2010 18:05
Ach, jakie to wzniosłe i uroczyste. Władza tonie we łzach, pogrąża się niemalże w stan depresyjny ... Ludzie, błagam, skończcie z tym! Nawet w Piśmie Świętym jest napisane, że mamy zająć się tymi, którzy żyją, a nie umarłymi. Oczywiście - pamięć trzeba pielęgnować, nie można tego typu wydarzeń wymazać ze świadomości, jednakże to, co się teraz dzieje, jest jednym wielkim absurdem. Tylko czekać, aż zgorączkowany tłum zacznie krzyczeć "Santo Subito!" ... Wszystko skupiło się teraz wokół osoby Lecha Kaczyńskiego. Dlaczego zapomina się o ludziach Biura Ochrony Rządu, o pani Walentynowicz i wielu pozostałych, którzy także osierocili swoje rodziny? Dlaczego ogrom tragedii 96 osób skupił się w tej jednej? Coś jest zdrowo nie tak w tym naszym kraju ... Jeszcze z tym Wawelem - no wybaczcie, codziennie, w wielu katastrofach, giną setki ludzi. Wartościowych ludzi. Czy oni też liczyć na spoczynek w towarzystwie królów i książąt?
~maska 16-04-2010 19:05
Cieszmy się, ten radosny dzień końca histerii narodowej kończy się wnet! Jeszcze tylko dwa dni z czarnym internetem i dwa dni, w których nie wiadomo czy kupimy chleb, bo może wszyscy pojadą alabaster biały oglądać w Krakowie...
~exxon 16-04-2010 19:26
troche podobnie jak w Korei Północnej
~Katarzyna Kuriata 16-04-2010 20:24
zgadzam się z Adamek K. Nie ukrywajmy, że Pan Kaczyński prezydentem był miernym. Nagle robią z niego bohatera bo zginął w tak tragicznych okolicznościach i w takim miejscu. Ja nie wstydzę się, że płaczę, ale nie opłakuję tylko Jego, ale też inne ofiary tej tragedii i ich rodziny. Szczególnie przykro mi z powodu młodych ludzi, którzy mięli małe dzieci. Rok temu straciłam nagle mamę i wiem jak czują się osierocone rodziny. Nie interesuje mnie polityka, żal mi po prostu ludzi, których spotkało to nieszczęście. A Wawel to bardzo niefortunny pomysł. Myślę, że był to pomysł Pana Jarosława. Zresztą oni zdają sobie sprawę, że to był złe posunięcie bo teraz uprawiają klasyczną spychologię i nikt nie chce przyznać się do autorstwa.
~wer 16-04-2010 22:05
kaśka kuriata nie podskakuj miła nie podskauj... generalnie jestem za...
~sławek 16-04-2010 22:11
po prostu wstydzę się za was
~pit 16-04-2010 22:20
wobec takiej katastrofy,wszystkie media,przez pierwsze godziny nie wiedziały jak się zachować,bo to było coś nie do opisania,i wpadły w nieco zbyt histeryczno-poddańczo-patriotyczny ton....dziennikarze,autentycznie nie wytrzymywali i płakali przed kamerami,bo mieli tam znajomych,itd....i z jednej strony było to normalne i prawdziwe,a z drugiej stworzyło taki oto efekt,że najpierw wszyscy plują na prezydenta,a potem go kochają...a więc są fałszywi......a tłumy poszły za mediami i wpadły w ton wielkiego patosu,bo to nasza natura,jesteśmy jako społeczeństwo bardzo na to podatni,na taki płytki i pokazowy patriotyzm,który szczególnie łatwo ujawnia się w obliczu czyjejś śmierci....z jednej strony jest to zjawisko pozytywne,bo daje pewien rodzaj oczyszczenia,odejścia od tych codziennych świństw,którymi się obrzucamy...ale z drugiej strony przez swoją powierzchowność,jest to negatywne,ponieważ ten nadęty patos jest łatwy do przebicia,jak bańka mydlana i łatwo może się przerodzić w coś odwrotnego,czyli w narodową nienawiść...a taką szpilką,która może tą bańkę przebić mogą być choćby takie zjawiska jak rydzyk
~pit 16-04-2010 22:24
lepiej niech ten tydzień się nie kończy!bo jak się skończy,to zacznie się kampania prezydencka....a będzie to najbardziej polaryzująca Polaków kampania...politycy będą pod udręczoną obecną tragedią twarzą ,skrywać wilcze kły,a kąsać nimi jedynie przy pomocy aluzji i półgębkiem,co dla gawiedzi będzie niewidoczne,ale dla konkurentów jeszcze bardziej dotkliwe...ale sam lud prosty najbardziej się będzie kłócił,już dzisiaj mnóstwo głosów pod Pałacem,że to PO,Tusk i ich moskiewscy przyjaciele zamordowali prezydenta.....już dzisiaj Polska dzieli się na chamów i prawdziwych patriotów...już dzisiaj są Ci,którzy jawnie w kościele mówią,że w tym samolocie powinien być premier,a nie prezydent....już dzisiaj pełno jest głosów,że Ci którzy nie czcili prezydenta za życia,powinni teraz na kolanach maszerować na Wawel i krzyżem leżeć przy mogile tego Największego z Polaków.....oj będzie jatka,będzie...
~ 17-04-2010 8:42
~ip 17-04-2010 11:01
Współczuję. PS. na 2 foto ładna kobieta druga od lewej.
~ 17-04-2010 11:59
Cyrk Kaczyńskich trwa....
~olo 17-04-2010 13:35
Łzy radnych w ratuszu - To widać na zdjęciach...............................
~ana 17-04-2010 15:55
tak mamy szopke po jeleniogorsku.........radni bezradni ni w zasadzie nie robia dla nawszego ukochanego masta oni wspolczuja....i jeszczce pan byly prezydent brrrrrrrrrrrrrrrrr...........................................................
~xx 17-04-2010 20:32
Rzygać się już chce tą całą żałobą narodową! Ile można słuchać jednego i tego samego przez cały dzień. Jeszcze tylko jutro do 24 i będę mógł włączyć telewizor.
~do pit 17-04-2010 23:28
oj ... smutne to bardzo ... w Twoim małym komentarzu jest cała prawda ... niestety
~ 24-04-2010 6:49
płaczą bo stołki im się palą,a wybory już nie długo

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Listy eurokandydatów

Jubileusz koła PTTK

Vaclav Havel na fotografiach

Świętowali nasi strażacy

Wspólne posiedzenie finansów i oświaty

Sonda

Wg. rządu najlepiej zarabiający mają finasować 500+ dla osób niepełnosprawnych. Czy to jest słuszne?

Oddanych
głosów
440
Tak
32%
Nie
63%
Nie mam zdania
5%